Αποστολέας Θέμα: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο  (Αναγνώστηκε 133727 φορές)

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #135 στις: 24 Μαΐου, 2012, 17:26:51 μμ »
μπράβο Γιώργοoooooo ::) ::) ωραίο βίντεο ωραία και τα κομπιουτερακιά σας ;) ;)

Τα καλύτερα Κωστή ;)
Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος NEKFJR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #136 στις: 24 Μαΐου, 2012, 20:40:06 μμ »
giorgosp έχω το rohm twinmaster match.Αν σ'ενδιαφέρει στείλε ΠΜ να στό δώσω για να το δοκιμάσεις πρίν ξεπαραδιαστείς.Οι καιροί είναι δύσκολοι.
Είμαι Ηράκλειο Κρήτης.

Τεράστιο ευχαριστώ στο Νεκτάριο που με άφησε άφωνο με την εμπιστοσύνη και τη φιλικότητα του! Σκίστηκε στα τηλέφωνα, συναντηθήκαμε παρόλο που τον έστησα και μου έδωσε το πιστόλι του (τέζα φουσκωμένο) να το πάρω για δοκιμή και να του το επιστρέψω όποτε τελειώσω, χωρίς τον παραμικρό δισταγμό! Μέχρι και βολίδες με ρώτησε αν έχω να μου φέρει!
Πραγματικά τις μέρες μας σπανίζουν τέτοιοι άνθρωποι και τους αξίζουν μεγάλα μπράβο & ευχαριστώ αφού το λιγότερο που πετυχαίνουν είναι να προάγουν και εξαπλώνουν τον αεροβολισμό και την ευγενή άμιλα μεταξύ ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα  ..  :) :) :)

Δεν σε άφησα άφωνο, γιατί μιλήσαμε αρκετά παρ' όλο τον περιορισμένο χρόνο που είχαμε στην διάθεσή μας λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων  :D :D :D. Πιστεύω σύντομα να πιούμε έναν "αεροβολικό καφέ" για περαιτέρω αναλύσεις-σχόλια.
"Σκίστηκα" στα τηλέφωνα λόγω όμμορης τηλεφωνικής εταιρείας (μηδενικό κόστος), κρίση είπαμε... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος NEKFJR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #137 στις: 24 Μαΐου, 2012, 20:50:47 μμ »
Καλα οταν λες "25m ISSF rimfire" εννοεις σκοποβολη σε ανοιχτο χωρο χωρις κανονισμους ετσι?

Φίλε Thorin καλησπέρα. Κατ΄αρχήν συγχαρητήρια για τις σκοπευτικές σου διακρίσεις και για την προσπάθεια σου.
Είμαι στον σκοπευτικό όμιλο Αρκαλοχωρίου (Σ.Ο.ΑΡΚΑΛ.) και συμμετέχω σε αγώνες πιστολιού κεντρικής πυροδότησης 25m.
Ο giorgosp συμμετέχει σε αγώνες πιστολιού περιφερειακής πυροδότησης 25m. Κανονισμούς μπορείς να βρεις στο παρακάτω link

http://www.issf-sports.org/theissf/rules/english_rulebook.ashx

αν δεν τους έχεις ήδη (σελίδα 333).

Αποσυνδεδεμένος NEKFJR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #138 στις: 24 Μαΐου, 2012, 21:06:42 μμ »
Ωραιος ο Νεκταριος. Σε ποιο συλλογο εισαι? Ζητα να δοκιμασεις και ενα κανονικο αγωνιστικο, και θα δεις οτι ειναι η μερα με τη νυχτα με το Rohm...


Δεν έχω ρίξει με αγωνιστικό σκοπευτικό 10m γνωστών εταιρειών του χώρου (WALTHER, STEYR, PARDINI Κ.Λ.Π.). Σίγουρα η διαφορά θα είναι νύχτα (ROHM) με μέρα (WALTHER, STEYR, PARDINI Κ.Λ.Π.). Εξάλλου κάποια από τα προηγούμενα είναι επιλογή των περισσότερων σκοπευτών παγκοσμίως. Το RHOM είναι πολύ τίμιο όπλο για το αντίτιμο που πρέπει να καταβάλεις και η καλύτερη "προσομοίωση" δεκάμετρου. Είναι επίσης η μέρα (ROHM) με την νύχτα (διάφορα πιστόλια διοξειδίου, πνευματικά τρόμπας, σπαστής κάνης). Σαφώς όμως και δεν είναι επιλογή κάποιου που θέλει να ασχοληθεί αποκλειστικά με το Ολυμπιακό Δεκάμετρο. Πάντα φιλικά Νεκτάριος.

