Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch  (Αναγνώστηκε 343177 φορές)

Αποσυνδεδεμένος LERA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Heavy metal is my story...
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #165 στις: 10 Οκτωβρίου, 2010, 19:50:18 μμ »
Καλησπερα!
Εχω ενα HW80 το οποιο δεν το εχω κα8αρησει εδω και 2 χρονια που το εχω περαν του κα8αρισμου της κανης με τα σφαιρακια-σφουγγαρακια και λαδι στις περιοχες γυρω απο την σκανδαλη και στα σημεια που <σπαει το οπλο>.
υπαρχει καποιο μαγαζι στην αθηνα που μπορω να το παω να μου κανουν ενα κανονικο καθαρισμο γιατι εχω ακουσει πως μετα απο 1500 βολες περιπου θελει <λυσιμο> το οπλο. ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #166 στις: 10 Οκτωβρίου, 2010, 20:22:33 μμ »
Καλησπερα!
Εχω ενα HW80 το οποιο δεν το εχω κα8αρησει εδω και 2 χρονια που το εχω περαν του κα8αρισμου της κανης με τα σφαιρακια-σφουγγαρακια και λαδι στις περιοχες γυρω απο την σκανδαλη και στα σημεια που <σπαει το οπλο>.
υπαρχει καποιο μαγαζι στην αθηνα που μπορω να το παω να μου κανουν ενα κανονικο καθαρισμο γιατι εχω ακουσει πως μετα απο 1500 βολες περιπου θελει <λυσιμο> το οπλο. ευχαριστω!!

Ελπιζω τα σφουγγαρακια να τα επρωχνες με καποια βεργα απο ξυλο ή μαλακο πλαστικο και να μην τα εριχνες κανονικα με βολη.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος kostas12

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #167 στις: 10 Οκτωβρίου, 2010, 20:26:11 μμ »
καλησπέρα. την παρασκευή το πρωί αγόρασα ιστρερα από πολλές καθυστέρησης το αεροβόλο HW 95 σε 4.5mm. λοιπόν σήμερα το πρωί πήγα στην εξοχη να ρίξω μερικές σε τενεκεδάκια. εμενα με προβλημάτισε από την αρχή που όταν πήγαινα να το οπλίσω έτριζε λες και το έμβολο που όπλιζε το ελατήριο έβρισκε κάπου στο ξύλο. κατά τα αλλα όλα πήγανε πολύ καλά. θέλω να σας ρωτήσω εάν αυτό είναι πρόβλημα η δεν τρέχει τίποτα. επίσης μερικές φορες ακουγότανε ο πυροβολισμός λες και είχα ρίξει χωρίς βολίδα μέσα. έκανε περισσότερο θόρυβο απότι τις άλλες βολές.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #168 στις: 10 Οκτωβρίου, 2010, 20:28:49 μμ »
Ισως να ντιζελαρει λιγο απο τα λαδια που εχει μεσα του και σου εκανε αλλο ηχο καμμια φορα. Μην ανησυχεις γι'αυτο θα καθαρισει μετα απο μερικες βολες.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #169 στις: 10 Οκτωβρίου, 2010, 20:43:36 μμ »
Καλησπερα!
Εχω ενα HW80 το οποιο δεν το εχω κα8αρησει εδω και 2 χρονια που το εχω περαν του κα8αρισμου της κανης με τα σφαιρακια-σφουγγαρακια και λαδι στις περιοχες γυρω απο την σκανδαλη και στα σημεια που <σπαει το οπλο>.
υπαρχει καποιο μαγαζι στην αθηνα που μπορω να το παω να μου κανουν ενα κανονικο καθαρισμο γιατι εχω ακουσει πως μετα απο 1500 βολες περιπου θελει <λυσιμο> το οπλο. ευχαριστω!!

δεν υπαρχει...

αν το οπλο δεν εχει προβλημα δεν χρειαζεται να το ανοιξεις.
και δεν χρειαζεται να το πολυλαδωνεις.
λιγο εκει που σπαει η κανη, μια σταγονα δυο φορες τον χρονο ( 8)) στην ασφαλεια και ενα περασμα με ενα λαδωμενο πανακι στον κυλινδρο και στην κανη οταν το πιανεις για να μην σκουριασει... ;D
και ελεγχεις τις βιδες του κοντακιου να ειναι σφιγμενες...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #170 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 10:15:18 πμ »
καλησπέρα. την παρασκευή το πρωί αγόρασα ιστρερα από πολλές καθυστέρησης το αεροβόλο HW 95 σε 4.5mm. λοιπόν σήμερα το πρωί πήγα στην εξοχη να ρίξω μερικές σε τενεκεδάκια. εμενα με προβλημάτισε από την αρχή που όταν πήγαινα να το οπλίσω έτριζε λες και το έμβολο που όπλιζε το ελατήριο έβρισκε κάπου στο ξύλο. κατά τα αλλα όλα πήγανε πολύ καλά. θέλω να σας ρωτήσω εάν αυτό είναι πρόβλημα η δεν τρέχει τίποτα. επίσης μερικές φορες ακουγότανε ο πυροβολισμός λες και είχα ρίξει χωρίς βολίδα μέσα. έκανε περισσότερο θόρυβο απότι τις άλλες βολές.

