Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 371390 φορές)

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #105 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 00:46:06 πμ »
Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει είδη απάντηση σε αυτό που θα ρωτήσω,μέσα στο φόρουμ μα δεν βρήσκω τπτ στην αναζήτηση :-[.Το 5,5 από το 4,5,χώρια του ότι έχει μεγαλύτερη καμπύλη τροχιά,μεγαλύτερη καταστρεπτική ικανότητα,λιγότερη ακρίβεια και λίγότερη ταχύτητα συγκριτηκά με το αντίστοιχο 4,5,τι άλλα πλεονεκτίματα και μειονεκτίματα έχει από το 4,5?

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #106 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 00:46:23 πμ »
Γεια σου Στελιο,

καλως ηρθες πρωτα πρωτα! Γιατι ομως 'γαμωτο' για το διαμετρημα 4.5?? Με καταλληλο παντρεμα βολιδας/οπλου, το 4.5 ειναι κατα παρασσαγγας:
 
α) ευκολοτερο στην σκοπευση, καθως εχει μικροτερη καμπυλη τροχιας (λογω αυξημενων ταχυτητων)

β) καλυτερη εγγενη ακριβεια (οταν συγκρινεται με το 5.5 και το 6.35)

γ) καλυτερη βαλλιστικη συμπεριφορα (δηλ. σε αποστασεις οπου τα αλλα διαμετρηματα εχουν χασει μεγαλο μερος της ταχυτητας τους, το 4.5 ακομα 'παει') :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

και φυσικα
δ) μεγαλη επιλογη βολιδων ωστε να εχεις ποικιλια στις εφαρμογες του.

Προσωπικα, θα σε ενθαρυννα να το ξανασκεφτεις.

φιλικα

Μπιριγκογκος

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #107 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 00:56:13 πμ »
Γεια σου Στελιο,

καλως ηρθες πρωτα πρωτα! Γιατι ομως 'γαμωτο' για το διαμετρημα 4.5?? Με καταλληλο παντρεμα βολιδας/οπλου, το 4.5 ειναι κατα παρασσαγγας:
 
α) ευκολοτερο στην σκοπευση, καθως εχει μικροτερη καμπυλη τροχιας (λογω αυξημενων ταχυτητων)

β) καλυτερη εγγενη ακριβεια (οταν συγκρινεται με το 5.5 και το 6.35)

γ) καλυτερη βαλλιστικη συμπεριφορα (δηλ. σε αποστασεις οπου τα αλλα διαμετρηματα εχουν χασει μεγαλο μερος της ταχυτητας τους, το 4.5 ακομα 'παει') :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

και φυσικα
δ) μεγαλη επιλογη βολιδων ωστε να εχεις ποικιλια στις εφαρμογες του.

Προσωπικα, θα σε ενθαρυννα να το ξανασκεφτεις.

φιλικα

Μπιριγκογκος

απλα πραγματα και στοιχειωμενα: με την ιδια ενεργεια η την ιδια ταχυτητα, φαινεται απο την αναλυση της πορειας του βληματος η δυνατοτητα του να διατηρησει την ταχυτητα. Δειτε:

http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=343.0

το ολον θεμα υπεροχης του 4.5 ειναι ο ανωτερος βαλλιστικος συντελεστης (συγκριτικες τιμες συντελεστη βολιδων εμποριου)

Μπιριγκογκος

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #108 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 08:05:25 πμ »
Καλημέρα,

Να υπάρχει ένα επίπεδο παρακαλώ!
Τα μηνύματα έχουν διαγραφεί! Επίσης μπορείτε να ανταλλάζεται pms ή ακόμη καλύτερα: τηλέφωνα.

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #109 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 10:22:31 πμ »
Γεια σου Στελιο,

καλως ηρθες πρωτα πρωτα! Γιατι ομως 'γαμωτο' για το διαμετρημα 4.5?? Με καταλληλο παντρεμα βολιδας/οπλου, το 4.5 ειναι κατα παρασσαγγας:
 
α) ευκολοτερο στην σκοπευση, καθως εχει μικροτερη καμπυλη τροχιας (λογω αυξημενων ταχυτητων)

β) καλυτερη εγγενη ακριβεια (οταν συγκρινεται με το 5.5 και το 6.35)

γ) καλυτερη βαλλιστικη συμπεριφορα (δηλ. σε αποστασεις οπου τα αλλα διαμετρηματα εχουν χασει μεγαλο μερος της ταχυτητας τους, το 4.5 ακομα 'παει') :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

και φυσικα
δ) μεγαλη επιλογη βολιδων ωστε να εχεις ποικιλια στις εφαρμογες του.

Προσωπικα, θα σε ενθαρυννα να το ξανασκεφτεις.

