Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia  (Αναγνώστηκε 61760 φορές)

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #15 στις: 01 Ιουλίου, 2010, 15:22:18 μμ »
Ναι στην εκθεση.Το slavia δεν εχω δει.Αλλα υπολογιζω με 40 ευρω δεν εχεις κατι παραπανω στην ποιοτητα;Ισως κανω λαθος.
Η απαντηση φιλε Κυριακο εχει ενδιαφερον,για τη συγκριση στα συγκεκριμενα οπλα.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος thrass86

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 354
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #16 στις: 01 Ιουλίου, 2010, 16:06:44 μμ »

Δηλ αμα βγαλω αγγελια το δικο μου θα  φυγει αμεσως ε;
[/quote]


Αιντε βαλτο αγγελια να ησυχασεις και εσυ και εμεις και να δουμε ποιος θα το αγορασει :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D



Anschütz 9015 4.5 HP BR Sightron SIII Competition 45x45 ED
Steyr LG 110  4.5 Vector Minotaur GenII 12-60x60
FX Impact M3 5.5 Sniper Bronze DELTA Stryker HD 5-50x56
Walther LGM2 4.5 FALCON X50 FT 10-50X60
http://www.youtube.com/watch?v=yXNfj5Zw8hU
http://www.youtube.com/watch?v=Y5lwHSDjW3U

Αποσυνδεδεμένος tsagampilis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 190
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #17 στις: 01 Ιουλίου, 2010, 16:28:19 μμ »
Το 634 μπορουμε να το βρουμε στην ελλαδα
? μια που αναφερθηκε.Οσο για το hw 30 το εχω μεγαλη διαφορα ποιοτητας με hw 80 poy εχω.
Δεν πρεπει να εμπιστευεσαι αυτον που ποτε δεν κανει λαθος και που ποτε δεν αποτυχαινει σ αυτο που κανει. Και αυτο επειδη ειτε ειναι ψευτης ειτε ασχολειται μονο με τα σιγουρα, τα δοκιμασμενα και τα ασημαντα. Peter Drucker 1909-2005 ,αυστριακος γκουρου του management:)

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #18 στις: 01 Ιουλίου, 2010, 16:31:47 μμ »
αχ αυτό το άτιμο το χρήμα!Προσπαθώ να μην παρασυρθώ παιδιά, γιατί 40 ευρώ εδώ, 40 εκεί, παέι η μπάνκα, τινάχτηκε στον αέρα!!Εξάλλου, όπως είπα και πριν προτιμώ να περιμένω και αν είναι μάλιστα να αγοράσω ένα ΗW,να περιμένω ακόμα περισσότερο.Ας ξεκινήσω από τα "ταπεινά" και βλέπουμε στο μέλλον...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος tsagampilis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 190
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #19 στις: 01 Ιουλίου, 2010, 16:36:58 μμ »
Οταν μπορεσεις με το καλο φιλε :) Υγεια πανο απο ολα παρε to air arms 200 tx HC ειναι προεκταση του εαυτου σου. παντος εδω μεσα εχω ακουσει οτι το slavia ειναι το καλυτερο αεροβολο στην τιμη του ενα αριστο αεροβολο.
Δεν πρεπει να εμπιστευεσαι αυτον που ποτε δεν κανει λαθος και που ποτε δεν αποτυχαινει σ αυτο που κανει. Και αυτο επειδη ειτε ειναι ψευτης ειτε ασχολειται μονο με τα σιγουρα, τα δοκιμασμενα και τα ασημαντα. Peter Drucker 1909-2005 ,αυστριακος γκουρου του management:)

