Αποστολέας Θέμα: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε  (Αναγνώστηκε 169260 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« στις: 19 Μαΐου, 2008, 11:06:10 πμ »
Πολύ χρήσιμη η αναφορά από τυχόν προβλήματα που έχουν αντιμετωπίση συνάδελφοι μας κατά το παρελθόν, από τη παραγγελία -κυρίως από ηλεκτρονικά καταστήματα- τόσο των ίδιων των Αεροβόλων όσο και από διάφορα παρελκόμενα ή αξεσουάρ από διάφορες χώρες της Ευρωπαϊκής ένωσης.
Για να μπορούμε να μάθουμε από τα παθήματα των συναδέλφων μας, έτσι αποφεύγουμε τις κακοτοπιές και πληροφορούμαστε για θέματα που έχουμε άγνοια!
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τι γίνεται με την αγορά αεροβόλου και αν αυτό είναι εφικτό και νόμιμο.

Φιλικά!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #1 στις: 19 Μαΐου, 2008, 11:18:06 πμ »
Ιδιαίτερη περίπτωση πρέπει να είναι η Αγγλία αφού διαφοροποιείται της οικονομικής ένωσης και αυτό μπορεί να επιφέρει διαφορετική αντιμετώπιση σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες!

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #2 στις: 23 Μαΐου, 2008, 21:18:22 μμ »
Παιδια κανα νεο στο θεμα που εθιξε ο Stf δεν εχουμε........?

Αποσυνδεδεμένος Orome

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 148
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #3 στις: 23 Μαΐου, 2008, 23:41:20 μμ »
Πράγματι και εμένα με ενδιαφέρει πολύ το θέμα!!
Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθώ το airgunbuyer.
Λέει ότι στέλνει και στην Ελλάδα με κούριερ την ΤΝΤ.
Δεν ξέρω όμως αν είναι ασφαλές να πάρω τελικά όπλο από αυτούς αν και φαίνονται σοβαροί.
Επίσης δεν έχω καταλάβει αν στέλνουν όπλα FAC στην Ελλάδα.

Αν ξέρετε κάτι πείτε το παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #4 στις: 24 Μαΐου, 2008, 00:32:57 πμ »
Τελικά κάποια πράγματα μένουν με κάποια δόση ασάφειας...
Κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Τελικά η αγορά Αεροβόλου από Ευρώπη είναι κάτι που δεν έχει επιπλοκές και κυρίως είναι νόμιμο;
Δε μας ενδιαφέρει μόνο αν γίνεται αλλά και αν απαγορεύεται ή όχι!

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #5 στις: 24 Μαΐου, 2008, 01:00:35 πμ »

 Οντως επειδη οι περισσοτεροι απο μας ενδιαφερονται για το εν λογω θεμα αν καποιος γνωριζει τι πραγματικα ισχυει ας μας διαφωτισει...

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #6 στις: 25 Μαΐου, 2008, 12:19:32 μμ »
Ο νομος περι όπλων του '93 επιτρεπει την αγορα αεροβόλου απο χωρα της ΕΕ - εκτος και έχει υπαρξει καποια τροποιηση .
Ορισμένοι Αγγλοι στελνουν όπλα FAC αλλα ολοι χρειάζονται άδεια εξαγωγής απο την εκεί Αστυνομία την οποια χρεωνουν (αν θυμαμαι καλα γυρω στα 60 €) μερικοι θέλουν και χαρτι απο την εδω Αστυνομια ότι η εισαγωγή όπλου ανεξαρτητως ισχύος είναι νόμιμη στην Ελλάδα. Οι
Ολλανδοι έχουν .... απεριοριστη κατανόηση

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #7 στις: 25 Μαΐου, 2008, 20:29:15 μμ »
Εγω προσωπικα εχω παρει αεροβολο απο Ολλανδια χωρις προβλημα εδω, αλλα υπηρξε προβλημα αξιοπιστιας του targetmaster.
παρακαλω διαβαστε και το http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=140.0. Ο "εξαφανισμενος" Αποστολης εκανε αρκετο κοπο.

Απο το airgunbuyer ψωνιζω εδω και 6 χρονια χωρις κανενα προβλημα. Το μονο που διαπιστωσα οτι η επικοινωνια (λογω φορτου?) μαζι τους ειναι δυσκολη πλεον. Στην αρχη εδιναν και συμβουλες. Για να δειτε την αξιοπιστια τους, μου αλλαξαν χωρις δευτερη κουβέντα 2 φορες την ιδια διοπτρα και τελος αποδειχτηκε οτι τις εσπαγε το χαλασμενο οπλο μου!! Κανενα προβλημα απο αυτους για επιστροφες, χρηματα κλπ. Μαλιστα για αποζημιωση για την υποτιθεμενη (εως την ανακαλυψη της αληθειας) ταλαιπωριας μου μου εστειλαν ακριβοτερο μοντελο.
Αυτα γιατι εκτος απο τα αρνητικά πρεπει να γραφουμε και τα θετικά.

