Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 363928 φορές)

Αποσυνδεδεμένος thimios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #15 στις: 23 Μαΐου, 2008, 17:46:25 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Κατι ακομα ,
σαν αρχαριοι λετε καλυτερα να μενουμε μακρια απο Site για αγορα αεροβολων στο Ιντερνετ με οπλα (η μεταχειρησμενα )?
Το egun.de γνωριζει κανεις αμα ειναι αξιοπιστο ?
Ισχυει οτι τα weihrauch εχουν ονομαστει Beeman στις ΗΠΑ ?(και που μπρορουμε να βρουμε το πως ονομαζετε το καθε οπλο ,σε περιπτωση που ψαχνουμε για καποιο Review)?


(ελπιζω να μην σας πρηζω αλλα εχω πολλες ερωτησεις ακομα  ???  ??? )

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #16 στις: 23 Μαΐου, 2008, 19:15:00 μμ »
Γενικά ειναι δυσκολη η αγορα μεταχειρισμένου και ενας αρχάριος σιγουρα δεν θα πρεπει να επιχειρήσει κατι τετοιο για πολλους λογους! ;)
Εγω δεν θα το συνιστούσα ποτε σε αρχάριο να αγορασει μεταχειρισμένο απο κάποιων άγνωστο, μονο αμα ήξερε τον πωλητή και το όπλο!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος thimios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #17 στις: 24 Μαΐου, 2008, 12:08:17 μμ »
Κατι αναλογο με τις απαντησεις βρηκα και σε ενα κυπριακο site:

Τι πρέπει να γνωρίζουμε για την αγορά ενός Αεροβόλου.

Για την αγορά ενός αεροβόλου αυτό που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι να πάρει ένα αεροβόλο το οποίο να είναι ευθύβολο διότι όπως σε όλα τα όπλα το ακριβότερο εξάρτημα που έχουν πάνω τους είναι η κάνη και μετά ο μηχανισμός της σκανδάλης.

Τα υπόλοιπα είναι η ομορφιά σε ένα όπλο και την πλερώνεις ανάλογα…

Σίγουρα στην αγορά υπάρχουν αρκετά Αεροβόλα καλής ποιότητας και μέτριας.

Το δεύτερο που θα κοιτάξεις είναι η ταχύτητα του Αεροβόλου. Εκεί θα δεις και τις ανάγκες σου δηλαδή σε πόση απόσταση θα κτυπάς συνήθως τι θήραμα  και τι σφαιρίδια θα χρησιμοποιείς. Οι κατασκευαστές  συνήθως γράφουν στα φυλλάδια τους την ταχύτητα του προϊόντος κάθε μοντέλου αλλά αυτή συνήθως είναι πολύ μεγαλύτερη τις πραγματικής εξαιρούνται οι κατασκευαστές μερικοί στην Γερμανία, στην Αγγλία και Αμερική για τους υπόλοιπους αφαιρούμε 40m/sec. Όχι πως λένε ψέματα οι υπόλοιποι αλλά κάνουν την μέτρηση με ένα σφαιρίδιο ανάλαφρο αντί του κανονικού που υπάρχει στα καταστήματα για αυτό και δεν γράφει κανείς το βάρος του σφαιριδίου που έχει γίνει η μέτρηση. Μερικοί πωλητές προχωρούν και περισσότερο και λένε ότι σκοτώνουν 100 μέτρα και 150, υπάρχουν ορισμένα πολύ καλά Αεροβόλα που το πετυχαίνουν αυτό (τα έχω δοκιμάσει προσωπικά) Εμείς εδώ έχουμε μετρητή δικό μας και τα μετράμε. 

Το τρίτο που πρέπει να προσέξεις είναι η συμπεριφορά του όπλου κατά την βολή(σε Αεροβόλα ελατηρίου). Εάν το όπλο είναι πολύ θορυβώδες σημαίνει ότι δεν έχει καλό δέσιμο ή η ποιότητα των μετάλλων δεν είναι και η καλύτερη.

Το τέταρτο είναι το τράνταγμα που προκαλείται κατά την βολή (σε Αεροβόλα ελατηρίου) είναι σημαντικό διότι δεν θα έχουμε ακρίβεια στόχου και δεν θα μπορούμε να τοποθετήσουμε φακό στο συγκεκριμένο Αεροβόλο έστω και αν οι πωλητές μας διαβεβαιώσουν ότι παίρνει φακό, δεν έχουν καμία ευθύνη εάν σπάσει διότι θα σου λέγουν κάπου τον κτύπησες και τέτοια..

