Αποστολέας Θέμα: Field Target 2016  (Αναγνώστηκε 20421 φορές)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #15 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:48:27 μμ »
Τα αποτελέσματα του 5ου αγώνα, καθώς και τα συνολικά αποτελέσματα του ενδοσυλλογικού τουρνουά Field Target 2016:



"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος magtech n2 5,5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 256
  • ποσα μετρα????
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #16 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:25:21 μμ »
 Του σταμουλη το τελικο αποτελεσμα ειναι λαθος....

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #17 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:29:38 μμ »
Σωστά :)

Ο δαίμων του εξελόφυλλου ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος magtech n2 5,5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 256
  • ποσα μετρα????
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #18 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:31:21 μμ »
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #19 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:35:04 μμ »
Σωστά :)

Ο δαίμων του εξελόφυλλου ;)

Γεια σου Νικολα με τα συστηματα σου  ;)  :D :D

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #20 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:36:29 μμ »
Διορθωμένο ως όφειλε:




Ευχαριστώ για την υπόδειξη :)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος magtech n2 5,5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 256
  • ποσα μετρα????
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #21 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:43:23 μμ »
διορθωση Νικολα ;)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #22 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:58:58 μμ »
Υπόδειξη Δημήτρη, εσύ μου υπέδειξες το λάθος και εγώ το διόρθωσα ;) ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #23 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 15:16:01 μμ »
"κατηγορία springer."
Στο exceloφυλλο πρέπει να δημιουργηθεί συνάρτηση στο άθροισμα αποτελεσμάτων μόνο των τεσσάρων καλύτερων αγώνων ανά συμμετέχοντα. Και βέβαια μόνο όσων έχουν συμπληρώσει τον αριθμό των τεσσάρων καλύτερων αγώνων αλλιώς πρέπει να μένει κενό το κελί του αθροίσματος.
Το αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο εξελόφυλλο δημιουργεί εσφαλμένες εντυπώσεις για τον 1ο ο οποίος δεν είναι ουσιαστικά 1ος αλλά προς το παρόν και λαμβάνοντας ίσο αριθμό συμμετοχών των καλύτερων επιδόσεων μετά βίας 3ος.!!! Παρακαλώ να διορθωθεί.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #24 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2016, 20:42:38 μμ »
Όσοι έχετε φωτογραφίες από προχτές, κάντε ένα κόπο και στείλτε μου μερικές μέσω π.μ

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #25 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 09:43:23 πμ »

Άλλο ένα ταξίδι επιστροφής στην Πάρο μετά από άλλον έναν αγώνα.
Άλλη μια επαφή με το αγαπημένο μου άθλημα και τους φίλους που έκανα μέσα από αυτό.

Αυτή την φορά το πεδίο ήταν "σφικτό" και φάνηκε από τα χαμηλά σκορ, έχω όμως την εντύπωση ότι το όφελος στον καθένα μας ήταν μεγάλο.
Ο δύσκολος αγώνας με τα χαμηλά σκορ και τις πολλές αποτυχίες ανάβει μέσα μας την φωτιά της αναζήτησης.
Μετά από έναν τέτοιο αγώνα κάνουμε ένα σκανάρισμα στις χαμένες σιλουέτες, μιας και αποτυπόνονται στην μνήμη πιο έντονα από τις κερδισμένες και προσπαθούμε να εντοπίσουμε το λάθος μας.

Υπογραμμίζω το "μας" γιατί ακόμη και πίσω από ένα λάθος του εξοπλισμού υπάρχει σχεδόν πάντα μια παράλειψη ή ένα λάθος δικό μας.
Ακόμη και όταν υιοθετούμε κάποια υπόδειξη φίλου για κάτι που θα μας βοηθήσει, εμείς έχουμε την τελική ευθύνη.
Ένας φίλος παλιότερα 2 μέρες πριν από αγώνα μου υπέδειξε να δοκιμάσω κάτι στο στήσιμο του οπτικού μου.
Το έκανα, είδα κάποιο όφελος στις μακρινές σιλουέτες και το δοκίμασα πολύ επιπόλαια στις κοντινές μιας και τις θεωρούσα εύκολες.
Το αποτέλεσμα ήταν στον αγώνα να πάρω πολλές μακρυνές και να χάσω όλες τις κοντινές με reduser.
Ανθρωπίνως ο πρώτος λογισμός που έκανα ήταν ότι με πήρε στον λαιμό του.
Μετά από πιο ψύχραιμη σκέψη κατάλαβα ότι το λάθος ήταν καθαρά δικό μου.
Δεν έπρεπε να αλλάξω το στήσιμο μου 2 μέρες πριν τον αγώνα χωρίς να έχω αρκετό χρόνο να "ζυγίσω" τα συν και τα πλην για να το υιοθετήσω ή να το απορίψω.
Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι εάν σε αυτήν την περίπτωση χρέωνα το λάθος στον φίλο και όχι σε μένα θα συνέχιζα να κάνω το ίδιο και να μου φταίει πάντα κάποιος άλλος.

