Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 371428 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #135 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 11:42:54 πμ »

  Καλως ήρθες στο φόρουμ  φίλε μου.

 Κατ' αρχάς το αεροβόλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτοάμυνα με την ίδια επιτυχία όπως κάθε άλλο μακρύ , βαρύ και ογκώδες  αντικείμενο μέσα στο σπίτι (τηγάνι , γουδοχέρι , πλάστης σφολιάτας , ανθοδοχείο , τασάκι κτλ)
  Αυτο που θα σε παρακαλούσα να διευκρινήσεις , ειναι το τι εννοείς  με το  ''LEYTERIASTHNKRHTH'' ή τι σημαίνει για σένα , γιατί δεν μου πολυακούγεται καλά.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος geotzo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 105
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #136 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 11:48:49 πμ »
Βάλε συναγερμό και άσε τα όπλα για τους "επαγγελματίες". Το να έχεις όπλο για αυτοάμυνα είναι ό,τι χειρότερο και δε θα σου βγει σε καλό. Αυτός που μπαίνει αποφασισμένος να σε ληστέψει, δε θα έρθει απροετοίμαστος, θα σε πιάσει στον ύπνο (γιατί συνήθως έτσι γίνεται), δε θα είναι μόνος και βέβαια θα το έχει ξανακάνει και θα έχουν δεί τα μάτια του πολύ περισσότερα απο τα δικά σου (θέλω να πιστεύω). Εδώ χρησιμοποιούμε όπλα σκοποβολής και μόνο. Φιλικά πάντα,
Γιώργος
Benjamin Marauder 5.5 + Walther 8-32 56 FT

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIASTHNKRHTH

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #137 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 11:52:20 πμ »
Σημαίνει σεβασμός στις παραδώσεις του τόπου που μεγάλωσα (όπλα) αλλά φαντάσου ότι εγώ δεν έχω πάρει ουτε αεροβόλο ακόμα!

Σε γενικές το ΑΝΙCS A-3003 πως σου φαίνεται για ενα αρχάριο (μου αρέσει πολύ η 28αρα γεμιστήρα ή αλλιως magazine που έχει (πως το μιλαμς το αγγλικο?)

Θα με καλυψει για πρωτο οπλο?
ΒΓΑΛΤΕ ΜΟΥ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ,
ΓΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΘΩΡΩ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #138 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 11:59:09 πμ »

    Το λευτεριά..... πηγαίνει ... στην  ελεύθερη κατοχή όπλων ?
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIASTHNKRHTH

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #139 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 12:03:12 μμ »
Γιατί μεσ' το Forum δεν υπαρχουν υπαινύξεις για το κυνήγι με αεροβόλο που είναι παράνομο?
ΒΓΑΛΤΕ ΜΟΥ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ,
ΓΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΘΩΡΩ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ

Αποσυνδεδεμένος Giotis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #140 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 12:15:54 μμ »
Εχω ακουσει πως οι 28αρες γεμιστηρες κολλανε τωρα δεν ξερω εαν ειναι σιγουρο πως θα το παθει.Εγω προσωπικα προτιμω με μυλο 8 βολων..Ενα αξιοπιστο αεροβολο πιστολι κ καλο για τα χρηματα του ειναι το walther cp99.Τωρα ειναι και το τι σου αρεσει.. ;)

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #141 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 12:18:39 μμ »
   Φίλε μου αν το ελευθεριά  που λές  κολλάει στα  όπλα , δεν με χαλάει καθόλου.
   Να ξέρεις  όμως οτι το όνομα που διάλεξες είναι άκρως προκλητικό για κάποιον που δέν έχει ακούσει την εκδοχή της εξήγησής σου. Παραπέμπει άμεσα σε τάσεις και σχέδια αυτονόμησης , που είναι πολύ της μόδας τελευταία. Στην τελευταία κινητοποίηση των  Κρητών αγροτών στην Αθήνα  εμφανίστηκαν και κάποια πανώ και συνθήματα περί  ελευθεριάς και απόσχισης από τον κύριο κορμό της Ελλάδος.Υπάρχουν κάποια κέντρα αποφάσεων , θέλω να πιστεύω - εκτός Ελλάδος  που τους βολευει πολύ κάτι τέτοιο.
  Θα μπορούσες να διαλέξεις  εύκολα ένα άλλο όνομα που να εκδηλώνει την αγάπη σου για την Κρήτη και τα όπλα , αυτό όμως ξεφεύγει πολύ.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIASTHNKRHTH

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #142 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 12:22:31 μμ »
οκ δηλαδη το norica dream hunter είναι πολυ πιο δυνατο κια προκαλει μεγαλυτερες ζημιες απο το ΑΝΙCS Α-3003?

ΣΙΓΑΣΤΗΡΑ για το ANICS που θα βρω?
ΒΓΑΛΤΕ ΜΟΥ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ,
ΓΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΘΩΡΩ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #143 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 14:17:54 μμ »
Γιατί μεσ' το Forum δεν υπαρχουν υπαινύξεις για το κυνήγι με αεροβόλο που είναι παράνομο?

Υπάρχουν και τακτοποιούνται με συμβιβασμό του εκάστοτε συγγραφέα. Επομένως τα περί αυτοάμυνας τέλος κι επειδή τυγχαίνει να γράφεις σε Ελληνικό forum και όχι σε Κρητικό λίγο προσοχή στις διατυπώσεις, καθώς οι Κρητικοί που γνωρίζω εγώ είναι μόνο Έλληνες!
Αυτό είναι από τους κανόνες αποδοχής εγγραφής στο forum:
"Έχετε τη δυνατότητα, καθώς εγγράφεστε, να επιλέξετε το "όνομα χρήστη" σας. Υποχρεούστε να επιλέξετε ενα όνομα κατάλληλο, μη προσβλητικό και ασεμνο.
Με αυτόν τον λογαριασμό χρήστη είστε έτοιμος να εγγραφείτε και να συνδεθείτε. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση πολλαπλών ονομάτων και λογαριασμών, ταυτόχρονα, απο τον ίδιο χρήστη."


