Αποστολέας Θέμα: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )  (Αναγνώστηκε 38835 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« στις: 10 Ιουνίου, 2010, 20:47:44 μμ »
Τις προάλλες πήγα στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο Αθηνών, με σκοπό να στείλω ένα αεροβόλο στον καινούριο του κάτοχο.
Το αεροβόλο ήταν σε θήκη χωρίς κάποιο παρελκόμενο , με την απόδειξη αγοράς του και όλο αυτό το πακέτο μέσα σε ένα κουτί μήκους 120 cm.
Στην ερώτηση της υπαλλήλου τι είναι μέσα,είπα την αλήθεια.
Τότε μου είπαν ότι απαγορεύεται η μεταφορά όπλων,με παρέπεμπαν από υπάλληλο σε υπάλληλο και στο τέλος αφού και εγώ δεν υποχωρούσα, είπαν να φωνάξουν την αστυνομία.
Με τις απαντήσεις μου και τα επιχειρήματα μου το γύρισαν μετά ότι επιτρέπετε, αλλά θέλει άδεια.
Ο αστυνομικός αφού ρώτησε για το διαμέτρημα και αν φοράει δίοπτρα(όπως προανέφερα δεν υπήρχε),τους είπε ότι δεν απαγορεύεται και να το στείλουν κανονικά (έκανε και αυτός τα τηλέφωνα του).
Η αγαπητή υπάλληλος τον έψαχνε μετά να της υπογράψει τα χαρτιά,όπως και το έκανε, αλλά παρόλα αυτά συνέχισε τις προσπάθειες να αποφύγει την αποστολή.Μια άλλη κυρία μάλιστα έκλεισε άρον-άρον το ταμείο της λέγοντας ότι σχολάει για να ρίξει το μπαλάκι αλλού.
Προσπαθούσε με διάφορα λάθος επιχειρήματα να με αποτρέψει να συνεχίσω την διαδικασία.
Μου έλεγε ότι ήταν μακρύ το δέμα,αλλά εγώ είχα διαβάσει ότι δεν μεταφέρουν δέματα μήκους άνω των 150 cm....
Μου είπε κιόλας ότι μπορεί να πάθει καμιά ζημιά κατά την μεταφορά....ξαφνικά νοιάστηκε για την ακεραιότητα του GAMO.javascript:void(0);.... 
Σε μια αναζήτηση που έκανα στα site των ΕΛΤΑ βρήκα κάποιες απαγορεύσεις http://www.elta-courier.gr/Uploads/APAGOREYSEIS_GR.pdf  που αφορούσαν την μεταφορά όπλων μόνο σε 2 υπηρεσίες (EMS,SPM). Η μεταφορά όπλων με την γνωστή υπηρεσία πόρτα-πόρτα δεν απαγορευόταν.

Το αεροβόλο έφτασε κανονικά τελικά στον νέο κάτοχο του.

Σίγουρα δεν είμαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που στέλνω αεροβόλο με τα ΕΛΤΑ....
 την άλλη φορά πρέπει να πω μισές αλήθειες για να γλιτώσω την όλη αυτή κατάσταση(?)


HW95K 5,5 V-Glide ,Mamba Lite 4-16x44

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #1 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 20:55:47 μμ »
την άλλη φορά πρέπει να πω μισές αλήθειες για να γλιτώσω την όλη αυτή κατάσταση(?)

Ακριβως!

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #2 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 21:14:30 μμ »
την άλλη φορά πρέπει να πω μισές αλήθειες για να γλιτώσω την όλη αυτή κατάσταση(?)

Ακριβως!

