Αποστολέας Θέμα: Πρόλογος προς τον αρχάριο  (Αναγνώστηκε 44626 φορές)

Αποσυνδεδεμένος othyseas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 301
  • ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #15 στις: 12 Αυγούστου, 2009, 16:44:01 μμ »
καλησπερα σ ολους...
χαιρομαι που  το παθος  αυτο που συνεχιζω να ζω εδω και 30 χρονια...  ειναι  αισθηση και μαλιστα εντονη και εκφραζεται  με τοση ρμαντικοτητα και  ρητορικοτητα...

ειμαι σιγουρος  οτι  εαν συνεχιστει ετσι η επικοινωνια μας εδω μεσα,  το αθλημα-χομπυ που τοσο αγαπουμε  θα  εχει αλματωδη  προοδο  προς καθε  κατευθυνση... και βαλτε με το μυαλο σας  τι εννοω.... για το καλο ολων..
Αναλογιστειτε ποσα πολλα μπορει  να προσφερει  στην  δημοσια  υγεια μονο...

νοιωθω  υπερηφανος  που σας γνωριζω

Οδυσσεας  απο Θεσσαλονικη

Αποσυνδεδεμένος ILIAS ANEMOS

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 565
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #16 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2009, 20:24:07 μμ »
  Oμολογω πως και εγώ τώρα μόλις το διάβασα ,έχει όμως αυξηθεί τόσο πολύ ο όγκος των γραφομενων στο φόρουμ που ενδεχομένως και άλλα τέτοια (διαμάντια) να μην τυγχάνουν ανάλογης προβολής, θέλω και εγώ να συγχαρώ με την σειρά μου τον SnipAIR για το κείμενο, με καλύπτει απόλυτα και πιστεύω και εγώ πως θα πρέπει να τοποθετηθεί ένα αντίγραφο του (για να μην χαθεί και αυτό το θέμα) στο καλωσόρισμα των νέων
Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΓΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #17 στις: 31 Δεκεμβρίου, 2009, 01:06:40 πμ »
Μια μέρα πριν από την εκπνοή του 2009

Επειδή ποτέ δεν είναι αργά για κάτι καλό και χρήσιμο

Ο "Πρόλογος προς τον αρχάριο" σε βάζει στο σωστό δρόμο

Αρκεί να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και δεκτικοί

Αποσυνδεδεμένος DINOS

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #18 στις: 10 Ιανουαρίου, 2010, 10:38:23 πμ »
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΟΥΣΙΩΔΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝΕ!!!

Αποσυνδεδεμένος kck59

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #19 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 08:37:48 πμ »
Πρώτη μου είσοδος στο site σαν μέλος καλημερίζω όλα τα μέλη και τους συντάκτες.
Εχω μεγάλη αγάπη για τα όπλα και το κείμενο με συγκίνησε. Εχω ενα αεροβόλο gamo cfx πλάγιας όπλισης.
Είναι αχρησιμοποίητο και ειλικρινά δεν ξέρω τον λόγο που δεν με συγκίνησε.
Σκέφτομαι να αγοράσω το umarex 850 5,5 CO2 (317€). Ανοικτός σε όλες τις απόψεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαίρομαι  ειλικρινά που μπήκα στην παρέα σας

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #20 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 09:45:43 πμ »
...καλημέρα και καλως όρισες αλλά μην βιαστείς ακόμη για αγορά !
  Μάθε από εδώ ποιοί φίλοι βρίσκονται κοντά σου, δοκίμασε, αποφάσισε και μετά μπορείς να "νοσήσεις"  ήσυχος...:)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος psampa

