Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 129540 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #15 στις: 22 Ιουλίου, 2008, 16:54:22 μμ »
Να ξεκαθαρισω πρωτα οτι θα αναφερθω γενικα για αγορες απο αμερικη, αεροβολο δεν εχω παραγγειλει. Εκτελωνισμο( εκτελωνιστη) σου χρεωνουν μονο οι courier! αν στο στειλουν με usps(αμερικανικα ταχυδρομεια) και η τιμη του δεν ξεπερνα τα 100 δολαρια(συνολικα και με τα μεταφορικα μεσα) περναει χωρις δασμους.Αν τα ξεπερναει σου χρεωνουν +3,5% εισαγωγη και μετα το φπα +κατι ακομα ΔΕΤΕ που μαλων ειναι παγιο.
Σε εμενα στα 100Ευρω αξιας που δηλωσε  ο αποστολεας μου βγηκε +25Ευρω!
αλλα αυτο που πηρα μου βγηκε 350Ευρω φθηνοτερο απο οτι στην Ελλαδα!!!!
Ξαναλεω δεν εχω παραγγειλει οπλο!!!!!
Αλλα απο προσωπικα αντικειμενα... παρα πολλα.
Παρακατω το χαρτι που περνεις απο τα ελτα οταν πληρωσεις, δεν ειναι και πολυ καθαρο γιατι ειναι απο καρμπον.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #16 στις: 22 Ιουλίου, 2008, 17:00:10 μμ »
Απο kostasgr <<Γενικα μπορεις να υπολογιζεις ενα 40% παραπανω στην συνολικη τιμη και θα εισαι μεσα στο συνολικο κοστος.>>

Δηλαδη οτι βλεπεις σε δολαρια, πληρωνεις το ιδιο ποσο σε ευρο και τελος!!Το δολαριο καπου τοσο κατω ειναι.
Και αυτο με εξοδα τελωνη!

kostasgr Το 1.4 που πολλαπλασιασες με την τιμη τι ειναι?
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #17 στις: 22 Ιουλίου, 2008, 20:46:49 μμ »
Απο kostasgr <<Γενικα μπορεις να υπολογιζεις ενα 40% παραπανω στην συνολικη τιμη και θα εισαι μεσα στο συνολικο κοστος.>>

Δηλαδη οτι βλεπεις σε δολαρια, πληρωνεις το ιδιο ποσο σε ευρο και τελος!!Το δολαριο καπου τοσο κατω ειναι.
Και αυτο με εξοδα τελωνη!

kostasgr Το 1.4 που πολλαπλασιασες με την τιμη τι ειναι?

ειναι το 40%
εαν θελεις να βρεις το συνολο τοτε πολλαπλασιαζεις επι 1.40
εαν θελεις να βρεις ποσο ειναι το 40% πολλαπλασιαζεις επι 0.40

π.χ.

στα 200 ευρω

το συνολο ειναι 200 χ 1.40 = 280
το ποσο επιπλεον του 200 θα πληρωσεις ειναι 200 χ 0,40 = 80 
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #18 στις: 22 Ιουλίου, 2008, 20:53:03 μμ »
Να ξεκαθαρισω πρωτα οτι θα αναφερθω γενικα για αγορες απο αμερικη, αεροβολο δεν εχω παραγγειλει. Εκτελωνισμο( εκτελωνιστη) σου χρεωνουν μονο οι courier! αν στο στειλουν με usps(αμερικανικα ταχυδρομεια) και η τιμη του δεν ξεπερνα τα 100 δολαρια(συνολικα και με τα μεταφορικα μεσα) περναει χωρις δασμους.Αν τα ξεπερναει σου χρεωνουν +3,5% εισαγωγη και μετα το φπα +κατι ακομα ΔΕΤΕ που μαλων ειναι παγιο.
Σε εμενα στα 100Ευρω αξιας που δηλωσε  ο αποστολεας μου βγηκε +25Ευρω!
αλλα αυτο που πηρα μου βγηκε 350Ευρω φθηνοτερο απο οτι στην Ελλαδα!!!!
Ξαναλεω δεν εχω παραγγειλει οπλο!!!!!
Αλλα απο προσωπικα αντικειμενα... παρα πολλα.
Παρακατω το χαρτι που περνεις απο τα ελτα οταν πληρωσεις, δεν ειναι και πολυ καθαρο γιατι ειναι απο καρμπον.


