Αποστολέας Θέμα: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)  (Αναγνώστηκε 118255 φορές)

papazlis euthimios

  • Επισκέπτης
Φιλοι μου , ειμαι πρακτικος - εμπειρικος σκοπευτης , ασχολουμε με την πρακτικη σκοποβολη -δεν ειμαι αθλητης ουτε κυνηγος. Ζητω να ανταλλαξουμε εμπειριες , τεχνικες , μικρα μυστικα , γνωσεις ιδεες για την αθλητικη σκοπευση, την σκοπευση ανοιχτου πεδιου και την πρακτικη σκοποβολη. Λεγοντας πρακτικη σκοποβολη εννοω την σκοποβολη που γινεται απο την μια για λογους ψυχαγωγιας, για λογους συνδιασμου ηπιας ασκησης , αλλα και της προσωπικης βελτιωσης στην συγκεντρωση, και στην σκοπευση. Στο θεμα δεν εντασσω την κυνηγητικη σκοπευση γιατι θεωρω οτι λιγοι απο εμας θα εχουν την ευκαιρια να ασκηθουν στον τομεα αυτον καιτοι μπορει να ειναι κυνηγοι (και καλοι μαλιστα) αλλα με αλλου ειδους οπλα. Βεβαια καταλαβαινω οτι με την πρακτικη - ατυπη σκοποβολη ασχολουνται και σκοπευτες υψηλου επιπεδου και εμπειριας και κατανοω το γεγονος οτι στην απασχοληση - αθλημα αυτο υπαρχουν διαβαθμισεις οσον αφορα την εμπειρια , την ικανοτητα, το ταλεντο.  Πιστευω οτι με την ανταλλαγη αποψεων προαγουμε την ωραια αυτη απασχοληση.
Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αυγούστου, 2008, 08:27:13 πμ από pri3st »

Αποσυνδεδεμένος SNP

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
Απ: ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ
« Απάντηση #1 στις: 15 Απριλίου, 2008, 17:53:55 μμ »
Πάντα ήθελα να ρωτίσω κάτι πράγματα σχετικά με την σκόπευση.

Καταρχάς, πώς ρυθμίζονται τα ανοιχτά σκοπευτικά?
Δηλαδή, στα ανοιχτά σκοπευτικά του αεροβόλου μου (βλ. φώτο) πώς ρυθμίζω αυτήν την ροδέλα? Ανάλογα με την απόσταση μεγαλώνω και το "υψος" του σκόπευτρου γυρνόντας την ροδέλα ?

Και κατα δεύτερον, όταν βλέπεις μέσα από τα σκοπευτικά, που φροντίζεις να είναι η άκρη της ακίδας? Ανάμεσα απο την "διχάλα" των πίσω σκοπευτικώ σίγουρα, αλλά σε ύψος? Να είναι στο ίδιο ύψος με το πίσω σκοπευτικό? Η να εξέχει λίγο?

Θυμάμαι όταν ο στόχος ήταν λίγο πιο μακρυά , επειδή δέν γνώριζα πώς λειτουργεί η "ροδέλα " ανέβαζα την ακίδα λίγο πιο ψηλά (δίνοντας ελαφριά κλήση του όπλου) ή απλά σημάδευα ανάμεσα από την ακίδα και του πάνου μέρους "κυλίνδρου" που σκεπάζει την ακίδα.

Τα λέω μπερδεμένα ε?  ;D ;D ;D

 

Pleased to meet you, hope you guessed my name ...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ
« Απάντηση #2 στις: 15 Απριλίου, 2008, 20:37:48 μμ »
Γυρνώντας το αντίθετα απο την φορά του ρολογιού ρυθμίζεις το σημείο σκόπευσης (και πρόσκρουσης) της βολίδας πιο ψηλά ενώ γυρνώντας το όπως η φορά του ρολογιού το χαμηλώνεις.

Όσο για το δεξιά αριστερά ρυθμίζεις με την άλλη "ροδέλα".Αν θέλεις να ρίχνει πιο δεξιά γυρνάς κλικ δεξιά αν θέλεις πιο αριστερά κάνεις προς τα αριστερά.Όταν βλέπεις μέσα απο τα σκοπευτικά πρέπει να είναι έτσι

τα εξήγησα εμπειρικά ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ
« Απάντηση #3 στις: 15 Απριλίου, 2008, 22:37:11 μμ »
Πολύ καλό και απλό.... ωραίος

