Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 30896 φορές)

Αποσυνδεδεμένος AgisMessinios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« στις: 06 Απριλίου, 2012, 14:25:33 μμ »
Θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε σχετικά με τα προβλήματα που έχετε αντιμετωπίσει/εντοπίσει εις ότι αφορά τον κόσμο του αεροβόλου και προτάσεις τις οποίες έχετε σχετικά με αυτά.Είμαι λάτρης του αεροβόλου αν και οχι γνώστης και είναι ευκαιρία απο την στιγμή που έχω βάλει υποψηφιότητα για βουλευτής στις προσεχείς εκλογές να προσπαθήσω να περάσω κάποιες τροπολογίες εάν ε ιμήσει ο λαός με την εμπιστοσύνη του.
Επειδή όμως δεν είμαι εδώ για ψηφοθηρικούς σκοπούς θα σας παρακαλούσα να μην με ρωτήσετε ούτε ποιός είμαι,ούτε με ποιό κομματικό συνδιασμό μπαίνω υποψήφιος,ούτε σε ποιο νομό.
Σας ευχαριστώ για οποιοδήποτε σχόλιο..
Crossman 1077 4,5
BAM 22 4.5
HW 77K 5.5
Hatsan AT 120 4.5
Και το Θρυλικό Diana 75
*Ότι δεν σε σκοτώνει...σκότωσε το εσύ*

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #1 στις: 06 Απριλίου, 2012, 14:46:10 μμ »
Άν δεν ξέρουμε ποιός είστε πως θα σας ψηφίσει κάποιος απο εμάς που ενδεχομένως θελήσει?
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #2 στις: 06 Απριλίου, 2012, 14:53:08 μμ »
  
  Γεια σου φίλε Αγησίλαε από την Μεσσηνια. Λίγο δύσκολο να καταλάβουμε το που θα βάλεις υποψηφιότητα  ;D

  Ξέρεις η ενημέρωση που ζητας υπάρχει  μέσα στο φόρουμ και είναι πολύ περισσότερη απ αυτήν που  μπορούσε να σου δώσει κάποιος μεσα σε 10 γραμμές για να σε βοηθήσει . Αν πράγματι αγαπάς το αεροβόλο , κάθεσαι και διαβάζεις και τα μαθαίνεις όλα.
  Το φόρουμ που μπήκες είναι πράγματι ένας χώρος γνώσης , ένας χώρος που γίνεται συζήτητηση και μέσα από την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών όλοι μας μαθαίνουμε. Βασικό χαρακτηριστικό σ αυτήν την συζήτηση είναι ότι όλοι είμαστε ίσοι μεταξύ μας . Οποιος καλόπιστα και ευγενικά ζητά βοήθεια την έχει.

  Αυτο που δεν μου άρεσε καθόλου  είναι που ζήτησες να σε ενημερώσουμε. Αυτή η έκφραση συνηθίζεται και ακούγεται όταν ένας ανώτερος ζητά να πληροφορηθεί από κάποιον κατώτερο στην ιεραρχία τις πληροφορίες που χρειάζεται. Αυτό ζητά ο προθυπουργός από τους υπουργούς του , οι υπουργοί από τους συμβούλους τους και τις γραμματείς ,  ο στρατηγός από τον ταγματάρχη  , ο διευθυντής της τράπεζας από το υπάλληλο και πάει λέγοντας.
  Οπως βλέπεις  φίλε μου αν το όλο σου μηνυμα δεν είναι καμιά πλάκα για να γελάσουμε , δεν έχεις εκλεγεί ουτε καν βουλευτής  και έχεις κολλήσει τις υπεροπτικές συνήθειες των πολιτικών που μας έχουν φέρει στην καταστροφή.
  Προβληματα στον χώρο του αεροβόλου υπάρχουν πολλά . Αν αγαπάς το αντικείμενο κατσε διάβασε και μάθε. Αν θέλεις ενημέρωση , λάθος πόρτα χτύπησες.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #3 στις: 06 Απριλίου, 2012, 14:56:29 μμ »
Νομίζω τα είπε ολα ο φιλτατος Τάσος.
Το Φορουμ μας αυτοσυντονιζεται ;)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος AgisMessinios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #4 στις: 06 Απριλίου, 2012, 15:04:42 μμ »
Είναι πολύ πιθανόν να παρεξηγήθηκε ο τρόπος που το είπα.
όταν είπα ενημερωση στο μυαλό μου είχα την αναφορά προβλημάτων με μοναδικό σκοπό την εξάλειψη τους σε όποιο βαθμό είναι δυνατόν τουλάχιστον από μένα.Δεν είχα σε καμία περίπτωση την πρόθεση να ακουστεί ή να διαβαστεί το ως άνω με τέτοιο τρόπο και απολογούμαι για το λάθος μου.
Εις ότι αφορά τα προβλήματα που είπα...έχω μάθει για μερικά νομικα θέματα που προκύπτουν και συνεχίζω να ενημερώνομαι,να διαβάζω.Αλλά επειδή είμαι ένας απλός άνθρωπος όπως όλοι σας και δεν διαφέρω σε τίποτα,είναι πολύ πιθανόν κάτι να μου διαφύγει.
Για αυτό τον λόγο σας παρακαλώ να αντικαταστήσετε την λέξη ενημέρωση στο μυαλό σας με την λέξη βοήθεια.
Ειλικρινά δικός σας,Άγης.

