Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 371387 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #375 στις: 05 Μαρτίου, 2015, 00:59:52 πμ »
Φίλε μου, την έκφραση pest control μην την αναφέρεις καθώς στην Ελλάδα απαγορεύεται από το νόμο. Για τις χώρες που επιτρέπεται (δες Αγγλία) η δουλειά γίνεται και με τα 2 διαμετρήματα, εως τα 40 με 50 μέτρα με μεγάλες αξιvσεις και δυνάμεις μικρότερες από 12 ποδόλιβρα.
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος trelosrockas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #376 στις: 06 Μαρτίου, 2015, 00:21:04 πμ »
Το MOD 99 θα το προτιμούσατε σε 4.5 ή σε 5.5;

Φίλε μου, την έκφραση pest control μην την αναφέρεις καθώς στην Ελλάδα απαγορεύεται από το νόμο. Για τις χώρες που επιτρέπεται (δες Αγγλία) η δουλειά γίνεται και με τα 2 διαμετρήματα, εως τα 40 με 50 μέτρα με μεγάλες αξιvσεις και δυνάμεις μικρότερες από 12 ποδόλιβρα.
Κατανοητό zafka, ευχαριστώ.
Υπάρχει ένα μόνο καλό , η γνώση και ένα κακό , η αμάθεια.

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #377 στις: 06 Μαρτίου, 2015, 00:29:14 πμ »
Σε 5.5
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος trelosrockas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #378 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 17:57:04 μμ »
Σε 5.5

Χάρη, το λες απο την άποψη ότι έχει αρκετή δύναμη για 4,5 και ίσως να μην είναι τόσο σταθερό ή καθαρά απο προσωπική προτίμηση;
Υπάρχει ένα μόνο καλό , η γνώση και ένα κακό , η αμάθεια.

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #379 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 18:08:21 μμ »
Λόγο της δύναμης του συγκεκριμένου αεροβόλου το 5,5 το διαχειρίζεται καλύτερα
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #380 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 18:11:33 μμ »
Τα Hatsan γενικά είναι ψωμομένα όπλα. Ένα βαρύτερο βληματάκι (κάτι που σου προσφέρει πιο εύκολα το 5,5 διαμέτρημα) μπορεί να είναι πιο σταθερό από ένα ελαφρύτερο. Το Hatsan 99 έχω ακούσει και διαβάσει (δεν έχω ιδία πείρα) ότι βγάζει κοντά στα 15 ποδόλιβρα (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος), οπότε σε 4,5 νομίζω ότι θα είναι πιο δύστροπο. Γι' αυτό θα σου έλεγα και εγώ σε 5.5.
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #381 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 19:01:32 μμ »
           
            Το Hatsan 99 σε διαμέτρημα 5,5 mm και καθαρά εργοστασιακή μορφή (όπως βγαίνει από το κουτί, χωρίς αλλαγές και "σκαλίσματα") παράγει άνετα 17+ ποδόλιμπρες - το είχα κάποτε και ξέρω τι μπορεί να κάνει. 

         Έχει γραφτεί και παλιότερα (ποιός τα διαβάζει όμως) πώς σε δυνατά όπλα προτιμούμε μεγαλύτερα διαμετρήματα για να αξιοποιήσουμε στο έπακρο την δύναμη που έχουν σχεδιαστεί να παράγουν. Δεν έχει νόημα να αγοράζει κάποιος ένα πολύ δυνατό αεροβόλο σε διαμέτρημα 4,5 mm απλά γιατί στο μαγαζί του είπαν ότι βγάζει "τρελλές" ταχύτητες και αυτός σαν αδαής πίστεψε πώς με αυτές τις ταχύτητες θα έχει καλύτερα αποτελέσματα. Παραδείγματα πάμπολλα όλα αυτά τα χρόνια με αεροβόλα "θηρία" όπως το γνωστό Diana 350 MAGNUM που σε 4,5 mm και εργοστασιακή κατάσταση είναι μόνο για να κάνει κρότο.


     

Αποσυνδεδεμένος trelosrockas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #382 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 20:24:14 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους. Τελικά θα πάω με τον τούρκο στα 5.5mm λογικά σε ξύλο. Απ ότι διάβασα πολλά απο τα 88/99 εμφανίζουν πρόβλημα με την σκανδάλη και μιας και είμαι άσχετος στα "σκαλίσματα" θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιον που να ξέρει απο αυτά να ξέρω που να απευθύνομαι για τυχόν προβήματα και αναβαθμίσεις. Μένω Ρέθυμνο.
Υπάρχει ένα μόνο καλό , η γνώση και ένα κακό , η αμάθεια.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #383 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 20:51:47 μμ »
         
             Φίλε trelosrockas ακόμα δεν το πήρες το τουφέκι - μην βιάζεσαι να προεξοφλήσεις πώς θα παρουσιάζει "σώνει και καλά" πρόβλημα με την σκανδάλη του. Μπορεί να λειτουργεί άψογα και να μην χρειαστεί καμιά παρέμβαση ή "σκάλισμα".

         Αυτό που χρειάζεται να φροντίσεις είναι να επιθεωρήσεις καλά το όπλο που θα αγοράσεις πρίν το παραλάβεις, επί τόπου στο κατάστημα για παράδειγμα. Άν έχει π.χ. στραβά τοποθετημένη κάννη σε σχέση με τον κύλινδρο ή γρατζουνιές μέσα στην κάννη (στις ραβδώσεις) ή φαγωμένες βίδες στο κοντάκι ή κάποια άλλη "χοντρή" αβαρία εννοείται πώς το αφήνεις κάτω και ζητάς άλλο εκείνη τη στιγμή - δεν δίνεις τα λεφτά και μετά προσεύχεσαι να μην σου τύχει καμιά "στραβή" μ' αυτό που πήρες στο κουτί. Αυτός είναι χρήσιμος κανόνας για κάθε περίπτωση αγοράς - πόσο μάλλον για τα φθηνά όπλα όπου ο ποιοτικός έλεγχος υπολείπεται συνήθως σε σχέση με ακριβότερα αεροβόλα. 

