Αποστολέας Θέμα: Την προσοχη σας με τις καρτες.  (Αναγνώστηκε 19460 φορές)

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Την προσοχη σας με τις καρτες.
« στις: 22 Δεκεμβρίου, 2010, 20:03:11 μμ »
Σημερα επεσα θυμα για πρωτη φορα με καρτα αγορων ιντερνετ ευτυχως προπληρωμενη.
Εβαλαν δυο φιλοι χρηματα σημερα για να αγορασω κατι πραγματα απο εξωτερικο μεσω ιντερνετ, στις 19.00 που θα φαινοντουσαν μπηκα για να δω το ποσον και να προχωρησω στην αγορα και βλεπω εκπληκτος το ποσον κατατιθεμενο και αμεσως απο κατω σε κρατηση για συναλλαγη.
Κανω εναν ελεγχο σε e bay και paypal, δεν φαινοταν καμμια αγορα ή μυνημα ή οτιδηποτε. Η πιεση μου 24 και αμεσως επικοινωνω με τραπεζα Κυπρου για να δω τι γινεται.
Το ποσον (221ευρω) εχει κρατηθει στις 17.00 απο μια εταιρεια πωλησης φωτογραφικων ειδων στο Βελγιο (για την οποια δεν εχει πληρη στοιχεια πριν παρει το ποσον). Ουτε απο Βελγιο εχω ψωνισει ποτε μου ουτε με φωτογραφικα ασχολουμαι, οι συναλλαγες μου γινονται μονο μεσω pay pal ή e bay που εχουν ασφαλεια πλην του gunspares που δεν δεχεται paypal, CTC tools, RDG tools και ARC eurotrade tools. Απο καπου εμαθαν τους κωδικους μου ή τους χτυπησαν κατα τυχη.
Η τραπεζα μου ειπε να κανω μια <<αμφισβητηση>> οταν παρουν τα χρηματα και θα τα παρει πισω με δικες της ενεργειες.
Ευτυχως που δεν ηταν πιστωτικη ή με μεγαλο ποσον μεσα της να τρεχαμε με εγκεφαλικα! ::)
Ακυρωση απ'ευθειας και καινουργια πρωι πρωι, και μαλιστα θα την ακυρωνω καθε εξαμηνο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #1 στις: 22 Δεκεμβρίου, 2010, 20:14:09 μμ »
                 Μακάρι να πάνε όλα καλά φίλε Γιώργο και να βρεθεί λύση ασχέτως του χρονικού διαστήματος που θα παρέλθει. Φοβάμαι ότι μάλλον κάποιος ιός με ιδιότητες καταγραφής και υποκλοπής κωδικών που πληκτρολογούνται (keyloggers τα λένε νομίζω) έχει παρεισφρύσει στο σύστημά σου - άν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα σε σώσει η αλλαγή της κάρτας με νέα γιατί το εγκατεστημένο αυτό λογισμικό θα ξαναϋποκλέψει τους νέους άσε που μπορεί να κινδυνεύουν κι άλλες εφαρμογές σου που ενεργοποιούνται με κωδικούς. Αυτό είναι το χειρότερο και πιό εφιαλτικό σενάριο και προσωπικά το απεύχομαι σφόδρα.

Αποσυνδεδεμένος gianismegara

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 899
  • Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #2 στις: 22 Δεκεμβρίου, 2010, 20:37:28 μμ »
Φίλε Γιώργο.

Στην θέση σου, θα έκανα ένα αντίγραφο των βασικών αρχείων μου και αμέσως μετά, ένα format, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ;).
Στην δύσκολη εποχή που διανύουμε και με την άκρως προχωρημένη τεχνολογία, δεν ξέρουμε πότε και πως θα μας τα πάρουν. Ένα καλό πρόγραμμα Antivirus, με πλήρη κάλυψη, είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε και ας το πληρώσουμε λίγο ακριβότερα.

Εύχομαι, να λυθεί γρήγορα το πρόβλημα σου.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #3 στις: 22 Δεκεμβρίου, 2010, 21:15:42 μμ »
Αυτο θα κανω τις βραδυνες ωρες και ελπιζω να μην μου ξανατυχει.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #4 στις: 22 Δεκεμβρίου, 2010, 21:35:33 μμ »
και αν κανεις format θα ελεγα να εσπαγες τον δισκο στα δυο και να εβαζες και ενα linux.

