Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch  (Αναγνώστηκε 343492 φορές)

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #300 στις: 17 Αυγούστου, 2011, 17:48:29 μμ »
οκ.οποτε απο εκει παιρνω μονο το οπλο.αλλα ποιο?ελα ντε!!εχει πολλες εκδοσεις του hw 80.ποιο να παρω?


Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις. Πες μας για να μπορέσουμε να δώσουμε μια ιδέα.
 Θα ξεκινήσεις με ανοιχτά σκοπευτικά και θα βάλεις μια διόπτρα μετά? Δεν σε ενδιαφέρει η αγορά διόπτρας καθόλου?
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος heliman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #301 στις: 17 Αυγούστου, 2011, 17:56:43 μμ »
προς το παρον με ανοιχτα σκοπευτικα.αργοτερα βλεπω και για διοπτρα.απλα εχει πολλες επιλογες και μπερδευτηκα.να παρω την πιο φτηνη εκδοση?τι διαφορα εχουν τα fiber optics και ποια να προτιμησω?

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #302 στις: 17 Αυγούστου, 2011, 18:11:14 μμ »
Τα fiber optics είναι οπτικής ίνας και είναι πιο φωτεινά. Κάποιους τους βοηθούν στη σκόπευση και κάποιους άλλους όχι. Για να καταλάβεις είναι αυτά: http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002001_N0000002033_N0000002045_N0000002495_P0000003482
 Τα άλλα είναι τα απλά μεταλλικά.

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το 80κ με απλά σκοπευτικά που είναι και πιο κοντό σε μήκος. http://translate.google.com/translate?client=tmpg&hl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.sportwaffen-schneider.de%2F&langpair=de|en
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 161
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #303 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 03:40:38 πμ »
Παιδιά λίγο πριν αποφασίσω έχω πέσει σε δίλημα, μου τη σπάει όταν γίνεται αυτό αλλά συνήθως παίρνω και την καλύτερη απόφαση ετσι. Αρχικά αποφάσισα να αγοράσω το hw80 αλλά τώρα κάνω δεύτερες σκέψεις εξαιτίας του συνολικού μήκους του όπλου. Ισως να μην είναι και τόσο άνετο σε όρθια βολή. Το ίδιο ισχύει και για το 90 που επίσης είναι πανέμορφο και φοβερό όπλο. Υπόψιν οτι ειμαι 1.72. Είμαι ανάμεσα σε 4 μοντέλα :

http://www.pyramydair.com/cgi-bin/compare.pl?models=574,36,2358,2579&model_type=models

Ποιό κατά τη γνώμη σας είναι το πιό αξιόλογο και σε τί διαμέτρημα το καθένα? Στο αμερικάνικο σάιτ είδα οτι προσφέρονται τα hw97 με εγγύηση για πάντα(!!) από τη Beeman ενώ τα άλλα μοντέλα όχι , πιθανολογώ λόγω ανοξείδωτου χάλυβα της κάνης. :-\ Επίσης έχει καμία διαφορά το Beeman hw97 από το Weihrauch ή απλά λανσάρεται στην αμερική από την πρώτη?
Το σύστημα gas ram είναι ανθεκτικότερο του ελατηρίου, αν ναι γιατί? Επίσης όποιος φίλος δεν βαριέται μπορεί να μου εξηγήσει την αρχή λειτουργίας του gas ram? Απότι κατάλαβα ο θάλαμος πλήρωσης αέρα έρχεται προπληρωμένος από το εργοστάσιο και οπλίζεις από το πλάι με μοχλό.. :-\
Στις ανασκοπήσεις μιλάνε για πιό ήπια συμπεριφορά χωρίς να χάνει κάτι από δύναμη με αποτέλεσμα καλύτερο γκρούπινγκ. Ισχύει?

Δεν κρύβω οτι εμφανισιακά αλλά και σε overall μήκος μου αρέσει παρα μα πάρα πολύ το hw97K STL (stainless steel). Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 08:54:22 πμ από destro »
Hatsan 99 0.22
TSS B2-4P 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #304 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 09:01:38 πμ »
Ωραιο διλημμα :D.Τρια εξαιρετικα οπλα.Αγαπητε κατ,εμε 97κ 4.5 σε οποια εκδοση και να το παρεις. ;)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #305 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 09:15:19 πμ »
Για το gas ram, διάβασε:

http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,236.0.html

και στη βιβλιοθήκη μας:

http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,159.0.html

... και στα σίγουρα, το gas ram έχει ανάκρουση.