Επίσης να κοιτάξεις και τις βίδες του όπλου, γιατί εμένα στο 97αρι μου, είχαν χαλαρώσει όλες σε περίπου 300 βολές.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #171 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 10:37:38 πμ »
Σταμάτη είσαι ακόμη συναισθηματικά φορτισμένος όταν κρατάς τέτοιο εργαλείο και χαλαρώνουν οι βίδες στο κοντάκι γιατί  βάζεις περισσότερο " tremolo vibrato" κατά τη βολή ;)
Σου υπενθυμίζω την παρουσίαση σου σχετικά .... ;D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #172 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 10:50:43 πμ »
Σταμάτη είσαι ακόμη συναισθηματικά φορτισμένος όταν κρατάς τέτοιο εργαλείο και χαλαρώνουν οι βίδες στο κοντάκι γιατί  βάζεις περισσότερο " tremolo vibrato" κατά τη βολή ;)
Σου υπενθυμίζω την παρουσίαση σου σχετικά .... ;D

Ναι  :D :D :D :D :D είδικα αν έχεις πολλά τέτοια μέσα στο σκοπευτικό session μετά δεν θέλει τίποτα άλλο το όπλο για να χαλαρώσουν οι βίδες, οπότε πρώτη κίνηση πριν από ένα σκοπευτικό session είναι να είναι πάντα κουρδισμένο το όπλο στη σωστή οκτάβα. εγώ ήμουν σε ξί φαλτσώρε είδικα μετά που επαναστάτησε το σκοπευτικό μου :)
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #173 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 10:55:05 πμ »
Σωστά γκροβεράκια στις βίδες και locktite νομίζω ότι είναι η λύση.Πάντως οι τριακόσιες βολές είναι λίγες για να ξελασκάρουν οι βίδες.Μήπως το όπλο έχει υπέρ του δέοντως κραδασμούς;Μήπως θα βοηθούσε μία σωστή απολίπανση-λίπανση και λειάνσεις στα κατάλληλα σημεία;
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #174 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 11:11:39 πμ »
Σωστά γκροβεράκια στις βίδες και locktite νομίζω ότι είναι η λύση.Πάντως οι τριακόσιες βολές είναι λίγες για να ξελασκάρουν οι βίδες.Μήπως το όπλο έχει υπέρ του δέοντως κραδασμούς;Μήπως θα βοηθούσε μία σωστή απολίπανση-λίπανση και λειάνσεις στα κατάλληλα σημεία;

Ακριβώς φίλτατε είχε πλάγιους κραδασμούς υπέρ του δέοντος δεν ξέρω αν θυμάστε από τα cartoons τη στιγμή που χτυπάει ο ήρωας το αμόνι με το σφυρί και ταλαντώνεται ολόκληρος μέρχι που του σπάνε τα δόντια  ;D ;D

Βασικά έχω ακούσει ιστορίες κι έχω διαβάσει ιστορίες για αεροβόλα ελατηρίου που στις πρώτες βολές χαλαρώνουν οι βίδες και θέλουν σφιξημο οπότε δεν μου προκαλεί απορίες αυτό. Από προσωπική μου πείρα το έχω δεί αυτό να συμβαίνει σε μουσικά όργανα όπως και να κοκαλώνει μια βίδα από κραδασμούς ( βάσεις πιατινιών ) όσο κι αν αυτό φαίνεται περίεργο.

Το μαζέψαμε όμως το θέμα και οφείλω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο Γιώργο ( MASTORAS ) για αυτό :)

Λειάνσεις ακόμα δεν έκανα αλλά σκοπεύω να κάνω μετά τις 1000 βολές που θα έχει στρώσει το όπλο.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #175 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 11:26:51 πμ »
...locktite, λίγη και μόνον "μπλε" !  ;) Το όπλο του Σταμάτη είναι καινούργιο, λίγο το ντιζελάρισμα, λίγο τα εργοστασιακά σφιξίματα, συμβαίνουν αυτά... :) Καλλίτερης ποιότητας γκροβεράκια και ροδέλλες inox κατά προτίμηση, θα λύσουν το θέμα.

...κάποιος πληκτρολογούσε λίγο πριν αποστείλλω, οπότε μπορεί να έχει καλυφθεί το ζητούμενο... ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #176 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 12:42:02 μμ »
Η λύση δεν ειναι στη locktite αλλα στη λίπανση. :D

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ripper18

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 305
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #177 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 12:58:08 μμ »
Μια ποιο light λυση αντι για τη locktite ειναι το διαφανο βερνικι νυχιων :).Δανειστειτε το απο το ετερο σας ημισυ 8)
Air Arms EV2 MK4
Air Arms S400 0.177
Air Arms TX200 Mk3 0.22 v-mach
HW97k 0.177 v-mach
HW95k 0.177 titan
Bsa Supersport 0.177
Diana 45 0.177 titan

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #178 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 13:04:44 μμ »
Μια ποιο light λυση αντι για τη locktite ειναι το διαφανο βερνικι νυχιων :).Δανειστειτε το απο το ετερο σας ημισυ 8)

Κι αυτό καλό το έχω δοκιμάσει .. μόνο που το βερνίκι δεν ήταν διάφανο ;D ;D ;D
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #179 στις: 11 Οκτωβρίου, 2010, 13:36:34 μμ »
εμενα με προβλημάτισε από την αρχή που όταν πήγαινα να το οπλίσω έτριζε λες και το έμβολο που όπλιζε το ελατήριο έβρισκε κάπου στο ξύλο.



Καμια φορα το εμβολο  στριβει και κατα την οπλιση γδερνεται το παπουτσακι του μοχλου οπλισης πανω στο σωμα του οπλου,αυτο στρωνει ειτε μονο του ειτε ξεβιδονωντας το κοντακι,για να αποκαλυφθει ο μοχλος οπλισης,και κεντραροντας το εμεις με το χερι.
και....gamo!