Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 363420 φορές)

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #435 στις: 13 Ιανουαρίου, 2016, 16:20:03 μμ »
Γεια σας παιδιά.θελει να πάρει ένας φίλος ένα αεροβόλο και του αρέσει  το 95 με βαση αυτά που του έχω πει και εγώ και του έχει κολλήσει αλλά σκέφτομαι επειδή το έχω εγώ ήδη για μην έχουμε 2 ιδια όπλα να τον παρότρυνα προς το .20 διαμετρημα που συνδυάζει τα θετικά 4.5 και  5.5 απλά ο μόνος μου ενδιασμος είναι αν θα έχει μια αξιοπρεπει ταχύτητα εξόδου και δεν κάνει πολύ Μπανάνα η βολή και ξενερώσει γιατί από οτι είδα τα σφαιρακια παίζουν γύρω στα 13 γκραινς.εσεις τι λέτε;;;είναι ίσως μια λύση αν η δύναμη δεν είναι αρκετη να προστεθου 2-3 ροδέλες η είναι λύση της π.....ας;;;

φιλτατε χαρη το 80αρι ιρως να ηταν καλυτερο  σ οποιο διαμετρημα ακομα κ στο 20
κ δεν θα τρωγεται κ ο α63 !!κ ιδια οπλα δεν θ εχεται κ ολα καλα (βεβαια αργοτερα θα θες κ συ 80 -λεω γω-)
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #436 στις: 14 Ιανουαρίου, 2016, 03:01:34 πμ »
....ΥΓ
Εγω.... ΔΕΝ εχω δει ακομα .20 ελατηριου να γραφει στο χαρτι!!!!



...εγώ δεν ξέρω τι σε κάνει να πιστεύεις ακόμα, πως τα έχεις δει ΟΛΑ   :-\ :-\   :-*



Eιμαι και εγω ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ΔΕΝ τα εχω δει ΟΛΑ και οτι εχω ΠΑΡΑ πολλα να μαθω !!!

Αλλα ειμαι σιγουρος και για αυτα που εχω ΔΕΙ !!!!

ΠΧ
 Εχω δει πρωτοκλασατο ΠΣΠ φιλου με .20αρα κανη, να κανει........ "τα δικα του"(καλοπροεραιτος ο χαρακτηρισμος "τα δικα του") σε σχετικα ΜΙΚΡΕΣ αποστασεις για τις προβλεπομενες δυνατοτητες  του ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ :( :( :( :( :( :( :( :(
  στο χαρτι ....
Παρουσια πολλων και μη εξαιρετεων φιλων αεροβολαδων  στο ΣΚ !!!!!

ΑΛΛΑ... το ιδιο πρωτοκλασατο ΠΣΠ, οταν του ΑΛΛΑΞΕ ..(την ιδια μερα) ο (Χ) φιλος,του Φιλου και του φορεσε την 0.22 κανη.....
 Να γραφει τα προβλεπομενα και να παιρνει ΑΡΙΣΤΑ....
ΤΥΧΑΙΟ ?????

Εχω δει ελατηριου  ΗW (.20cal) να ειχουν ΚΑΡΑ... ΜΕΤΡΙΕΣ επιδοσεις !!!!!(συγκρινομενα ΠΑΝΤΑ με τα ΑΛΛΑ 4,5 η 5,5  εταιροθαλη αδελφακια τους )
Τυχαιο ???

Κατοπιν των ανωτερω ΕΓΩ μαλλον ΔΕΝ θα αγοραζα αεροβολο στο .20 διαμετρημα..
Αυτο ασφαλως δεν σημαινει οτι καποιος αλλος θα πρεπει να συμφωνει με τις επιλογες μου.
Ο καθενας μας ειναι υπευθηνος για αυτα που λεει(ποσταρει)
 

ΥΓ
Εαν θυμαμαι καλα ΜΠΟΡΕΙ, να τα εχεις δει και ΕΣΥ, τα ΙΔΙΑ εργα ,την ΙΔΙΑ μερα, στο ΙΔΙΟ Σκοπευτηριο ....Αγαπητε Αποστολη !!!