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #4 στις: 22 Απριλίου, 2008, 19:01:07 μμ »
Το παρόν topic είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε όσους είναι νεόφερτοι στο χώρο του αεροβόλου. Παρ'ολα αυτά είναι πολλοί αυτοί που διαπιστώνουν και μετά από χρόνια πολλές φορές οτι είχαν λάθος αντίληψη για τα πράγματα.
Θα ήταν καλό λοιπόν να ανταλλάξουμε απόψεις για το ποια μέθοδο είναι η καλύτερη για μια επιτυχή σκόπευση.
Πληροφορίες όπως: πως κρατάμε το όπλο, ποιός είναι ο χρόνος βολής, ποια είναι η συμπεριφορά μας αμέσως μετά το πάτημα της σκανδάλης, σε ποιό χρόνο της αναπνοής μας και άλλα ενδιαφέρουν πολλούς από εμάς να ακουστούν.
Αναμένω τα σχόλια σας!

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Εγω προσωπικά πριν σηκώσω το οπλο παίρνω κανα 2 καλες αναπνοές, αυτο με βοηθάει στο ρίχνω τους παλμούς της καρδιάς και ειμαι ακομα ποιο ήρεμος κατα τη σκόπευση, στη συνεχεία αφου σηκώσω το οπλο και το στηρίξω πανω μου κρατάω την αναπνοή μου και ρίχνω αμέσως με το που κεντράρω, τωρα κατα τη βολή δεν κουνιέμαι καθόλου, διατηρώ τη στάση στόχευσης μέχρις ότου να χτυπήσει η βολίδα το στόχο. Χωρίς να υπερβάλω σπάνια ε ως δύσκολα αστοχώ με αυτη τη μέθοδο. βεβαια αυτο αλλαζει ανάλογα με τη σκανδάλη του όπλου, στο Norica περιμένω ποιο πολύ γιατι η σκανδάλη δεν μου επιτρέπει να την πατήσω με το πρώτο κεντράρισμα. Οπότε του δίνω περισσότερο χρόνω.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος vaiosk

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 113
Eγω ριχνω κανα δυο πενηνταρια τσιπρα ξεροσφυρι !!και μετα ειμαι για ολυμπιακους αγωνες, κατι γρουπ γαμ.......σετα δοκιμαστε αλλα προσοχη τσιπρο μονο απ"τ¨λαρσα.

Αποσυνδεδεμένος adas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 414
DOKIMAZW ETSI KATHE MERA VAIE ALLA KANENA KALO APOTELESMA AKOMA,NA SYNEXIZW H NA KANW TA 50ARAKIA 100STARAKIA.:MAK666 KANE LIGO DEKSIA!!!X2 H MEGENTHYNSH PAEI MONO OMWS OXI PARAPANW.POLY PONTIKI APOPSE MAK666....40 KOMATIA...DEN KSANAPAW.

Finman

  • Επισκέπτης
Εγω προσωπικά πριν σηκώσω το οπλο παίρνω κανα 2 καλες αναπνοές, αυτο με βοηθάει στο ρίχνω τους παλμούς της καρδιάς και ειμαι ακομα ποιο ήρεμος κατα τη σκόπευση, στη συνεχεία αφου σηκώσω το οπλο και το στηρίξω πανω μου κρατάω την αναπνοή μου και ρίχνω αμέσως με το που κεντράρω, τωρα κατα τη βολή δεν κουνιέμαι καθόλου, διατηρώ τη στάση στόχευσης μέχρις ότου να χτυπήσει η βολίδα το στόχο. Χωρίς να υπερβάλω σπάνια ε ως δύσκολα αστοχώ με αυτη τη μέθοδο. βεβαια αυτο αλλαζει ανάλογα με τη σκανδάλη του όπλου, στο Norica περιμένω ποιο πολύ γιατι η σκανδάλη δεν μου επιτρέπει να την πατήσω με το πρώτο κεντράρισμα. Οπότε του δίνω περισσότερο χρόνω.

Φιλε Κυριακο,

μπραβο. Αυτες ειναι πολυ βασικες αρχες στην σωστη σκοπευση, και ισχυουν ειτε ειναι ελευθερη ειτε απο σταθερη βαση. Εκτος απο τον ελεγχο αναπνοης και το follow-through οπως επισης επισημαινεις ειναι παρα πολυ σημαντικος παραγοντας ο ελεγχος της σκανδαλης (γιαυτο αλλωστε οπλα με σκληρες σκανδαλες ειναι και πολυ δυσκολο να ειναι ευστοχα) αλλα και κατι αλλο που δεν αναφερεις: Η κρατηση του οπλου με τον ιδιο τροπο βολη με βολη. Αυτο ειναι κατι που χρειαζεται πολυ προπονηση, και γινεται ακομα και χωρις να τουφεκας με επαναληπτικη επωμιση του οπλου. Βαλε σημαδι κατι, εχοντας επωμισει το οπλο. βγαλτο μετα απο τον ωμο σου και ξαναβαλτο αλλα με τα ματια κλειστα αυτη τη φορα. Αν ανοιξεις τα ματια σου και εισαι πανω στο σημαδι που εβαλες, τοτε η σταση και κρατηση του οπλου ειναι σωστη. Εαν οχι, επανελαβε τη διαδικασια μεχρι να το επιτυχεις.