Beeman = Weihrauch, εξαιρούνται βέβαια κάτι  αεροβόλα Beeman που έχουν εμφανιστεί τελευταία και είναι made in China
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #306 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 15:25:27 μμ »
Για όρθια βολή πάντως, όπως νομίζω ότι την εννοείς, δεν θα πρότεινα το 97 (πολυ βαρύ και εμπροσθοβαρες). Το 80 είναι πιο κατάλληλα ζυγισμενο για αυτήν την χρήση. Δες και το 95.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 161
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #307 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 16:23:49 μμ »
Ωραιο διλημμα :D.Τρια εξαιρετικα οπλα.Αγαπητε κατ,εμε 97κ 4.5 σε οποια εκδοση και να το παρεις. ;)

Χριστόφορε νομίζω οτι έχεις δίκιο, ρώτησα τον έμπορο και μου είπε οτι στα ελατηρίου μην πάς πάνω από 4.5 χλστ γιατί μετά τα 50μ έχουν έντονη καμπυλωτή τροχιά.

Για όρθια βολή πάντως, όπως νομίζω ότι την εννοείς, δεν θα πρότεινα το 97 (πολυ βαρύ και εμπροσθοβαρες). Το 80 είναι πιο κατάλληλα ζυγισμενο για αυτήν την χρήση. Δες και το 95.

Αγαπητέ φίλε το 97άρι είναι λίγο πιο βαρύ αλλά πιο κόμπακτ σχήμα και ειδικά με την πιστολοειδή λαβή θα βολέψει περισσότερο ένα μάλλον κοντό άντρα όπως εγώ είμαι 1.72 όπως είπα.
Hatsan 99 0.22
TSS B2-4P 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #308 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 16:42:39 μμ »

  To τι συμβουλεύει ένας έμπορος στην Ελλάδα μάλλον δεν έχει καμιά σημασία  καθώς οι περισσότεροι εμπορεύονται μαζί με τα αεροβόλα και κυνηγητικά είδη , ψαροντούφεκα , είδη αλειίας , κάμπινγκ κτλ και οι περισσότεροι δεν είναι καλοί γνώστες του αντικειμένου.
   Αλήθεια είναι πως ένα 4.5άρι έχει μικρότερη πτώση στην τροχιά του από ένα 5.5άρι . Η αλήθεια που παραλήφθηκε να ειπωθεί από τον έμπορα είναι πως το 5.5άρι είναι πιο σταθερό στον πλευρικό αέρα και αυτό του δίνει πλεονέκτημα στις μακρυνές βολές.
  Τό άν πρέπει να πάρεις 4.5άρι ή 5.5άρι θα το ξέρεις μόνο εσύ αφού ρίξεις και με τα δύο.
  Πριν από 16 περίπου  χρόνια απέκτησα το πρώτο μου 5.5άρι και από τότε δεν θέλω ούτε να το βλέπω το 4.5άρι.
  Είναι και θέμα προσωπικών προτιμήσεων.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 161
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #309 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 16:46:54 μμ »

  To τι συμβουλεύει ένας έμπορος στην Ελλάδα μάλλον δεν έχει καμιά σημασία  καθώς οι περισσότεροι εμπορεύονται μαζί με τα αεροβόλα και κυνηγητικά είδη , ψαροντούφεκα , είδη αλειίας , κάμπινγκ κτλ και οι περισσότεροι δεν είναι καλοί γνώστες του αντικειμένου.
   Αλήθεια είναι πως ένα 4.5άρι έχει μικρότερη πτώση στην τροχιά του από ένα 5.5άρι . Η αλήθεια που παραλήφθηκε να ειπωθεί από τον έμπορα είναι πως το 5.5άρι είναι πιο σταθερό στον πλευρικό αέρα και αυτό του δίνει πλεονέκτημα στις μακρυνές βολές.
  Τό άν πρέπει να πάρεις 4.5άρι ή 5.5άρι θα το ξέρεις μόνο εσύ αφού ρίξεις και με τα δύο.
  Πριν από 16 περίπου  χρόνια απέκτησα το πρώτο μου 5.5άρι και από τότε δεν θέλω ούτε να το βλέπω το 4.5άρι.
  Είναι και θέμα προσωπικών προτιμήσεων.

