Αποστολέας Θέμα: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο  (Αναγνώστηκε 133879 φορές)

Αποσυνδεδεμένος oratius

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« στις: 08 Ιουλίου, 2010, 08:24:43 πμ »
Αγαπητοί μου φίλοι,

Ο εκπαιδευτής μου στον σκοπευτικό σύλλογο που πηγαίνω (Δόξα Πεύκης) μού συνέστησε να αρχίσω να σκέπτομαι την αγορά κάποιου καθαρά σκοπευτικού πιστολιού.

Κοίταξα στο διαδίκτυο (Steyr, Feinwerkbau, Hämmerli, Walther) και μάλλον προσανατολίζομαι σε Hämmerli ή Walther.

Ποια είναι η γνώμη σας;

:-)

Δημήτριος                             
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιουλίου, 2010, 11:30:20 πμ από accuracy lover »
Baikal MP 46M
Feinwerkbau Modell 65
Weihrauch HW 45, cal. .177 & .20
Crosman 338

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #1 στις: 08 Ιουλίου, 2010, 12:57:52 μμ »
Αν μπορεις πριν αγορασεις δοκιμασε τα (και δεν εννοω απλα να τα πιασεις, αλλα να ριξεις εστω 10 μολυβακια), για να δεις ποιο απο ολα σου καθεται καλυτερα (ιδιαιτερα η λαβη αν κι αυτο ευκολα αλλαζει), και μετα δες ποιο ειναι στην οικονομικη σου δυνατοτητα, αν και ολα πανε απο1000 ως 1500 Ευρω, εκτος εαν πας για BRNO TAU 7 που εχει 350Ευρω. Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι στην Ελλαδα παιζουν με Steyr αλλα η επιλογη ειναι δικη σου. Ακομα μπορεις να κοιταξεις και για Pardini, Morini, Match Gun (Τα καινουργια του Cesare Morini)... Και οπωσδηποτε να παραγγειλεις την λαβη στο μεγεθος του χεριου σου, για να μην πληρωνεις με το καλημερα κανα 200-250 αρι για αλλη λαβη.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #2 στις: 08 Ιουλίου, 2010, 13:50:36 μμ »
Με ποια κριτηρια προσανατολιζεσαι σε Hammerli και Walther?

Το Hammerli δεν εχει absorber που εχει το Walther, και ο αντιπροσωπος ειναι στην κοσμαρα του και ζηταει τρελλα λεφτα, πιο ακριβα απο ολα τα αλλα σχεδον.

Τα Steyr υπαρχει λογος που ειναι κορυφαια φυσικα...

Αν θες ηλεκτρονικη σκανδαλη το Matchguns MG1E ειναι πιο φτηνο απο το Morini και ρυθμιζεται και η λαβη, ενω υπαρχει και το Steyr LP10E το οποιο εχει και absorber επιπλεον του Matchguns αλλα ειναι ακριβοτερο. Η ηλεκτρονικη σκανδαλη ειναι θεμα γουστου ομως δεν ειναι de facto καλιτερη απο μηχανικη.

Εγω ριχνω με Steyr LP10 με μηχανικη σκανδαλη και δεν το αλλαζω :)
Οταν ριχνεις εσυ σωστα, μονο το μπαμ σου λεει οτι το οπλο εριξε... ακλονητο.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος oratius

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #3 στις: 09 Ιουλίου, 2010, 10:18:21 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, φίλοι μου!

Για την λαβή δεν το είχα σκεφθεί, αλλά φαίνεται πολύ σημαντικό, εν τέλει!
Δηλαδή, στον αντιπρόσωπο που θα πάω θα δώσω και... διαστάσεις παλάμης...;;;
 
Ως προς την μάρκα, δεν έχω ουσιαστικά κριτήρια... αφού είμαι καινούργιος στο άθλημα και τώρα αρχίζω σιγά-σιγά να μπαίνω στο νόημα...

Εάν όμως οι περισσότεροι παίζουν με Steyr και η εμπειρία δείχνει ότι τούτο υπερέχει των ανταγωνιστών του, ίσως αξίζει να προσανατολισθώ σ' αυτό.