Κατι αλλο που ειναι μια διαφοροποιηση της τεχνικης που χρησιμοποιεις, ειναι να πυροβολεις κατα την πληρη εκπνοη. Εφοσον το σταυρονημα σου ειναι στο στοχο, ασε την αναπνοη σου και στο τελος, με αδεια πνευμονια, και το οπλο στο στοχο, ριξε. Προσοχη στην επαναληψη της βολης, γιατι μπορει με γρηγορες βολες και αυτο το συστημα, να 'σκοτεινιασουν' τα ματια σου λογο υποξιας. Ο λογος για τα αδεια πνευμονια, ειναι απλος: παντα ξερεις ποτε τα πνευμονια σου ειναι αδεια, ενω μπορει να εχεις διαφορετικες βαθμιδες γεμισματος. Ετσι, ξερεις οτι το σωμα σου ειναι παντα στην ιδια κατασταση, και μπορεις να ελεγξεις ολους τους παραγοντες βολη κατα βολη.

Ελπιζω τα παραπανω να βοηθουν.

φιλικα

Μπιριγκογκος

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Η κρατηση του οπλου με τον ιδιο τροπο βολη με βολη. Αυτο ειναι κατι που χρειαζεται πολυ προπονηση, και γινεται ακομα και χωρις να τουφεκας με επαναληπτικη επωμιση του οπλου. Βαλε σημαδι κατι, εχοντας επωμισει το οπλο. βγαλτο μετα απο τον ωμο σου και ξαναβαλτο αλλα με τα ματια κλειστα αυτη τη φορα. Αν ανοιξεις τα ματια σου και εισαι πανω στο σημαδι που εβαλες, τοτε η σταση και κρατηση του οπλου ειναι σωστη. Εαν οχι, επανελαβε τη διαδικασια μεχρι να το επιτυχεις.

Αυτο που λες το κανω χρόνια τωρα με οτι οπλο πιάνω στα χερια μου για 2 λογος γιατι ετσι μου έμαθε ο πατέρας μου και γιατί επαληθεύτηκε αυτο και καταλαβα πόσο βασικό ειναι. ειχα ρυθμίσει ενα αεροβόλο μου με διοπτρα το καλοκαίρι και οταν ήρθε ο χειμώνας και φορούσα χοντρό μπουφάν δεν μπορουσα να πετύχω τα γκρούπ που έκανα το καλοκαιρι, οταν καταλαβα οτι με ενοχλουσε το μπουφάν και το εβγαλα είδα διαφορά!!!

Οσο για την πλήρη εκπνοη οταν το δοκιμάσω θα σου πω εντυπώσεις ;) ;)
Ευχαριστώ.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Finman

  • Επισκέπτης
Κυριακο,

οταν ηρθα στην Αγγλια και καταλαβα τι εστι 'αεροβολο' εδω, πηρα ενα ΗW97K και μια διοπτρα Simmons 1.5-5x20 και μερικα κουτακια σφαιρες. Εστησα ενα στοχο στην αυλη μου (στην Αγγλια ο νομος λεει οτι μπορεις να τουφεκισεις οποιοδηποτε οπλο στην 'γη' σου, με την προυποθεση οτι δεν θα υπερβουν των οριων της γης σου τα βληματα), και αρχισα το νταπα ντουπα... Παρ'ολο που ειμουν καθιστος και σταθερος και τα λοιπα, δεν μπορουσα να επαναλαβω τα γκρουπ απο συνεδρια σε συνεδρια...

Κατοπιν εγινα μελος σκοπευτικης λεσχης, οπου μας εδειξαν μερικες τεχνικες, και πραγματικα τα πραγματα βελτιωθηκαν. Παρ'ολα αυτα, το σωμα μου δεν 'εμαθε' την θεση σκοπευσης μεχρι οτου εκανα βολες οντας κουρασμενος. Τοτε, εκλεινε τους μυες που δεν χρειαζοντουσαν και με 'κρατουσε' στην πιο φυσικη, χαλαρη σταση. Απο εκεινη την ωρα, με ολα μου τα οπλα εχω κρατησει αυτη την πρακτικη και με εχει βοηθησει πολυ. Ιδιαιτερα με τα αεροβολα, που ειναι και τα πιο απαιτητικα απο αποψη σκοπευσης και λογο βαρους.