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #21 στις: 19 Οκτωβρίου, 2013, 23:29:44 μμ »
Το έχω το 850 και αν κα δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λόγω έλλειψης χρόνου, θα έλεγα τα καλύτερα. Πάντα παίζει ρόλο τι ακριβώς θες να κάνεις με το αεροβόλο σου. Το 850 θεωρείται (ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι/γνώστες καθώς και εγώ νεούδι είμαι στο χώρο) από τα καλύτερα αεροβόλα CO2. Στην Αγγλία μάλιστα το χρησιμοποιούν και για κυνήγι σε λογικές αποστάσεις (μέχρι 25 μέτρα λόγω περιορισμένης δύναμης) που σημαίνει ότι μάλλον είναι αξιόπιστο. Έχει βέβαια τα μειονεκτήματα του CO2, αλλά για να σε διασκεδάσει και να σου κάνει τα κέφια μεχρι τα 25-30 μέτρα (ίσως και περισσοτερα, μιας και εγώ δεν έχω καμιά ιδιαίτερη σκοπευτική δεινότητα :-) ) είναι πολύ καλό. Ανάλογα το μοντέλο μπορεί να μετατραπεί και σε ΠΣΠ.
Υπάρχει και η δυνατότητα να παρει και αμπούλες 12γρ αντί για 88 που είναι και πιο οικονομικές και πιο εύκολες να βρεις. Αυτό γίνεται με τη χρήση ενός αντάπτορα που παίρνει 2 αμπούλες των 12γρ, τον οποίον μάλιστα μπορείς να βαζεις και να βγάζεις και να βάζεις στο όπλο χωρίς να χάνεις όσο αέριο έχει μείνει μέσα.

Αν θες κάτι άλλο και ξέρω ευχαρίστως να σου απαντήσω.


Πρώτη μου είσοδος στο site σαν μέλος καλημερίζω όλα τα μέλη και τους συντάκτες.
Εχω μεγάλη αγάπη για τα όπλα και το κείμενο με συγκίνησε. Εχω ενα αεροβόλο gamo cfx πλάγιας όπλισης.
Είναι αχρησιμοποίητο και ειλικρινά δεν ξέρω τον λόγο που δεν με συγκίνησε.
Σκέφτομαι να αγοράσω το umarex 850 5,5 CO2 (317€). Ανοικτός σε όλες τις απόψεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαίρομαι  ειλικρινά που μπήκα στην παρέα σας


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Zoraki HP-01 ultra 4,5mm
Gamo PT-85
HW95S 4.5mm
FX Verminator MK1 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #22 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:36:02 μμ »

Ένα χιουμοριστικό μήνυμα σε άλλο φόρουμ σχετικά με το πλύσιμο των βλημάτων ανακίνησε μέσα μου κάτι που με έχει προβληματίσει αρκετές φορές και το ρίχνω στη "σέντρα".

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να στοιχειοθετηθεί και να αναρτηθεί κάπου ένα "Πρωτόκολλο" με τα βήματα που γίνονται πάνω στο όπλο & τον εξοπλισμό και πάνω σε εμάς μέχρι να φτάσουμε στην τέλεια βολή.
Πρέπει ο νεοεισερχόμενος να έχει έναν οδηγό με ιεραρχημένα βήματα που πρέπει να κάνει για να μην χάνεται και κάνει πισωγυρίσματα όπως κάναμε εμείς στο παρελθόν.

Δεν είναι λίγες οι φορές που απαξίωσα ή αντιθέτως υπερεκτίμησα εξοπλισμό και τεχνικές επειδή δεν είχα τηρήσει αυτήν την ιεραρχία και δεν είχα την ικανότητα-ωριμότητα να τα αξιολογήσω σωστά.  :)

Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #23 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 13:28:12 μμ »
+1000
;)

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #24 στις: 21 Φεβρουαρίου, 2021, 19:14:58 μμ »
Συνάδελφοι, είναι αλήθεια ότι είμαι ολιγογράφος εδώ στο Φόρουμ και επίσης ότι ασχολούμαι όχι όσο θα έπρεπε με τη σκοποβολή...
Ξαναδιάβασα με ενδιαφέρον και αληθινή ευχαρίστηση το άρθρο "Πρόλογος στον αρχάριο".  Ύστερα από τόσα χρόνια δεν έχασε τη δροσιά του ούτε τη γλαφυρότητά του.  Πάνω απ' όλα πρόκειται για ένα αληθινό άρθρο που έχει και κάτι παραπάνω, ψυχή.
Να είστε καλά όλοι
Φεβρουάριος 2021
Τηλέμαχος

Αποσυνδεδεμένος tsklav

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Πρόλογος προς τον αρχάριο
« Απάντηση #25 στις: 05 Μαΐου, 2021, 21:50:52 μμ »
Μπράβο!

Ένα κείμενο το οποίο αρχάριος, ξε-αρχάριος είναι σημαντικό να διαβαστεί για να υπενθυμίσει σε όλους πράγματα που δεν πρέπει να ξεχνάμε.

Ευχαριστώ!

Θέμης (tsklav)
Αιέν Αεροβολείν
BSA Airsporter RB2
HW30S
HW50S
Slavia 618
Cometa 220 Galaxy
Cometa 220 Compact
Norconia B36