ΥΓ: Περσι στο airgunbbs ειχε αναφερθει οτι το μαγαζι εξαγορασθηκε. Τα βασθικά ατομα που δουλευουν ομως ειναι τα ιδια.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #8 στις: 25 Μαΐου, 2008, 20:36:47 μμ »
Απο το airgunbuyer ψωνιζω εδω και 6 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Μιας και δεν εισαι πλέων καινούργιος πελάτης μπορείς φιλε Σπύρο να μου πεις τη διαδικασία παραγγελίας??
Γιατι στο site λεει για καινούργιους πελάτες θέλει να βάλεις έμβασμα στην τράπεζα. ''Greece - NEW CUSTOMERS payment by bank transfer only''
Εσυ μιας και δεν εισαι νέος πελάτης ακολουθείς καποια αλλη διαδικασία αγοράς?
Ευχαριστώ :)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #9 στις: 25 Μαΐου, 2008, 20:40:43 μμ »
Ναι, εξακολουθω και πληρωνω με πιστωτική. Τουλαχιστον μεχρι πριν λιγους μηνες που εκανα μια αγορα (οχι οπλο).

Αποσυνδεδεμένος FMJ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 578
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #10 στις: 25 Μαΐου, 2008, 22:10:14 μμ »
O tolis είναι μια χαρά...ζει και βασιλεύει ! Χθες πίναμε καφεδάκι μαζί. Απλά λόγω φόρτου εργασίας και μιας ατυχίας που είχε με τον Η/Υ του δέν μπορεί να συνδεθεί. Σύντομα θα είναι και πάλι κοντά μας με περισσότερο CFX.....
One shot, One kill

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #11 στις: 26 Μαΐου, 2008, 08:02:30 πμ »
off topic:Αντε γιατι χαθηκε εντελως το αγορι. Τολη , οτι θες για το πιτσι πες το στον FMJ μηπως βοηθησουμε!!
on topic: Βλεπω σε πολλα sites οτι για την Ελλαδα τα μεταφορικά ειναι παρα πολλα και το υψος του υπολογιζεται και το στελνουν με email..μαλλον καποιες συνεργασιες πρεπει να εκκινηθούν!

Αποσυνδεδεμένος Orome

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 148
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #12 στις: 26 Μαΐου, 2008, 21:43:17 μμ »
Εγω προσωπικα εχω παρει αεροβολο απο Ολλανδια χωρις προβλημα εδω, αλλα υπηρξε προβλημα αξιοπιστιας του targetmaster.
παρακαλω διαβαστε και το http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=140.0. Ο "εξαφανισμενος" Αποστολης εκανε αρκετο κοπο.

Απο το airgunbuyer ψωνιζω εδω και 6 χρονια χωρις κανενα προβλημα. Το μονο που διαπιστωσα οτι η επικοινωνια (λογω φορτου?) μαζι τους ειναι δυσκολη πλεον. Στην αρχη εδιναν και συμβουλες. Για να δειτε την αξιοπιστια τους, μου αλλαξαν χωρις δευτερη κουβέντα 2 φορες την ιδια διοπτρα και τελος αποδειχτηκε οτι τις εσπαγε το χαλασμενο οπλο μου!! Κανενα προβλημα απο αυτους για επιστροφες, χρηματα κλπ. Μαλιστα για αποζημιωση για την υποτιθεμενη (εως την ανακαλυψη της αληθειας) ταλαιπωριας μου μου εστειλαν ακριβοτερο μοντελο.
Αυτα γιατι εκτος απο τα αρνητικά πρεπει να γραφουμε και τα θετικά.

ΥΓ: Περσι στο airgunbbs ειχε αναφερθει οτι το μαγαζι εξαγορασθηκε. Τα βασθικά ατομα που δουλευουν ομως ειναι τα ιδια.

Ευχαριστώ για την απάντηση!!
Όπλο και ειδικά FAC έχεις πάρει (ή κάποιος άλλος) από αυτό το κατάστημα;;

Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #13 στις: 27 Μαΐου, 2008, 19:23:40 μμ »
ΟΧι , δεν εχουν αδεια εξαγωγής για FAC

Αποσυνδεδεμένος chrissxan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 370
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #14 στις: 17 Ιουνίου, 2008, 14:44:11 μμ »
Εχει κανεις εμπειρια για εισαγωγη αεροβολου απο Ισπανια?
Ενας φιλος βρηκε αυτην την σελιδα:
 http://www.aceros-de-hispania.com/gb/default.htm
Τους στειλαμε και email και απαντησαν αμεσα και ευγενικοτατα πως μπορουν να στειλουν αεροβολα στην Ελλαδα χωρις προβλημα.
Αν κανεις εχει καποια εμπειρια θα μας βοηθουσε πολυ.
Gamo Roadster IGT 10X GEN2 5.5
Gamo Whisper X 5.5 - Gamo Whisper IGT 5.5
Gamo Delta Fox 4.5 - Crosman 2100B
Benjamin Sheridan 397 - Benjamin Trail NP hardwood 5.5
Artemis SR1000s Nitro camo 5.5
Daisy  Red Ryder 1938 BB
Crosman 357 - Daisy Powerline 008
Crosman 1322 - Crosman 2240
Walther PPK/S - Zoraki HP-01 .177
Crosman PSM45 - Daisy Powerline 340
Snowpeak SP500 4.5
Snowpeak M25 5.5
Snowpeak P35 5.5