Αποστολέας Θέμα: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)  (Αναγνώστηκε 118526 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #30 στις: 01 Δεκεμβρίου, 2008, 23:22:07 μμ »
Αν και δεν ειμαι "τουφεκας" δηλαδη να αγωνιζομαι με αεροβολο τουφεκι(φανατικος πιστολας :D).
Η τεχικη για την αναπνοη που περιγραφει ο φιλος Νικος ειναι η καλυτερη για την εκτελεση της βολης.

Φυσικα η καλη βολη ειναι ενα μεγαλο πακετο που αποτελειτε απο ολα οσα περιγραφηκαν,
Σωστο πιασημο του οπλου οπως ειπε ο Eliminator με υποστήριξη στην λεκανη, βαρύ οπλο ειναι καλυτερα αλλα πιο κουραστικο, συγκεντρωση οπως πολυ καλα ειπε ο Adas, χωρις συγκεντρωση στη βολη..... προσοχη στα σκοπευτικα (αν προκειτε για μικρομετρικα ή ανοιχτα), αναπνοη με τον τροπο που ειπε ο feygatos αλλα να προσεχουμε οτι στην πλήρη εκπνοη το οπλο να καθετε κεντρο, με το που ειμαστε ετοιμοι εκπνεουμε και μπαινουμε στην διαδικασια του τραβηγματος της σκανδαλης... αργα πιεζουμε απολυτος καθετα εως οτου φυγει η σφαιρα και παραμενουμε εκει για 1 δευτ ακομη(κυριακος) χωρις να προσπαθουμε να κοιταξουμε που χτύπησε η σφαιρα(κοματακι δυσκολο το τελευταιο) αν κατι δεν μας κατσει καλα κατα την ολη εκτελεση(μπιριγκογκος), επαναλαμβανουμε χωρις να καψουμε την βολη.
Το πακετο αυτο, για βολες σε σταθερο στοχο ;) και για το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρώπων.

Στο πιστολι ισχυουν τα ιδια με ακομη πιο μεγαλη προσοχη στην σκανδάλη!!!!!!
Στη αναπνοη παλι καλα ειναι να εισπνέεις ενω σηκωνεις το χερι μεχρι λιγο πιο πανω απο τον στοχο να κατεβαζεις εκπνεοντας μεχρι εκει που εχεις ρυθμισει τα σκοπευτικα για κεντρο και μετα το υπολοιπο πακετο ;)

Η πλήρη εκπνοή εχει και χαλαρωτικο αποτελεσμα γιατι ειναι και μια φυσικη αντιδραση οταν σου φευγει ενα "βαρος".
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #31 στις: 01 Δεκεμβρίου, 2008, 23:44:08 μμ »
Καλα τα επισήμανες φίλε Παναγιώτη.

Να τονίσουμε οτι αμα στα αεροβόλα τουφέκια παίζει μια φορα σημαντικό ρόλο η σκανδάλη στο αποτέλεσμα, στα αεροβόλα πιστόλια παιζει δυο φορες΄και αυτο γιατί τραβιέται ποιο εύκολα το πιστόλι κατα το τράβηγμα της σκανδάλης απο το στόχο.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος micdoc

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #32 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2009, 23:24:29 μμ »
  Με το κράτημα της αναπνοής ενεργοποιείται ένα αντανακλαστκό που προκαλεί βραδυκαρδία. Το αντανακλαστικό αυτό υπάρχει σε όλα τα θηλαστικά της θάλασσας και έχει σκοπό την εξοικονόμηση ενέργειας και οξυγόνου κατά την κατάδυση. Σε μας ελαχιστοποιεί τους κραδασμούς από τις σφύξεις και βοηθά στην ευστοχία.
  Όμως η επερχόμενη υποξία (στην ουσία η υπερκαπνία) θέτει σε λειτουργία μηχανισμούς που διοχετεύουν το αίμα στα σημαντικά κεντρικά όργανα και όχι στους περιφεριακούς μύες. Αν αργήσετε λοιπόν τη βολή χωρίς να αναπνέετε τα χέρια αρχίζουν να τρέμουν!
  Ένας τρόπος να καθυστερήσουμε την υπερκαπνία (παρουσία μεγάλης ποσότητας διοξειδίου του άνθρακα στο αίμα): μπορούμε να πάρουμε μερικές βαθειές ανάσες πρίν κρατήσουμε την αναπνοή. Προσοχή όμως: Αν το παρακάνετε κουράζονται οι αναπνευστικοί μύες, αρχίζει και η ταχυκαρδία και αντίο ευστοχία. 2-3 βαθειές ανάσες είναι αρκετές.
  Καλή προπόνηση!