   

Αποσυνδεδεμένος NEKFJR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #139 στις: 24 Μαΐου, 2012, 21:48:44 μμ »
Και μια μικρή ιστορία για επίδοξους αγωνιζόμενους-σκοπευτές.
Πριν από κάμποσο καιρό είχα παρευρεθεί αρκετές φορές σε αγώνες πρακτικής σκοποβολής στον σύλλογο που είμαι τώρα μέλος. Ήταν ένας αγώνας Level 1. Παρακολουθώντας τον αγώνα με συνοδεία του απαραίτητου φραπέ, ωτοασπίδων και σιγαρέττου σκέφτηκα: "Στον επόμενο αγώνα θα συμμετέχω και "θα πάρω σ....βρακα";D ;D ;D. Στο μεταξύ, λέω, δεν πάω να κάνω μία προπόνηση πρίν τον αγώνα; Να 'μαι λοιπόν στο σκοπευτήριο μία Τετάρτη απόγευμα, παίρνουμε όπλο 9mm, τρία κουτιά σφαίρες, κάμποσους χάρτινους στόχους 25m και πάμε στο στάδιο που έχει και μέταλα.
Αποτέλεσμα:
Τις τελευταίες σφαίρες από το τρίτο κουτί σκέφτηκα να τις ρίξω στο πόδι μου για να βεβαιωθώ ότι βγαίνουν από την κάνη του όπλου   ;D ;D ;D. Οι χάρτινοι στόχοι επιστράφηκαν άθικτοι και τα μέταλα παρέμειναν ακλόνητα στην θέση τους. Σαφώς και δεν ήταν η πρώτη φορά που έπιανα όπλο στα χέρια μου. Ένα χρόνο μετά άρχισα δειλά-δειλά και μετά από πολύ προπόνηση- όσο επέτρεπαν τα οικονομικά- να συμμετέχω σε αγώνες σταθερού στόχου 25m (πιστόλι κεντρικής πυροδότησης).
Συμπέρασμα:
"Άλλος είναι ο Θοδωρής και άλλος είναι απού θωρείς" 
"Απού είναι απ΄όξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει"
Επιλέξτε μία από τις παραπάνω ή και τις δύο ;D ;D ;D
Και για όσους μιλάνε για "grouπάκια" παραθέτω και ΄γω μία "grouπάρα"
Στόχος Standard 25m, 60 βολές, .38 Special, περίστροφο TAURUS 6inch .357 magnum.

http://i1066.photobucket.com/albums/u406/nekfjr/AIRGUNS/DSC_0079.jpg
       

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #140 στις: 24 Μαΐου, 2012, 23:50:06 μμ »
Τους κανονισμους τους ξερω, ειχα και την χαρα να βοηθησω στους Πανελληνιους Αγωνες φετος σαν βοηθος Αρχηγου Βολης.
Απλα δεν εφαρμοζονται οι κανονισμοι σε ολα τα σκοπευτηρια. Και ασκουνται τα αγωνισματα στο περιπου.
Οπως στο Πιστολι Κεντρικης Πυροδοτησης που δεν γινεται η ταχεια βολη...
Βεβαια στα περισσοτερα σκοπευτηρια αν τηρουνταν οι κανονισμοι των αγωνισματων, θα εφευγαν οι σκοπευτες...

Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #141 στις: 24 Μαΐου, 2012, 23:53:08 μμ »
Μεγαλα σκοπευτικα επιτευγματα δεν εχω, κυριως μεγαλη προσπαθεια.
Φοβαμαι οτι καποιοι φιλοι εδω μεσα μεγαλοποιουν καποιες επιδοσεις μου με την ευγενια τους :D
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #142 στις: 31 Μαΐου, 2012, 20:37:15 μμ »
Τι νεα απο τη δοκιμη του Rohm? :)
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #143 στις: 01 Ιουνίου, 2012, 13:31:25 μμ »
Τι νεα απο τη δοκιμη του Rohm? :)

Λοιπόν αγαπητέ το Rohm έριξε καμμιά 500ριά βολές στο κλειστό σκοπευτήριο του Π.Α.Σ.
Εντυπώσεις:
Σκανδάλη μετά από αρκετές ρυθμίσεις έχει φτάσει κοντά σε αυτή του LP10 που επίσης δοκίμασα στο σκοπευτήριο. Εντάξει.. Απέχει, αλλά και η τιμή το ίδιο ;) Η ευθυβολία του Rohm είναι πέρα των δυνατοτήτων μου (ελπίζω προς το παρόν), έχει πολύ καλή αυτονομία με 100+ σταθερότατες βολές από κάθε γέμισμα και το "πιάσιμο του" είναι πολύ θετικό στο χέρι μου με το ζύγισμα αρκετά άνετο για μένα. H ποιότητα κατασκευής του μόνο θετικά σχόλια θα είχε από μένα, δουλεύει like a charm! που λένε στο χωριό μου :P
Εν κατακλείδι, έχω πολύ δουλειά ακόμα στο self improvement, νιώθω πως σε κανένα χρόνο που ελπίζω να έχω βελτιωθεί,  να πάω σε ένα καλύτερο όπλο. Αν όμως καταφέρω να γράψω καλό σκορ με το Rohm Match τότε θα ζωγραφίσω με ένα Steyer :)
Χωρίς να είμαι τέρας σκόπευσης και εμπειρίας σε αεροβόλα πιστόλια και για να το κάνω ακόμα πιο χειροπιαστό, με το Steyer για αναφορά (10) στο Rohm  θα έδινα ένα 7.5
Ευχαριστώ και για το ενδιαφέρον :)

Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #144 στις: 01 Ιουνίου, 2012, 15:21:42 μμ »
Ωραιοτατα!
Απο οτι βλεπω απο την υπογραφη σου εχεις ηδη επιλεξει και προχωρας :)
Με τα παιδια του ΠΑΣ θα προπονεισαι στο αεροβολο?
Να τους προσεχεις γιατι ειναι επιρρεπεις σε κρεπαλες, ειδικα αυτος ο Ανταλκιδας :P και οι υπολοιποι δεν ειναι και καλυτεροι.
Πολυ καλα παιδια και ελπιζω να γινει τελικα η Μαχη της Κρητης για να εχουμε ευκαιρια να τους ξανασυναντησουμε.
Αν θες, να ποσταρεις τις εμπειριες σου απο την εισοδο στο αγωνισμα και να τις συζηταμε.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #145 στις: 01 Ιουνίου, 2012, 23:10:24 μμ »
Ωραιοτατα!
Απο οτι βλεπω απο την υπογραφη σου εχεις ηδη επιλεξει και προχωρας :)
Με τα παιδια του ΠΑΣ θα προπονεισαι στο αεροβολο?
Να τους προσεχεις γιατι ειναι επιρρεπεις σε κρεπαλες, ειδικα αυτος ο Ανταλκιδας :P και οι υπολοιποι δεν ειναι και καλυτεροι.
Πολυ καλα παιδια και ελπιζω να γινει τελικα η Μαχη της Κρητης για να εχουμε ευκαιρια να τους ξανασυναντησουμε.
Αν θες, να ποσταρεις τις εμπειριες σου απο την εισοδο στο αγωνισμα και να τις συζηταμε.