Και μία ερώτηση για τις λαβές. Στο διαδίκτυο είδα να γίνεται λόγος για λαβές M-, S- κλπ. Περί τίνος πρόκειται;

:-)

Δημήτριος
Baikal MP 46M
Feinwerkbau Modell 65
Weihrauch HW 45, cal. .177 & .20
Crosman 338

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #4 στις: 09 Ιουλίου, 2010, 10:30:22 πμ »
Υπαρχει αντιστοιχια με το πλατος της παλαμης, εχει ο καθε κατασκευαστης τις σχετικες διευκρινησεις στο site του, αλλα γιατι δεν δοκιμαζεις τα οπλα του συλλογου σου να διαπιστωσεις με σιγουρια?
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #5 στις: 09 Ιουλίου, 2010, 14:04:12 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, φίλοι μου!

Για την λαβή δεν το είχα σκεφθεί, αλλά φαίνεται πολύ σημαντικό, εν τέλει!
Δηλαδή, στον αντιπρόσωπο που θα πάω θα δώσω και... διαστάσεις παλάμης...;;;
 
Ως προς την μάρκα, δεν έχω ουσιαστικά κριτήρια... αφού είμαι καινούργιος στο άθλημα και τώρα αρχίζω σιγά-σιγά να μπαίνω στο νόημα...

Εάν όμως οι περισσότεροι παίζουν με Steyr και η εμπειρία δείχνει ότι τούτο υπερέχει των ανταγωνιστών του, ίσως αξίζει να προσανατολισθώ σ' αυτό.

Και μία ερώτηση για τις λαβές. Στο διαδίκτυο είδα να γίνεται λόγος για λαβές M-, S- κλπ. Περί τίνος πρόκειται;

:-)

Δημήτριος


Γενικοτερα ποιο δημοφιλη στην ΕΛΛΑΔΑ ειναι τα Steyr, και τα Morini επωνται, και το καινουργιο Pardini K10 & Match Gun MG1 εχουν τα προσοντα τους, το πρωτο μπορει να εχει την καλυτερη μηχανικη σκανδαλη (εχω μια απεχθεια στις ηλεκτρονικες, αλλα αυτο ειναι προσωπικο) και το δευτερο εχει το προσον της καλυτερης τιμης, την δυνατοτητα ρυθμισης της γωνιας της λαβης ακομα και στην ηλεκτρονικη του εκδοση, επιπλεον εχει κι αντιβαρα κατω απο την κανη (αλλους τους βολευουν, αλλους οχι, και μου φαινεται ιδεα βγαλμενη απο τα ελευθερα πιστολια). Επισης να ξερεις οτι αλλα πιστολια εχουν συμπαθεια στο σφιχτο πιασημο της λαβης κι αλλα θελουν χαλαρο, και για πολλους αλλους λογους να προτιμησεις ενα οπλο που προσαρμοζεται καλυτερα στις σκοπευτικες σου ιδιοτροπιες κι οχι ενα που θα πρεπει να προσαρμοστεις εσυ στις ιδιοτροπιες του οπλου.... εν ταχει θα σου προτινα ενα απο τα 4 παραπανω, αλλα ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΗ.....

Αποσυνδεδεμένος oratius

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #6 στις: 10 Ιουλίου, 2010, 12:28:47 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας.

Προς το παρόν στον σύλλογο ρίχνω με ένα Tau7, το οποίο όμως δεν με ικανοποιεί και πάρα πολύ... Δεν μπορώ να το αισθανθώ σαν προέκταση του χεριού μου. Θα ζητήσω να δοκιμάσω Steyr και Walther και ό,τι άλλο "καλό" υπάρχει διαθέσιμο...

:-)

Δημήτριος
Baikal MP 46M
Feinwerkbau Modell 65
Weihrauch HW 45, cal. .177 & .20
Crosman 338

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #7 στις: 27 Οκτωβρίου, 2010, 15:41:44 μμ »
Ανάλυση της χρήσης των πιστολιών αεροβόλων.
Προτιμήσεις και γιατί.
Εταιρείες και με ποια αιτιολογία προτιμήθηκαν.
Γιατί πιστόλι και όχι τυφέκιο.
Προβλήματα.
Οτιδήποτε άλλο γύρω από τα πιστόλια.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #8 στις: 12 Νοεμβρίου, 2010, 15:15:35 μμ »
Εγω εχω επιλεξει το Steyr LP-10. http://www.steyr-sportwaffen.at/index.php/en/air-pistols/lp-10
Η επιλογη δεν ηταν πολυ δυσκολη για μενα, καθως ειναι το κορυφαιο πιστολι της εποχης μας.
Τα παντα ρυθμιζονται, ο αποσβεστηρας κραδασμων κανει πολυ καλη δουλεια,
η σκανδαλη ειναι εξαιρετικη, και ειναι και ομορφο!