Μπορει ομως και να κανω ΛΑΘΟΣ ???

 

Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #437 στις: 14 Ιανουαρίου, 2016, 08:58:43 πμ »
Γεια σας παιδιά.θελει να πάρει ένας φίλος ένα αεροβόλο και του αρέσει  το 95 με βαση αυτά που του έχω πει και εγώ και του έχει κολλήσει αλλά σκέφτομαι επειδή το έχω εγώ ήδη για μην έχουμε 2 ιδια όπλα να τον παρότρυνα προς το .20 διαμετρημα που συνδυάζει τα θετικά 4.5 και  5.5 απλά ο μόνος μου ενδιασμος είναι αν θα έχει μια αξιοπρεπει ταχύτητα εξόδου και δεν κάνει πολύ Μπανάνα η βολή και ξενερώσει γιατί από οτι είδα τα σφαιρακια παίζουν γύρω στα 13 γκραινς.εσεις τι λέτε;;;είναι ίσως μια λύση αν η δύναμη δεν είναι αρκετη να προστεθου 2-3 ροδέλες η είναι λύση της π.....ας;;;
Καλημερα.
Όλα τα αεροβολα έχουν καμπύλη βολης(μπανάνα που λες).
Αν μάθεις να την χειρίζεσαι  κοινός μάθεις να παραμετροποιηση ανάλογα την αποσταση τα σημάδια σου στο σκοπευτικο η ρυθμιζεις το ρυθμιστηκο του σκοπευτικου δεν έχεις θεμα..Αντίθετος πολλές φορές μπερδευομαστε με τις ταχύτητες ότι και καλά δεν έχουμε καμπύλη ανεβάζουμε τις αποστάσεις που ρίχνουμε και τελικά χάνουμε τις βολες.
Όσο αφορά το 5αρι δεν έχω αποψη.Ειμουν κάποτε εχθρός του 6.35 διότι εμένα δεν μου είχε κάτσει λάτρευα τα 5.5 και μου ήταν αδιάφορο το 4.5.
Τώρα μετά από 8 χρόνια στον χώρο του αεροβολου έκτημω  αφάνταστα το 4.5 το  και  ουσιαστικα εχω παρατηση να ασχολουμαι ιδιαιτερα με 5.5 .
Στα υπ οψην ρίχνω με pcp.
Το αναφέρω με την λογική ότι έχει περάσει για καπιον λόγο 4.5=ελατήριο 5.5=pcp
PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #438 στις: 14 Ιανουαρίου, 2016, 16:47:00 μμ »
Ευχαριστω πολύ όλους για της απαντήσεις σας και την πείρα σας.δυσκολα τα πράματα από τη μια αλλά από την άλλη μια κανη είναι 90 ευρώ.θα δούμε αν θα ρισκάρουμε
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος apostolis444

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #439 στις: 25 Αυγούστου, 2016, 14:26:13 μμ »
Γεια σας, ειμαι νεος στο φόρουμ. Ασχολούμαι χρονια ερασιτεχνικά με αεροβόλο τουφέκι  (μόνος στο σπιτι με ενα slavia 631 lux μη φανταστείτε) αλλα αποφάσισα να ασχοληθώ πιο σοβαρά με αεροβόλο πιστόλι μέσω συλλόγου. Ειμαι λοιπόν σε φαση αναζήτησης κ μπερδεύτηκα πολύ απο όσα διάβασα. Ψάχνω ενα φθηνό σχετικά πιστόλι να ξεκινήσω (γύρω στα 150) και αν δω οτι μ αρέσει συζητάμε για κατι καλύτερο...ποια ειναι η γνώμη σας ? προς τ παρόν εχω ξεχωρίσει το crosman ssp 250.  Περιμένω απο τους πιο έμπειρους προτάσεις...

