Αποστολέας Θέμα: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου  (Αναγνώστηκε 75049 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #30 στις: 21 Απριλίου, 2010, 14:07:31 μμ »
Ξενοφων, μονο χαβαλέ απάντηση θα μπορουσα να δώσω στο ερώτημα σου :D
Όπως έγραψα.... ΕΛΛΑΔΑ.....
Ο λογος που έγραψα περι ρεπλικας, ειναι το οτι προσπαθούσα να σκεφτώ.... το πως σκέφτηκαν ;D ακόμη δεν μπορώ να τους καταλάβω. Μονο στο άρθρο του νόμου περι αντιγράφου θα μπορούσαν να πατήσουν.
Ο νόμος ειναι σαφής για τα αεροβόλα, δεν χρειάζονται άδεια! Απο την στιγμη που το είχε και στο πορτ μπαγκαζ... τι να πεις ???
ΕΛΛΑΔΑ!!!!!
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #31 στις: 21 Απριλίου, 2010, 18:57:29 μμ »
εμενα με εχουν "πιασει" δυο φορες.την πρωτη επι το εργω(η αλλιως στα πρασσα)την ωρα που εριχνα σε χαρτινα στοχακια και καπακια αναψυκτικων καπου στα οινοφυτα.μου ειπαν να το αφησω κατω και να πλησιασω στο περιπολικο οπου αφου τους εξηγησα και τους επεδειξα και την καρτα του εσοααπ εφυγαν βαριεστημενοι.οι τυποι δε μπηκαν καν στον κοπο να κατεβουν απο το αμαξι!!!τη δευτερη φορα την ωρα που ειχα τελειωσει τη σκοποβολη μου παρεα με φιλο,περναγαν και ειδαν οτι φορτωνουμε θηκες οπλων στο αμαξι.αφου κατεβηκαν και μας ρωτησαν πως πηγε το κυνηγι,τους απαντησαμε ευγενικα και τυπικα οτι ειμαστε σκοπευτες αεροβολου και μολλις ειχαμε τελειωσει την εξασκηση μας.αφου ζητησαν να δουν τα οπλα και αφου δεν ειχαν ξαναδει pcp ,ζητησαν να τους δωσουμε να ριξουν καναδυο.εριξαν και εφυγαν ευχαριστωντας.μας εκαναν και υποδειξη να μη ριχνουμε κοντα σε σπιτια!!!!!!
     τελος απο πελατες μου αστυνομικους που εχω μια οικειοτητα και εχω μοιραστει τις ανησυχιες μου μαζι τους ,σας λεω ενα πραγμα.εχουν πληρη αγνοια για το θεμα του αεροβολου.αλλος λεει ετσι αλλος αλλιως.προς το παρον ειναι θεμα στο που θα πεσεις και ο φιλος τσου ειχε την ατυχια να πεσει σε εντελως ¨"σκερπανια".για τον ιδιο λογο ειμαι σιγουρος οτι θα δικαιωθει αλλα αν θελει ας ζητησει και  την επιβολη κυρωσεων στα οργανα αλλα και το διοικητη του τμηματος για αγνοια του νομου,ωστε την αλλη φορα να ξερουν

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #32 στις: 22 Απριλίου, 2010, 00:37:47 πμ »
Εαν ο φιλος μας ειχε το νομο επανω του,δεν θα γινοταν τιποτα.Γι΄αυτο πρωτο μελημα μου,ειναι να τον προμηθευτω για καθε ενδεχομενο.Πιστευω πατησαν στο ορο απομιμηση,χωρις να γνωριζουν τη λεπτομερια η οποια στηριζει τον κανονα.Προσωπικη μου αποψη,θα αθωοθεις.Το μπερδεμα ειναι το ολο τραβηγμα,που εδω στην ελλαδα δε σε αποζημιωνει κανεις.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #33 στις: 22 Απριλίου, 2010, 00:50:59 πμ »
Εαν ο φιλος μας ειχε το νομο επανω του,δεν θα γινοταν τιποτα.Γι΄αυτο πρωτο μελημα μου,ειναι να τον προμηθευτω για καθε ενδεχομενο.Πιστευω πατησαν στο ορο απομιμηση,χωρις να γνωριζουν τη λεπτομερια η οποια στηριζει τον κανονα.Προσωπικη μου αποψη,θα αθωοθεις.Το μπερδεμα ειναι το ολο τραβηγμα,που εδω στην ελλαδα δε σε αποζημιωνει κανεις.

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα,αυτό που λέει ο φίλος drakos320 είναι πολύ σημαντικό.
Εντελώς συμπτωματικά,το συγκεκριμένο θέμα κουβέντιαζα με φίλο από το φόρουμ σε τηλεφωνική συνομιλία που είχαμε σήμερα.
Συγκεκριμένα του ανέφερα,ότι εκτός ότι έχω τυπώσει όλο τον Νόμο περί όπλων και εκρηκτικών και το έχω ΠΑΝΤΑ μαζί μου,έχω υπογραμμίσει με Stabilo όλα τα σημεία αεροβολιστικού ενδιαφέροντος.
Αυτό σημαίνει(για εμένα)ότι κατ'ευθείαν ανατρέχω στα καίρια σημεία του Νόμου αν χρειαστεί και επίσης(για τα όργανα της τάξης)φαίνεται ότι έχω ασχοληθεί και δεν είμαι ο άσχετος που πέταξα ένα αεροβόλο στο αμάξι και πάω βόλτα(σίγουρα έχεις άλλη αντιμετώπιση).
Είναι πολύ σημαντικό να εμπαιδώσουμε ότι πρέπει να γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας σαν πολίτες και να ξέρουμε να τα διεκδικούμε.