εισαι σωστος .. το 40% ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο που θα πληρωσεις ...
Οσο αναβαζεις ποσο τοσο περισσοτερο μεγαλος γινεται ενας συντελεστεις που τελικα φτανει στο 40%

Επειδη θελω να δωσω ενα γενικο κανονα του υπολογισμου θεωρω οτι το να υπολογιζουμε στο 40% ειναι κατι που προσεγγιζει την τελικη αξια και μας δινει μια ενδειξη τιμης για το αν αξιζει να παραγγειλουμε ή οχι.

Στο παραδειγμα σου με τους υπολογιμους τους δικους μου αντι να γλυτωνες 350€ θα υπολογιζες 335€ ως κερδος... (εγω θα εκανα την παραγγελια αν ειχα κερδος εστω και 335)

Φιλικα Κωστας
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #19 στις: 22 Ιουλίου, 2008, 21:14:19 μμ »
Να ξεκαθαρισω πρωτα οτι θα αναφερθω γενικα για αγορες απο αμερικη, αεροβολο δεν εχω παραγγειλει. Εκτελωνισμο( εκτελωνιστη) σου χρεωνουν μονο οι courier! αν στο στειλουν με usps(αμερικανικα ταχυδρομεια) και η τιμη του δεν ξεπερνα τα 100 δολαρια(συνολικα και με τα μεταφορικα μεσα) περναει χωρις δασμους.Αν τα ξεπερναει σου χρεωνουν +3,5% εισαγωγη και μετα το φπα +κατι ακομα ΔΕΤΕ που μαλων ειναι παγιο.
Σε εμενα στα 100Ευρω αξιας που δηλωσε  ο αποστολεας μου βγηκε +25Ευρω!
αλλα αυτο που πηρα μου βγηκε 350Ευρω φθηνοτερο απο οτι στην Ελλαδα!!!!
Ξαναλεω δεν εχω παραγγειλει οπλο!!!!!
Αλλα απο προσωπικα αντικειμενα... παρα πολλα.
Παρακατω το χαρτι που περνεις απο τα ελτα οταν πληρωσεις, δεν ειναι και πολυ καθαρο γιατι ειναι απο καρμπον.


θα ηθελα να κανω μια διεκρινιση για το χαρτι που εχεις επισυναψει..
Ειναι χρεωση απο το τελωνειο για τα παρακατω:
το ΦΠΑ (19%)
εξοδα εισαγωγης 3,5%
και τους δασμους ή κατι παρομοιο και το ονομαζουν ΔΕΤΕ
--------
εχεις γλυτωσει ομως απο εξοδα εκτελωνισμου (χρεωσεις τελωνων και φαρισαιων) επειδη η παραγγελια σου αξιολογηθηκε ως κοινη και δεν χρειαστηκαν περαιτερω εγγραφα (οπως αυτα που χρειαζονται για την εισαγωγη αεροβολου)..
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #20 στις: 22 Ιουλίου, 2008, 21:55:08 μμ »
Νομιζω οτι εξοδα εκτελωνισμου χρεωνονται μονο απο courier που σιγουρα ολες συνεργαζονται με καποιο γραφειο εισαγωγων εξαγωγων.
Με USPS δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον τον εκτελονισμο αναλαμβανει το ΕΛΤΑ(το 3,5% που βαζουν?). Εκτος αν ισχυει μονο για προιοντα προσωπικής φυσης.
Εχω φερει ορολογια, γυαλια ηλιου, κολονιες και γενικος τετοιου ειδους πραγματα, χωρις κανενα προβλημα και μαλιστα σε οσα το συνολο ηταν οπως ειπα κατω απο 100$ δεν πληρωσα τιποτα.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ

  • Επισκέπτης
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #21 στις: 27 Αυγούστου, 2008, 20:25:42 μμ »
Επισκεψη στο εργαστηριο του seerhan για καφεδακι :). Πανω στην κουβεντα γυρναει και μου λεει...Βασιλη γιατι δεν δοκιμαζεις να κανεις ενα αεροβολο custom. Πως να το κανω ρε εσυ του λεω, με τι γνωσεις ???? Χωρις να μιλησει φευγει και μετα απο λιγο γυριζει με μια κουτα γεματη απο ανταλλακτικα crosman. ??? Την βαζει πανω στον παγκο με τα εργαλεια και λεει...Δικο σου ο παγκος και τα ανταλλακτικα, κανε οτι γουσταρεις. Μεσα στην κουτα ειχε οτι τραβαγε η ψυχη σου :o. Barrel,trigger,block,κτλ κτλ. Παντρεψα 1377pump up και 2260 το παιδεψα το παιδεψα και να το αποτελεσμα. Εφαγα κολλημα.Τελικα το να κανεις custom αεροβολα ειναι η μεγαλυτερη κ..λα ;)
.



pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #22 στις: 27 Αυγούστου, 2008, 23:35:08 μμ »
Σώμα απο 1377 και κανη και breech απο 2260.Σωστα;;;
Ωραιο ειναι! Κανε μετρησεις και μετα βαλε ενα steel breech για να το κανεις free floating. (το rjmachine σε 1μιση μηνα περιπου θα ξαναστελνει Long breech).