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #440 στις: 25 Αυγούστου, 2016, 20:29:36 μμ »
Γεια σας, ειμαι νεος στο φόρουμ. Ασχολούμαι χρονια ερασιτεχνικά με αεροβόλο τουφέκι  (μόνος στο σπιτι με ενα slavia 631 lux μη φανταστείτε) αλλα αποφάσισα να ασχοληθώ πιο σοβαρά με αεροβόλο πιστόλι μέσω συλλόγου. Ειμαι λοιπόν σε φαση αναζήτησης κ μπερδεύτηκα πολύ απο όσα διάβασα. Ψάχνω ενα φθηνό σχετικά πιστόλι να ξεκινήσω (γύρω στα 150) και αν δω οτι μ αρέσει συζητάμε για κατι καλύτερο...ποια ειναι η γνώμη σας ? προς τ παρόν εχω ξεχωρίσει το crosman ssp 250.  Περιμένω απο τους πιο έμπειρους προτάσεις...

εννοεις 10m αεροβολο για αγωνες ΣΚΟΕ?
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος apostolis444

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #441 στις: 25 Αυγούστου, 2016, 21:00:49 μμ »
Ναι...αλλα φαντάζομαι πρεπει να τηρεί τις προδιαγραφές ε ? ίσως το tau-7 ειναι μονόδρομος ?

Αποσυνδεδεμένος paha1971

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 476
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #442 στις: 25 Αυγούστου, 2016, 21:10:20 μμ »
Πέρυσι ήμουν κι εγώ σε αναζήτηση οικονομικού 10μετρου και έπεσα πανω σε αγγελία του φόρουμ. Daisy 777. Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό :o :o
Φοβερά εύστοχο με lothar walther καννη το συγκεκριμένο και σε χρηματα σε μεταχειρισμένο εκεί που ψάχνεις. Αν βρεις κάποιο χτυπατο!
Artemis lr700w 5.5 (13 lbft)
Slavia 618 4.5  (3 lbft)

Αποσυνδεδεμένος apostolis444

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #443 στις: 26 Αυγούστου, 2016, 01:07:41 πμ »
Γεια σας, ειμαι νεος στο φόρουμ. Ασχολούμαι χρονια ερασιτεχνικά με αεροβόλο τουφέκι  (μόνος στο σπιτι με ενα slavia 631 lux μη φανταστείτε) αλλα αποφάσισα να ασχοληθώ πιο σοβαρά με αεροβόλο πιστόλι μέσω συλλόγου. Ειμαι λοιπόν σε φαση αναζήτησης κ μπερδεύτηκα πολύ απο όσα διάβασα. Ψάχνω ενα φθηνό σχετικά πιστόλι να ξεκινήσω (γύρω στα 150) και αν δω οτι μ αρέσει συζητάμε για κατι καλύτερο...ποια ειναι η γνώμη σας ? προς τ παρόν εχω ξεχωρίσει το crosman ssp 250.  Περιμένω απο τους πιο έμπειρους προτάσεις...

εννοεις 10m αεροβολο για αγωνες ΣΚΟΕ?
Ναι αλλα φαντάζομαι πρεπει να τηρεί τις προδιαγραφές ε ? μηπως ενα tau-7 ειναι μονόδρομος ?

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #444 στις: 26 Αυγούστου, 2016, 11:31:43 πμ »
το TAU-7 ειναι ωραιο πιστολι ,τσεχικο το εψαχνα καποια στιγμη και η μονη επιλογη ηταν να το φερω απο Τσεχια πραγμα ασυμφορο.
Τελικα πηρα ενα Alfa proj = Air Arms pcp καλο πιστολακι με περιορισμο οτι δεν ειναι για σοβαρους αγωνες, εκει πας για αλλα κολπα.
Και τηρει της προδιαγραφες.

Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #445 στις: 26 Αυγούστου, 2016, 23:44:12 μμ »
Από τα προσιτά αεροβόλα για το αγώνισμα των 10μ είναι της daisy τα 717-747 με τρόμπα όπλισης http://www.daisy.com/avantipistols και τα δυο με απλές λαβές χωρίς "ραφακι".
Στην Αμερική τα θεωρούν καλά και ο Nygord έκανε και κάποιες μετατροπές στην σκανδάλη (νομίζω στα 747) ώστε να είναι πιο κοντά στα ζητούμενα του αγωνίσματος.
Από Tau τα μοντέλα tau-7 http://www.taubrno.com/product/plynovky-_co2_/kratke-_pistole_-revolvery_/tau-7---match/19 που είναι CO2 και που γεμίζει και από μπουκάλα διοξειδίου και από τις κάψουλες των 7gr που χρησιμοποιουν ευρέως τα αεροβόλα αναψυχής. μειονέκτημα ότι με την κάψουλα βγάζει δεν βγάζει όλο τον αγώνα 60 βολές συν 15-20 δοκιμαστικές.
Το Tau 7 είναι γνωστό και δοκιμασμένο και αρκετοί έχουν πετύχει καλές επιδόσεις πάνω από 540/600
Πλέον έχει βγάλει και το μοντέλο TAU-8 που είναι PCP και φυσικά ακριβότερο http://www.taubrno.com/product/zbrane/mk-08-match_-lamino/69. Το συγκεκριμένο δεν το έχω δει από ελληνα σκοπευτή και δεν ξέρουμε την αξιοπιστία του (μπουκάλες oring κλπ)
Τέλος το BAIKAL IZ-46M επίσης με μοχλό σαν τα 717 http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=23&MID=2&langid=316&PID=396 με ρυθμιζόμενη σκανδάλη σκοπευτικά και λαβή με ραφακι. Για αυτό βρίσκεις και extra λαβή από rink είναι όλο από ατσάλι, και επίσης με δουλειά μπορείς να πετύχεις καλές επιδόσεις. Ήταν το πρώτο μου αεροβόλο και με αυτο ειχα κάνει 560/600.
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος apostolis444

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #446 στις: 27 Αυγούστου, 2016, 00:48:36 πμ »
Από τα προσιτά αεροβόλα για το αγώνισμα των 10μ είναι της daisy τα 717-747 με τρόμπα όπλισης http://www.daisy.com/avantipistols και τα δυο με απλές λαβές χωρίς "ραφακι".
Στην Αμερική τα θεωρούν καλά και ο Nygord έκανε και κάποιες μετατροπές στην σκανδάλη (νομίζω στα 747) ώστε να είναι πιο κοντά στα ζητούμενα του αγωνίσματος.
Από Tau τα μοντέλα tau-7 http://www.taubrno.com/product/plynovky-_co2_/kratke-_pistole_-revolvery_/tau-7---match/19 που είναι CO2 και που γεμίζει και από μπουκάλα διοξειδίου και από τις κάψουλες των 7gr που χρησιμοποιουν ευρέως τα αεροβόλα αναψυχής. μειονέκτημα ότι με την κάψουλα βγάζει δεν βγάζει όλο τον αγώνα 60 βολές συν 15-20 δοκιμαστικές.
Το Tau 7 είναι γνωστό και δοκιμασμένο και αρκετοί έχουν πετύχει καλές επιδόσεις πάνω από 540/600
Πλέον έχει βγάλει και το μοντέλο TAU-8 που είναι PCP και φυσικά ακριβότερο http://www.taubrno.com/product/zbrane/mk-08-match_-lamino/69. Το συγκεκριμένο δεν το έχω δει από ελληνα σκοπευτή και δεν ξέρουμε την αξιοπιστία του (μπουκάλες oring κλπ)
Τέλος το BAIKAL IZ-46M επίσης με μοχλό σαν τα 717 http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=23&MID=2&langid=316&PID=396 με ρυθμιζόμενη σκανδάλη σκοπευτικά και λαβή με ραφακι. Για αυτό βρίσκεις και extra λαβή από rink είναι όλο από ατσάλι, και επίσης με δουλειά μπορείς να πετύχεις καλές επιδόσεις. Ήταν το πρώτο μου αεροβόλο και με αυτο ειχα κάνει 560/600.