φιλικα

Μπιριγκογκος

απλα πραγματα και στοιχειωμενα: με την ιδια ενεργεια η την ιδια ταχυτητα, φαινεται απο την αναλυση της πορειας του βληματος η δυνατοτητα του να διατηρησει την ταχυτητα. Δειτε:

http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=343.0

το ολον θεμα υπεροχης του 4.5 ειναι ο ανωτερος βαλλιστικος συντελεστης (συγκριτικες τιμες συντελεστη βολιδων εμποριου)

Μπιριγκογκος

Στους πινακες πρεπει να υπαρχει λαθος ,για ξαναδες το ;)



Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #110 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 10:41:06 πμ »
Γεια σου jOhn

ευχαριστω για την υποδειξη. Στο παραδειγμα που διαθετεις οι βολιδες δεν εχουν ουτε την ιδια αρχικη ταχυτητα ουτε την ιδια αρχικη ενεργεια. Τους πινακες τους ειχα συνταξει με τη βοηθεια του Sierra Infinity V.50 , που θεωρειται το ιδανικο...Ουτως η αλλως, δεν προκειται να επανεξετασω το θεμα, προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος απο την αρχικη αναλυση. Η δε αντιδραση στα τοτε γραφομενα, δεν με εμπνεει να συνεχισω αυτη την αναζητηση, εφοσον, ο μονος λογος που το εκανα ηταν να προσφερω κατι στα μελη του φορουμ που δεν εχουν το προγραμμα, και το μονο που βγηκε απο την ολη υποθεση ηταν ο χλευασμος...(παρακαλω μην θεωρησεις οτι αυτο επικειται των δικων σου γραφομενων).

φιλικα

Μπιριγκογκος

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #111 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 11:26:08 πμ »
Στους πινακες πρεπει να υπαρχει λαθος ,για ξαναδες το  



Σαφως και υπαρχει λαθος. Βλεπουμε βλημα αεροβολου 177cal και 10,5grains
 να εχει αρχικη v0 900fps, και στις 200yds738fps. Δηλ. εχει χασει ΜΟΝΟ 162fps(18%), απο την στιγμη που τα ραβδωτα ΠΥΡΟΒΟΛΑ χανουν 500fps. KAΚΩΣ λοιπον που τα αεροβολα 177 δεν χρησιμοποιουνται στο αγωνισμα των 300μετρων ;D ;D ;D ;D ;D ;D............
.........Ωραιος πινακας, κομενος και ραμενος στα μετρα του επιστημονα :-[ :-[ :-[.....Εκτος αν εχουν βγει καινουρια βληματα 177 αυτοπροωθουμενα!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.............


Μπειτε εδω να δειτε τις αληθινες αποκλισεις ταχυτητας, και στις 50yds παρακαλω, οχι στις 200!!!!!!!! :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

http://www.straightshooters.com/ourtake/ottesthw100.html

Καντε την συγκριση 177 και 22 στα baracuda και βγαλτε τα συμπερασματα σας ;) ;) ;) ;)





« Τελευταία τροποποίηση: 09 Οκτωβρίου, 2008, 11:28:54 πμ από ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #112 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 11:35:28 πμ »
Γεια σου jOhn

ευχαριστω για την υποδειξη. Στο παραδειγμα που διαθετεις οι βολιδες δεν εχουν ουτε την ιδια αρχικη ταχυτητα ουτε την ιδια αρχικη ενεργεια. Τους πινακες τους ειχα συνταξει με τη βοηθεια του Sierra Infinity V.50 , που θεωρειται το ιδανικο...Ουτως η αλλως, δεν προκειται να επανεξετασω το θεμα, προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος απο την αρχικη αναλυση. Η δε αντιδραση στα τοτε γραφομενα, δεν με εμπνεει να συνεχισω αυτη την αναζητηση, εφοσον, ο μονος λογος που το εκανα ηταν να προσφερω κατι στα μελη του φορουμ που δεν εχουν το προγραμμα, και το μονο που βγηκε απο την ολη υποθεση ηταν ο χλευασμος...(παρακαλω μην θεωρησεις οτι αυτο επικειται των δικων σου γραφομενων).

φιλικα

Μπιριγκογκος



Στο παραδειγμα μου οι αρχικες ταχυτητες ειναι ιδιες. Με αυτο ως δεδομενο καθως και με τα  bc των βολιδων δεν θα βρεις κανενα  προγραμμα που να βγαζει τα αποτελεσματα που ειχες.Ουτε φυσικα και το sierra infinity v.50.
Οπως καταλαβαινεις το θεμα μας δεν ειναι η υποστιριξη καποιου διαμετρηματος αλλα η αναδειξη της αληθειας.
Προσωπικα προτιμω το  4.5 οταν η ακριβεια ειναι το κυριο ζητουμενο γιατι εχει πολυ ασθενεστερη ανακρουση (οταν προκειται για pcp) απο τα υπολοιπα ,στις ιδιες αρχικες ταχυτητες.
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Οκτωβρίου, 2008, 12:04:30 μμ από j0hn »

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #113 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 11:42:43 πμ »
Στους πινακες πρεπει να υπαρχει λαθος ,για ξαναδες το  



Σαφως και υπαρχει λαθος. Βλεπουμε βλημα αεροβολου 177cal και 10,5grains
 να εχει αρχικη v0 900fps, και στις 200yds738fps. Δηλ. εχει χασει ΜΟΝΟ 162fps(18%), απο την στιγμη που τα ραβδωτα ΠΥΡΟΒΟΛΑ χανουν 500fps. KAΚΩΣ λοιπον που τα αεροβολα 177 δεν χρησιμοποιουνται στο αγωνισμα των 300μετρων ;D ;D ;D ;D ;D ;D............
.........Ωραιος πινακας, κομενος και ραμενος στα μετρα του επιστημονα :-[ :-[ :-[.....Εκτος αν εχουν βγει καινουρια βληματα 177 αυτοπροωθουμενα!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.............


