Αποστολέας Θέμα: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )  (Αναγνώστηκε 38851 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #15 στις: 22 Ιουλίου, 2010, 10:27:03 πμ »
Tελικα ολα θελουν ψαξιμο και αμα εισαι ασχετος με τον χωρο τρως φολες αλλα το θεμα ειναι αν υπαρχει και κατι εναλλακτικο στην περιοχη σου
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος whatever

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #16 στις: 22 Ιουλίου, 2010, 13:54:26 μμ »
:)
http://bondexcouriers.com/


PS
δεν εχω καμια σχεση με την εταιρια αυτη, απλα σας τη γνωστοποιω !

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #17 στις: 22 Ιουλίου, 2010, 20:18:49 μμ »
:)
http://bondexcouriers.com/


PS
δεν εχω καμια σχεση με την εταιρια αυτη, απλα σας τη γνωστοποιω !

Μπραβο ωραια ιδεα ειδικα για τις πολεις! ;)
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/

Αποσυνδεδεμένος leviathan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #18 στις: 11 Ιανουαρίου, 2011, 14:11:06 μμ »
Ανακινω το θεμα, μια και οι ταχυμεταφορικες, μονο το "ταχυ" δεν επρεπε να εχουν ως συνθετικο στην ονομασια....."Βραδυπορικες" ισως....

Εχω πολλα - δυστυχως - παραδειγματα για το μαυρο χαλι 2 εκ των μεγαλυτερων: ACS και Speedex.

ACS

Παραγγελια νετμπουκ απο ηλεκτρονικο καταστημα απο Ελλαδα. Αφου εχει καθυστερησει το δεμα και το συστημα παρακολουθησης συνεχως αναφερει "αποτυχημενη παραδοση", παιρνω τηλ και μαθαινω ότι το δεμα μου ειναι στο υποκαταστημα Α....μου λενε δε ότι ο κουριερ δεν μπορεσε να βρει την διευθυνσή μου.

Το υποκαταστημα Α βρισκεται σε αποσταση περιπου 1 χλμ απο το σπιτι μου (ζω στην Πατρα....δεν μιλαμε για καμμια Αθηνα).

Η υπάλληλος "προσφερεται" να μεταφερουν το δεμα στο υποκαταστημα Β, ωστε να το παραλαβω απο εκεί....Το αστειο της υποθεσης....Το υποκαταστημα Β, απεχει 5 χιλιομετρα απο το Α και το σπιτι μου ειναι στην νοητη ευθεια που τα συνδεει...δηλαδή ο δρομος που θα επαιρνε το οχημα για να παει απο το καταστημα Α στο Β, περνα στα 10 μετρα απο το σπιτι μου.

Τελικα, παραλαμβανω το δεμα ο ίδιος απο τα Α....και επειδή εχει τυχει άλλες 2 φορες, πλεον ενημερωνων τους πωλητες οποτε ψωνιζω να γραψουν στο δεμα να παραμεινει στην κουριερ για να το παραλαβω εγω.

Speedex

Την ιστορία με το δεμα απο την Βουλγαρια με το οπλο, την εχω παραθεσει σε άλλο νημα....μιλαμε για μεγαλειο....

Εχτες περιμενω το δεμα απο airgunshop. Μεσω του συστηματος, ανακαλυπτω ότι ειναι σε άλλο υποκαταστημα απο αυτο που συνηθως καλυπτει την περιοχή μου. Ωστοσο το συστημα δινει ήδη 2 "αποτυχημενες προσπαθειες παραδοσης" και ότι το δεμα ειναι στο οχημα "προς παραδοση".

Τηλεφωνω και μου λενε ότι το δεμα ειναι εκει (ποτε δεν μπηκε σε οχημα για παραδοση), αλλα επειδή κατα λαθος το πηγαν σε αυτο το καταστημα, πρωτα θα το στειλουν στο σωστο καταστημα και μετα θα μου ερθει εμενα....και μιλαμε για μια πολη που ειναι 10χλμ απο ακρη σε ακρη...