ευχαριστω πολύ για την αναλυτική σ απάντηση με βοήθησες σημαντικά

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #447 στις: 27 Αυγούστου, 2016, 01:06:42 πμ »
apostolis444 θα μπορουσες επίσης να μαζεψεις καποια χρηματα παραπανω και να πας απευθειας σε ενα καλομεταχειρισμενο PCP οπως αυτα εμφανίζονται κατα καιρούς κυριως σε κολλημενα χαρτακια στο σκοπευτηριο του Βυρωνα. Επίσης αν γραφτεις σε ενα συλλογο που ασχολειται ενεργα με το αγωνισμα των 10μ μπορεί να εχεις επαφη με καποια καθαρα αγωνιστικά PCP που θα σου κανουν το αγωνισμα πιο ευχαριστο (λιγότερος κόπος για οπλισμα).
Απο εκει και μετα ενα καινουργιο αεροβόλο για τα 10m ξεκιναει απο τα 1200 εως 1600 ευρω. Αν εισαι αθηνα το γεμισμα το κανεις στα σκοπευτηρια (βυρωνας και ελευσινα εχουν κομπρεσερ για pcp και ο βυρωνας εχει ακομα και co2). Το κόστος μπορει να φανταζει μεγαλο αλλα στην πραξη το πιθανοτερο ειναι πως δεν θα ξαναγορασεις άλλο αεροβολο στην καριερα σου παρα μόνο ίσως λαβες και σφαιρακια και αρα σε βαθος χρόνου δεν είναι τρομερο κόστος. Ακόμα και αν αποφασίσεις να σταματησεις ενα καλο αεροβολο θα εχει καλη μεταπωλητική αξία ειτε το αγορασες καινούργιο ειτε μεταχειρισμένο.
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος apostolis444

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #448 στις: 27 Αυγούστου, 2016, 02:27:18 πμ »
apostolis444 θα μπορουσες επίσης να μαζεψεις καποια χρηματα παραπανω και να πας απευθειας σε ενα καλομεταχειρισμενο PCP οπως αυτα εμφανίζονται κατα καιρούς κυριως σε κολλημενα χαρτακια στο σκοπευτηριο του Βυρωνα. Επίσης αν γραφτεις σε ενα συλλογο που ασχολειται ενεργα με το αγωνισμα των 10μ μπορεί να εχεις επαφη με καποια καθαρα αγωνιστικά PCP που θα σου κανουν το αγωνισμα πιο ευχαριστο (λιγότερος κόπος για οπλισμα).
Απο εκει και μετα ενα καινουργιο αεροβόλο για τα 10m ξεκιναει απο τα 1200 εως 1600 ευρω. Αν εισαι αθηνα το γεμισμα το κανεις στα σκοπευτηρια (βυρωνας και ελευσινα εχουν κομπρεσερ για pcp και ο βυρωνας εχει ακομα και co2). Το κόστος μπορει να φανταζει μεγαλο αλλα στην πραξη το πιθανοτερο ειναι πως δεν θα ξαναγορασεις άλλο αεροβολο στην καριερα σου παρα μόνο ίσως λαβες και σφαιρακια και αρα σε βαθος χρόνου δεν είναι τρομερο κόστος. Ακόμα και αν αποφασίσεις να σταματησεις ενα καλο αεροβολο θα εχει καλη μεταπωλητική αξία ειτε το αγορασες καινούργιο ειτε μεταχειρισμένο.

εχεις δίκιο αλλα σκέφτομαι για αρχή να πάρω κατι φθηνότερο, άλλωστε μένω επαρχία και οι σύλλογοι εδω δεν ειναι τόσο οργανωμένοι όπως στην αθηνα. Αν δω οτι πραγματικά μ αρέσει βλέπουμε...μια ερώτηση ακόμα το daisy 717 ειναι διαφορετικό απο daisy 717 powerline ?

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #449 στις: 27 Αυγούστου, 2016, 13:06:27 μμ »
στην σελιδα του εισαγωγεα εχει αυτο http://www.diamanco.gr/el-gr/Products/%CE%91%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%91%20%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%99%CE%91%20Co2%20DAISY|DAISY%20717. Αν και το χαρακτηριζει CO2 στην περιγραφη γραφει πως ειναι με μοχλο και τρομπα μιας οπλισης. παρε και ενα τηλ να σου πουν με ποιον συνεργαζονται στην περιοχη σου
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,