Αν πάω στο 5.5 δεν θα ήταν πιο σοφό να πάρω το 80άρι? Όλα τα ριβιους αυτό λένε.
Hatsan 99 0.22
TSS B2-4P 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #310 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 16:58:50 μμ »

   Εγώ σου είπα οτι θα έπαιρνα με κλειστά μάτια μόνο 5.5άρι για τους δικούς μου λόγους.
   Ισως το παράδειγμα που θα αναφέρω βοηθήσει. Έχω ένα ΒΑΜ 19 5.5 στα 8 ποδόλιβρα. Με ανοιχτά σκοπευτικά ρίχνω σε στόχους κουτιά αναψυκτικού από τα 20 έως τα 35 μέτρα χωρίς καμία άλλη ρύθμιση. Άσε που και μετά τα 40 μέτρα δεν μπορώ να διακρίνω χωρίς έξτρα σκοπευτικό κάποιο στόχο.Με χρήση έξτρα σκοπευτικού με πολλά mil dot φτάνει άνετα και τα 100 - 120 μέτρα.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #311 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 17:07:07 μμ »
Αγαπητέ φίλε το 97άρι είναι λίγο πιο βαρύ αλλά πιο κόμπακτ σχήμα και ειδικά με την πιστολοειδή λαβή θα βολέψει περισσότερο ένα μάλλον κοντό άντρα όπως εγώ είμαι 1.72 όπως είπα.

Προτείνω να τα δεις ζωντανά πρώτα πριν αποφασίσεις. Βάλε στην λίστα και το tx200hc, με την καρυδιά είναι και ~300 γραμμάρια ελαφρύτερο (τουλάχιστον τόσο είναι το δικό μου), αν και πάλι δεν θα το πρότεινα για παρατεταμένη χρήση σε τέτοιες όρθιες βολές, εκτός εάν είσαι σαν τον Ζαμπίδη ένα πράγμα  :D
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #312 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 17:25:04 μμ »
Εαν βαλεις στην λιστα το tx 200hc βαλε και το aa prosport. ;) Αντε και καλα ξεμπερδεματα.. ;D ;D ;D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #313 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 18:18:13 μμ »
Η αλήθεια που παραλήφθηκε να ειπωθεί από τον έμπορα είναι πως το 5.5άρι είναι πιο σταθερό στον πλευρικό αέρα και αυτό του δίνει πλεονέκτημα στις μακρυνές βολές.

Εχω την εντυπωση πως αυτο ειναι μυθος για οπλα των δυναμεων του 97αριου , δλδ το πολυ μεχρι 13,5 ποδολιβρα σε 4,5 και 16 σε 5,5 ( για να ριχνουν σωστα χωρις πολλα πολλα ) , αλλά ισως να κανω και λαθος . Παντος σε μερες με αρκετο αερα και αποστασεις μεχρι 40 μετρα παρατηρω μεγαλυτερες αποκλισεις σε 5,5 παρα σε 4,5 . Τωρα βεβαια αν μιλαμε για pcp και δυναμεις 20 30 και 40 ποδολιβρα τοτε το πραγμα αλαζει .

Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #314 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2011, 18:33:37 μμ »
Χριστοφορε, το πιο κοινο οπλο μεταξυ των μελων που εχουν κυριο γνωμονα την σκοποβολή ειναι το HW97 σε 4,5.

Η δική σου αποψη θα ειναι η μονη σωστη.

Θα σε συμβουλευα αντι να κανεις τοσες ερωτησεις φιλοσοφικου χαρακτήρα, δεν ρωτας που και πως μπορεις να δοκιμασεις καποιο οπλο ??

Οι απαντησεις στα μεχρι τωρα ερωτηματα σου ,ειναι γορδιος δεσμος.

Φιλικα, Μεντζας