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #20 στις: 01 Ιουλίου, 2010, 16:45:22 μμ »
Eυχαριστώ φίλε μου να΄σαι καλά.Πάντως χθές που μίλησα τηλεφωνικά με τον εισαγωγέα των slavia στην Αθήνα που μου έβγαλε η ιστοσελίδα της CZ ,τον ρώτησα μεταξύ άλλων και για το 634  και μου είπε ότι εχουν φύγει γενικά όλα τα μοντέλα των slavia και ότι θα έχει ξανά από Σεπτέμβριο.
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #21 στις: 01 Ιουλίου, 2010, 20:54:58 μμ »
                 Φίλε tsibos να τα πάρουμε ένα-ένα από την αρχή.
    Ο αντιπρόσωπος των αεροβόλων ελατηρίου της CZ (σειρά Slavia) δεν είναι στην Αθήνα αλλά στην Θεσσαλονίκη - είναι ο κ. Κύργιας  (www.kirgias.gr) - αυτός στην Αθήνα (που σου έβγαλε τη ιστοσελίδα όπως λές) είναι αντιπρόσωπος των πυροβόλων πιστολιών, τουφεκιών και άλλων προϊόντων της εταιρείας.
     Το Slavia 634 δεν υπάρχει στην Ελλάδα - το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί ενδιαφερόμουν για το συγκεκριμένο αεροβόλο πρίν 2 χρόνια και το έψαξα "όσο δεν παίρνει". Μέσα στο forum υπάρχει θέμα-παρουσίαση του συγκεκριμένου αεροβόλου συγκριτικό ανάμεσα στο 634 -631 και ΒΑΜ Β26 - εδώ:
      http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,14.0.html
        Διάβασε και συμπέρανε μόνος σου. Όσα 634 υπάρχουν στην χώρα ήρθαν μέσω αγορών από καταστήματα του εξωτερικού. Άν δεν σκοπεύεις να κάνεις μια τέτοια αγορά (από εξωτερικό) και δεν έχεις "κολλήσει" τόσο πολύ με το 634 το βγάζουμε από την εξίσωση.
       Το 631 είναι καλό και τίμιο όπλο στην κατηγορία του για τα λεφτά που πληρώνεις - έχει διαστάσεις για ενήλικες, ήσυχη και ομαλή λειτουργία, καλή σκανδάλη και πολύ καλή ακρίβεια - δεν βγάζει βέβαια 250 και 300 m/sec όπως άλλα ισχυρότερα αεροβόλα αλλά για τη δουλειά που σχεδιάστηκε τα καταφέρνει πολύ καλά. Το HW 25 έχει μικρές διαστάσεις (προορίζεται για παιδιά και μικροκαμωμένα άτομα), είναι πανάλαφρο, έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από το Slavia, την ίδια περίπου ταχύτητα βλήματος αλλά του λείπει κάτι πολύ βασικό: η διάσημη/άριστη σκανδάλη Rekord των Weihrauch (βασικός λόγος για την απόκτησή τους). 
       Άν δεν θέλεις να μπείς στη διαδικασία αγοράς και πώλησης διάφορων αεροβόλων ώστε σιγά-σιγά να πάρεις κάτι καλύτερο θα σου έλεγα να κάνεις οικονομία και να πάρεις κατευθείαν ένα HW 50S ή HW95. Και τα δύο κάνουν για όλα και θα σου μείνουν για πάντα - άσε πρός το παρόν τα έξοδα για οφθαλμίδες και άλλα αξεσουάρ και επικέντρωσε την προσοχή σου στην αγορά ενός καλού αεροβόλου. Άν αρχίζεις τις περικοπές για να τα πάρεις όλα μαζί σε "συμφέρουσα" ή "οικονομική" τιμή θα καταλήξεις με ένα μάτσο μέτρια πράγματα που όταν εξαντληθούν οι δυνατότητές τους θα ψάχνεις να τα ξεφορτωθείς άρον-άρον. Ότι και να κάνεις πάντως μην βιαστείς! Οι βιαστικές επιλογές κοστίζουν και πολλοί φίλοι από εδώ μέσα τις έχουν πληρώσει από λίγο έως πολύ ακριβά.
                Φιλικά,
            Κώστας
           