Εγώ πάλι διαφωνώ Γιώργο. Για να σταματήσει αυτό που γίνεται με τα αεροβόλα και την άδικη "ποινικοποίηση" τους με διάφορες μορφές, νομίζω πως συνεχώς πρέπει να λειτουργούμε όπως ο φίλος. Η κατοχή και η διακίνησή μας με αεροβόλα δεν αποτελεί αδίκημα. Ουτε είναι ευχάριστο να τα κρύβουμε σε κάθε μας μετακίνηση αποστολή κλπ. Σε άλλες χώρες η μεταφορά τους με τους όρους ασφαλείας που χρειάζονται, δεν διαφέρει από αυτήν ενός μουσικού οργάνου. Η επίδειξή τους δε είναι συχνή. Πιστεύω ότι στο ευρύ κοινό η αυτοπεποίθησή μας μπορεί να οδηγήσει στην αποδοχή με το πέρας του χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιουνίου, 2010, 23:10:42 μμ από accuracy lover »
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #3 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 21:47:42 μμ »
την άλλη φορά πρέπει να πω μισές αλήθειες για να γλιτώσω την όλη αυτή κατάσταση(?)

Ακριβως!

Εγω πάλι διαφωνώ Γιώργο. Για να σταματήσει αυτό που γίνεται με τα αεροβόλα και την αδικη "ποινικοποιηση" τους με διάφορες μορφές, νομίζω πως συνεχώς πρέπει να λειτουργούμε όπως ο φίλος. Η κατοχή και η διακίνησή μας με αεροβόλα δεν αποτελεί αδίκημα. Ουτε είναι ευχάριστω να τα κρύβουμε σε κάθε μας μετακίνηση αποστολή κλπ. Σε αλλες χώρες η μεταφορά τους με τους όρους ασφαλείας που χρειάζονται δεν διαφέρει από αυτήν ενός μουσικού οργάνου. Η επίδειξή τους δε είναι συχνη. Πιστευω πως ακόμη ότι και στο ευρύ κοινό η αυτοποπεποίθησή μας μπορεί να οδηγήσει στην αποδοχή με το πέρας του χρόνου.
Σωστα αυτα που λες αλλα αντε πεισε εσυ τον οπλοφοβικο- ευθυνοφοβο  υπαλληλο του ταχυδρομειου γιατι σιγουρα το σκεφτεται και αυτο μην βρει το μπελα του οτι προωθησε κατι παρανομο
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #4 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 22:03:08 μμ »
Το σωστο ειναι αυτο που ειπε ο Νεοπτολεμος και καλο ειναι να δημιουργουνται τετοιες καταστασεις για να καταλαβαινουν μερικοι υπαλληλοι τι εστι <<εξυπηρετηση>>. Βεβαια οταν δεν υπαρχει χρονος για να σχολεισαι με τον καθε <<κυριο>> καλυτερα μη λες πολλα για να ξεμπερδευεις και να γινεται και η δουλεια σου.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #5 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 22:07:20 μμ »
Σωστα αυτα που λες αλλα αντε πεισε εσυ τον οπλοφοβικο- ευθυνοφοβο  υπαλληλο του ταχυδρομειου γιατι σιγουρα το σκεφτεται και αυτο μην βρει το μπελα του οτι προωθησε κατι παρανομο

    Ο  οπλοφοβικός-ευθυνόφοβος υπάλληλος  οφείλει να γνωρίζει οτιδήποτε σχετικό με την διεκπεραίωση της εργασίας του και να το τηρεί ευλαβικά και χωρίς διακρίσεις. Ο οπλοφοβικός-ευθυνόφοβος υπάλληλος  όπως και όλοι οι άλλοι υπάλληλοι πληρώνεται για την δουλειά που κάνει - δεν είναι άμισθος εθελοντής.  Όπως σε όλα τα επαγγέλματα έτσι κι εδώ (στα ΕΛΤΑ που συζητάμε) υπάρχει η ευθύνη που δεν μεταβιβάζεται και δεν αποποιείται με το έτσι θέλω και τα λοιπά "τερτίπια" που μηχανεύονται οι πάσης φύσεως "κουτοπόνηροι" ανενημέρωτοι "δερβέναγες". Το πώς θα εκπαιδευτούν, πότε και από ποιόν φορέα δεν είναι δικό μας πρόβλημα σε καμία περίπτωση - εμείς πρέπει να περιμένουμε και να απαιτούμε εξυπηρέτηση. Το ανάποδο δεν γίνεται, δεν θα παρακαλάμε μια ζωή για κάτι που δικαιούμαστε με βάση νόμους και διατάξεις. Άν συνεχίζουμε με τέτοιες συμπεριφορές από μέρους μας η κατάσταση δεν θα γίνει ποτέ καλύτερη αλλά θα χειροτερεύει. Άν δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ανταποκριθούν στο έργο τους άς βγούν από τώρα στη σύνταξη ή άς αλλάξουν επάγγελμα - δεν θα τους περιμένουμε.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #6 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 22:12:44 μμ »
Σωστα αυτα που λες αλλα αντε πεισε εσυ τον οπλοφοβικο- ευθυνοφοβο  υπαλληλο του ταχυδρομειου γιατι σιγουρα το σκεφτεται και αυτο μην βρει το μπελα του οτι προωθησε κατι παρανομο

