Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch  (Αναγνώστηκε 346484 φορές)

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #270 στις: 14 Απριλίου, 2011, 22:59:32 μμ »
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το titan No4 με διαστάσεις 255mm Χ 22,7mm που προτείνουν για το weihrauch 35.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #271 στις: 14 Απριλίου, 2011, 23:05:11 μμ »
         Στό γνωστό Γερμανικό κατάστημα στην σελίδα με τα ανταλλακτικά ελατήρια αεροβόλων τύπου export για τα μοντέλλα της Weihrauch λέει για το HW 35:  "...μήκος  24 cm, εξωτερική διάμετρος  23 mm, εσωτερική διάμετρος 15,8 mm και πάχος σπείρας 3,6 mm..." - να και το link:
           http://www.sportwaffen-schneider.de/product_info.php/cPath/40_91_149_297/products_id/1505
       Άν και υπάρχουν μικροδιαφορές στις ανοχές μεταξύ τοιχωμάτων πιστονιού και ελατηρίου οι τιμές αυτές λογικά δεν πρέπει να πέφτουν και πολύ έξω.

Αποσυνδεδεμένος wh35

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 164
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #272 στις: 15 Απριλίου, 2011, 18:48:46 μμ »
χιλια ευχαριστω για μια ακομα φορα να ειστε καλα ;)

Αποσυνδεδεμένος geoHW97k

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #273 στις: 05 Ιουλίου, 2011, 16:12:04 μμ »
  Για σας σε όλους.
  Είμαι ένα ακόμη μέλος στην παρέα σας και ελπίζω, μέσα από τις απορίες μου και τις κουβέντες σας, να γνωριστούμε καλυτέρα. Μέσω ενός φίλου, μου κόλλησε η αρρώστια του αεροβόλου κι έπεσα στο διάβασμα. Πολλά ήταν κατανοητά, αλλά πάλι θα τα λύσω πιστεύω με την βοήθεια σας.
  Μόλις πήρα χτες από Γερμανία (από το γνωστό ηλ. κατάστημα) ένα HW97K σε 4.5mm με σκοπό την σκοποβολή. Όπως κάθε νέος είχα κάποια διλλήματα, π.χ. 4,5 mm  ή  5,0 mm.  Έκανα καλά ή όχι για το 4,5? Τώρα μαθαίνω ότι το όπλο δεν είναι FAQ (ποιό αδύνατο ή κάτι τέτοιο κατάλαβα). Μετά από 50 βολές, ένας μεταλλικός θόρυβος στην αρχή της όπλισης ελαττώθηκε αρκετά. Θα χρειαστεί λύσιμο και λίπανση?
  Η  Nikko Stirling Gold Crown Airking 4-12x42 που είχε το σετ, έχει ένα μικρό τζόγο κάθετο στον άξονα του μπουνον (L - R). Λέτε να την στείλω για αλλαγή?
  Αυτά προς το παρόν. Να είστε καλά.

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #274 στις: 05 Ιουλίου, 2011, 16:58:27 μμ »
Γεια σου geoΗW97K στην παρεα μας.Το διαβασμα η και ο φιλο σου η και τα δυο μαζι σε βοηθησαν και ξεκινησες με ενα απο τα δυο καλιτερα αεροβολα ελατηριου στον κοσμο(κατα γενικη ομολογια).
Επισεις και στο διαμετριμα το 4,5 ειναι καλιτερο για σκοποβολη.Οπως και στο δικο μου HW97 εχει το ελατηριο κομενο γιατι ο νομος της Γερμανιας ειναι στα 6-7 ποδολιβρα επιτρετη δυναμη,αλλα αυτο μην σε ανησυχει βαζεις ενα κιτακι και εισαι οκ.
Για λισιμο ειναι πολυ νωρις ακομα αλλα αν βαλεις το κιτ το λυνεις του κανεις και μια απολυπανση και λυπανση με τα γρασακια που εχει το κιτ  το δενεις και εισαι ενταξει για βολες πολλες βολες.Το πως γινωνται ολα αυτα θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες μεσα στο φορουμ και αν καπου κολησεις εδω ειμασται οι απλοι δασκαλοι γιατι υπαρχουν και ''καθηγητες'' αλλα και ''πανεπιστιμιακοι'' :D
Για την διοπτρα τωρα το προβλημα αυτο το ειχαν και οι τρεις που εχω.Αν καταλαβα καλα οι ριθμιστες στο πανω κατω και στο δεξια αριστερα εχουν τζογο.
Αν κοιταξεις καλα εχουν στα πλαγια απο τρεις πολυ μικρες βιδουλες, αυτες λασκαρουν και κουνιουνται.Θα τις ξεβιδωσεις μια μια λιγο και θα βαλεις κολα σπειρωματων(μια μικρη σταγονιτσα)και θα ξαναβιδωσεις, εγω ετσι ελυσα το προβλημα μου
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος georgek

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 180
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #275 στις: 05 Ιουλίου, 2011, 21:52:13 μμ »
Θα πω κάτι που έχει αναφερθεί σε προηγούμενη ανάρτηση.
Καλό θα ήταν να το ανοίξεις και αν δεν αλλάξεις το κομμένο ελατηριο, τουλάχιστον να λειανεις το σημείο που είναι κομμένο γιατί είναι κομμένο άσχημα και θα σου κάνει ζημιά στο πιστονι.
Στο δικό μου με ελάχιστες βολές, μου έκανε σημάδια στο εσωτερικό του πιστονιου.
Daystate Airwolf MCT .22 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42
EDgun Matador R3 .22 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42
EDgun Matador R3 .25 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42