Ειδικα ή Speedex ΠΟΤΕ δεν εχει καταφερει να μου φερει δεμα στο σπιτι....ΠΟΤΕ....

Η μονη εταιρια απο αυτες που εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης και με εχει ικανοποιησει ειναι η Γενικη Ταχυδρομική....αλλα δυστυχως δεν εχει πολυ μεγαλο δικτυο....

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #19 στις: 11 Ιανουαρίου, 2011, 14:43:34 μμ »

Η μονη εταιρια απο αυτες που εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης και με εχει ικανοποιησει ειναι η Γενικη Ταχυδρομική....αλλα δυστυχως δεν εχει πολυ μεγαλο δικτυο....

εμεννα παλι η γενικη ταχυδρομικη εχει στειλει 2 φορες δεμα στις Σερρες αντι για την Αθηνα , βεβαια υπαρχει στις Σερρες περιοχη με την ιδια ονομασια με αυτη που παραλαμβανω εγω αλλά με αλλον τ.κ. και διαφορετικο νομο , λεπτομερειες  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #20 στις: 11 Ιανουαρίου, 2011, 14:54:43 μμ »
το φαινόμενο της ACS "αποτυχημενη παράδοση" είναι εξαιρετικά συχνό. Συνοδευετε δε και απο πλήρη απουσία σήμανσης στο σπίτι απο τον υπάλληλο που "ήρθε" στην πόρτα σου. Αφού περάσει καμια βδομάδα και αφού τα νεύρα σου γίνουν χάλια αναγκάζεσαι να πας έσυ στο γραφείο τους για παραλαβή. Οι δε χρεώσεις για τις υπηρεσίες που προσφέρουν είναι κατα την προσωπική μου εκτίμηση υπερβολικές. Αντίθετα τα ΕΛΤΑ όσο περίεργο και αν ακούγετε αφήνουν πάντα χαρτάκι να πάς να παραλαβεις το συστημένο-δέμα σου. Απο την άλλη η υπηρεσία Πόρτα Πόρτα των ΕΛΤΑ πλησιάζει και αυτή επικίνδυνα την ACS (τηλεφωνήματα για να βρώ το δέμα υπάλληλος που δεν αφηνει χαρτακι  κλπ). Αυτά απο την προσωπική μου εμπειρία.
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #21 στις: 11 Ιανουαρίου, 2011, 15:50:48 μμ »

Η μονη εταιρια απο αυτες που εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης και με εχει ικανοποιησει ειναι η Γενικη Ταχυδρομική....αλλα δυστυχως δεν εχει πολυ μεγαλο δικτυο....

εμεννα παλι η γενικη ταχυδρομικη εχει στειλει 2 φορες δεμα στις Σερρες αντι για την Αθηνα , βεβαια υπαρχει στις Σερρες περιοχη με την ιδια ονομασια με αυτη που παραλαμβανω εγω αλλά με αλλον τ.κ. και διαφορετικο νομο , λεπτομερειες  :D :D :D

Στη Σερρες??
Πες το έγκαιρα να τα παραλαβω-δοκιμάσω και μετα σου τα στελνω :)
 Θα εχεις και πληροφοριες για την αποδοση τους πριν καν τα παραλαβεις ;)
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #22 στις: 11 Ιανουαρίου, 2011, 15:55:31 μμ »
H καλυτερη, για μενα, υπηρεσία ως τωρα ειναι το πορτα-πορτα των ελτα, οτι και να μου εχουν στειλει εχει ερθει στην πορτα μου χωρις να χρειαστει ποτε να το ψαξω.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #23 στις: 11 Ιανουαρίου, 2011, 21:51:02 μμ »
Από όλες τις αναφερόμενες εταιρείες έχω αντιμετωπίσει προβλήματα και άψογες συμπεριφορές,τελικά κατάλαβα ότι είναι καθαρά θέμα υπάλληλου – υπαλλήλων και όχι εταιρείας.
Αν ο υπάλληλος δεν μπαίνει καν στον κόπο να διαβάσει τις όποιες σημειώσεις παράδοσης τότε….
Ευτυχώς το πρόβλημα του φίλου manolkok δεν το είχα ποτέ αν και υπάρχει ίδια περιοχή στα βόρια τουλάχιστον διαβάζουν όλοι τον ταχυδρομικό κωδικό. ;D
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #24 στις: 11 Ιανουαρίου, 2011, 23:42:55 μμ »
Για την ACS δεν ξέρω μια φορά την χρησιμοποίησα και δεν είχα πρόβλημα αλλά μια ίσον καμία
Για την  Γενική Ταχυδρομική και Speedex που έχω πάρει πολλά δέματα απο το airgunshop ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα 

