Αποστολέας Θέμα: Περί "επιβλαβών"  (Αναγνώστηκε 43439 φορές)

Αποσυνδεδεμένος retsiniaris

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 199
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #15 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 09:55:58 πμ »
τελικα μπορω να σκοτοσω εναν αρουραιο με το αεροβολο χωρις να ειμε παρανομος ΝΑΙ η' ΟΧΙ???
gamo maxima,850 airmagnum,hw97k,crosman2240,crosman 357 8w

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #16 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 10:04:34 πμ »
Φυσικά και μπορείς να σκοτώσεις έναν αρουραίο με το αεροβόλο σου χωρίς να είσαι παράνομος. Αν το χρησιμοποιήσεις για ρόπαλο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #17 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 10:04:55 πμ »
Οχι.

Οταν προσπαθεις να σκοτωσεις η σκοτωνεις με το αεροβολο σου κανεις παραβαση, ακομη και μεσα στο σπιτι σου.
Ακομη κι αν κανεις βληματα με αλουμινοχαρτο και κυνηγας μυγες στο τζαμι του σαλονιου σου.

Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος nickblade

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 427
  • My name is Blade, NickBlade!
    • Nickolas Κnives
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #18 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 11:35:08 πμ »
Πιστευω οτι ολα εξαρτωνται απο το ποσο καλα θα κρυψης το πτωμα του αρουραιου, και να ξεφορτωθεις και τους αλλους αυτοπτες μαρτυρες αρουραιοι που ισως υπαρχουν. Ετσι που να μην μπορει να σε καρφωσει κανενας ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Νικολας

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #19 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 12:22:08 μμ »
                  Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι αρκετό φίλε Νικόλα; Μ' αυτά που βλέπω στην tv (CSI Miami - Las Vegas - New York) δεν νομίζω να είναι και τόσο απλό - φαντάζεσαι να πιστοποιήσουν το DNA σου από το ελάχιστο ίχνος σάλιου που μπορεί να έχεις αφήσει πάνω στο βλήμα; Ποτέ πιά δεν θα βάζουμε τα βλήματα στο στόμα!

Αποσυνδεδεμένος SNIPER22121976

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 262
  • ΦΑΤΕ ΜΑΤΙΑ ΨΑΡΙΑ
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #20 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 12:23:42 μμ »
H απλα τα βαζεις στο στομα αλλα δεν σκοτωνεις

Αποσυνδεδεμένος nickblade

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 427
  • My name is Blade, NickBlade!
    • Nickolas Κnives
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #21 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 12:25:12 μμ »
Σωστος δεν το σκευτηκα!!! :o :o :o δικε μου δεν τη γλυτωνεις μετα με τιποτα! ;D ;D ;D

Νικολας

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #22 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 12:31:40 μμ »
            Άν όμως έχεις σκοτεινό μυαλό... Μπορείς να τα δώσεις σε κάποιον άσχετο με το θέμα (αφελή ή κάποιον που αγαπάς πολύ ! - όλοι μας γνωρίζουμε από κανά - δυό τέτοιους, καταλαβαίνεις τι εννοώ) και να τον καταφέρεις να τα βάλει στο δικό του στόμα. Η συνέχεια είναι προβλέψιμη μάλλον... Άλλος θα τραβολογιέται μετά προσπαθώντας να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας!

Αποσυνδεδεμένος nickblade

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 427
  • My name is Blade, NickBlade!
    • Nickolas Κnives
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #23 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 12:38:14 μμ »
Φιλε accuracy lover ωρες ωρες με τρομαζεις!!! :o :o :o ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος SNIPER22121976

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 262
  • ΦΑΤΕ ΜΑΤΙΑ ΨΑΡΙΑ
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #24 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 12:40:43 μμ »
            Άν όμως έχεις σκοτεινό μυαλό... Μπορείς να τα δώσεις σε κάποιον άσχετο με το θέμα (αφελή ή κάποιον που αγαπάς πολύ ! - όλοι μας γνωρίζουμε από κανά - δυό τέτοιους, καταλαβαίνεις τι εννοώ) και να τον καταφέρεις να τα βάλει στο δικό του στόμα. Η συνέχεια είναι προβλέψιμη μάλλον... Άλλος θα τραβολογιέται μετά προσπαθώντας να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας!
μην του βαζεις τετοιες ιδεες ειναι ικανος να παρει δικες μου βολιδες και να παιζει.(φιρι φιρι το πατε να μου κοψετε το χουι)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #25 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2008, 12:44:54 μμ »
         Ανάθεμα τα ρημάδια τα σήριαλ και τις ταινίες μυστηρίου με δύσκολους γρίφους (που είναι η αδυναμία μου - το ομολογώ)... Με έχουν κάνει και υποψιάζομαι το καθετί ! Βάζει λίγο το χεράκι του κι ο  Λιακόπουλος  και.... δεν αργεί να γίνει το κακό. Οι συνομωσίες πάνε σύννεφο ! Άντε να βρείς άκρη μετά!