Αποσυνδεδεμένος geoHW97k

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #276 στις: 06 Ιουλίου, 2011, 13:57:40 μμ »
Ευχαριστώ  παιδιά

Στην Nikko Stirling έλυσα το μπουτον με τις τρεις βιδουλες. Υπάρχει μια μικρή εγκοπή στο αυλάκι του άξονα, πάνω στην οποία βίδωσα κατά την συναρμολόγηση  την μια από τις τρεις βίδες. Τώρα έχει βελτιωθεί αρκετά.  Μάλλον επιπόλαια συναρμολόγηση.
Τι γνωμη εχετε για την Nikko Stirling Gold Crown Airking 4-12x42;

  Σύντομα θα το λύσω το όπλο και θα βάλω το ελατήριο αντικατάστασης του σετ που μου έστειλαν σε έκδοση EXPORT.  Έτσι το ζήτησα, δεν βρήκα όμως καμία ένδειξη. Έχει: Μήκος = 290 mm, Εξ. διάμετρο ≈ 20 mm (περίπου), και Πάχος ≈3mm (περίπου δεν ειχα παχυμετρο).
  Μήπως γνωρίζει κανείς τι αποδόσεις  βγάζει?

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #277 στις: 06 Ιουλίου, 2011, 14:01:38 μμ »
Γυρο στα 13 ποδολυβρα.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος geoHW97k

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #278 στις: 06 Ιουλίου, 2011, 14:05:19 μμ »
Δηλαδή αρκετά περισσότερα από οτι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος geoHW97k

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #279 στις: 10 Ιουλίου, 2011, 22:57:19 μμ »
Το έλυσα το 97 K, και βρήκα ένα ελατήριο (όχι κομμένο) γύρω στα 24 cm μήκος και μικρότερης σκληρότητας από το ελατήριο export (29 cm) της Weihrauch.
Τώρα είναι πολύ ποιο δυνατό (αλλά πολύ κόπος ρε παιδιά, στο τέλος θα πάθω τενοντίτιδα). Τώρα παλεύω να ρυθμίσω τη διόπτρα με ακρίβεια στα 25-30 μέτρα. Θα δουμε αν τα καταφερω.


Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #280 στις: 11 Ιουλίου, 2011, 07:59:35 πμ »
Καλημερα και απο εμενα,

Αγορασα και εγω 2 97αρια 4,5cal, ενα για μενα και ενα για τον μικρο (μονο στο ματι) απο τον Δημοσθένη. Το ενα ειναι το τκ και το αλλο το laminated. Με το τκ εχω ριξει περιπου 500 βολες μεσα στην πρωτη εβδομαδα....η ευθυβολια του οπλου ειναι απλα μαγική. Μετα απο τοποθετηση 4-18χ44 και zeroing στα 50μ, αρχισαμε να γραφουμε πολύ εντυπωσιακα σκορ. Η σκανδαλη εμενα μου εκατσε μια χαρα, μετα απο ρυθμισεις.

Αναμφισβήτητα αξιζε τα λεφτα του, και ευχαριστω τον Δημοσθένη για την επιμμονή του σε αυτα τα δύο οπλα αλλα και για την εξυπηρετηση του.

Σχετικα με το ρουλεμαν....το κιτ της V-mach το εχει μεσα ?

Αν η μετατροπη ειναι με την ανακρουση και ταχυτητες που δειχνει στο βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=1YaQA8F0dvA

 ......τοτε δεν εχω λογο να μην το βάλω κιολας....

Θα χρειαζοταν ενα λυσιμο-σφιξιμο-απο και λιπανση ετσι και αλλιως.

Κανω λάθος ?  Ας μου απαντησει καποιος για το ρουλεμαν, ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιουλίου, 2011, 08:06:23 πμ από MASTORAS »

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #281 στις: 11 Ιουλίου, 2011, 08:05:45 πμ »
Το κιτ της v-mach δεν περιλαμβανει ρουλεμαν.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #282 στις: 11 Ιουλίου, 2011, 13:29:38 μμ »
Το συγκεκριμένο όπλο δεν φοράει το απλό v-mach kit αλλά το v-glide kit. Οι διαφορές τους είναι πως το δεύτερο έχει buttoning και δουλεύει λιγάκι πιο γλυκά. Ούτε το ένα, αλλά ούτε το άλλο κιτάκι συμπεριλαμβάνουν ρουλεμάν, πράγμα που όπως είδες και εσύ απλά δεν χρειάζεται....
 Για να σου φύγει η απορία πάντως, θα σου αναφέρω πως πολλοί φίλοι, μαζί και εγώ, βάλαμε ρουλεμάν στο 97άρι. Το όπλο όμως είναι τόσο καλοσχεδιασμένο και καλοφτιαγμένο απο τη μάνα του, που η διαφορά με το ρουλεμάν θα φανεί μόνο σε μεγάλη δύναμη και πάλι θα είναι ελάχιστη.

 
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #283 στις: 11 Ιουλίου, 2011, 18:40:31 μμ »
Συνεπως αξιζει τον κοπο ? Το οπλο του βιντεο συμπεριφερεται ετσι με το κιτακι μονο ?

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #284 στις: 11 Ιουλίου, 2011, 18:54:30 μμ »
Συνεπως αξιζει τον κοπο ? Το οπλο του βιντεο συμπεριφερεται ετσι με το κιτακι μονο ?

Κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο γιατί δεν το ανοίγεις απλά και πετάς το ρουλεμάν μέσα. Θέλει μηχανουργική δουλίτσα και αρκετή ακρίβεια.
 Το όπλο του βίντεο απ 'ότι ξέρω είναι με v-glide kit.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!