(Πάντα στα ταξίδια με πιάνει το Αεροβολοφιλοσοφικό μου)

Ευχαριστώ πολύ τον Νικόλα με την Χριστίνα, τον Σπύρο με την Μαρία & τον Δημήτρη με τον Νάσο για τον σχεδιασμό και το στήσιμο αυτού του πολύ ωραίου αγώνα και όλους τους συμμετέχοντες.  :)


 
Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #26 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 10:54:03 πμ »
Ωραία αφορμή μου δίνεις Στέλιο ;)

Από τη στιγμή που εμπαιδώσαμε το πόσο πίσω είμαστε και κάναμε την παραδοχή πως θέλουμε να προοδεύσουμε, ο δρόμος είναι ένας:

Να πάψουμε να "χαϊδευόμαστε" διεκολύνοντας τους εαυτούς μας με προπονήσεις και αγώνες στημένους στα μέτρα και τα θέλω μας και να θέσουμε εαυτούς αντιμέτωπους με τις πραγματικές απαιτήσεις του Field Target....

... και οι απαιτήσεις αυτές δεν είναι μόνο ένα καλά στημένο όπλο ή ένας σκοπευτής που έχει προπονηθεί και μπορεί στη χαλαρότητα της προπόνησης με άπνοια να κάνει γκρουπάκια των 2-3 εκατοστών από το γόνατο στα 50 μέτρα.

Η λογική του αθλήματος / αγωνίσματος είναι η συνολική διαχείρηση όλων των παραγόντων από την άφιξη στο πεδίο πριν τον αγώνα μέχρι τη λήξη της απονομής και εξηγώ:

Πέρα από την όποια δυσκολία του πεδίου, η χρονική διάρκεια ενός αγώνα διεθνών προδιαγραφών είναι κατά μέσο όρο πεντέμισυ ώρες:

Τριμελές γκρουπ =>  3*3λεπτά = 9 λεπτά καθαρού αγωνιστικού χρόνου ανα βατήρα + 4 λεπτά για την εναλλαγή των σκοπευτών στον βατήρα = 13 λεπτά ανα βατήρα. Με 25 βατήρες => 25*13 = 325 λεπτά = 5 ώρες & 25 λεπτά!

Ο σκοπευτής θα πρέπει να έχει τη φυσική κατάσταση και να κάνει σωστή διαχείρηση των δυνάμεών του ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει στη διάρκεια του αγώνα αλλά και στις αυξημένες απαιτήσεις σωματικού κόπου που κρύβουν αρκετές βολές.

Θα πρέπει να έχει κρατήσει αποθέματα και λίγο μετά τον τελευταίο βατήρα... μπορεί να υπάρχει shoot off που θα κρίνει ένα μετάλιο ;)

Θα πρέπει να είναι σε θέση να διατηρήσει την ηρεμία του, όσο και αν τον πέτυχε τον "πίθηκα" αλλά αυτός δεν έπεσε, όσο και αν η ένσταση που έκανε τελικά δεν δικαιώθηκε, όσο και αν ενώ πίστευε πως την "είχε" τη βολή, στο τέλος δεν κατάλαβε που πήγε η βολίδα, μέχρι και λίγο μετά τον τελευταίο βατήρα... μπορεί να υπάρχει shoot off που θα κρίνει ένα μετάλιο ;)

Θα πρέπει να έχει στήσει το όπλο του, να το έχει μάθει και να το εμπιστεύεται, έτσι ώστε (το όπλο) να μην αποτελεί σημείο σκέψης στη διάρκεια του αγώνα. Σε καμιά περίπτωση δεν βοηθάει να είμαστε με το αλλενόκλειδο στην τσέπη για να σφίξουμε την κωλόβιδα που λασκάρησε με αποτέλεσμα να κουνηθεί ο γάντζος και να χάσουμε τη βολή.... Το λέω εκ πείρας γιατί μου έχει συμβεί πάνω από μία φορές μέχρι να βάλω μυαλό !!  >:(

Θα πρέπει να έχει κάνει όλη την απαράιτητη προετοιμασία πρίν την έναρξη του αγώνα, με τελευταία ευκαιρία για μικρορυθμίσεις και τελικούς ελέγχους τη διάρκεια της περιόδου μηδενισμού. Από κει και μετά, από τη στιγμή που θα αρχίσει ο αγώνας, δεν επιτρέπεται καμιά επέμβαση, ρύθμιση ή προσθαφαίρεση εξαρτήματος επάνω στο όπλο παρά μόνο ρύθμιση του ύψους του γάντζου ή του hamster.
Προχτές, αν είχε υποπέσει νωρίτερα στην αντίληψή μου, θα είχα αναγκαστεί να μηδενίσω φίλο συναθλητή για αντικανονική ρύθμιση του όπλου του στη διάρκεια του αγώνα.... ξέρει αυτός ;)

Θα μπορούσα να πώ πολά περισσότερα, αλλά πιστεύω στα παραπάνω συνοψίζεται η ουσία του FT

Αν από αυτόν τον απαιτητικό αγώνα ο καθένας μας κατάφερε να εντοπίσει και μια αδυναμία του ώστε να δουλέψει για να την εξαλείψει, πετύχαμε το σκοπό μας  ;)

Τα καλύτερα έπονται :):):)



"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #27 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:30:54 μμ »
Χαίρομαι να διαβάζω για όμορφες εμπειρίες και ωραίους αγώνες!!!

Επίσης χαίρομαι που αν και απ'όσο κατάλαβα το τερέν ήταν απαιτητικό όλοι το χάρηκαν, το διασκέδασαν και αποκόμισαν και εμπειρίες .

Μπράβο λοιπόν σε όλους τους συμμετέχοντες, διακριθεντες και μη, στους νέους αλλά και στις κοπέλες που συμμετείχαν για πρώτη φορά  αλλα και ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους κοπιασαν ώστε να στηθεί όλος ο αγώνας.

Ελπίζω κάποτε να μου δωθει η ευκαιρία και να παρακολουθήσω απο κοντά.

Πάντα τέτοια παιδιά!!!

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #28 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:36:49 μμ »
Η 16η Οκτωβρίου δεν είναι και πολύ μακρυά ;)

Εμείς, πρώτα ο Θεός, θα είμαστε εκεί :)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος AVG D

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Field Target 2016
« Απάντηση #29 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:38:53 μμ »
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι,

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια σχετικά με το στήσιμο του πεδίο και χαίρομαι πολύ που το ευχαριστηθήκατε.
Ήταν πραγματικά μια αξιόλογη, συλλογική προσπάθεια (Νίκος, Σπύρος, Χριστίνα, Μαρία και Νάσος) που επιβραβεύτηκε από εσάς.

Τα συγχαρητήρια μας όμως πρέπει να πάνε (με σειρά προτεραιότητας) στους πρωτοεμφανιζόμενους Διονυσάκη και Χριστίνα καθώς και στους "Βετεράνους" Μαρία και Νάσο!

Οι κυρίες ομορφαίνουν το άθλημα και οι νεαροί είναι αναμφίβολα το μέλλον.

Εισηγούμαι στο σύλλογο να ενθαρρύνει και να ανταμείβει την προσπάθειά τους με την θεσμοθέτηση από το 2017 κατηγοριών Junior και Ladies, ακόμα και αν δεν υπάρχουν οι απαραίτητες συμμετοχές. Η προσέλκυσή τους είναι απαραίτητη και απονομή επάθλων  σημαντικό κίνητρο!!

Ανυπομονώ για την επόμενη συνάντησή μας στις 16/10 και σας ευχαριστώ και πάλι.