κανενα αρχειο σε αυτο το partition και το ξαναπερνας και καθε βδομαδα αν θες !!  ;D ;D
μια ωριτσα βαρια-βαρια, αυτοματα χωρις drivers και μ@λ@κιες... ;D ;D

και σε κανα δυο βδομαδες θα τρεχεις μονο το linux  ;D ;D ;D ;D
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #5 στις: 23 Δεκεμβρίου, 2010, 23:02:27 μμ »
                 Μακάρι να πάνε όλα καλά φίλε Γιώργο και να βρεθεί λύση ασχέτως του χρονικού διαστήματος που θα παρέλθει. Φοβάμαι ότι μάλλον κάποιος ιός με ιδιότητες καταγραφής και υποκλοπής κωδικών που πληκτρολογούνται (keyloggers τα λένε νομίζω) έχει παρεισφρύσει στο σύστημά σου - άν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα σε σώσει η αλλαγή της κάρτας με νέα γιατί το εγκατεστημένο αυτό λογισμικό θα ξαναϋποκλέψει τους νέους άσε που μπορεί να κινδυνεύουν κι άλλες εφαρμογές σου που ενεργοποιούνται με κωδικούς. Αυτό είναι το χειρότερο και πιό εφιαλτικό σενάριο και προσωπικά το απεύχομαι σφόδρα.

Ως άνθρωπος της .. "δουλειάς" ( μηχανικός υπολογιστικών συστημάτων ) Γιώργο σου συστήνω ή να κάνεις ένα φορμάτ για να φύγει ότι έχει μπεί κακόβουλα, μετά να αλλάξεις κάρτες και κωδικούς που χρησημοποιείς στο internet, βέβαια μπορεί να μην οφείλεται η διαρροή σε δικό σου σύστημα αλλά στο σύστημα του site aπό το οποίο αγόρασες πράγμα που και format να γίνει στο δικό σου σύστημα τότε στην επόμενη σου αγορά θα "τσιμπίσει" τα νέα σου στοιχεία.

Γενικότερα με τις κάρτες συνηστώ τις προπληρωμένες ή τις χρεωστικές κι όχι τις πιστωτικές για να υπάρχει έλεγχος και συγκεκριμένο υπόλοιπο και να μη βρεθεί κανείς να έχει χρεωθεί ώς τα αυτιά :P Γενικότερα σε περίπτωση που δείτε κινήσεις στο λογαριασμό που δεν συμφωνούν με τις κινήσεις που πραγματικά κάνατε μη διστάζετε να κάνετε αμφισβιτίσεις συναλλαγών. Το έχω κάνει στο παρελθόν και λειτουργεί άψογα απλά η όλη διαδικασία κρατάει περι τους δύο μήνες.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #6 στις: 23 Δεκεμβρίου, 2010, 23:07:26 μμ »
Προπληρωμενη ηταν και εκανα format και αλλαγη καρτας, ελπιζω να μην βρεθω προ εκπληξεως ξανα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #7 στις: 23 Δεκεμβρίου, 2010, 23:14:56 μμ »
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=283365&lang=1&nt=96

Οι κάρτες θέλουν προσοχή γενικά, όχι μόνο στο internet. Εδώ έχω δει σε βενζινάδικο να δίνει πιστωτική σε Πακιστανό να πάει να την χρεώσει γιατί βαριόταν η κυρία να κατέβει από το αυτοκίνητο  :o
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #8 στις: 24 Δεκεμβρίου, 2010, 02:05:12 πμ »