Υ.Γ. Είναι πιθανόν ο τόπος κατοικίας να μην είναι ο τόπος που βάζει κανείς υποψηφιότητα αλλά και ούτε ο τόπος καταγωγής.
Υπάρχουν και άλλες παράμετροι οι οποίες αλλάζουν οπότε δεν νομίζω οτι προδίδομαι. ;)
Crossman 1077 4,5
BAM 22 4.5
HW 77K 5.5
Hatsan AT 120 4.5
Και το Θρυλικό Diana 75
*Ότι δεν σε σκοτώνει...σκότωσε το εσύ*

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #5 στις: 06 Απριλίου, 2012, 15:12:01 μμ »
Καμμια φορα τα γραφομενα (τα οποια δυστυχως στερουνται απο το υφος και την χροια της φωνης) ειναι παρεξηγησιμα, εχει ξανασυμβει πολλες φορες.
Καλως ηρθες στο φορουμ φιλε μου και καλη διαμονη.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος AgisMessinios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #6 στις: 06 Απριλίου, 2012, 15:16:48 μμ »
Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου μάστορα.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής...
Εάν μπορεί να γίνει ένα συγκεντρωτικό "ποστ" με τα προβλήματα (κυρίως νομικά) στον χώρο ωστέ κάποιος καλοπροαίρετος να συμβάλλει στην βελτίωση του χώρου.
Crossman 1077 4,5
BAM 22 4.5
HW 77K 5.5
Hatsan AT 120 4.5
Και το Θρυλικό Diana 75
*Ότι δεν σε σκοτώνει...σκότωσε το εσύ*

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #7 στις: 06 Απριλίου, 2012, 15:17:41 μμ »
Το Φορουμ μας αυτοσυντονιζεται  ;)

...σωστά, είναι ένας ζωντανός οργανισμός !  ;)
...απόδειξη πως διαβάζοντας το μήνυμα του νέου μας φίλου AgisMessinios (..τον οποίο και καλωσορίζω) και ψάχνοντας τρύπα στον χρόνο να απαντήσω, το έπραξε ο tassos επιτυχώς !
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος AgisMessinios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #8 στις: 06 Απριλίου, 2012, 19:37:38 μμ »
Κάποιες προτάσεις που έχω να κάνω στην αλλαγή του νόμου και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τα σχόλια σας.
Πάντα έχοντας στον νού μου οτί είναι ένα προσχέδιο που θα βελτιωθεί με τις δικές σας προτάσεις.


Στον νόμο περί όπλων ειδικά για τα αεροβόλα.
Θέμα μεταφορά...
Τα αεροβόλα όπλα(ελατηρίου,προσυμπιεσμένου αέρα,CO2,RAM) μπορούν να μεταφέρονται από την οικία εώς τον χώρο άσκησης και αντίστροφα μέσα σε θήκες(υφασμάτινες ή πλαστικές ή σιδερένιες) μόνο μέσα σε χώρο στον οποίο ο οδηγός ή άλλος άλλος επιβάτης του οχήματος ΔΕΝ έχει άμεση πρόσβαση (π.χ. χώρος αποθήκευσης αποσκευών αυτοκινήτου).Θα πρέπει να μεταφέρονται ξεχωριστά από σκοπευτικά βοηθήματα (εκτός των ενσωματωμένων ανοικτών σκοπευτικών)και ξεχωριστά από τα πυρομαχικά τους (πχ ΒΒs).
Εάν κάποιος θέλει να ασκηθει στο άθλημα πρέπει να είναι γραμμένος σε σκοπευτικό σύλλογο και έχει την δυνατότητα να μεταφέρει το όπλο του από και πρός τον χώρο εξάσκησης μόνο με την ταυτότητα του συλλόγου σκοπευτού ή/και την απόδειξη πληρωμής της συμμετοχής του στο σκοπευτήριο.Για περιπτώσεις που έχει χαθεί η απόδειξη πληρωμής συμμετοχής της τρέχουσας ημέρας η συμμετοχή μπορεί να αποδειχθεί με πλήθος των αποδείξεων πληρωμής συμμετοχής από προηγούμενες συμμετοχές.
Υπάρχει η δυνατότητα η αρμόδια αστυνομική αρχή να εκδίδει εξαμηνιαία άδεια μεταφοράς αεροβόλων όπλων από και πρός τον χώρο του εκάστοτε σκοπευτηρίου εάν προσκομιστούν τα εξής δικαιολογητικά:
1)Αστυνομική ταυτότητα(φωτοαντίγραφο).
2)Απόδειξη αγοράς του όπλου(φωτοαντίγραφο).
3)Απόδειξη εγγραφής στον σκοπευτικό σύλλογο(φωτοαντίγραφο).
Εάν κάποιος αλλάξει τον τόπο της μόνιμης κατοικίας του και θέλει να μεταφέρει το όπλο είναι υποχρεωμένος να πάρει άδεια από το αστυνομικό τμήμα της προηγούμενης κατοικίας του για μεταφορά του.Η αρμόδια Αστυνομική αρχή είναι αυτή του παλαιού τόπου κατοικίας η οποία υποχρεούται να ενημερώσει γραπτώς την αστυνοκή αρχή του νέου τόπυ διαμονής.Με το πέρας της ενημέρωσης δίδεται στον ενδιαφερόμενο έγραφο το οποίο τον αδειοδοτεί όπως προβεί σε μεταφορά του όπλου ή όπλων.
Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να προσκομίσει στν αρμόδια αστυνομική αρχή τα εξής έγγραφα:
1)Απόδειξη αγοράς του όπλου
2)Αστυνομική ταυτότητα
3)
α)Άδεια κυκλοφορίας του οχήματος το οποίο θα κάνει την μεταφορά εάν πρόκειται για Ι.Χ.
β)Εισητήριο έαν πρόκειται για ΚΤΕΛ,Σιδηροδρομικές αμαξοστοιχίες,Αεροπλάνο ή Δ.Χ. πλωτό μέσο (ακτοπλοικά δρομολόγια)
γ)Τα α+β έαν το όπλο ή τα όπλα ταξιδέψουν μέσα σε Ι.Χ. όχημα το οποίο μεταφέρεται από Δ.Χ. όχημα.
δ)Άδεια νηολογίου εάν τα όπλα ή το όπλο ταξιδέψουν με Ι.Χ. πλωτό μέσο.

Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να έχει την δυνατότητα να επιλέξει την αποστολή των εγράφων απο την μία αστυνομική αρχή στην άλλη με απλό ταχυδρομίο ή με υπηρεσία κούρριερ.Εάν επιλέξει να χρησιμοποιηθεί υπηρεσία κούρριερ επιβαρύνεται τα έξοδα ο ίδιος και προκαταβάλλει το ποσό με την κατάθεση των εγράφων.

Σκοπευτικά Βοηθήματα
Ως νόμιμα σκοπευτικά βοηθήματα ορίζονται μόνο τα σκοπευτικά κόκκινης κουκκίδας (red dot) και οι διόπτρες.
Είναι δυνατόν κάποιος που ασχολείται με το άθλημα του αεροβόλου να αγοράζει και να χρησιμοποιεί σκοπευτικά βοηθήματα μαζί με το όπλο του.
Για να αγοράσει κάποιος σκοπευτικά βοηθήματα και να τα χρησιμοποιήσει στο οποιοδήποτε αεροβόλο  πρέπει:
Αγορά
1)Να είναι άνω των 18 ετών(προσκόμιση φωτοαντίγραφου ταυτότητας)
Χρήση και μεταφορά σκοπευτικών βοηθημάτων
1)Το σκοπευτικό βοήθημα (red dot ή διόπτρα) πρέπει όπως και το όπλο να συνοδεύεται από απόδειξη αγοράς.
2)Το σκοπευτικό βοήθημα πρέπει να αποθηκεύεται χωριστά από το όπλο, σε ξεχωριστή θήκη και σε σε ξεχωριστό μέρος.Ενώ το αεροβόλο δεν μπορεί να βρίσκεται σε χώρο που ο οδηγός ή και οι επιβάτες έχουν άμεση πρόσβαση, τα σκοπευτικά βοηθήματα εάν είναι αποθηκευμένα σε μέρος που δεν είναι σε κοινή θέα (εάν βρίσκεται μέσα σε τσάντα ή σε θήκη ή σε ντουλάπι ή οπουδήποτε δεν μπορεί κάποιος να το δει)
Crossman 1077 4,5
BAM 22 4.5
HW 77K 5.5
Hatsan AT 120 4.5
Και το Θρυλικό Diana 75
*Ότι δεν σε σκοτώνει...σκότωσε το εσύ*

Συνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #9 στις: 06 Απριλίου, 2012, 19:53:33 μμ »
Εκτος πραγματικότητας.