Αποσυνδεδεμένος Orome

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 148
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #26 στις: 09 Απριλίου, 2009, 14:06:55 μμ »
Διαβάζω σε φόρουμ του εξωτερικού αναφορές σε κυνήγια "επιβλαβών".
Σε αυτά εκτός από αρουραίους και ποντίκια βλέπω ότι κυνηγούν σκίουρους αλλά και πολλά κοράκια, καρακάξες και διάφορα άλλα "μαυροπούλια".
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω κυρίως είναι ο χαρακτηρισμός των κορακοειδών ως επιβλαβών. Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα πουλιά ως πτωματοφάγα είναι μάλλον χρήσιμα αλλά βλέπω αναφορές ότι κάνουν ζημιά στις καλλιέργειες. Αυτή η ζημιά τι έκταση έχει δηλαδή; Επίσης βλέπω και το εξής: Ενώ ένα κορακοειδές χαρακτηρίζεται ως επιβλαβές όταν βρίσκεται μέσα σε καλλιέργειες και έτσι το κυνηγούν, τα ίδια είδη κυνηγιούνται και σε περιοχές χωρίς καλλιέργειες. Εκεί τι ακριβώς εκτεταμένη ζημιά προκαλούν;

Θέλω να διευκρινίσω ότι τα ερωτήματά μου είναι ειλικρινή και δεν υποκρύπτουν ειρωνία.
Δεν είμαι κυνηγός αλλά εάν επιτρεπόταν στην Ελλάδα το κυνήγι με αεροβόλο θα γινόμουν σίγουρα. Αυτό όμως που δεν δέχομαι είναι η θήρευση ζώων χωρίς αυτά να τρώγονται αλλά (εάν δεν είναι βρώσιμα) ούτε και να προκαλούν κάποια αποδεδειγμένη σοβαρή ζημιά.

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Απριλίου, 2009, 15:01:25 μμ από Orome »

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #27 στις: 09 Απριλίου, 2009, 14:42:31 μμ »
Τα κορακια και οι καρακαξες, καταστρεφουν φωλιες αλλων πουλιων και μαζι μ αυτες τα αυγα τους.
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #28 στις: 09 Απριλίου, 2009, 14:56:06 μμ »
Οι καρακάξες κυρίως ειναι πολύ καταστροφικές στο θέμα τον αυγών!Απο την φυση ειναι προορισμένα στο να ελεγχουν τον πληθυσμό τον πουλιων μαζι με τα γερακια, καργιες, κορακια,κουκους και γενικώς του κυνηγούς.
Τωρα απλα εξαφανίζουν εναν ήδη υπο πιεση, λογω του ανθρωπου, πληθυσμό πουλιών .
Ο πληθυσμός της καρακαξας αυξανει γιατι δεν εχει αντιπαλους ουτε και προβλημα φαγητου(τρωει τα παντα! σκουπιδια, πτωματα) οποτε οτι ωδικό πουλι ή κυνήγι που είναι ενδημικό  έχει έντονο πρόβλημα αναπαραγωγής.
Στην περιοχη μου τουλαχιστον η καρακάξα ειναι το μονο πουλι που θα δεις σιγουρα καθε μερα και σε μεγάλους αριθμούς.
Μετα ακολουθουν οι καργιες.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #29 στις: 09 Απριλίου, 2009, 16:29:09 μμ »
στην Ελλαδα κηρύσσονται επιβλαβη με αποφαση του δασαρχειου
οταν παρατηρηθει υπερπληθυσμος φετος στη Λαρισα απο οτι μου
ειπαν για καθε 150 ? πουλια εδιναν δωρο μια αδεια κυνηγιου και
τα φυσιγγια
οσο για τα μαυροπουλια ειναι κυριολεκτικα " ακριδες " οπου πεσουν
δεν αφηνουν καρπο για δειγμα
si vis pacem, para bellum