Αποστολέας Θέμα: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)  (Αναγνώστηκε 124433 φορές)

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #75 στις: 19 Νοεμβρίου, 2011, 23:51:16 μμ »
Φτιάχνει απλά δεν το έχω βρει ακόμη που ακριβώς και το ψάχνω, είναι θέμα εξάσκησης. Καμιά ασυμβουλή?

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #76 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:12:54 πμ »
Φίλε Thorin άλλη μια ερώτηση, ανέφερες ότι δεν εστιάζεις με το αριστερό. Το κυρίαρχό σου μάτι είναι το αριστερό ή το δεξί;

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #77 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:16:20 πμ »
Το δεξι. Με το δεξι φυσικα εστιαζω, πως αλλιως :)
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #78 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:22:57 πμ »
Και εγώ με το δεξί εστιάζω αλλά έκανα μία ασκηση σήμερα το απόγευμα που μου δείχνει ότι το αριστερό μάτι είναι το κυρίαρχο, άρα με αυτό πρέπει να σημαδεύω, ενώ είμαι δεξιόχειρας.. Μάλιστα στις σχολές σκοποβολής είναι το πρώτο πράγμα που κάνουνχο - να βλεπουν πιο μάτι είναι κυρίαρχο και αναλόγως να εκπαιδεύονται στον επωμισμό (όπως διάβασα)..

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #79 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:25:57 πμ »
Ειναι η συνηθεστερη λυση. Στα αγωνιστικα οπλα υπαρχουν και κατασκευες που επιτρεπουν σκοπευση με αριστερο ματι ενω το οπλο βρισκεται στο δεξι χερι...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #80 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:44:35 πμ »
Μία απλή μέθοδος για να βρούμε το κυρίαρχο μάτι είναι να σχηματίσουμε ένα ρόμβο με τα χέρια μας και κατόπιν αφού εστιάσουμε σε κάποιο σταθερό σημείο να φέρουμε τα χέρια μπροστά στα μάτια μας τα οποία θα κλείσουμε εναλλάξ χωρίς να σταματήσουμε στιγμή να εστιάζουμε στο στόχο, το μάτι που κλεινοντάς το χάνουμε το στόχο είναι και το κυρίαρχο.

Αυτό έκανα εγώ και είδα ότι είναι το αριστερό. Εγώ σκοπεύω με το δεξί, αν σκόπευα με το αριστερό θα είχα καλύτερα αποτελέσματα.. Σύμφωνα με έρευνα το 47% των σκοπευτών χρησιμοποιούν λάθος μάτι, άρα και σκόπευση.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #81 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:47:19 πμ »
Αμφιβαλω αν ειναι τοσο μεγαλο ποσοστο. Πρεπει να ειναι σπανιοτερο απο τους αριστεροχειρες, και οι αριστεροχειρες ειναι πολυ λιγοτεροι απο τους μισους...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #82 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:54:06 πμ »
Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τους αριστερόχειρες αυτό. Δοκίμασαμε σήμερα 4 άτομα σπίτι μου ο γαμπρός μου, εγώ, η γυναίκα μου και ο πατέρας μου και 3 στους 4 είχαμε κυρίαρχο μάτι το αριστερό αν και όλοι δεξιόχειρες. Επίσης αν καλύψεις το κυρίαρχο μάτι, το κλείσεις ή βάλεις σκίαστρο κυριάρχου ματιού (το πουλάνε παντού) τότε κυρίαρχο γίνεται το άλλο μάτι και σκοπεύουμε με αυτό. Θεωρητικά αν όλοι σημαδεύαμε με το κυρίαρχο θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα..

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #83 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:56:19 πμ »
Το θεωρω αδυνατο 3 στους 4.
Το εχω κανει σε δεκαδες σκοπευτες με πολυ μικρα αποτελεσματα.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #84 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 00:59:19 πμ »
Δεν επιμένω, ίσως κάτι να κάνουμε λάθος.. Απλά φαντάσου ότι και εγώ και ο πατέρας μου και ο γαμπρός μου σκοπεύουμε με το δεξί πάντα γιατί είμαστε δεξιόχειρες, όμως το ποσοστό της έρευνας το έχω διαβάσει, δεν το έβγαλα εγώ..

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #85 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 01:08:27 πμ »
                  Έχεις κανένα link για αυτά τα άρθρα/έρευνες φίλε eepetrou ; Που ακριβώς τα διάβασες αυτά;

Αποσυνδεδεμένος eepetrou

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #86 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 01:25:38 πμ »
Το είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο στο internet, δεν θυμάμαι που (θα προσπαθήσω να το βρώ και να το ποστάρω). Αυτό που θέλω να σημειώσω είναι ότι όχι μόνο οι δεξιοί μπορεί να έχουν κυρίαρχο το αριστερό αλλά και το αντίθετο. Πολλές φορές επειδή έχουμε μάθει να κλείνουμε το ένα μάτι πιθανόν να μην καταλάβουμε ποτέ τη διαφορά... Accuracy lover και εσύ έχεις κυρίαρχο το δεξί μάτι; Δοκίμασες να κάνεις το τεστ που έγραψα παρακάτω; Σίγουρα πάντως δεν έχω διαβάσει πουθενά συσχέτιση δεξιόχειρα και δεξιού κυρίαρχου ματιού. Προφανώς βέβαια για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρξει αντιπροσωπευτικό δείγμα δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων.

Το ποσοστό που ανέφερα ίσως να είναι υψηλό γιατί δεν έχει να κάνει μόνο με επαγγελματίες σκοπευτές αλλά και με καθημερινούς σκοπευτές πχ κυνηγούς ή αρχάριους όπως εγώ που απλά πήραν ένα όπλο το επώμισαν στο δεξιό ώμο, έκλεισαν το αριστερό μάτι και σκόπευσαν? Πόσοι όμως από εμάς αναρωτήθηκαν αν αυτή είναι η καλύτερη τεχνική;

Απλά προβληματισμό θέτω, επαναλαμβάνω ότι είμαι αρχάριος (δηλ. σχεδόν άσχετος), θα προσπαθήσω να βρω το άρθρο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο που σπαταλάτε ώστε να μαθαίνουν και οι νεότεροι.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #87 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 01:37:22 πμ »
             Καλά κάνεις και ψάχνεσαι μαθαίνοντας πράγματα που λύνουν κάποιες απορίες σου ενώ ταυτόχρονα γεννούν ίσως άλλες - αυτό δίνει αφορμή για προβληματισμό σε όλους μας επαναθεωρώντας τις απόψεις που είχαμε σχηματίσει. Το τέστ που ανέφερες το πρωτοδιάβασα πρίν 20 περίπου χρόνια σε ένα παλιό Ελληνικό κυνηγετικό-σκοπευτικό περιοδικό που δεν βγαίνει πιά και το έχω εφαρμόσει ήδη - είμαι δεξιόχειρας και το κυρίαρχο μάτι (έως τώρα) είναι το δεξί.

Αποσυνδεδεμένος thanos65

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 316
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #88 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 08:47:45 πμ »
Μην σκάβετε πληγές...  :(
Στην περίπτωση την δική μου είναι δεξιόχειρας, επωμίζω δεξιά, αλλά δυστυχώς το "καλό μου" μάτι είναι το αριστερό. Και λέω "καλό" γιατί λόγω διαφορετικού βαθμού αστιγματισμού σε κάθε μάτι τυχαίνει να έχω λιγότερο στο αριστερό απ' ότι στο δεξί. Και ακόμα χειρότερα λόγω διαφορετικού είδους αστιγματισμού σε κάθε μάτι (μυωπικό αστιγματισμό στο ένα και υπερμετρωπικό αστιγματισμό στο άλλο) δεν καταφέρνω να έχω 10/10 στο δεξί ακόμα και με γυαλιά...
Γενικά έχω "θέμα". Επωμίζω δεξιά ενώ βλέπω καλύτερα με το αριστερό μάτι...  :'(   

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #89 στις: 20 Νοεμβρίου, 2011, 12:03:52 μμ »
Παρομοιο προβλημα εχει σκοπευτης του συλλογου, αλλα δεν ειναι το ιδιο με το crossed eye dominance... Εσενα κατα πασα πιθανοτητα το κυριο ματι θα ειναι και παλι το δεξι... εκανες την δοκιμη?
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA