Αποστολέας Θέμα: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)  (Αναγνώστηκε 123125 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Φίλε STF δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο! Πρέπει στην όρθια στάση να μάθεις να κλειδώνεις το σώμα σου και να στηρίζεις το χέρι σου πάνω στη λεκάνη σου (στάση Χατζιαβάτη!). Και φυσικά θέλει πολύ προπόνηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Απριλίου, 2008, 20:25:51 μμ από Eliminator »

Αποσυνδεδεμένος adas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 414
DOKIMASE NA PIANH H XOYFTA SOY TO TELOS TOY KONTAKIOY(MPROSTA)KAI NA KANEI GAMA TO XERI KRATWNTAS PANW THN ANAPNOH.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Εγώ ακουμπάω τον αγκώνα μου στη λεκάνη και δεν έχω πρόβλημα βάρους. ενα πολυ σημαντικό θέμα ειναι και το στήσιμο των ποδιών και του σώματος. Ενα λάθος κατα τη γνώμη που κάνουν πολλοι ειναι που κραταν το αεροβόλο σαν να ειναι καραμπίνα, δηλαδή το έχουν σχεδόν καθετο με την πλάτη τους, κατα τη γνώμη μου αυτο ειναι μεγα λαθος (τωρα θα μου πεις οτι βολεύει τον καθένα, γιαυτο λεω κατα τη γνώμη μου ;) ;)) στην ουσία το οπλο θα πρεπει να φαινεται οτι ειναι στην ιδια ευθεία με την πλάτη και λιγο προς τα έξω. με αυτο τον τρόπο ειναι και ποιο εύκολο να στηρίξουμε το χέρι μας στην λεκάνη και να κάνουμε πιο σταθερή τη βολή.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Είδατε; Δοκίμασα τις συμβουλές σας μέσα στο σπίτι και είδα διαφορά!!! Και κρατώντας το όπως το κράταγα πάντα αλλά μεταφέροντας τη χούφτα μου μπροστα, όπως πρότεινε ο adas, και ακουμπώντας στη λεκάνη τον αγκωνά μου όπως προτείνατε φίλοι Eliminator και Kyriakos87. Στο τελευταίο προβληματίστηκα λίγο με τη στάση του σώματος αλλά όπως είπε και ο Eliminator η εξάσκηση θα βοηθήσει.
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Τυχαία βρήκα αυτο το λινκ το οποιο εξηγεί οτι ειπα παραπάνω με τη σταση του σώματος και το κράτημα του όπλου. σας το παραθέτω και ελπίζω να βοηθήσει ;)

http://rnpk-dvs.blogspot.com/

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Εκπληκτικό site Kyriakos!Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Τα περισσότερα τα σχετικα με τη σκόπευση που αναφερονται στο site είναι παρμενα απο το manual της BAFTA . Tοσο το manual με τις τεχνικές field target αλλα και το manual για την ρύθμιση διόπτρας είναι EΞΑΙΡΕΤΙΚΑ και μπορείτε να τα κατεβάσετε ως pdf απο εδω :

http://viriato.net/airgunning/bfta-ft-manuals.html

Συνιστωνται ανεπιφύλακτα

Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Εξαιρετικα χρησιμο και για μενα.  :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Να προσθεσω σε αυτα που εγραψε ο eliminator οτι το κρατημα της αναπνοής για αρκετη ωρα και η συνοδος εγκεφαλική υποξία προκαλεί και θολωση της όρασης για αυτο συνιστάται η βολή να γίνεται μεσα σε 10 δευτερα αλλοιώς η διαδικασία να επαναλαμβάνετε.

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Λες να τους οδηγήσουμε στην λιποθυμία με τις οδηγίες μας? Ελπίζω να μην μας πάρουνε στο κυνήγι με τα αεροβόλα!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Σημαντικό είναι και το πάτημα της σκάνδαλης.Σταθερά μέχρι να μας ξαφνιάσει.Κάθε όπλο έχει και την σκανδάλη του και η εξοικοίωση μαζί της είναι πολύ σημαντικός παράγοντας.Βέβαια θα μου πείτε τι γίνεται σε μια περίπτωση που ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ θέλεις να πετύχεις μια καρακάξα που μόλις έκατσε κάπου και ανα πάσα στιγμή μπορεί να κινηθεί να φύγει.Εκεί πρέπει να δουλέψουν όλα όσα δουλεύουν σε σταθερό στόχο αλλά πιο γρήγορα + το ένστικτο.Και το πιο σημαντικό είναι η εξάσκηση.Έχω ένα μήνα και βάλε να κάνω σκοποβολή και μόλις ξαναπιάσω όπλο τα αποτελέσματα στην αρχή θα με ξινίσουν σιγά σιγά θα στρώσω.Κάποιες βασικές τεχνικές είναι η βάση αλλά η εξάσκηση είναι τα πάντα.Επίσης όταν ρίχνουμε όρθιοι και ο στόχος και η απόσταση δεν είναι της πλάκας δύσκολα να "κεντράρουμε" ακριβώς τα ανοικτά σκοπευτικά.Ρίχτε την βολή όταν κεντράρετε όσο πιο κοντά γίνεται γιατί αν πάς να πιάσεις το τελείως τέλειο έτσι όπως είσαι με τις αναπνοές η παραμικρή κίνηση θα το στείλει όχι στο 10/10 αλλά στο γάμο του καραγκιόζη.Αυτά είναι όσα εμπειρικά έχω διαπιστώσει και κάτι ψιλά απο 1 χρόνο που πήγα σκοποβολή.Επίσης άλλο το κράτημα σε αγωνιστικά αεροβόλα και άλλα σε αυτά γενικής χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος tuono