Θα πρότεινα να κάνεις μια νέα εγγραφή με άλλο nickname. Σέβομαι το δικαίωμα σου να έχεις τις δικές σου ιδέες αλλά εδώ ο χώρος είναι δημόσιος και φοβάμαι πως το υπάρχον nickname σου θα δημιουργεί και στο μέλλον σε νέα και μη μέλη ερωτήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Σεπτεμβρίου, 2009, 10:27:45 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος bestgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #144 στις: 06 Νοεμβρίου, 2009, 16:14:55 μμ »
Γεια σας φιλοι μου,
Καταρχας να τονισω οτι δεν εχω αεροβολο και δεν εχω ριξει με αεροβολο ποτε. Σκευτομουν να παρω ενα, αρχικα για να κανω την πλακα μου στην αυλη μου και βλεπουμε για τη συνεχεια. Σκευτομαι να παρω ενα πιστολι Cο2 και συγκεκριμενα αυτο εδω: http://www.airgundepot.com/crosman-c11-tactical-bb-pistol.html

Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι αδειες και τι κινησεις γενικα πρεπει να κανω για να το αγορασω απ το εξωτερικο. Διαβασα λιγο καποια αρθρα εδω αλλα ψιλοχαθηκα.

Μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει σχετικα με το τι ακριβως πρεπει να κανω για να μπορεσω να το παραγγειλω οπως ειναι απ αυτο το site?

Θα εχω καποιο προβλημα με το οτι εχει laser πανω ή/και με τη δυναμη του?

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων! Καλη σας μερα.

Αποσυνδεδεμένος geotzo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 105
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #145 στις: 06 Νοεμβρίου, 2009, 16:22:00 μμ »
Αυτό είναι Αμερική οπότε ξέχνα το καλύτερα. Επέλεξε κάποιο Ευρωπαϊκό μαγαζί από αυτά που ανφέρονται στο forum. Έπειτα αυτό το όπλο ρίχνει απ'ότι είδα ατσάλινα σφαιράκια μόνο και νομίζω ότι δεν είναι ότι καλύτερο για σκοποβολή. Για όπλο, στη θέση σου θα μάζευα κάτι παραπάνω και θα έπερνα κάποιο ελατηρίου, είτε τουφέκι είτε πιστόλι.
Benjamin Marauder 5.5 + Walther 8-32 56 FT

Αποσυνδεδεμένος bestgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #146 στις: 06 Νοεμβρίου, 2009, 16:33:24 μμ »
Αυτό είναι Αμερική οπότε ξέχνα το καλύτερα. Επέλεξε κάποιο Ευρωπαϊκό μαγαζί από αυτά που ανφέρονται στο forum. Έπειτα αυτό το όπλο ρίχνει απ'ότι είδα ατσάλινα σφαιράκια μόνο και νομίζω ότι δεν είναι ότι καλύτερο για σκοποβολή. Για όπλο, στη θέση σου θα μάζευα κάτι παραπάνω και θα έπερνα κάποιο ελατηρίου, είτε τουφέκι είτε πιστόλι.
Ευχαριστω καταρχας για την απαντηση. Τι ακριβως παιζει με την Αμερικη και ειναι τοσο δυσκολο να παρω απο κει? Επισης, θα προτιμουσα να ριχνει μπιλιες (ειτε πλαστικες ειτε σιδερενιες) και οχι pellets και να ειναι Co2 κατα προτιμηση. Εχω βρει το ιδιο μοντελο σε ελληνικο site αλλα 1ον) ειναι πιο ακριβο και 2ον) θα προτιμουσα να το παρω με το laser πανω...

Αποσυνδεδεμένος geotzo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 105
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #147 στις: 06 Νοεμβρίου, 2009, 16:41:41 μμ »
Από Αμερική θα περάσει τελωνείο, αλλά δεν νομίζω πρώτον να στο στείλουνε και δεύτερον να επιτραπεί η είσοδός του έτσι εύκολα. Πάντως και να εκτελωνιστεί, θα σου κοστίσει πιο ακριβά από ότι εδώ.
Benjamin Marauder 5.5 + Walther 8-32 56 FT

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #148 στις: 06 Νοεμβρίου, 2009, 16:46:34 μμ »
Φίλε bestgr  καλώς όρισες στο φορουμ .
Ρίξε μια μάτια στις αγγελίες αν θυμάμαι καλά έχει μερικά περίστροφα ίσως σου αρέσει κάποιο ;) .
Έχε στο νου σου ότι με την αναζήτηση μπορείς να λύσης τις περισσότερες απορείς σου για ότι δεν βρεις εκεί εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος yannis_ath

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 111
  • how near is far?
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #149 στις: 06 Νοεμβρίου, 2009, 16:52:30 μμ »
Ο Geotzo εχει δικιο για τα μολυβενια σφαιρακια που ειναι πιο ασφαλη και πιο ευστοχα.

Μπορεις να παρεις ιδεες σε αυτο το λινκ
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=180

Εχεις κοιταξει τα red dots αντι για λειζερ;
HW97K .177 (ginb) v-mach, leapers accushot 8-32x56 SWAT
HW100T .177
FWB300s, leapers 4-12x44 SWAT
AA EV2 MkII, leapers accushot 8-32x56 SWAT
SAM 15 match pistol
Beretta 92