Σχετικά με το "καταδυτικό αντανακλαστικό" να αναφέρω ότι δεν σχετίζεται με την άπνοια άμεσα .Σχετίζεται κυρίως με την έκθεση του προσώπου σε παγωμένο νερό καθώς και με την άυξηση  της πίεσης στο ανθρώπινο σώμα καθώς βυθίζεται.Εκδηλώνεται  με βραδυκαρδία και ανακατανομή της κυκλοφορίας του αίματος. Όσοι κάνουν υποβρύχιο ψάρεμα ή ελεύθερη κατάδυση σε "ικανοποιήτικα" βάθη το έχουν νιώσει.....έιναι εντυπωσιακό! Η άπνοια από μόνη της δεν προκαλεί την έκλυση του αντανακλαστικού.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #33 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2009, 00:04:21 πμ »
Εχει απολυτο δικιο ο Micdoc.

Κανεις ψαρεντουφεκο Micdoc?

Αποσυνδεδεμένος micdoc

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #34 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2009, 00:44:57 πμ »
Εχει απολυτο δικιο ο Micdoc.

Κανεις ψαρεντουφεκο Micdoc?

ναι κάνω.....και μέχρι πριν λιγα χρόνια με αξιώσεις........
το καταδυτικό αντανακλαστικό είναι μοναδική αίσθηση.... έχω βέβαια στο ιστορικό μου και ένα σοβαρό επεισόδιο υποξίας ....αλλά ευτυχώς είμαι μαζί σας και γράφω τώρα επειδή τήρησα τον πρωταρχικό κανόνα του ψαροτούφεκου ....ποτέ μόνος υποβρύχιο ψάρεμα!
Σχετικά με την τεχνική σκόπευσης το κράτημα της αναπνοής γίνεται για να εξασφαλήσει μιας μικρής διάρκειας ....μέγιστη δυνατή ακινητοποίηση του σώματος., όταν αυτή η διάρκεια ξεπέρασει κάποια όρια εμφανίζεται τρόμος στους μύες των άκρων και κυρίως των χεριών οι οποίοι εκτελουν έργο "κράτημα όπλου".Η διάρκεια αυτη εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την φυσική κατάσταση του σκοπευτή ,την μυική του διάπλαση καθώς και την "αντοχή" του σε άπνοια..
και τωρα λίγα λόγια για το καρτέρι της συναγρίδας...........!!!


ωχ, λάθος forum! ;D

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #35 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2009, 00:58:38 πμ »
Ασχολουμε κ εγω με μεγαλο παθος με το ψαρεντουφεκο, χωρις καμια αξίωση ομως ;D
Το καταδυτικο αντανακλαστικο ειναι πραγματικα μια ξεχωριστη εμπειρια!

Οσον αφορα την σκοπευση, ο τροπος ο δικος μου διαφερει λιγο. Συνηθως δεν κραταω την ανασα μου. Αλλα την επιβραδυνω οσο γινεται σε σημειο που ειμαι πολυ σταθερος λογο πολυ σταθερης και αργης αναπνοης και παραλληλα μπορω να μεινω σε αυτο το σταδιο για αρκετη ωρα χωρις να αρχισει ο "τρομος στους μυες" οπως αναφερει σωστα ο micdoc. Σταματω να ανασαινω μοναχα για μια στιγμη κατα το τραβηγμα της σκανδαλης.
 Η τεχνικη αυτη με βοηθαει περισσοτερο οταν σκοπευω καθιστος ή ξαπλωμενος.
( Δεν χρησιμοποιήσω τους ορους του στρατου(πρηνιδον κλπ) γιατι δεν τους ξερω. Δεν εχω παει ακομα! :-*)

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #36 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2009, 08:27:29 πμ »
Φίλε micdoc η βραδυκαρδία έρχεται και με την υπερκαπνία. Βρες ένα οξύμετρο στο νοσοκομείο φόρα το και κράτα την ανάσα σου. Οι σφυγμοί πέφτουν καθώς πέφτει το οξυγόνο. Όσο για την αίσθηση στη θάλασσα συμφωνώ ότι είναι μοναδική. Αν έρχεται και καμμιά συναγρίδα.....

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #37 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2009, 11:32:19 πμ »
Eliminator με το καταδυτικο αντανακλαστικο πεφτει και η αρτιριακη πιεση κλπ, ετσι δεν ειναι?
 Στην υπερκαπνια συμβαινει αυτο?
(Λογικα αφου εχουμε βραδυκαρδια θα πεφτει και η αρτιριακη πιεση....αλλα δεν το ξερω αυτο. Εγω μηχανολογος σπουδαζω,  οχι γιατρος! ;D )

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #38 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2009, 20:41:49 μμ »
Η πίεση δεν πέφτει, το αντίθετο. Στα -20 ακούς την καρδιά σου να χτυπά αργά και τα μηλίγγια σου βαράν σαν τύμπανα!