O κυριος ανταγωνιστης του σε επιτυχιες και πωλησεις ειναι το Morini CM 162 EI. http://www.morini.ch/
Το μεγαλο ατου του Morini ειναι η ηλεκτρονικη σκανδαλη, αλλα ο σχεδιασμος των ηλεκτρονικων κανει την λαβη του σταθερη
και οχι ρυθμιζομενη σε κλισεις, το πισω σκοπευτικο δεν εχει ρυθμιση για το βαθος της οπης, και δεν εχει αποσβεστηρα κραδασμων.
Αλλη επιλογη απο την "παλια φρουρα" ειναι το Walther LP300XT. http://www.carl-walther.de/index.php?company=walther&lang=EN&content=products&hid=1&uid=1&product=400
Σε σχεση με το Steyr του λειπει η ρυθμιση στο βαθος της οπης του πισω σκοπευτικου, εχει ομως αποσβεστηρα κραδασμων και δουλευει στα 300bar
αν και δεν βρισκεις σε ολα τα σκοπευτηρια να γεμισεις σε τετοια πιεση. Ενδιαφερον ειναι οτι ο αντικαταστατης του που κυκλοφορει συντομα πηγε στα 200bar
για να κερδισει βαρος χρησιμοποιοντας ελαφρυτερης κατασκευης μπουκαλα.
Η Matchguns, η εταιρια του Cesare Morini (o oποιος εχει αποχωρησει απο την Μorini εδω και πολλα χρονια) εχει κερδισει εδαφος με το MG1 βασισμενο σε παλαιοτερα σχεδια του Cesare και το ηλεκτρονικο MG1E που διορθώνει σχεδον ολες τις ελειψεις του Morini CM 162 EI εχοντας πληρως ρυθμιζομενη λαβη και πολυ καλο πισω σκοπευτικο με ρυθμιση βαθους οπης
και πολυ καλη σκανδαλη και ζυγισμα.

Το πιστολι το διαλεξα χωρις να εχω κανει πρωτα καποια ολοκληρωμενη αναλυση μεν,
το τουφεκι ομως για την δικη μου λογικη και ιδιοσυγκρασια ειναι πολυ πολυπλοκη διαδικασια.
Δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση να εβαζα την στολη των τουφεκαδων και να παω σε αγωνα το καλοκαιρι.
Με το πιστολι παμε στους αγωνες με το βαλιτσακι του πιστολιου και μια μικρη τσαντα,
οι τουφεκαδες κανουν μια μικρη μετακομιση :P
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Νοεμβρίου, 2010, 15:31:32 μμ από Thorin »
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #9 στις: 12 Νοεμβρίου, 2010, 15:53:13 μμ »
Στις επιλογες πιστολιων, προσφατη σχετικα προθηκη ειναι το Steyr LP-10E με ηλεκτρονικη σκανδαλη το οποιο διατηρει ολα τα ατου του LP-10,
και συντομα θα ειναι διαθεσιμο το Walther LP400 το οποιο εχει υοθετησει πολλες απο τις σχεδιαστικες ιδεες του LP-10,
ορισμενες απαραλαχτες, ενω και οπτικα απο μακρια δεν ξεχωριζει με την πρωτη ματια (τυχαιο?).
Η FWB παρα την τεραστια ιστορια της δειχνει να εχει μεινει πισω μιας και το P44 εχει μεν ολα σχεδον τα επιθυμητα χαρακτηριστικα
αλλα ειναι και ακριβοτερο απο τον ανταγωνισμο χωρις να δινει κατι παραπανω, και ελαχιστα εμφανιζονται σε αγωνες.
Η παλαι ποτε βασιλισα Hammerli, παρακμαζει ως θυγατρικη της Walther. To AP40 της ειναι ενα ποιοτικο οπλο, το οποιο δεν εχει πιασει εμπορικα.
Στην Ελλαδα ειναι και πανακριβο, ενω στον υπολοιπο κοσμο εινα απο τα οικονομικα. Ενδιαφερον και αυτο.
Η Beneli εχει μια προταση με το Kite, το οποιο ομως ειναι απο τα ακριβοτερα πιστολια ενω ειναι σχετικα παλιο σχεδιο συγκρισιμο τεχνικα με
πολυ φτηνοτερα πιστολια.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #10 στις: 12 Νοεμβρίου, 2010, 16:40:03 μμ »
Σε αυτά τα όπλα που παρουσίασε ο φίλος Γιώργος να προσθέσω τα εξής.