    Ο  οπλοφοβικός-ευθυνόφοβος υπάλληλος  οφείλει να γνωρίζει οτιδήποτε σχετικό με την διεκπεραίωση της εργασίας του και να το τηρεί ευλαβικά και χωρίς διακρίσεις. Ο οπλοφοβικός-ευθυνόφοβος υπάλληλος  όπως και όλοι οι άλλοι υπάλληλοι πληρώνεται για την δουλειά που κάνει - δεν είναι άμισθος εθελοντής.  Όπως σε όλα τα επαγγέλματα έτσι κι εδώ (στα ΕΛΤΑ που συζητάμε) υπάρχει η ευθύνη που δεν μεταβιβάζεται και δεν αποποιείται με το έτσι θέλω και τα λοιπά "τερτίπια" που μηχανεύονται οι πάσης φύσεως "κουτοπόνηροι" ανενημέρωτοι "δερβέναγες". Το πώς θα εκπαιδευτούν, πότε και από ποιόν φορέα δεν είναι δικό μας πρόβλημα σε καμία περίπτωση - εμείς πρέπει να περιμένουμε και να απαιτούμε εξυπηρέτηση. Το ανάποδο δεν γίνεται, δεν θα παρακαλάμε μια ζωή για κάτι που δικαιούμαστε με βάση νόμους και διατάξεις. Άν συνεχίζουμε με τέτοιες συμπεριφορές από μέρους μας η κατάσταση δεν θα γίνει ποτέ καλύτερη αλλά θα χειροτερεύει. Άν δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ανταποκριθούν στο έργο τους άς βγούν από τώρα στη σύνταξη ή άς αλλάξουν επάγγελμα - δεν θα τους περιμένουμε.
συμφωνω αλλα οταν επειγεσαι να κανεις την δουλεια σου καιδεν εχεισ την πολυτελεια του χρονου να εξηγησεις στον καθε ημιμαθη τα αυτονοητα τοτε τι κανεις
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #7 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 22:19:24 μμ »
Κανεις αυτο που ειπα πιο πανω, το <<κουνελι>> δηλ.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #8 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 22:27:49 μμ »
συμφωνω αλλα οταν επειγεσαι να κανεις την δουλεια σου καιδεν εχεισ την πολυτελεια του χρονου να εξηγησεις στον καθε ημιμαθη τα αυτονοητα τοτε τι κανεις

          Τότε "λούζεσαι" κανονικά όλη τη ανεγκέφαλη και μισανθρωπική συμπεριφορά του εκάστοτε υπαλλήλου, τον παρακαλάς να μην σε κάνει "ντά" προσευχόμενος στον καλό Θεούλη για να πετύχεις το σκοπό σου. Γράφεις άλλη μια ήττα στο ενεργητικό σου σαν ενεργός πολίτης αυτής της χώρας και άν είσαι ψευτοπαλληκαράς  καμώνεσαι στους άλλους (που δεν ξέρουν) πώς τα έφερες βόλτα με τη μαγκιά σου, άν είσαι συνειδητοποιημένος  και τυπικός στεναχωριέσαι για λίγο και μετά με τον καιρό το ξεχνάς...   Έτσι βάζεις κι εσύ το λιθαράκι σου για να γίνει ακόμα πιό σκατά αυτή η κατάσταση για τους επόμενους που θα έρθουν και η ζωή στο όμορφο κι ανέμελο Ελλαδιστάν συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #9 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 22:29:43 μμ »
συμφωνω αλλα οταν επειγεσαι να κανεις την δουλεια σου καιδεν εχεισ την πολυτελεια του χρονου να εξηγησεις στον καθε ημιμαθη τα αυτονοητα τοτε τι κανεις