Η κτήση του Rohm ήταν μια κίνηση τετράγωνης λογικής και πολύ ζυγισμένη για μένα φίλτατε :) Ξέρεις ο λόγος που ποτέ δεν αγάπησα το "φτηνό" ήταν γιατί πολλές φορές σε αποτρέπει από το να εμβαθύνεις σε κάτι.. Σαφώς το πιστόλι δεν είναι στα επίπεδα των κορυφαίων του είδους αλλά στο χέρι μου το ένιωσα σωστά, στις δε βολές μου πολλές φορές μου συγχώρησε το λάθος. Με κάνει να περιμένω με χαρά την επόμενη προπόνηση και στα plinking games που έπαιζα μέχρι χθες είναι παραπάνω από απόλαυση..
Ναι, με τα παιδιά του ΠΑΣ προπονούμαι, το κλίμα είναι πολύ καλό και μου αρέσει που ασχολούνται μαζί σου σοβαρά  οι προπονητές παρόλο που ανήκω σε άλλο σύλλογο και έχω δηλώσει πως δε διεκδικώ δάφνες παρά μόνο εκπαίδευση σε κάτι που αγαπώ :)
Θα είμαστε σε επαφή :)
Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος taz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #146 στις: 19 Ιουνίου, 2012, 19:34:15 μμ »
Βλέπω ότι αρκετοί εδώ μέσα έχουν το Steyr LP10.
Τι βολίδες (βάρος) χρησιμοποιείτε?
Ρωτάω γιατί μέτρησα την ταχύτητα του πιστολιού και είδα ότι με βολίδες 0,53γρ οι ταχύτητες που έχω είναι κοντά στην προτεινόμενη των 155m/sec, ενώ με τις 0,49γρ η ταχύτητα ανεβαίνει κοντά στα 166m/sec.
Επιπλέον έχω την αίσθηση ότι η ανάκρουση είναι πιο γλυκιά με τις βαρύτερες βολίδες σε σχέση με τις ελαφριές. Για την ακρίβεια δεν ξέρω καθώς δεν έχω βάλει το πιστόλι στην μέγγενη αλλά δεν νομίζω να έχει τέτοια διαφορά που να φανεί στα νούμερα μου.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #147 στις: 19 Ιουνίου, 2012, 21:27:40 μμ »
Δεν ειναι σημαντικο στοιχειο το βαρος στα σφαιρακια, εκτος κι αν πεσεις σε καποιο συνδιασμο που δεν παει στο οπλο και σκορπαει τα group. Λιγο πολυ οποιοδηποτε ποιοτικο σφαιρακι θα ειναι μια χαρα. Η ταχυτητα στα αγωνιστικα οπλα μας ενδιαφερει περισσοτερο για την αισθηση της βολης παρα για οτιδηποτε αλλο. Και δεν εννοω την ανακρουση, αλλα το ποσο καλα "αισθανομαστε" που πηγε η βολη στο follow through.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος taz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #148 στις: 20 Ιουνίου, 2012, 11:09:38 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.
Το LP10 έχει αισθητή ανάκρουση όταν η βολή δεν είναι τέλεια?
Θέλω να πω πως όλα τα σκοπευτικά αεροβόλα ακόμα και το παλιό μου FWB 65 όταν ρίξει κανείς μία τεχνικά άρτια βολή δεν έχουν αισθητή ανάκρουση.
Από το LP10E μου περίμενα πως ακόμα και σε βολές που δεν είναι τεχνικά τέλειες δεν θα έχει αισθητή ανάκρουση. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι?
Το θέμα μου δεν είναι ότι επηρεάζει την βολή αλλά όπως έγραψες ότι χαλάει το follow through.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #149 στις: 20 Ιουνίου, 2012, 11:15:01 πμ »
H ανακρουση στο LP10 ειναι σχεδον μηδενικη, τα πολλαπλα συστηματα εξουδετερωσης της που εχει δουλευουν μια χαρα.
Οταν η βολη δεν ειναι τελεια, αισθανεσαι την κινηση που εδωσες εσυ στο οπλο απο το πατημα της σκανδαλης και το οχι
ισορροπημενο σφιξιμο της λαβης.
Αν ριξεις με Morini θα νιωσεις πραγματικα την ανακρουση, μιας και εκτος απο το compensator δεν εχει αλλη διαταξη.
Το οτι σε μια τελεια βολη, το LP10 μενει ακινητο σαν να μην εριξε, ειναι αποδειξη οτι δεν ειναι η ανακρουση αυτο που
νιωθεις στις ατελεις βολες ;)
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA