Αποστολέας Θέμα: Την προσοχη σας με τις καρτες.  (Αναγνώστηκε 19404 φορές)

Αποσυνδεδεμένος geotzo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 105
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #15 στις: 27 Δεκεμβρίου, 2010, 13:38:35 μμ »
Καλημέρα,
όλες οι συναλλαγές με VISA είναι ασφαλισμένες από τον φορέα και σε κάθε περίπτωση υποκλοπής τα λεφτά επιστρέφονται (σε μια εβδομάδα αν πρόκειται για σοβαρή τράπεζα), έχω πέσει θύμα τρεις φορές και πάντα τα πήρα πίσω άμεσα. Πληρώνω πάντα με την κανονική μου VISA και απλά ελέγχω τις συναλλαγές κάθε μήνα. Μάλιστα πολλές φορές η τράπεζα μου τηλεφωνεί για να επιβεβαίωση ύποπτων συναλλαγών... πχ "Κε, βλέπουμε ότι κάποιος προσπάθησε να αγοράσει αεροβόλα από τη Γερμανιά...'' ;D 
Benjamin Marauder 5.5 + Walther 8-32 56 FT

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #16 στις: 23 Μαΐου, 2011, 14:15:43 μμ »
Χρωσταω μια απαντηση εδω.
Μετα απο την παροδο 2 μηνων και την συνεχη ζητηση απο πλευρας τραπεζας οποιουδηποτε αποδεικτικου αγορας, αποδεικτικου παραλαβης, αποδεικτικου παραγγελιας και γενικα καποιου χαρτιου η e mail που να αποδυκνυει οτι εγω ειχα καποια συναλλαγη με το καταστημα (φωτογραφικων ειδων απο Σουηδια), αποζημιωθηκα απο την Τραπεζα με ενα κοστος επιβαρυνσης 5ευρω για καποια εξοδα.
Φανηκε οτι ισχυει για την συγκεκριμενη η ασφαλεια αγορων που δινει σαν εγγυηση.
Αυτο που δεν φανηκε ηταν ο τροπος που υπεκλαπη το ποσον απο την καρτα μου. Το παραξενο ειναι οτι το ποσον αν κατατεθει μεχρι τις 15.00 φαινεται ηλεκτρονικα για να χρησιμοποιηθει στις 19.00. Η δεσμευση του ποσου ειχε γινει απο το εν'λογω καταστημα στις 16.45.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
« Απάντηση #17 στις: 10 Μαΐου, 2012, 07:53:27 πμ »
σημερα μου ηρθε e mail απο την τραπεζα λεγοντας οτι εχει μπλοκαριστει ο ηλεκτρονικος μου λογαριασμος και ζηταγε να περασω νεα στοιχεια η σελιδα ηταν πανομοιοτυπη με αυτη της τραπεζας επικοινωνησα με την τραπεζα και μου ειπαν οτι δεν το ειχαν αποστειλει αυτοι καθως και με το τμημα ηλεκτρονικου εγκληματος που μου ειπαν οτι εχει γινει πανικος αυτες τις μερες αν σας ερθει κατι αναλογο πρωτα μιληστε με την τραπεζα και μετα καντε οτι σας πουν
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος dpkexm

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 373
  • Όποιος ξέρει δεν μιλά και όποιος μιλά δεν ξέρει.
Απ: ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
« Απάντηση #18 στις: 10 Μαΐου, 2012, 08:32:59 πμ »
σημερα μου ηρθε e mail απο την τραπεζα λεγοντας οτι εχει μπλοκαριστει ο ηλεκτρονικος μου λογαριασμος και ζηταγε να περασω νεα στοιχεια η σελιδα ηταν πανομοιοτυπη με αυτη της τραπεζας επικοινωνησα με την τραπεζα και μου ειπαν οτι δεν το ειχαν αποστειλει αυτοι καθως και με το τμημα ηλεκτρονικου εγκληματος που μου ειπαν οτι εχει γινει πανικος αυτες τις μερες αν σας ερθει κατι αναλογο πρωτα μιληστε με την τραπεζα και μετα καντε οτι σας πουν

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ INTERNET.

ΚΑΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΣ ΜΕΣΩ INTERNET.

Είναι βασικός κανόνας ασφαλείας του τραπεζικού συστήματος σε όλο το κόσμο.  Οποιοδήποτε τέτοιο μήνυμα είναι μήνυμα υποκλοπής προσωπικών στοιχείων.
+

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #19 στις: 10 Μαΐου, 2012, 08:36:30 πμ »
Σε εμενα ερχονται τετοια μυνηματα για καρτα στην Εθνικη, αλλα ελα που δεν εχω.....

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος dpkexm

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 373
  • Όποιος ξέρει δεν μιλά και όποιος μιλά δεν ξέρει.
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #20 στις: 10 Μαΐου, 2012, 08:37:55 πμ »
Σε εμενα ερχονται τετοια μυνηματα για καρτα στην Εθνικη, αλλα ελα που δεν εχω.....

Αν όμως συμπληρώσεις τα στοιχεία σου την ίδια στιγμή θα αποκτήσεις.
+

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #21 στις: 10 Μαΐου, 2012, 15:47:19 μμ »
Σε εμενα ερχονται τετοια μυνηματα για καρτα στην Εθνικη, αλλα ελα που δεν εχω.....

         Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε μένα! :o  Η ιστορία έχει ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο περίπου, κάθε μήνα ή δίμηνο έρχεται κι από ένα τέτοιο και πάντα για την ίδια τράπεζα (Εθνική) στην οποία δεν έχω κάρτα! Η πλάκα με αυτά τα μηνύματα είναι η ανορθογραφία και τα χοντροειδή λάθη σύνταξης που κάνουν προκειμένου να μιμηθούν το "σοβαρό" και "επίσημο" ύφος ενός τραπεζικού εγγράφου/κειμένου. :D
            Τέτοια μηνύματα δεν τα ανοίγουμε κάν! Όπως είναι στη λίστα Εισερχομένων διαλέγουμε "Διαγραφή" και τα πετάμε στα σκουπίδια. Το άνοιγμά τους μπορεί κάποτε να απελευθερώσει ιούς ή άλλο κακόβουλο λογισμικό που κρύβονται μέσα στο μήνυμα κι άν το σύστημα κατά των ιών κλπ απειλών που έχουμε (Antivirus - Αntimalware) είναι μη ενημερωμένο ή "της πλάκας" τότε δεν το αντιλαμβανόμαστε ποτέ (κι αυτό το άτιμο δουλεύει κρυφά στο παρασκήνιο και μας υποκλέπει στοιχεία και δεδομένα >:().

Αποσυνδεδεμένος jdokos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 361
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #22 στις: 10 Μαΐου, 2012, 17:55:02 μμ »
Μήπως πήρε κανείς  email από PAYPAL για ανανέωση στοιχείων.

Αποσυνδεδεμένος dpkexm

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 373
  • Όποιος ξέρει δεν μιλά και όποιος μιλά δεν ξέρει.
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #23 στις: 10 Μαΐου, 2012, 18:04:19 μμ »
Μήπως πήρε κανείς  email από PAYPAL για ανανέωση στοιχείων.

Κυρ Γιάννη αν έλαβες τέτοιο μήνυμα διέγραψε το κατευθείαν και για να δεις αν όντως ισχύουν όσα αναφέρει το μήνυμα κάνε login στο λογαριασμό σου στο paypal από το site του paypal.  Αν πράγματι χρειάζονται στοιχεία θα σου το αναφέρει εκεί, μην κάνεις όμως το login από το link που υπάρχει μέσα στο mail που έλαβες.
+

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #24 στις: 10 Μαΐου, 2012, 18:05:32 μμ »
Εγώ έλαβα αυτό:

We’re constantly working to make PayPal safer, simpler and more convenient for our customers. This means that from time to time we have to make changes to the terms of our User Agreement. To make sure you are always informed we have posted recent updates on our website.  

 
 
What do I need to do?
1.
 Click here Policy Update or type www.paypal.com into a new browser window, go to ‘Legal Agreements’ at the bottom of the page and then click ‘Policy Update’.
2.  Please read the Policy Update carefully. It contains important legal information about when and how the changes to our User Agreement will become effective. Click here to read
3.  If you agree to the changes, you don’t need to do anything as any updates will automatically come into effect. If you do not wish to accept the changes, we’ve also provided you with the steps you can take on the Policy Update page.


  
 
 
 
Please note that the current User Agreement will apply until these changes take effect.

Yours sincerely,

PayPal

 
 
 
How do I know this is not a Spoof email? An email really coming from PayPal will address you by your first and last names or your business name. It will not ask you for sensitive information like your password, bank account or credit card details. Most fake emails threaten that your account will be in jeopardy if you do not take action immediately. An email that urgently requests you to supply sensitive personal information is usually an attempt at fraud. Also, fake emails often contain misspellings and grammatical errors or are written in a language which you did not set as preferred for your PayPal account. Remember not to click any links in suspicious looking emails. Click here to learn how to defend yourself against phishing and spoofing.
 


που ειναι συνηθισμενο και δεν εχει σχεση με ανανεωση στοιχειων.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος dpkexm

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 373
  • Όποιος ξέρει δεν μιλά και όποιος μιλά δεν ξέρει.
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #25 στις: 10 Μαΐου, 2012, 18:07:37 μμ »
Επίσης υπάρχει περίπτωση και τις γνωστές εταιρείες courier να χρησιμοποιήσουν για τέτοιου είδους μηνύματα, δηλ. να λάβετε ένα mail που να λέει ότι η τάδε εταιρεία σας έχει ανοίξει ένα προνομιακό λογαριασμό με τον οποίο θα έχετε φθηνότερες χρεώσεις και άλλες διάφορες παροχές, για το λόγο αυτό συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα.  Είναι και αυτά μούφα.
+

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #26 στις: 10 Μαΐου, 2012, 18:13:18 μμ »
Μήπως πήρε κανείς  email από PAYPAL για ανανέωση στοιχείων.

           Έγινε κι αυτό τον προηγούμενο μήνα μάλιστα. Πήγε στα σκουπίδια "με τη μία".

      Το δεύτερο μήνυμα που αναφέρει ο φίλος GEORGEGR ( με τίτλο: "NOTICE OF CHANGES TO THE PAYPAL USER AGREEMENT")  ήρθε την Τρίτη 08/05 και είναι συνηθισμένο (παρόμοιο με αυτό είχε σταλεί πρίν από κάμποσο καιρό για να ενημερώσει για αλλαγές στις όρους λειτουργίας του PayPal).


Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #27 στις: 10 Μαΐου, 2012, 18:37:46 μμ »
θέλουμε δεν θέλουμε πρέπει να συμφωνούμε για να το χρησιμοποιούμε το paypal οπότε

If you agree to the changes, you don’t need to do anything as any updates will automatically come into effect. If you do not wish to accept the changes, we’ve also provided you with the steps you can take on the Policy Update page.

και τέλος.

Υγ. το έλαβα και εγω και το πήγα αδιάβαστο στο σχετικό φάκελο. :D :D :D

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Απ: Την προσοχη σας με τις καρτες.
« Απάντηση #28 στις: 10 Μαΐου, 2012, 20:13:42 μμ »
θέλουμε δεν θέλουμε πρέπει να συμφωνούμε για να το χρησιμοποιούμε το paypal οπότε

If you agree to the changes, you don’t need to do anything as any updates will automatically come into effect. If you do not wish to accept the changes, we’ve also provided you with the steps you can take on the Policy Update page.

και τέλος.

Υγ. το έλαβα και εγω και το πήγα αδιάβαστο στο σχετικό φάκελο. :D :D :D

Ε καλά αυτή είναι ή σωστή διαδικασία  ;D ;D
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.