          Τότε "λούζεσαι" κανονικά όλη τη ανεγκέφαλη και μισανθρωπική συμπεριφορά του εκάστοτε υπαλλήλου, τον παρακαλάς να μην σε κάνει "ντά" προσευχόμενος στον καλό Θεούλη για να πετύχεις το σκοπό σου. Γράφεις άλλη μια ήττα στο ενεργητικό σου σαν ενεργός πολίτης αυτής της χώρας και άν είσαι ψευτοπαλληκαράς  καμώνεσαι στους άλλους (που δεν ξέρουν) πώς τα έφερες βόλτα με τη μαγκιά σου, άν είσαι συνειδητοποιημένος  και τυπικός στεναχωριέσαι για λίγο και μετά με τον καιρό το ξεχνάς...   Έτσι βάζεις κι εσύ το λιθαράκι σου για να γίνει ακόμα πιό σκατά αυτή η κατάσταση για τους επόμενους που θα έρθουν και η ζωή στο όμορφο κι ανέμελο Ελλαδιστάν συνεχίζεται...
+1
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος thrass86

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 354
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #10 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 22:10:30 μμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί κάπου η κοροϊδία και ο μύθος των εταιριών ταχυμεταφορών γνωστές σε όλους μας σαν courier πρέπει να σταματήσει μιας και οι εν λόγω εταιρείες μας αντιμετωπίζουν αν όχι όλες οι περισσότερες σαν παχιές αγελάδες για άρμεγμα κάτι που νομίζω έχουν νιώσει και άλλοι εδώ μέσα.
Η ιστορία έχει ως εξής .Αγόρασα κάποια οφθαλμιδα από κάποιο μέλος του forum .Μου την έστειλε με ACS courier και πήγα σήμερα να την παραλάβω από το κατάστημα τους μιας και εγώ ζήτησα να κρατηθεί εκεί για να την παραλάβω εγώ ο ίδιος. Όταν ζήτησα από την κοπέλα το δέμα μου είπε πως το δέμα είχε χρέωση παραλήπτη την οποία και ανέλαβα να πληρώσω .Σε ερώτηση μου πόσο είναι το κόστος μου είπε πως ήταν 20 ευρώ .Την ρώτησα γιατί αφού ούτε παράδοση με προτεραιότητα έχει ούτε κάτι το ιδιαίτερο και ποιο είναι το βάρος του συγκεκριμένου δέματος .Βάζοντας το δέμα στην ζυγαριά μου είπε πως είναι 1676 γραμμάρια και το κοιτούσε γεμάτη απορία και η ίδια .Κατόπιν έβγαλε ένα μέτρο και άρχισε να μετρά τις διαστάσεις του (ήταν οι ελάχιστες και δεν δικαιολογούσαν καμιά ειδική χρέωση).Σε ερώτηση μου ξανά γιατί αυτή η χρέωση μου είπε πως το είχαν χρέωση σαν δέμα των 4 κιλών πράγμα που ήταν λάθος γιατί και η ίδια το ζύγισε και ήταν όπως αναφέρω πιο πάνω 1676 γραμμάρια. Της είπα πως εντάξει να πληρώσω σύμφωνα με το βάρος που είχε ζυγίσει η ίδια κάτι το οποίο δέχτηκε αλλά δεν γινότανε να μου δώσει το δέμα γιατί για τη διαδικασία διόρθωσης έπρεπε να πάρει έγκριση από τα κεντρικά γραφεία στην Αθήνα κάτι το οποίο θα καθυστερούσε αρκετή ώρα που σύμφωνα με όσα γνώριζε θα ήταν περίπου στις 2-3 ώρες .Αφού πήρε κάποια τηλέφωνα με μεγάλη απροθυμία μου ζήτησε να πληρώσω το δέμα σαν να ήταν τελικά 2 κιλά (κόστος 13,60 ευρώ)  για να μου δώσει τελικά το δέμα .
Όπως βλέπετε η εν λόγω εταιρεία αν και θεωρείται η πιο οργανωμένη και σοβαρή μόνο σοβαρή και οργανωμένη δεν είναι αφού χρεώνει ότι να είναι και θα έλεγα πως είναι και αρκετά δυσλειτουργική .
Επειδή συνεργάζομαι καθημερινά σχεδόν και με άλλες εταιρείες courier λόγω της φύσης της δουλειάς μου και επειδή και στο παρελθόν έχω αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα με την εν λόγο εταιρεία θα έλεγα με σιγουριά πως είναι η εταιρεία που έχει τις ακριβότερες χρεώσεις και την χειρότερη αντιμετώπιση απέναντι στους πελάτες της .Δεν θα αναφέρω με ποια εταιρεία συνεργάζομαι εγώ προσωπικά γιατί θα είναι σαν να κάνω διαφήμιση κάτι το οποίο δεν είναι σωστό απλά θα πρέπει να προσέχουμε με ποιους συνεργαζόμαστε είτε για τις δουλείες μας είτε για τα hobby μας.
Anschütz 9015 4.5 HP BR Sightron SIII Competition 45x45 ED
Steyr LG 110  4.5 Vector Minotaur GenII 12-60x60
FX Impact M3 5.5 Sniper Bronze DELTA Stryker HD 5-50x56
Walther LGM2 4.5 FALCON X50 FT 10-50X60
http://www.youtube.com/watch?v=yXNfj5Zw8hU
http://www.youtube.com/watch?v=Y5lwHSDjW3U

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #11 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 22:43:18 μμ »
...ψύλλοι στα αυτιά μας μπήκανε.... :o
Θρασύβουλε, δεν έκανες άσχημα που ανέφερες το συμβάν, τουλάχιστον θα είμαστε όλοι περισσότερο προσεκτικοί και λιγότερο ευπειθείς με τις ταχυ-μεταφορικές !  ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #12 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 22:46:15 μμ »
Πλάκα μας κανεις ρε Θράσύβουλε??
Στην ACS πας ΜΟΝΟ σε περιπτωση ανάγκης.
Εμενα μου ζητησαν για ενα απλό φάκελο με ενα τιμολόγιο μεσα 11 ευρω για Αθηνα Λαρισα με απλή μεταφορά, χωρις συστημένα και τέτοια κόλπα.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #13 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 22:46:26 μμ »
Η διαφορα παντως σε τιμη με το ταχυδρομειο (σε απλη αποστολη παντα) ειναι χ 2,7 για την μεταφορικη στο ιδιο δεμα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #14 στις: 21 Ιουλίου, 2010, 23:21:35 μμ »
Λυπάμαι που το λέω αλλά στην εταιρία που εργάζομαι, προτιμάμε τις ξένες εταιρίες ταχυμεταφορών. Είναι πολύ πιο συνεπείς και οικονομικές. Ξεχωρίζουν οι ΤΝΤ και UPS. Είναι κρίμα να μη στηρίζεις τις εγχώριες παροχές και υπηρεσίες (ACS) αλλά αυτό θα έπρεπε πρώτοι απ 'όλους να το δούν και να το σκεφτούν αυτοί. Ειδικά τώρα που με την κρίση η ΑCS έχει πάρει την πελατεία πολλών άλλων μικρών courier που έκλεισαν και έχει γίνει σχεδόν μονοπώλειο.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!