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #34 στις: 22 Απριλίου, 2010, 06:39:43 πμ »
Οπως εχω ξαναπει ειναι στη διαθεση του οργανου για το τι θα σε κανει τελικα.
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #35 στις: 22 Απριλίου, 2010, 06:42:23 πμ »
Επειτα μη ξεχναμε οτι το φιλο τον σταματησαν ΟΠΚΕ
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #36 στις: 22 Απριλίου, 2010, 09:40:55 πμ »
Οπως εχω ξαναπει ειναι στη διαθεση του οργανου για το τι θα σε κανει τελικα.

Μα αυτό ακριβώς εννοούσα παραπάνω φίλε Σάββα,όταν έγραφα αυτό:

Είναι πολύ σημαντικό να εμπαιδώσουμε ότι πρέπει να γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας σαν πολίτες και να ξέρουμε να τα διεκδικούμε.

Εάν έχουμε γνώση των νόμων και πώς αυτοί εφαρμόζονται δεν αφήνεις κανένα περιθώριο σε κανένα όργανο να μεταφράσει όπως αυτό(κατά την κρίση του)νομίζει τους νόμους.

Επειτα μη ξεχναμε οτι το φιλο τον σταματησαν ΟΠΚΕ

Όσο γι'αυτό,τι σημαίνει?Ότι η Ο.Π.Κ.Ε. εφαρμόζει διαφορετικούς νόμους που έχουν θεσπιστεί ξεχωριστά γι'αυτούς?
Ο νόμος είναι νόμος.
Είτε τον εφαρμόζει τροχονόμος,είτε "Ζητάς",είτε ο ίδιος ο Αρχηγός της Αστυνομίας.

Αποσυνδεδεμένος gianismegara

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 899
  • Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #37 στις: 22 Απριλίου, 2010, 10:45:18 πμ »
Σωστος!!!
Το παν ειναι η γνωση και ο σωστος χειρισμος της δεδομενης στιγμης ;).

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #38 στις: 22 Απριλίου, 2010, 11:18:17 πμ »
Σωστος!!!
Το παν ειναι η γνωση και ο σωστος χειρισμος της δεδομενης στιγμης ;).

Δεν συμφωνώ.

Θα έπρεπε ΟΛΑ αυτά να αποτελούν δεδομένα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ των οργάνων που εκτελούν τους ελέγχους, να τα γνωρίζουν και να τα εφαρμόζουν με τον ίδιο τρόπου παντού και πάντα. Εαν αυτό δεν συμβαίνει, το κόστος της ταλαιπωρίας του πολίτη με ενα συνετελεστή προσαυξησης Χ 5 τουλάχιστον θα έπρεπε να μεταφερετε στο όργανο που δημιούργησε την ταλαιπωρία.

Χειρισμοί από την μεριά μας κατά περίπτωση που προυποθέτουν ικανότητες ψυχολογίας και ψυχικού σθένους της στιγμής δεν με βρίσκουν διόλου συμφωνο. Σαφέστατα είναι μία΄λύση ανάγκης επίλυσης του θέματος "αλλά Ελληνικά" που τελικά όμως μας προσβάλλει σαν άτομα. Τέλος αμφιβάλλω εαν η επίδειξη γνώσεων για αυτά τα θέματα είναι παντα η ενδεικνυόμενη και όχι το ανάποδο. Με λίγα λόγια παντως "Ο Θεός να μας φιλάει" ..........
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος stellaras7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #39 στις: 22 Απριλίου, 2010, 12:57:27 μμ »
Γεια σας παιδια. Μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε ενα λινκ με ολο το νομο σχετικα με τα αεροβολα ωστε να τον εκτυπωσω κι εγω?

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #40 στις: 22 Απριλίου, 2010, 13:14:35 μμ »
εδω ειναι ο νομοσ φιλε μου  http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,140.0.html
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος stellaras7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #41 στις: 22 Απριλίου, 2010, 13:23:08 μμ »
Ευχαριστω φιλε μου ετσι κι αλλιως τον βρηκα ειναι ολοκληρο υπομνημα. Λαθος μου που ρωτησα. Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος stellaras7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #42 στις: 22 Απριλίου, 2010, 13:35:02 μμ »
Και κατι αλλο. Μηπως μπορει καποιος να μου επισημανει αν ειναι ευκολο σε ποιο σημειο του νομου αναγραφεται οτι μπορω να μεταφερω σε βαλιτσα στο χωρο αποσκευων το αεροβολο μου καθως και το σημειο που λεει οτι δεν χρειαζεται αδεια παρα μονο να εχει κλεισει κανεις το 18ο ετος της ηλικιας του?

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #43 στις: 22 Απριλίου, 2010, 13:36:36 μμ »
Και κατι αλλο. Μηπως μπορει καποιος να μου επισημανει αν ειναι ευκολο σε ποιο σημειο του νομου αναγραφεται οτι μπορω να μεταφερω σε βαλιτσα στο χωρο αποσκευων το αεροβολο μου καθως και το σημειο που λεει οτι δεν χρειαζεται αδεια παρα μονο να εχει κλεισει κανεις το 18ο ετος της ηλικιας του?

εδω ειναι ο νομοσ φιλε μου  http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,140.0.html

καλό διαβασμα :D

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #44 στις: 22 Απριλίου, 2010, 13:58:14 μμ »
Όσο γι'αυτό,τι σημαίνει?Ότι η Ο.Π.Κ.Ε. εφαρμόζει διαφορετικούς νόμους που έχουν θεσπιστεί ξεχωριστά γι'αυτούς?
Ο νόμος είναι νόμος.
Είτε τον εφαρμόζει τροχονόμος,είτε "Ζητάς",είτε ο ίδιος ο Αρχηγός της Αστυνομίας.
 φιλε harry 22 θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη
και....gamo!