Baikal IZH-46 και ΙΖΗ-46Μ.

Ρωσικής κατασκευής και προέλευσης. Αν και εξωτερικά δείχνει χοντροκομμένο και ακατέργαστο ειναι πολυ καλό εκεί που πρέπει δηλαδή στην κάννη και στην σκανδάλη (που είναι πλήρως ρυθμιζόμενη). Έχει ενσωματωμένη τρόμπα ( Single stroke pnaumatic ) οπότε δεν χρειαζεται ο κατοχος να ανυσηχεί για αυτονομία μπουκάλες και συναφή. Αρχικά υπήρχε (και υπάρχει ακόμα) η εκδόση -46 που με βληματάκια αγώνων βγάζει περίπου 125~130m/s. H ανακρουση είναι ελάχιστη και η ακρίβεια μεγάλη. Αυτό ήταν το πρώτο αγωνιστικό αεροβόλο μου. Προτιμήθηκε απο τα άλλα εκείνης της επόχής λόγω τιμής και της τρόμπας καθώς ζούσα σε επαρχιακή πόλη που ακόμα και το co2 ήταν μια σχετική φασαρία. Μεγάλο πλήν η λαβή που είναι χοντροκομμένη. Βέβαια η λογική των Ρώσων είναι ότι δίνουμε επίτιδες μια μεγαλη και χοντροκομένη λαβή ώστε ο σκοπευτής να την φέρει με τρίψιμο στο χέρι του. Δεύτερο μείον το βάρος που αγγίζει τα 1150 γραμμαρια και είναι συγκεντρωμένο μπρός. Αυτό για ένα σκοπευτή με καλή φυσική κατάσταση δεν θα τον προβληματίσει αλλα δεν υπαρχει η δυνατότητα να αλλαξει η κατανομή βάρους δραματικά. Προσφέρει μια απο τις μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξυ ακίδας και πίσω πλάκας ενώ μαζί με το οπλό η baikal δίνει εναλακτικές πλάκες για το πίσω σκοπευτικό με διαφορα πλάτη εγκοπής. Εγώ καποια στιγμή αργότερα έβαλα μια ρυθμιζόμενη πλάκα απο pardinι. Το βάθος της εγκοπής δεν ρυθμίζετε αλλα είναι αρκετό ώστε με λίγη μαύρη ταινία αν χρειαστεί να μειωθεί. Στην εκδοση -46Μ εχει μεγαλώσει λίγο η τρόμπα και έτσι βγάζει ~150m/s με αγωνιστικά βληματάκια.
Επίσης δίνει ένα ζουμπα ένα πολυεργαλείο και μια ανταλλακτική τσιμούχα για την τρόμπα. Το αεροβόλο είναι ικανό για πολυ καλές επιδόσεις αλλά απαιτεί αρκετή προσπαθεια απο το σκοπευτή.

TAU-7 family

Ένα επίσης πολύ καλό αεροβόλο με πηγή ενέργειας το CO2 το οποίο και είναι ακόμα είναι σε παραγωγή. Μαζί με το IZH-46 ήταν στις πρώτες μου επιλογές για αγωνιστικό αεροβόλο αλλα έχασε στα σημεία. στα σύν του ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει τόσο τις απλές αμπούλες co2 όσο και να γεμιστεί απο κανονική μεγάλη φιάλη CO2. Η σκανδάλη του είναι πλήρως ρυθμιζόμενη αν για τα δικά μου γούστα του Baikal είναι καλύτερη. Σε σχέση με το 46 έχει το πλεονέκτημα της κατανομής βάρους αφού το όλο σύστημα του CO2 στεγάζετε μέσα στη λαβή. Έτσι είναι ελαφρύ μπροστά αλλα αν ο σκοπευτής θελήσει με βαράκια το φέρνει στο επιθυμητό επίπεδο. To TAU-7 έχει διάφορες εκδόσεις με μικροδιαφορές. Ξεκινάει απο την junior με κοντύτερη κάνη και μια απλή μικρή λαβή που μπορούν να την χρησιμοποιησουν δεξιόχειρες και αριστερόχειρες και καταλήγει στο MATCH που έχει κάννη πιο αυστηρών προδιαγραφων και ανατομική λαβή. Κάπου στην μέση είναι και το STANDARD που είναι όπως το MATCH αλλα η κάννη δεν είναι διαλεγμένη . Απο όσο τα θυμαμε τα TAU ερχόντουσαν με ένα καλό βαλιτσάκι μεταφοράς που είχε όλα τα εργαλεία για γέμισμα καθώς και μια μικρη μπουκάλα για bulkfill CO2.