Αποσυνδεδεμένος micdoc

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #39 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2009, 21:33:21 μμ »
στα - 20 είναι πολυ ωραία .....λόγω του καταδυτικού αντανακλαστικου και της ανακατανομης της κυκλοφορίας που προκαλεί αιματώνονται περισσότερο "κύρια" όργανα όπως η καρδιά και ο εγκέφαλος....έτσι η υπεροξυγόνωση του εγκεφάλου δημιουργεί ένα τρομερό αίσθημα διαύγειας και ευφορίας....! Το θέμα είναι που βρίσκονται τα επίπεδα του Ο2 και του CO2 στο αίμα γιατί ο κίνδυνος της υποξίας παραμονεύει και δυστυχώς χτυπάει απροειδοποίητα πάντοτε στα τελευταία μέτρα της ανάδυσης!

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #40 στις: 08 Φεβρουαρίου, 2009, 10:05:12 πμ »
The martini rule! Κάθε 15 μέτρα κάτω είναι σα να πίνεις ένα Μαρτίνι! Αχ αυτές οι βουτιές!

Αποσυνδεδεμένος micdoc

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Τεχνική σκόπευσης με αεροβόλο (κράτημα, διάρκεια, αναπνοή κ.τ.λ.)
« Απάντηση #41 στις: 08 Φεβρουαρίου, 2009, 11:02:10 πμ »
Πόσο διαφέρει το υποβρύχιο κυνήγι....από το κυνήγι στην ξηρά με υπερσύγχρονα όπλα ( κάθε είδους) και σκοπευτικά επαγγελματικών προδιαγραφών......η νύχτα και η μέρα.....
Για να το συνδυάσουμε  και με το θέμα της τεχνικής της σκόπευσης στην ξηρά η σωστή σκόπευση είναι το μόνο πιστεύω που καθορίζει την έκβαση μιας εξόρμησης αν θα είναι επιτυχημένη ή όχι. Δηλαδή για να γίνω κατανοητός ένα θήραμα που κακώς (βάση του νόμου πάντα και όχι μόνο)πρόκειται να χτυπηθεί από ένα αεροβόλο....η μοναδική πιθανότητα να  γλιτώσει είναι όταν ο σκοπευτής είναι περιορισμένων ικανοτήτων. Αντίθετα στο υποβρύχιο ψάρεμα η τέλεια σκόπευση φαντάζει σαν την τελευταία  λεπτομέρεια ....

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
καλημέρα και από μένα.
Είμαι τελείως καινούριος στο forum, αλλά πιστεύω ότι το αντικείμενο αυτό είναι το μόνο μπου μπορώ να έχω άποψη λόγω δουλειάς.
Η τεχνική που συνήθως προτείνεται για την σκόπευση (τουλάχιστο στα πυροβόλα όπλα) συγκεντρώνεται στα αρχικά ΑΑΣΣΕ δηλαδή
Άνεση
Αναπνοή
Σκάλα
Σκόπευση
Εκπυσοκρότηση
Το πρώτο νομίζω είναι κατανοητό, με την αναπνοή εννοούμε αυτό το μικρό κράτημα της αναπνοής για να αποφευχθεί ανεπιθύμητο κούνημα του όπλου (όχι μέχρι τα όρια υποξίας), σκάλα είναι αυτή η κίνηση του δακτύλου που μαζεύει τα "μπόσικα" της σκανδάλης πριν την εκπυσοκρότηση. Τα υπόλοιπα δυο είναι επίσης κατανοητά. Το χαρακτηριστικό είναι ότι οι ενέργειες από την αναπνοή μέχρι τη σκόπευση γίνονται σχεδόν ταυτόχρονα. Για μένα σημαντικό ρόλο παίζει η σκάλα το μάζεμα της οποίας παίζει σημαντικό ρόλο στη βολή (δεν υπάρχει καθυστέρηση από τη σκόπευση μέχρι την εκπυσοκρότηση).
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Πολύ σωστά φίλε zafka,
επειδή η γνώση μου στα πυροβόλα είναι περιορισμένη και αν μιλάμε για στρατιωτικά πυροβόλα όπλα ίσως να μην έχει και "απόλυτη" σημασία, αλλά στα αεροβόλα όπλα είναι βασικό -πράγμα που κι εγώ ο ίδιος ξεχνάω στη πράξη πολλές φορές- η σκόπευση να συνεχίζεται νοητά και μετά την εκπυρσοκρότηση. Βοηθάει πολύ στο τελικό αποτέλσμα.

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Φίλε Einhorn
ναι μιλά για στρατιωτικά όπλα, αλλά και πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου για τη συνέχεια της και μετά την εκπυσοκρότηση, όσο δύσκολο και αν είναι να μην σηκώσεις το κεφάλι μετά την εκπυσοκρότηση
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u