       Όσο για βοήθεια σίγουρα θα υπάρχουν κάποια παιδιά/μέλη που βρίσκονται στον ίδιο νομό με σένα.

Αποσυνδεδεμένος trelosrockas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #384 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 21:53:24 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να το παραγγείλω online αλλά έτσι που μου τα λες φίλε accuracy lover με βλέπω να πηγαίνω Ηράκλειο γιατί Ρέθυμνο στα 3-4 μαγαζιά που πήγα οι τιμές ήταν άθλιες, όπως και η ποικιλία σε μοντέλα.
Υπάρχει ένα μόνο καλό , η γνώση και ένα κακό , η αμάθεια.

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #385 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 22:15:52 μμ »
Γενικά μην αρχίσεις το οπλάκι  στα σκαλίσματα από τον ενθουσιασμό σου να το βελτιώσεις γιατί αν δεν έχεις τις ανάλογες  γνώσεις θα καταστρέψεις. Κάνε καμπόσες βολές παρατήρησε αν ντιζελαρει γενικά παρατήρησε την λειτουργικότητα του και μετά προβαίνεις  σε ανάλογες βελτιωσάσης με κάποιον έμπυρο διπλά σου εφόσον χιάζονται. Το σίγουρο είναι ότι θα χιαστεί μια σωστή λίπανση  και κάτι Άλο σημαντικό δεν ξέρω αν το γνωρίζεις  τα hatsan δεν έχουν εγγύηση τώρα δεν ξέρω αν σου δώσει κάποια εγγύηση το κατάστημα όπου θα κάνεις την συναλλαγή.
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #386 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 22:35:47 μμ »
 ... τα hatsan δεν έχουν εγγύηση....


Είναι βέβαιο αυτό;;

Θεωρητικά, κάθε προιόν που πωλείται εντός ΕΕ, επιβάλλεται από τη σχετική ευρωπαϊκή νομοθεσία να συνοδεύεται από διετή εγγύηση καλής λειτουργίας. Εφόσον τα Hatsan (εταιρεία με CE mark και ISO) εισάγονται επισήμως στη χώρα μας και έχουν αντιπρόσωπο Ελλάδας (Δ. ΒΡΑΧΝΟΣ & ΥΙΟΙ Ο.Ε.), δεν βλέπω πως θα μπορούσαν να πουληθούν χωρίς εγγύηση.
Και αν πράγματι δεν έχουν εγγύηση, αυτό για μένα θα αποτελούσε λόγο μη αγοράς.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #387 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 23:09:01 μμ »
 ... τα hatsan δεν έχουν εγγύηση....


Είναι βέβαιο αυτό;;

Θεωρητικά, κάθε προιόν που πωλείται εντός ΕΕ, επιβάλλεται από τη σχετική ευρωπαϊκή νομοθεσία να συνοδεύεται από διετή εγγύηση καλής λειτουργίας. Εφόσον τα Hatsan (εταιρεία με CE mark και ISO) εισάγονται επισήμως στη χώρα μας και έχουν αντιπρόσωπο Ελλάδας (Δ. ΒΡΑΧΝΟΣ & ΥΙΟΙ Ο.Ε.), δεν βλέπω πως θα μπορούσαν να πουληθούν χωρίς εγγύηση.
Και αν πράγματι δεν έχουν εγγύηση, αυτό για μένα θα αποτελούσε λόγο μη αγοράς.




Τουλάχιστον όταν έψαχνα εγώ για το 135 το κυριότερο μειονέκτημα που βρήκα ήταν αυτό
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #388 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 23:17:37 μμ »

         Πολύ σωστό επιχείρημα, εφ' όσον υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος Ελλάδος που τα εισάγει και τα διαθέτει στα εδώ καταστήματα η καλύτερη πηγή για την επιβεβαίωση της ύπαρξης ή μη εγγύησης καθώς και της διάρκειάς της (ή σε ποιά μέρη των όπλων αναφέρεται) είναι η αντιπροσωπεία. Ένα τηλεφώνημα εκεί θα λύσει όλες τις απορίες.

     Φίλε  trelosrockas  άν η κατάσταση στην περιοχή σου είναι όπως την περιγράφεις ίσως η online παραγγελία από κατάστημα να είναι η προτιμότερη λύση. Καλό θα ήταν να επικοινωνούσες τηλεφωνικά με την αντιπροσωπεία αλλά και με το κατάστημα που έχεις αποφασίσει να ψωνίσεις και να τους θέσεις το ερώτημα περί ισχύος της εγγύησης καθώς και τι καλύπτει αυτή. Μπορείς επίσης να ζητήσεις να ανοιχθεί η συσκευασία στο κατάστημα και να ελεγχθεί από τον υπεύθυνο πωλήσεων έτσι ώστε να είναι κι αυτοί σίγουροι ότι δεν θα σου αποστείλουν ελαττωματικό προϊόν.

       

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #389 στις: 07 Μαρτίου, 2015, 23:21:53 μμ »
Σίγουρα ίσως η απάντηση να ήταν τέτοια επωδή τα ανατάχτηκα είναι «δυσεύρετα» αλά δεν ήθελα να πάρω το ρίσκο όποτε στράφηκα σε Αλή εταιρεία
Guns dont hurt people. People hurt people