χαιρετισμους,

Μπιριγκογκος

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
  Με το κράτημα της αναπνοής ενεργοποιείται ένα αντανακλαστκό που προκαλεί βραδυκαρδία. Το αντανακλαστικό αυτό υπάρχει σε όλα τα θηλαστικά της θάλασσας και έχει σκοπό την εξοικονόμηση ενέργειας και οξυγόνου κατά την κατάδυση. Σε μας ελαχιστοποιεί τους κραδασμούς από τις σφύξεις και βοηθά στην ευστοχία.
  Όμως η επερχόμενη υποξία (στην ουσία η υπερκαπνία) θέτει σε λειτουργία μηχανισμούς που διοχετεύουν το αίμα στα σημαντικά κεντρικά όργανα και όχι στους περιφεριακούς μύες. Αν αργήσετε λοιπόν τη βολή χωρίς να αναπνέετε τα χέρια αρχίζουν να τρέμουν!
  Ένας τρόπος να καθυστερήσουμε την υπερκαπνία (παρουσία μεγάλης ποσότητας διοξειδίου του άνθρακα στο αίμα): μπορούμε να πάρουμε μερικές βαθειές ανάσες πρίν κρατήσουμε την αναπνοή. Προσοχή όμως: Αν το παρακάνετε κουράζονται οι αναπνευστικοί μύες, αρχίζει και η ταχυκαρδία και αντίο ευστοχία. 2-3 βαθειές ανάσες είναι αρκετές.
  Καλή προπόνηση!
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Απριλίου, 2008, 20:26:57 μμ από Eliminator »

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απιστευτο ποσα πολλα μπορει να μαθει κανεις απο αυτο εδω το φορουμ!
          Εγω ως τωρα κρατουσα την αναπνοη στα μισα και πιστευα οτι αποβαλοντας ολο μου τον αερα θα επερχετω ταχυπαλμια αρα και ασταθεια στα χερια.δοκιμαζοντας λοιπον τη νεα τεχνικη του "μηδενικου αερα βλεπω οτι μπορω να σχηματιζω το ιδιο καλα γκρουπ σε μακρυνοτερες αποστασεις!
   Αρκει βεβαια να ειναι οσο το δυνατον πιο γρηγορη(σχεδον εν κινησει) και η βολη πραγμα που ανεβαζει επισης τους παλμους!!!!....τουλαχιστον μεχρι να αφομοιωθει πληρως η νεα τεχνικη!

Αποσυνδεδεμένος adas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 414
GIAMENA TO PIO BASIKO EINE NA MPAINEI TO MYALO SE ALLH DIASTASH,NA NEKRWNETE SAN NA MHN YPARXEI TIPOTA TELEIWS GYRW KAI TO MATI NA THELEI NA MPEI SE 100STA TOY XILIOSTOY STO SHMEIAKI POY THELOYME NA XTYPHSOYME.TEXNIKH ZOMPI DHLADH VAIOSK.OTAN KANEI FOCOYS TO MATI SWSTA,PREPEI NA AISTHANOMASTE OTI H LEPIDA THS SKANDALHS EINE PANW  STO SHMEIO POY THA XTYPHSOYME.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Οκ, πολύ ωραία και οι περισσότερες απόψεις είτε έχουν συγγένεια μεταξύ τους είτε είναι ταυτόσημες.
Να ρωτήσω κάτι άλλο τωρα πάνω στο θέμα. Τα περισσότερα αεροβόλα μαζί με τη διόπτρα είναι πάνω από τέσσερα κιλά. Ειδικά σε όρθια θέση έχω διαπιστώση αδυναμία πληρους σταθεροποίησης πάνω στο στόχο. Όπως καταλαβαίνετε δε μιλάω για τη περίπτωση όπου περνάω στιγμιαία πάνω από το κέντρο αλλά για τη περίπτωση όπου μπορώ να σταθεροποιηθώ έστω και για 1-2 δευτερόλεπτα.
Υπάρχει τρόπος που μπορεί να προπονηθεί κανείς πάνω σε αυτό εκτος των παραπάνω λεγόμενων;
Δηλαδή σκέφτομαι αν είναι κάτι που έρχεται και με τη συχνότητα της χρήσης, είτε γιατι δυναμώνουν οι μυς στα συγκεκριμένα σημεία είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο.
Φαντάζομαι πως και οι ασκήσεις με το αεροβόλο άδειο μέσα στο σπίτι μας θα βοηθούσε......