Αποσυνδεδεμένος gkotzak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 466
  • keep shooting
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #10 στις: 06 Απριλίου, 2012, 19:56:23 μμ »
το να βαζεις και να βγαζεις διοπτρα δεν ειναι και οτι καλυτερο(το να αρκεστουμε χωρια τα βολιδακια πιστευω ειναι ποιο σωστο)
εγω προσωπικα εχω ενα huyndai i10 και στο χωρο αποσκευων δεν χωραει τιποτα με αποτελεσμα να τα εχω στα πισω καθισματα(αρα παλι παρανομος θα ειμαι) :'( :'(
εδω στην καλαματα φιλοξενουμαστε στο σκοπευτηριο των πυροβολων με αποτελεσμα να μην πληρωνουμε οποτε αντε να αποδιξουμε που παμε με τα αεροβολα μας!
ποιο ευκολα μεταφερεις το πυροβολο σε αυτη την χωρα (μην πω για κηνυγετικα οπλα :'( ) παρα τα αεροβολα(μην σχολιασουμε τα bbgun που ειναι ρεπλικες γιατι ξεφευγουμε)
(Τομεάρχης Μεσσηνίας της WFKS)

Αποσυνδεδεμένος redpuntohgt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 438
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #11 στις: 06 Απριλίου, 2012, 20:02:13 μμ »
υπερβολες. με αεροβολα παιζουμε.

Αποσυνδεδεμένος AgisMessinios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #12 στις: 06 Απριλίου, 2012, 20:05:02 μμ »
Μπορεί να γίνει τροποποίση εδώ και να αναφέρεται οτι το αεροβόλο ή τα αεροβόλα όπλα μπορούν να μεταφέρονται στο πίσω κάθισμα Ι.Χ. αυτοκινήτου εάν είναι αποθηκευμένα σε πλαστική ή μεταλλική θήκη η οποία θα είναι κλειδωμένη.
Οσο για την κατάσταση στην Καλαμάτα θα σε παρακαλούσα να μου διευκρινήσεις το εξής...
Στο σκοπευτήριο πυροβόλων οι "κανονάδες" πληρώνουν κάποια συνδρομή?
Crossman 1077 4,5
BAM 22 4.5
HW 77K 5.5
Hatsan AT 120 4.5
Και το Θρυλικό Diana 75
*Ότι δεν σε σκοτώνει...σκότωσε το εσύ*

Αποσυνδεδεμένος Byron22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 527
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #13 στις: 06 Απριλίου, 2012, 20:13:08 μμ »
Αγησιλαε κατ αρχας καλωσηρθες στο forum και καλη διαμονη,

Διαβασα την πρωτη σου αναρτηση και εν πρωτοις αδυνατω να κατανοησω το λογο αποκρυψης της ταυτοτητας σου και συγκεκριμενα τα περι της υποψηφιοτητας σου. Δεν ειναι νομιζω χαρακτηριστικο των δημοσιων ανδρων που διεκδικουν την ψηφο των συμπολιτων τους να κινουνται ανωνυμα, πολλω δε μαλλον οταν προσεγγιζουν μια "κοινωνικη ομαδα" προσφεροντας της "βοηθεια" και κατανοηση σε ενα η περισσοτερα αιτηματα που τυχον αυτη εχει. Θεωρωντας λοιπον οτι θα αποκαλυφθεις, επιτρεψε μου καποια σχολια/παρατηρησεις στο σχεδιο που μας παρουσιασες.

Οπως γνωριζεις, οι νομοι ψηφιζονται ειτε ως ενιαιο συνολο απο τη Βουλη δια της εισαγωγης τους προς συζητηση με τη μορφη νομοσχεδιου που καλυπτει ενα ορισμενο θεμα , ειτε ως τροπολογιες που παρανομα μεν αλλα κατα παγια τακτικη των εκαστοτε κυβερνησεων εντασσονται σε ασχετα νομοσχεδια. Εν προκειμενω, ο σχετικος νομος αναθεωρηθηκε προσφατα, οποτε η οποιαδηποτε τροποποιηση στο αμεσο μελλον μαλλον απομακρυνεται σαν πιθανοτητα. Η ιδεα της τροπολογιας που αφορα αμιγως τα αεροβολα και τα σκοπευτικα τους επισης ειναι επισης αρκετα δυσχερης. Αυτα απο πρακτικη αποψη.