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #23 στις: 12 Σεπτεμβρίου, 2008, 20:50:44 μμ »
Παιδια θελω την βηθεια σας . Τον αλλο μηνα φευγει ενας γνωστος μου για Αμερικη και εχει την δυνατοτητα να μου φερει οτι θελω (αυτο ειναι στανταρ αλλα μην ρωτατε το πως γιατι ειναι περιεργη η θεση του) . Μαντεψτε τι θελω να μου φερει?? Σωστα ενα αεροβολο  :D . ψαχνοντας στο pyramid air βτηκα δυο αεροβολα που μου αρεσανε πολυ αυτο http://www.pyramydair.com/p/benjamin-sheridan-super-streak-air-rifle.shtml και αυτο www.pyramydair.com/p/benjamin-discovery-air-rifle.shtml . Αυτο που θελω να ξερω και δεδομενου οτι δεν θα πληρωσω ουτε καν μεταφορικα εινα αν οι τιμες που αναφεροντε στο site ειναι καλες (δεν ξερω ποσο εχουνε στην Ελλαδα ) και ποια η ποιοτητα των παραπανω οπλων . Εγω κλεινω περισσοτερο στο ελατηριου γιατι στο pcp μου φαινετε πολυπλοκη η διαδικασια του γεμισε ξαναγεμισε .
Αν καποιος ξερει ας μου πει αν οι παραπανω τιμες ισχυουνε γενικοτερα στις ΗΠΑ μιας και ο γνωστος μου θα ταξιδεψει στο Λας Βεγκας .
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου, 2009, 13:26:55 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #24 στις: 12 Σεπτεμβρίου, 2008, 21:08:05 μμ »
Φιλε manolkok οι τιμες αυτες ειναι εξωφρενικα χαμηλοτερες σε σχεση με την Ελλαδα. Περιπου 2,5 με 3 φορες χαμηλοτερα!!!!!
 Παρε οπωςδηποτε το Discovery μαζι με την τρομπα του απο εκει.
Το Super Streak λενε οτι δεν εχει πολυ καλη ευθηβολια και εχει και πολυ ανακρουση. Αντιθετα απο το Discovery!
Γενικα παρε το προσυμπιεσμενο δαγκωτο!!!!

Εξαλου αμα θες ελατηριου θα βρεις αλλο πολυ καλυτερο ελατηριου απο την Ελλαδα και σε λογικη τιμη. Αντιθετα με τα προσυμπιεσμενα που δεν θα βρεις κανενα φθηνο(κατω απο 600€).........

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #25 στις: 12 Σεπτεμβρίου, 2008, 21:32:00 μμ »
Συμφωνω με τον Γιωργο. Ειδικα το discovery θα το παρεις στα μισα λεφτα!

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #26 στις: 12 Σεπτεμβρίου, 2008, 21:40:05 μμ »
Παιδια επειδη τετοια ευκαιρια μια φορα παρουσιαζεται θελω να μου πειτε και αν τα συγκεκριμενα οπλα ειναι ποιοτικα ή αν θα ηταν προτειμοτερο να κοιταξω για κατι αλλο στα ιδια περιπου λεφτα

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #27 στις: 12 Σεπτεμβρίου, 2008, 21:50:24 μμ »
Οι τιμες στην Αμερικη ειναι πολυ καλυτερες απο οπουδηποτε αλλου. Ριξε μια ματια στο www.pyramydair.com που ειναι απο τα μεγαλυτερα site αεροβολων. Σιγουρα θα βρεις και αλλες ενδιαφερουσες επιλογες.

Αποσυνδεδεμένος nickblade

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 427
  • My name is Blade, NickBlade!
    • Nickolas Κnives
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #28 στις: 12 Σεπτεμβρίου, 2008, 22:03:50 μμ »
Φίλε manolkok, στα χρήματα αυτά ψηφίζω και εγώ Benjamin Discovery δαγκωτό! ;D ;D ;D
δες σχετικό βιντεακι για να καταλάβεις!
http://uk.youtube.com/watch?v=HAUXshQFZYc

Νικολας

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #29 στις: 12 Σεπτεμβρίου, 2008, 23:03:56 μμ »
Αν μπορεις να διαθεσεις λιγα € παραπανω κοιτα και για κανενα Talon.......
μετα αν θες......ο φιλος AKSS θα σε φτιαξει........ ;)