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #25 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 16:28:53 μμ »
γενικης ταχυδρομικης συνεχεια σημερα παρελαβα ενα δεμα απο πυλαια θεσσαλονικης βαρους 9 κιλων κατα κριση τους οπλο κοντα στα 3,5 κιλα συν 1 χαρτοκιβωτιο και μια πανινη θηκη οπλου  συνολικο βαρος 6 κιλα τραβηγμενα απο τα μαλλια επειδη το δεμα το παρελαβε αλλος απο εμενα ο κουριερ στην αρχη του ζητησε ενα εξωφρενικο ποσο της ταξης των 93 ευρω μετα απο γκρινια και βαβουρα χωρις η υπαλληλος να συμβουλευτει κανενα πινακα αποφανθηκε οτι επρεπε να πληρωσουμε 45  ευρω τα συμπερασματα δικα σας εγω παντως απο δω και περα θα χρησημοποιω ελτα
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #26 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 16:42:37 μμ »
Μην γκρινιάζεις καθόλου τουλάχιστον σου έκαναν 50% έκπτωση. ;D
Σήμερα ήμουν σε κάποιον γνωστό μας και για να στείλει ένα φάκελο (μερικά γραμμάρια) εντός Ελλάδος του πήραν 12 ευρώ. :o
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #27 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 16:51:47 μμ »
Μια και μοναδικη φορα επεπεσα στην πλωρη της Γενικης και ηταν και η τελευταια.
Δεμα κατω απο 4 κιλα απο βορεια Ελλαδα.
Τι χρωσταω?
Υπαλληλος: Μμμμμμ.......59 ευρω!
Δεν πας καλα κοπελλα μου (μαζι και με αλλο ειρωνικο σχολιο αλλα δεν θυμαμαι).
Υπαλληλος: Ξανα μμμμμμμ..... Ναι εκανα λαθος ειναι 28 ευρω.
Ξανα λαθος εκανες, με curier εδωσα πριν μια εβδομαδα 16, αν θελεις να σου δωσω 20 ειδαλως στειλτο πισω και βρειτε τα με τον αποστολεα.
Υπαλληλος: Καλα......ισως να εχετε δικιο και να κανω λαθος, αλλα αν προκυψει καποιο αλλο ποσον απο τα κεντρικα θα σας ειδοποιησω να ξαναερθετε.
Τον χρονο σου θα χασεις κοπελλα μου, ουτε φωτογραφια δεν με ξαναβλεπεις και παιρνω το δεμα αντι 20 ευρω και φευγω. Αυτο δειχνει πληρη ανευθυνοτητα, απο το μυαλο της εβγαζε τις τιμες?

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #28 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 17:04:04 μμ »
Οι υπάλληλοι ζητούν τα ποσοστά τους,αν κάτσει όλα καλά,αν όχι κάνουν έκπτωση στο κέρδος τους 8)
Kαλά Γιώργο από παζάρια δεν ξέρεις;; ;D ;D
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )
« Απάντηση #29 στις: 22 Φεβρουαρίου, 2011, 17:08:50 μμ »

Kαλά Γιώργο από παζάρια δεν ξέρεις;; ;D ;D

Καθολου καθολου!  ;D

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5