Το πέμπτο είναι το κέντρο βάρους στο όπλο. Όταν στοχεύουμε πρέπει το όπλο να σταθεροποιείται εύκολα και γρήγορα να μην μας σπρώχνει μπροστά ή πίσω. Συνήθως το κέντρο βάρους στα όπλα ευρίσκετε 16 πόντους από την σκανδάλη προς τα εμπρός (προς την κάνη).

Το βασικότερο είναι να μην αγοράσετε Αεροβόλο χωρίς να το δοκιμάσετε, να ρίξετε 5-6 σφαιρίδια έστω στο κατάστημα πώλησης αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κανονίστε ένα ραντεβού σε κάποιο σκοπευτήριο διότι αυτό θα σας βοηθήσει να δείτε την συμπεριφορά του και αν δένει με το κορμί σας ο όλος σχεδιασμός του διότι το αεροβόλο είναι διαφορετικό από ένα κυνηγετικό όπλο σε πολλά σημεία στην σκόπευση, στο κράτημα, στο βάρος, απόσταση βολής, σταθερότητα, και γενικά η όλη του συμπεριφορά κατά την βολή.

Τα τελευταία τύπου Αεροβόλα τρίτης γενεάς όπως συνήθως λέγετε (με μπουκάλα οξυγόνου 200bar ακόμα και ελατηρίου) δεν έχουν καμία σχέση με Αεροβόλα παλιάς τεχνολογίας που όλοι γνωρίζουμε είναι καλά όταν πηγαίνετε σε καταστήματα κυνηγετικών ειδών αν και δεν θέλετε να αγοράσετε ένα απλά δοκιμάστε για να πάρετε μια ιδέα και που ξέρετε μπορεί να σας πείσουν να πάρετε ένα από μόνα τους διότι μην ξεχνάτε το Α και το Ω στην σκόπευση ξεκινά από το Αεροβόλο για αυτό τώρα όλοι οι στρατοί στον κόσμο χρησιμοποιούν Αεροβόλα για καθημερινή εξάσκηση των στρατιωτών τους που είναι και ανέξοδα όπλα!!! 

Αυτά είναι τα σημαντικότερα στοιχεία για την αγορά ενός Αεροβόλου.

Καλές αγορές!!!

http://www.airgunhunting.com/By%20an%20airgun.htm

Αποσυνδεδεμένος aris90

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #18 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2008, 22:10:31 μμ »
Γειας σας παιδιά.Επειδή είμαι αρχάριος και τώρα αρχίζω σιγά σιγά να διαβάζω μερικά άρθρα για να πάρω μια ιδέα μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο για αεροβόλο πιστόλι γύρω στα 150-170 ευρώ?

Αποσυνδεδεμένος JOPA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #19 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2008, 16:01:06 μμ »
Φιλε aris90 , πουλαω ενα gamo combat 4" με ολα τα εξτρα του .Μου εχει κοστισει γυρο στα 160ευρω. Δες στις αγγελιες. Ειναι ενα τιμιο οπλο για τα λεφτα του. Φιλικα Γιαννης.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #20 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2008, 08:37:23 πμ »
Γειας σας παιδιά.Επειδή είμαι αρχάριος και τώρα αρχίζω σιγά σιγά να διαβάζω μερικά άρθρα για να πάρω μια ιδέα μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο για αεροβόλο πιστόλι γύρω στα 150-170 ευρώ?

Άρη δες και το walther cp99 (να υποθεσω οτι μιλας για πιστόλια με ποτηράκια και όχι με μεταλλικες μπίλιες (bb). Τα δεύτερα είναι εντελώς άστοχα σε σχέση με τα πρώτα...).

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #21 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2008, 09:05:17 πμ »
Κατοχος του συγκεκριμενου Walther (James Bond - The world is not enough χεχε) ημουν πριν το Crosman Phantom.
Κορυφαια κατασκευη ποιοτικα, πολυ καλη ευστοχια, ειχα κανει αρκετα καλα group στα 15 μετρα.
Το πισω σκοπευτικο ειναι ρυθμιζομενο αλλα με τροπο αισχρο που πρεπει να εχεις 3 χερια για να το ρυθμισεις.
Οι αρχικες βολες που η αμπουλα ειναι γεματη γινονται με αρκετο θορυβο και η σκανδαλη ειναι αρκετα εως πολυ σκληρη.
Το single action του οπλου ηταν αριστο.

Αποσυνδεδεμένος aris90

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #22 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2008, 18:30:37 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Βασικά έχω καταλήξει ανάμεσα σε δύο.Το ANICS Α-9000 και το Walther CP-99.Ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο?

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #23 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2008, 18:39:08 μμ »
Και τα δυο μοντελα ειναι καλα, αλλα εγω θα ''ψηφιζα'' το cp99. Η ποιοτητα κατασκευης των μοντελων της umarex ειναι κατα την γνωμη μου πιο μπροστα απο τον υπολοιπο ανταγωνισμο.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #24 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2008, 22:11:42 μμ »
Το περιμένω αύριο από τον Βασιλικό το cp99...Θα σας πω εντυπώσεις και θα σας κάνω και μιά ανασκόπηση.. :)

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #25 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2008, 23:09:56 μμ »
Κατοχος του συγκεκριμενου Walther (James Bond - The world is not enough χεχε) ημουν πριν το Crosman Phantom.

Kαι στο Golden Eye έχει το PPK/s του pri3st ::)

Αποσυνδεδεμένος aris90

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #26 στις: 25 Σεπτεμβρίου, 2008, 11:41:01 πμ »
Το περιμένω αύριο από τον Βασιλικό το cp99...Θα σας πω εντυπώσεις και θα σας κάνω και μιά ανασκόπηση.. :)
Στην ιστοσελίδα του Βασιλικού πλέον δεν υπάρχει το cp99 με το ασημένιο κλείστρο.Υπάρχει μόνο το μαύρο.Εσύ ποιο πήρες?

Και θέλω να ρωτήσω:Μόνο ηλεκτρονικά μπορώ να αγοράσω από το Βασιλικό?Δεν μπορώ να περάσω από το μαγαζί?

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #27 στις: 25 Σεπτεμβρίου, 2008, 12:35:17 μμ »
Ασφαλως φιλε Αρη και μπορεις να περασεις απο το μαγαζι. Η διευθυνση ειναι Δωδεκανησου 10 Α στην Θεσσαλονικη τηλ. 2310-540847

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #28 στις: 25 Σεπτεμβρίου, 2008, 13:41:39 μμ »
Το περιμένω αύριο από τον Βασιλικό το cp99...Θα σας πω εντυπώσεις και θα σας κάνω και μιά ανασκόπηση.. :)
Στην ιστοσελίδα του Βασιλικού πλέον δεν υπάρχει το cp99 με το ασημένιο κλείστρο.Υπάρχει μόνο το μαύρο.Εσύ ποιο πήρες?

Και θέλω να ρωτήσω:Μόνο ηλεκτρονικά μπορώ να αγοράσω από το Βασιλικό?Δεν μπορώ να περάσω από το μαγαζί?
Το ασημί πήρα...Ε μάλλον θα ήτν το τελευταίο...Τωρα όπου ναναι το περιμένω.. ;D

Αποσυνδεδεμένος aris90

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #29 στις: 25 Σεπτεμβρίου, 2008, 13:49:53 μμ »
Ασφαλως φιλε Αρη και μπορεις να περασεις απο το μαγαζι. Η διευθυνση ειναι Δωδεκανησου 10 Α στην Θεσσαλονικη τηλ. 2310-540847
Την ξέρω τη διεύθυνση.Απλά ήθελα να μάθω αν οι αγορές γίνονται μόνο ηλεκτρονικά ή και κανονικά.Θα το επισκεπτώ κάποια από τις επόμενες μέρες για να δω κάποια μοντέλα από κοντά.
Το ασημί πήρα...Ε μάλλον θα ήτν το τελευταίο...Τωρα όπου ναναι το περιμένω.. ;D
Δε βαριέσαι.Και το μαύρο καλό είναι.Αρκεί να υπάρχουν τα χρήματα.Αλήθεια γιατί υπάρχει τέτοια χρηματική διαφορά ανάμεσα στο μαύρο και το ασημί?22 ευρώ διαφορά για το ασημένιο κλείστρο?