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
λοιπόν θα πρέπει όλοι να αρχίσετε και ψαροντούφεκο έτσι το κράτημα της αναπνοής ή το τελείως άδειασμα τον πνευμόνων θα είναι παιχνιδάκι γιατί θα έχετε συνηθήσει στα υψηλά επίπεδα co2 στο αίμα(γιατί κάτι άκουσα για λιποθυμίες και ταχυκαρδίες) τώρα αν έχετε 1 GAMO hunter 440 με αυτή την σκανδάλη κούτσουρο(σαν εμένα) τότε την βάψατε ότι και να κάνετε

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ
« Απάντηση #27 στις: 21 Ιουνίου, 2008, 11:48:33 πμ »
Το σχημα που εκανε ο Γιωργος ειναι καλο, μαλιστα το βασικότερο ειναι το οτι ο Στοχος ειναι θολος εκτος εστιασης.Αυτο γιατι πρεπει ολη η συγκεντρωση μας να ειναι στα σκοπευτικα (απολυτα συμετρικα τα κενα δεξια αριστερα και απολυτα στην ευθεια η πανω ακμη της ακιδος με την ευθεια του πισω σκοπευτικου! Αν το ματι μας φυγει προς τον στοχο εχουμε βαλει σφαλμα!
Το ανεπεσθητο σφαλμα στο σκοπευτικα δηλαδή 0.5 του χιλιοστου αυξανετε λογω της αποστασης επειδη ειναι γωνιακο σφαλμα δηλαδη εχουμε διαρκη αυξηση του σφαλματος οσο μεγαλωνει η αποσταση. Αντιθετα αν εχουμε "καθαρα σκοπευτικα" το σφαλμα ειναι παραλληλο δηλαδη οσο ειναι τι στιγμη που ριξαμε τοσο μενη σε ολη την αποσταση!

Δεν εχω χρονο τωρα για σχηματα θα επανερθω.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #28 στις: 25 Αυγούστου, 2008, 01:15:43 πμ »
Ο δικος μου τροπος σκοπευσης σχετικα με την αναπνοη ειναι ο εξης:
Παρατηρησα οτι οταν ειχα στηριγμενο οπλο και κοιτουσα μεσα απο τη διοπτρα τον στοχο, οταν ανεπνεα το σταυρονημα χαμηλωνε και πηγαινε λιγο αριστερα, οταν εκπνεα το σταυρονημα ανεβαινε λιγο προς τα δεξια. Προσπαθησα να φτιαξω μια νοητη γραμμη μεταξυ των 2 σημειων και βρηκα οτι αυτη η γραμμη ειχε σχεδον την ιδια κληση παντα.
Φερνω το σωμα μου σε μια συγκεκριμενη θεση ουτως ωστε κατα την εκπνοη το σταυρονημα να ειναι στο στοχο. Αναπνεω κανονικα.

Τωρα εκπνεω, βαζω το σταυρονημα στο στοχο , αναπνεω , το σταυρονημα χαμηλωνει αριστεροτερα, και οταν εκπνεω παλι το σταυρονημα ειναι παλι στο στοχο, μολις ειμαι ετοιμος (ισως μετα απο πολλες αναπνοες) ριχνω. Ετσι δεν αναγκαζομαι να κραταω την αναπνοη μου, γιατι πολλες φορες το κρατημα της αναπνοης για πολυ ωρα φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα.

Οποτε κι αν το τηρησα αυτο παντα ειχα πολυ καλα αποτελεσματα.

Σχετικα με το κρατημα στην ορθια θεση, βαζω την αριστερη μου παλαμη να στηριζει το προστατευτικο της σκανδαλης και τα δαχτυλα απο την ιδια παλαμη να στηριζουν το εμπρος τμημα του οπλου (οσο φτανουν) ο αγκωνας ακουμπαει στη λεκανη.
Ειναι δυσκολο ομως για 4 κιλα οπλο , 1 μετρο και 10 εκατοστα μακρυ.


Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου, 2008, 01:29:24 πμ από feugatos »
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Τεχνικές Σκόπευσης
« Απάντηση #29 στις: 11 Σεπτεμβρίου, 2008, 22:31:39 μμ »
Ο κυριώτερος λόγος είναι για να μην κρύβει η αγκίδα το στόχο όταν σκοπεύουμε σε αποστάσεις άνω των 15-20 μέτρων.