Οσον τωρα αφορα στην ουσια του σχεδιου σου, φοβαμαι οτι ,κατα την προσωπικη μου αποψη, αναλωνεσαι πολυ σε τεχνικου τυπου λεπτομερειες (π.χ τα περι αποδειξεων, ειδους θηκων κτλ) οι οποιες λιγη σημασια εχουν και σπανιως συμπεριλαμβανονται σε νομους, ενω υπαρχει και εντονο γραφειοκρατικο στοιχειο στις διαδικασιες που προτεινεις. Ισως θα ηταν καλυτερο αν το θεμα των σκοπευτικων διοπτρων -που νομιζω ειναι το μειζον- καλυπτοταν απο την υφισταμενη νομοθεσια. Ο νομος περι οπλων και εκρηκτικων (αρθρο 7(2)(ε) Ν.2168/1993, οπως ισχυει) προβλεπει οτι: Με άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή :Όπλων σκοποβολής και ουσιωδών μερών (μηχανισμού κλείστρου, θαλάμης, κάνης) και φυσιγγίων αυτών, καθώς και σκοπευτικών διόπτρων. Η άδεια κατοχής των όπλων αυτών χορηγείται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, που ασχολούνται αποδεδειγμένα με την προαγωγή του αθλήματος της σκοποβολής. Οι προϋποθέσεις χορήγησης της άδειας κατοχής όπλων σκοποβολής, οι υποχρεώσεις των ενδιαφερόμενων, ο αριθμός των όπλων που επιτρέπεται να κατέχει κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια, ρυθμίζονται με απόφαση των Υπουργών Πολιτισμού και Δημόσιας Τάξης.

Ως εκ τουτου, ισως θα ηταν ευκολοτερο και φρονιμοτερο να ενταχθουμε, δια των σχετικων σωματειων που εχουν συσταθει, στο παραπανω και ισως θα ηταν καλυτερο να στραφουμε προς αυτη τη λυση.

Προς αποφυγη παρεξηγησεως, τα ανωτερω αποτελουν καθαρα δικη μου αποψη στα παραθετω σαν μια ιδεα, αφου ανακινησες το θεμα.
Airwolf 5.5-Bushnell Elite 6500
LG 110 5.5-Bushnell Elite 6500
SLR98/Ginb 5.5-Bushnell Elite 6500
Pro Sport Mangusta 5.5- Bushnell Elite 6500
Mk4/Gary Cane 5.5-Leupold Competition
BM500 4.5-Leupold Competition
S200/Ginb 5.5-Leupold 3-9x33

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #14 στις: 06 Απριλίου, 2012, 20:14:56 μμ »
μου αρεσει ο τροπος που σκεπτεσαι  >:(

μεχρι τωρα για την αγορα-κατοχη- μεταφορα δεν χρειαζονται αδειες  κλπ
εσυ θελεις να επιβαλεις
οσον αφορα τα βοηθηματα υπαρχει προβλημα

τι θα ελεγες συνοψιζοντας αν αντι για το παραπανω κατεβατο εμπαινε μια απλη φραση του τυπου

 "επιτρεπεται η αγορα κατοχη και χρηση αεροβολων οπλων ανεξαρτητως τυπου λειτουργειας και
διαμετρηματος καθως και των σκοπευτικων βοηθηματων αυτων, απο ατομα που εχουν συμπληρωσει
το 18 ο ετος της ηλικιας τους καθως και η χρηση απο ανηλικους εφοσον συνοδευονται απο συγγενη
 1ου βαθμου που εχει συμπληρωσει το 21ο ετος της ηλικιας του .
Η μεταφορα σε τοπους που προοριζονται για εξασκηση θα γινεται με τους ιδιους κανονες που ισχυουν
για τα κυνηγετικα οπλα "
"επιτρεπεται η χρηση αεροβολου οπλου για κυνηγι θηραματων και επιβλαβων μετα απο αιτηση του ενδιαφερομενου
 και χορηγηση αδειας απο τους κυνηγετικους συλογους "

απλα πραγματα και κατανοητα  ;)
και μιας και το εφερε η κουβεντα τι θα γινει με εκεινο το χουντικο νομο που απαγορεψε τα 22αρια ?
ζηταω πολλα εε  :D :D :D
si vis pacem, para bellum