Θα συνεχίσω και με άλλα αεροβόλα αλλά πιο μετά
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος Ringo106

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #11 στις: 12 Νοεμβρίου, 2010, 19:06:43 μμ »
Ας μιλήσει τώρα κι ενας Rookie... ;D

Στο σκοπευτήριο ρίχνω με ενα  BRNO TAU 7 CZ και η λαβή με δυσκολεύει αφάνταστα...
Ο coach επιμένει να πάρω ενα Stayer μια και καλή.
Εμένα δε μου αρέσει το μονοπωλιακό καθεστώς στους αγώνες και διάφορα σχόλια τύπου ...ρίχνει μόνο του... κτλ.

Το όπλο που θέλω να αγοράσω είναι το Walther LP400 που μοιάζει με το LP-10 αλλά θυμίζει περισσότερο 'Dirty Harry'
Nτρέπομαι πάντως τώρα στην αρχή να εμφανιστώ με ενα τετοιο και να ρίχνω... τεσσαρο-πεντάρια στην προπόνηση... :D

Απλά περιμένω...την ώρα μου να ξεκολλήσω  από τα 480/600 :o
Ἰδοὺ ἔρχομαι ταχύ, καὶ ὁ μισθός μου μετ' ἐμοῦ,
ἀποδοῦναι ἑκάστῳ ὡς τὸ ἔργον ἔσται αὐτοῦ.
Αποκ.Ι. 22,12

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #12 στις: 12 Νοεμβρίου, 2010, 19:33:55 μμ »
Ειναι ισως νωρις να σε απασχολει το οπλο, ειδικα αν εχεις κριτηριο το look dirty harry.
Επικεντρωσου στην τεχνικη σου, και μαθε και τι ειναι αυτο που σου κανει την διαφορα σε ενα οπλο.
Στα 480 δεν θα σου κανει το οπλο τη διαφορα.
Θελει υπομονη και προσπαθεια.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #13 στις: 13 Νοεμβρίου, 2010, 00:59:33 πμ »
Το tau είναι ένα πολύ καλό πιστόλι. Θα σου πρότεινα πριν πάρεις ένα πιο ακριβό όπλο να του δώσεις μια ευκαιρία. Παρόλα αυτά όμως αν αποφασίσεις να αγοράσεις ένα πιο ακριβό αεροβόλο θα πρότεινα να δοκιμάσεις κάμποσα. Προς θεού μην επιλέξεις αεροβόλο μόνο για την εμφανισή του ή γιατι το χρησιμοποιούν οι πιο πολοί. καθε ένα έχει άλλη κατανομή βάρους και εργονομία και είναι πολύ βασικό να νιώθεις το αεροβόλο προέκταση του χεριού σου. Εγω πχ ακόμα το LP-10 μου δεν το νιώθω τόσο άνετο όσο το izh-46. όσο για λαβή δες το site του RINK http://www.pistol-grips.net/ Πλέον κατασκευάζει λαβές και για το TAU και για το Baikal σε πολύ λογικές τιμές.
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #14 στις: 13 Νοεμβρίου, 2010, 10:51:44 πμ »
Το Tau ειναι καταπληκτικο οπλο, μπορεις ανετα μ αυτο να πιασεις ενα 540 -550, και υπολογισε οτι ειναι ενα οπλο που "συγχωρει" λαθη, αντιθετα κατι Steyr κατι Pardini, δεν συγχωρουν. Παρε μονο μια λαβη κι οταν σταθεροποιηθεις σε νουμερα πανω απο 540 (μην σου πω πανω απο 550) κοιτα για κατι αλλο. Εγω μ αυτο το οπλο επιασα 536 στον πρωτο μου αγωνα. Το οτι δεν ειναι ομορφο και μοντερνο δεν το κανει λιγοτερο ανταγωνιστικο.