       Υ.Γ.: Άν τελικά προτιμήσεις το Slavia 631 να είσαι σίγουρος ότι έκανες μια καλή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #22 στις: 02 Ιουλίου, 2010, 02:17:34 πμ »
Φιλε accuracy lover τι να πω.Η ουσια ειναι αυτη που περιγραφεις.Ωμη αληθεια.Περα απ΄αυτο σκοπος της τοποθετησης μου ,στα πριν μυνηματα εχει να κανει
και με το γεγονος οτι ενας συναδελφος ξεροντας οτι ασχολουμε, με ρωτησε τι αεροβολο να παρει στο γιο του 8 χρονων σαν εκινηση και παραλληλα οικονομικο.Και εδω θελω να τονισω την βοηθεια που προσφερει το foroum.Tου προτεινα το slavia 630 τα οποια δεν γνωριζα σα μαρκα αλλα διαβαζοντας εδω απο εμπειρους τα εκτιμησα.Το 630 το εχω δει φωτο ,το hw 25 απο κοντα αλλα δεν εχω ριξει.Και του προτεινα να δωσει κατι παραπανω, και να παρει κατι που θα μεινει,και για τον πιτσιρικα ειναι τζαμι.Τελικα δεν ειναι τα 40 ευρω αλλα μπορει να προτεινα λαθος.Ποιο ειναι καλυτερο για την ηλικια αυτη;

ΥΓ .Με ενα 24 dianaki του παππου στο χωριο με μεγαλους στην παρεα γινοταν σωου.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #23 στις: 02 Ιουλίου, 2010, 07:30:38 πμ »
Φίλε accuracy lover, σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την πληρέστατη τοποθέτησή σου.

Αν και είμαι νέος στο χώρο, αλλά και στο forum, όσες τοποθετήσεις σου έχω διαβάσει ως τώρα ,επί παντός θέματος, είναι πάντα απόλυτα τεκμηριωμένες και κατευθείαν στο "στόχο",κάτι, που ιδιαίτερα για νέα μελη, όπως εγώ αποτελεί σημαντικότατο βοήθημα, αλλά και κίνητρο ,αν θες ,για να "υποψιαστεί-ψαχτεί" κάποιος περισσότερο.

Όσον αφορα για τον εισαγωγέα, την πάτησα σαν rookie που είμαι!!Στο τηλέφωνο πάντως του τόνισα ότι ενδιαφέρομαι για αεροβόλα και όχι πυροβόλα όπλα.Μάλλον πρόκειται για παρανόηση.

Με το 634 δεν έχω κολλήσει και όπως έυστοχα το έθεσες, έχει ήδη βγεί από την εξίσωση.Εξαρχής, με ενδιαφέρει το 631.

Η δύναμη δεν αποτελεί προτεραιότητα για μένα, τουλάχιστον για τώρα.Αν ένα όπλο είναι ευθύβολο και ακριβές, με καλή σχέση ποιότητας/τιμής, δεδομένα που σχεδόν όλοι στο forum, συμφωνούν ότι το slavia 631 έχει, ε.. τότε είμαι καλυμμένος.Τι άλλο να θέλω για αρχή.

Δεν βιάζομαι.Απλώς εκεί που πάω να μαζέψω ένα σεβαστό ποσό για κάτι καλύτερο, όλο κάτι προκύπτει και το όλο θέμα πάει πίσω και επειδή θέλω επιτέλους να περάσω από την θεωρία στην πράξη και να εκμεταλλευτώ το καλοκαιράκι σκέφτηκα αυτή την επιλογή.

Τελειώνοντας (συγγνώμη για το μεγάλο μέγεθος του μηνύματος) ,από άποψη, δύσκολα ξεφορτώνομαι αντικείμενα.Συνήθως ό,τι επιλέγω να αγοράζω μένει για πάντα στην κατοχή μου (και μετά με κυνηγάει η γυναίκα μου, γιατί δεν υπάρχει χώρος...!!!)

Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #24 στις: 02 Ιουλίου, 2010, 11:17:52 πμ »
                  Φίλε tsibos μιάς και έχεις κατασταλάξει στο τι ακριβώς θέλεις από το αεροβόλο σου - πράγμα πολύ σημαντικό και σχεδόν εγγύηση για μια επιτυχημένη αγορά που δεν θα σε απογοητεύσει - δεν μένει παρά να κάνεις τη τελική κίνηση. Έχε υπ' όψη σου επίσης πώς αφού προσβλήθηκες από την ανίατη ασθένεια του αεροβόλου δεν πρόκειται να σταματήσεις στο ένα και μοναδικό - κάπου μέσα σου ενδόμυχα και πρίν ακόμα αγοράσεις κάν το πρώτο σου τουφέκι έχεις ήδη αρχίσει να σκέπτεσαι/προετοιμάζεσαι για το ποιο θα είναι δεύτερο ή τρίτο κ.ο.κ. Σε διαβεβαιώ ότι είναι μια απόλυτα φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού σου που όλοι σχεδόν την έχουμε περάσει - εξακολουθεί δε να επανεμφανίζεται κατά καιρούς (υποτροπιάζει η άτιμη). Χαίρομαι με την δήλωσή σου για το "μη εύκολο ξεφόρτωμα" των αντικειμένων. Το 631 θα σε κερδίσει σιγά-σιγά  και θα μείνει στα χέρια σου για πάντα - ανεξάρτητα από αυτό μπορείς αργότερα να προσθέσεις στη συλλογή σου και κάτι ακριβότερο, διαφορετικού μηχανισμού ή πιό δυνατό. Μια φιλική συμβουλή που έχω να σου δώσω (την έχω ξαναγράψει στο forum) έχει να κάνει με την μεταχείριση των αεροβόλων μας - όσοι δεν το πρόσεξαν λίγο πολύ είδαν κι έπαθαν. Μην δανείζεις ποτέ εύκολα το αεροβόλο σου σε τρίτους - ασχέτως γνωριμίας, βαθμού συγγένειας, προσωπικής εκτίμησης, γνώσεων περί όπλων γενικώς ή άλλων σχετικών ή άσχετων κριτηρίων κανένας (ή σχεδόν κανένας - για να μην είμαι τόσο απόλυτος) δεν θα το προσέξει στην χρήση του όπως εσύ.  Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
             Φίλε  drakos320 σαφώς και η ηλικία του σκοπευτή παίζει σημαντικό ρόλο στην επιλογή αεροβόλου. Το Slavia 630 έχει τα ίδια μηχανικά μέρη με το 631, το ίδιο μήκος (μεγαλούτσικο), την ίδια αρχική ταχύτητα βλήματος και διαφέρουν μόνο στο σχήμα του κοντακιού, στις ρυθμίσεις βάρους της σκανδάλης (έχει λίγο πιό απλό μηχανισμό για τη ρύθμιση), στο σύστημα κλειδώματος της κάννης (δεν έχει τον μικρό μοχλό ξεκλειδώματος του 631) και στα πιό απλά σκοπευτικά (ρυθμίζονται πλήρως αλλά δεν έχουν τα αριθμημένα κομβία του 631). Η δύναμη για την όπλιση είναι μικρή και βολεύει τους πάντες (παιδιά, εφήβους, ενήλικες) αλλά ίσως το μεγάλο μήκος του κοντακιού και του όπλου συνολικά να δυσκολεύει τους "πιτσιρίκους". Πέραν αυτού ουδέν - το 630 και το 631 είναι ιδανικά για πρώτα αεροβόλα. Άν ο σωματότυπος του παιδιού δεν ταιριάζει με τις διαστάσεις του τουφεκιού και με δεδομένο ότι ο "μικρός" θέλει να ρίξει τώρα κι όχι να περιμένει να γίνει 14-16 χρονών μια πολύ καλή επιλογή που ενσωματώνει όλα όσα χρειάζονται να υπάρχουν σε ένα σωστό αεροβόλο είναι το HW 30S - είναι ακριβότερο μέν αλλά... έτσι έχουν τα πράγματα στη ζωή. Έχει πολύ καλή σκανδάλη, μικρές διαστάσεις (μήκος κάτω από 1 m και βάρος μόνο 2,5 kgr), κρατιέται και οπλίζεται σαν παιχνίδι και έχει τις ίδιες επιδόσεις σε αρχική ταχύτητα με τα Slavia (η εταιρεία λέει για 190 m/sec μέγιστη τιμή οπότε υπολόγισε γύρω στα 165-175 m/sec αναλόγως βάρους βλήματος) - κι αυτό όταν αγοραστεί και χρησιμοποιηθεί δεν αλλάζει καθόλου εύκολα ιδιοκτήτη ;). Στις μικρές ηλικίες και μιλώντας πάντα για εργοστασιακό όπλο είναι κορυφαία επιλογή. Επιλογές υπάρχουν κι άλλες (φθηνότερες μάλιστα) στην ίδια κατηγορία μεγέθους από άλλες φίρμες αλλά το "πακέτο" που προσφέρουν δεν συγκρίνεται με τίποτα με αυτό της HW.
                Φιλικά,
             Κώστας

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #25 στις: 02 Ιουλίου, 2010, 13:12:41 μμ »
Nα΄σαι καλά accuracy lover και πάλι σ'ευχαριστώ για την βοήθεια και τις συμβουλές σου...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #26 στις: 03 Ιουλίου, 2010, 03:06:31 πμ »
Ωραια.Τελικα στα χρηματα αυτα 631 slavia δαγκωτο.Οσο για τις γνωμες που παρουσιαζονται ,βαζω πρωτα τον εαυτο μου,ειναι πως την βλεπει ο καθενας.
Αλλωστε αυτη ειναι η ομορφια.Οπως μου ελεγε ενας παλιος, θα κινησε μεχρι εκει που φτανει ο γκρας σου.Βεβαια στα οπλα θα παρω κατι που δεν προκειται
 να το πουλησω.Ας περιμενω.Και σιγουρα αν επαιρνα το 631 η΄οτι αλλο στα χρηματα αυτα δεν θα πουλαγα.Επισης δεν δινω οπλο ουτε ζηταω,ειναι λεπτο θεμα για καποιον που αγαπαει τα οπλα,και συμφωνω απολυτα με τον accuracy lover, τον οποιο πραγματικα σεβομαι για τις γνωσεις του στον τομεα αυτο,
οπως και πολλους αλλους φιλους ,που ενω γνωριζουν πολλα ειναι μετριοφρων και απλοι.
Ωστοσω ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας.

ΥΓ.Κυριακο τωρα καταλαβα την ερωτηση σου και εχεις δικιο,ενταξει το HW 25 ειναι για πιτσιρικαδες αλλα... αλλα κολαω με την ποιοτητα καμια φορα.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #27 στις: 12 Ιουλίου, 2010, 08:44:52 πμ »
Καλημέρα στο forum και καλή εβδομάδα...
Μιας και σύντομα επίκειται η απόκτηση ενός slavia 631 , θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει να που πει κάποιο μέλος που έχει το ίδιο αεροβόλο, τι βολίδες "προτιμάει" το όπλο.Εχω υπόψη μου, πάντα απο όσα έχω διαβάσει εδώ,τις JSB exact 7,9 και Η&Ν Silouette στα 4,5 χιλ.
Γνωρίζω βέβαια,ότι μόνο με την πρακτική εξάσκηση μπορεί να διαπιστωθεί ποιές βολίδες είναι οι "καλύτερες" για κάθε όπλο, απλά ρωτάω έτσι για αρχή ποιά θα μου συνιστούσατε να παραγγείλω..
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #28 στις: 12 Ιουλίου, 2010, 08:52:20 πμ »
Δεν γνωριζω για τις βολιδες που δουλευει, αλλα ετσι κι'αλλιως με τις δοκιμες θα τις βρεις.
Σε συζητηση ειπωθηκε ομως οτι το 631 φερει υπεροχα σκοπευτικα τα οποια συνεργαζονται αψογα με τις επιδοσεις του οπλου.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #29 στις: 12 Ιουλίου, 2010, 09:05:27 πμ »
οκ ευχαριστώ...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.