Πριν λίγο καιρό δέχτηκα κάποια ύποπτα μηνύματα από άγνωστο αποστολέα σε εμένα που αφορούσαν κατά τα λεγόμενα τους δυσλειτουργία της διαδικασίας  παράδοσης προϊόντων από γνωστή εταιρεία κουριερ με συνημμένη φόρμα της παραγγελίας.
Για καλή μου τύχη ,αν και αναλήφθηκα ότι κάτι συμβαίνει  γιατί δεν περίμενα κάποια παραλαβή από την συγκεκριμένη εταιρεία, το λογισμικό προστασίας είχε ήδη αφαιρέσει το περιεχόμενο του συνημμένου αρχείου που αν θυμάμαι καλά ήταν μορφής .doc.
Σε μια πρόχειρη έρευνα που έκανα ανακάλυψα ότι αποστολέας είναι γνωστός για τις δραστηριότητες του ιταλός ο οποίος έχει ειδικότητα να υποκλέπτει κωδικούς ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και μάλιστα κατά παραγγελία.
Για αγορές από το εξωτερικό, με προπληρωμένη πάντα κάρτα, μέχρι τώρα δεν είχα ευτυχώς κάποια πικρή εμπειρία.
Πριν περίπου ένα μηνά από γνωστό ιντερνετικο κατάστημα (και όχι μόνο νομίζω) αποφάσισα να κάνω μια αγορά (έπιπλο TV) σε επικοινωνία που είχα μου είπαν ότι στο συγκεκριμένο προϊόν δεν γίνεται αντικαταβολή και έπρεπε να προπληρώσω.
Σαν αφελείς έδωσα την κάρτα μου (όχι προπληρωμένη) για πρώτη φορά βλέπετε με έφαγε η σιγουριά της Ελλάδας.
Αποτέλεσμα οι δέκα εργάσιμες για την παράδοση έγιναν είκοσι  με συνεχείς αναβολές μου ήρθε ο λογαριασμός της κάρτας ο οποίος και πληρώθηκε (αν μπορούσα ας έκανα και αλλιώς) δεν ξανά απάντησαν στα τηλέφωνα και σε επίσκεψη που έγινε στο κατάστημα τους είχαν εξαφανιστεί.
Σε επικοινωνία με την τράπεζα ανακάλυψα ότι τα λεφτά  είχαν επιστραφεί και μάλιστα το πρωί της ίδιας μέρας,πάλι καλά.
Έτσι για την ιστορία,ο ηλεκτρονικός τους χώρος είναι ακόμα σε λειτουργία.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #9 στις: 24 Δεκεμβρίου, 2010, 08:46:45 πμ »
Ποτε μην δωσει καποιος πιστωτικη σε κανενα ηλεκτρονικο site. Αν χωθει καποιο προγραμμα υποκλοπης μπορει να παρει και απο αλλη αγορα μεσω paypal τους κωδικους ασφαλειας. Τουλαχιστον με την προπληρωμενη θα παρει 50-100-200 ευρω και τελος, απο την πιστωτικη θα τραβηξει (ο Θεος ξερει) οσα μπορει.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος othyseas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 301
  • ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #10 στις: 24 Δεκεμβρίου, 2010, 22:45:16 μμ »
συγνώμμη παιδια,

εάν εχεις  προπληρωμένη  και  δεν έχεις  λεφτά  θα έχεις πάλι πρόβλημα?

εγώ  έχω  υπόλοιπο μηδεν  πάντα,  και μόνο  λιγο πριν κανω αγορά,  κανω μεταφορά μεσω web banking... απο αλλη καρτα.
θα εχω προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #11 στις: 24 Δεκεμβρίου, 2010, 23:08:37 μμ »
συγνώμμη παιδια,

εάν εχεις  προπληρωμένη  και  δεν έχεις  λεφτά  θα έχεις πάλι πρόβλημα?

εγώ  έχω  υπόλοιπο μηδεν  πάντα,  και μόνο  λιγο πριν κανω αγορά,  κανω μεταφορά μεσω web banking... απο αλλη καρτα.
θα εχω προβλημα?

Αυτο ειναι μαλλον το πιο σιγουρο (να μεταφερεις τα λεφτα λιγο πριν την αγορα). Ειδικα αν η μεταφορα χρειαζεται και επιβεβαιωση μεσω sms ή e mail.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #12 στις: 26 Δεκεμβρίου, 2010, 17:56:51 μμ »
Κι εγώ ακριβ΄ως αυτό έκανα και κάνω, κατάθεση στο λογαριασμό πάντα ώρες πρίν τη χρέωση.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #13 στις: 26 Δεκεμβρίου, 2010, 17:58:34 μμ »
Κι εγώ ακριβ΄ως αυτό έκανα και κάνω, κατάθεση στο λογαριασμό πάντα ώρες πρίν τη χρέωση.

Ωρες? Ωρες εκανα (5 για την ακριβεια) και μου τα πηρανε, 10λεπτο αν γινεται με ΙΒΑΝ και πολυ ειναι.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #14 στις: 26 Δεκεμβρίου, 2010, 19:26:31 μμ »
Κι εγώ ακριβ΄ως αυτό έκανα και κάνω, κατάθεση στο λογαριασμό πάντα ώρες πρίν τη χρέωση.

Ωρες? Ωρες εκανα (5 για την ακριβεια) και μου τα πηρανε, 10λεπτο αν γινεται με ΙΒΑΝ και πολυ ειναι.

Βασικά ι Visa σε προστατεύει από τυχών απατεώνες με την αμφισβήτηση συναλλαγής. Με το εμβασμα αν ο άλλος είναι απατεώνας δεν υπάρχει δικλείδα ασφαλείας. Αν έχεις την πολυτέλεια του δεκάλεπτου είναι μια χαρά πάντως :)
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"