Μπειτε εδω να δειτε τις αληθινες αποκλισεις ταχυτητας, και στις 50yds παρακαλω, οχι στις 200!!!!!!!! :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

http://www.straightshooters.com/ourtake/ottesthw100.html

Καντε την συγκριση 177 και 22 στα baracuda και βγαλτε τα συμπερασματα σας ;) ;) ;) ;)







Συμφωνω οσον αφορα τα συμπερασματα σου αλλα το μηνυμα σου ειναι γεματο απο ειρωνεια και διαθεση για ατερμονη συνεχιση της αντιπαραθεσης.
Τι θα γινει? Θα το συνεχισουμε πολυ ακομα?

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #114 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 11:56:02 πμ »
Φιλε j0hn ειλικρινα δεν εχω καμια διαθεση και προθεση για τη διαιωνιση αυτης της διαμαχης. Αν συνεχιζω κατι να ξερεις οτι ΔΕΝ το αρχισα εγω. Ειμαι προθυμος να σταματησω εδω. Δηλωνω ομως πως αν ξαναδω  ειρωνικα παιδικα m@λ@kισμ3ν@ μυνηματακια περι τακων και αλλων p@p@rιων (σε οποιοδηποτε post) θα το χοντρυνω πολυ το θεμα :(.

Φιλικα  Βασιλης.
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Οκτωβρίου, 2008, 11:59:41 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #115 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 12:00:45 μμ »
Γιαυτό υπάρχουμε εμείς....
Για να μην το χοντρύνετε αλλά και να μην υπάρξει αφορμή για αυτό.
Τέλος παρακαλώ, και θυμίζω πως ο τίτλος του θέματος παραπέμπει σε συμβουλές προς νέους αεροβολιστές και την επιλογή του αεροβόλου τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου, 2009, 13:14:32 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος ntoulis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #116 στις: 20 Μαΐου, 2009, 17:46:35 μμ »
Για σας παιδια ονομαζομαι Χρηστος και ειμαι απο Γρεβενα πολυ ωραιο το φορουμ μεγαλο κολλημα τα αεροβολα!!Τωρα θα ξεκινησω να αποκτησω το πρωτο μου και θελω να με βοηθήσετε λιγο με την γνωμη σας!θελω να δωσω μεχρι 460 ευρω
σε  ελατηριου αεροβολο εχω βαλει στο ματι το diana 350 magnum panther 5.5mm.δωστε μου καμια γνωμη!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #117 στις: 20 Μαΐου, 2009, 18:20:00 μμ »
Επειδή ξέρω τα χούγια σας στα Γρεβενά  ;) θα σου προτείνω το Weihrauch HW77 σε 5,5 που έχει και ανοικτά σκοπευτικά.
Στη πράξη είναι το ίδιο με το HW97K που όμως δεν έχει ανοικτά σκοπευτικά.
Αν η έλειψη στα ανοικτά σκοπευτικά δεν είναι πρόβλημα, τα Weihrauch HW97K και Air Arms TX200 είναι μονόδρομος.
Τα περισσότερα αεροβόλα είναι ευθύβολα, αλλά ο κύκλος λειτουργίας των παραπάνω διαφέρει μακραν από αυτον των Diana.
Στα χρήματα αυτά θα με θυμηθείς!

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #118 στις: 20 Μαΐου, 2009, 18:20:31 μμ »
για σας παιδια ονομαζομαι Χρηστος και ειμαι απο Γρεβενα πολυ ωραιο το φορουμ μεγαλο κολλημα τα αεροβολα!!Τωρα θα ξεκινησω να αποκτησω το πρωτο μου και θελω να με βοηθήσετε λιγο με την γνωμη σας!θελω να δωσω μεχρι 460 ευρω
σε  ελατηριου αεροβολο εχω βαλει στο ματι το diana 350 magnum panther 5.5mm.δωστε μου καμια αλλη γνωμη!

Αμα κάνεις αν κόπο και διαβάσεις μερικές αν οχι όλες απο της σελίδες αυτου του θέματος θα δεις οτι θα καταλήξεις κάπου.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #119 στις: 20 Μαΐου, 2009, 21:30:41 μμ »
Ρε παδια λιγο ασχετο, ειχα δει στο Schneider, ενα 77αρι με κοντακι απο 97Κ και ηταν πανεμορφο. Υπαρχει αυτο στην Ελλαδα?
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης