Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 403744 φορές)

artistrifler

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #15 στις: 14 Μαΐου, 2008, 21:46:56 μμ »
Στην χωρα μας εχουν απαγορευτει ολες οι ''εναλλακτικες'' μορφες ασκησης κυνηγετικης δραστηριοτητας.Παραδειγμα η χρηση τοξου η βαλλιστρας.Στις Ηνωμενες Πολιτειες οταν σε μια περιοχη ανοιξει η περιοδος κυνηγιου προτεραιοτητα εχουν οι χρηστες ατλαλ- τοξου κλπ
Εδω μονο Λειοκαννο.....
AR

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #16 στις: 14 Μαΐου, 2008, 21:54:06 μμ »
     Εγω πιστευω οτι αν επιτραπει,τοτε οχι περισσοτερη αλλα λιγοτερη εγκληματικοτητα θα υπαρχει καθως αυτη τη στιγμη εγω πχ που ειμαι σαλεμενος ,θα αναγκαστω να αγορασω λειοκαννο για να κυνηγησω.αλλα επειδη κανεις δε θα παρει χαμπαρι οτι ειμαι σαλεμενος  και θα αποκτησω τελικα το οπλο,μεθαυριο που θα μου ερθει μια τρελη στιγμη θα πυροβολησω και θα σκοτωσω το γειτονα που παρκαρει εξω απο την πορτα μου!!!
      Στην ουσια απαγορευοντας μας το κυνηγι με αεροβολο,επιτρεπουν την κυκλοφορια περισσοτερων επικινδυνων οπλων και καποια απο αυτα θα καταληξουν αναποφευκτα σε λαθος χερια.τωρα θα μου πειτε οτι και τα αεροβολα μπορει να καταληξουν καπως ετσι,αλλα για να σκοτωσεις καποιον θα πρεπει να προσπαθησεις πολυ...η μαλλον παρα πολυ!
   Εδω θα συμφωνησω και με τη διαπιστωση του φιλου birigogos περι χρηματικων συμφεροντων.
   Ας προσπαθησουμε λοιπον να τους πεισουμε οτι θα τα παρουν γερα και απο τη δικη μας την τρελα ωστε να νομιμοποιοηθει το αεροκυνηγι αμεσα!!!ΕΛΕΟΣ και ΑΙΣΧΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #17 στις: 14 Μαΐου, 2008, 22:06:34 μμ »
Ο αγροφύλακας είναι σαν τον  Α'ι' Βασίλη. Όλοι τον έχουν ακούσει, μα κανένας δεν τον έχει δει.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #18 στις: 14 Μαΐου, 2008, 22:16:52 μμ »
Ο αγροφύλακας είναι σαν τον  Α'ι' Βασίλη. Όλοι τον έχουν ακούσει, μα κανένας δεν τον έχει δει.

 :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #19 στις: 14 Μαΐου, 2008, 22:23:51 μμ »
Ειμαι υπερ του κυνηγιου με αεροβόλα. Ηδη ομως εχεται επισημάνει τα προβληματα που ενδεχεται να προκυψουν αν αυριο οποιος εχει αεροβόλο το παρει και βγεί στο βουνο ή στην ταράτσα του.
Στην Ελλαδα δεν γνωρίζουμε τι θα πει qualification και νομιζουμε οτι ολοι κανουμε για ολα. Να το κανω λιανά. Οταν ημουν στην Μ Βρεττανία ειδα εκπαιδευτικό προγραμμα νοσηλευτριων διαρκειας αρκετων μηνων  για να μαθουν να περνουν αιμα απο ασθενείς. Στο τελος κοπηκαν και οι 8. καμμια δεν κριθηκε επαρκής και πηγαν για αλλες. Το προγραμμα αυτο ειχε μεγαλο κοστος αλλα δεν το λογαριασαν αφου ΔΕΝ ηταν επαρκείς. Εδω προσλαμβανουν ενα κοριτσακι που περασε πριν 3 χρονια στο ΑΣΕΠ και δουλευε σε supermarket, το "βαφτίζουν" απο την πρωτη μερα νοσηλευτρια και το χωνουν στα επειγοντα να κανει ο.τι και η πιο εμπειρη. Γινομαι κουραστικος ισως αναφεροντας ενα παραδειγμα απο τον μικροκοσμό μου, αλλα το νοημα ειναι οτι δεν θελω να δοθει το κυνηγι με αεροβόλα ετσι χυμα σε οποιονδηποτε, οπως γινεται αιωνες τωρα με το κυνηγι.
Κατα την γνωμη μου χρειάζεται πρωτα σωστη νομοθεσια και διαχωρισμος των αδειων για αεροβολα κατα τα διεθνη πρωτυπα.
Εκπαιδευση του υποψηφίου μεσα απο Ομιλους Field Target. Και εφοσον κριθει μεσα απο τους αγωνες να εχει δικαιωμα να κυνηγησει. Ετσι εκτος απο τεχνική και γνωση ειναι πιθανον (οχι βεβαιο) οτι θα αποκτησει και συνειδηση "αεροβολιστή" γνωριζοντας τα ΟΡΙΑ του ιδιου και του οπλου του.
Διαφορετικά με το μυαλο που διεπει εμας τους νεοελληνες μας βλεπω να διασυρομαστε απο οικολογους κλπ εως να καταντησουμε χωρα μονοφθαλμων.
Συγγνωμη  για την απαισιοδοξια αλλα αυτα που ζω καθημερινα  στην δουλειά μου και βλεπω και στα βουνα μας, δεν μου επιτρεπουν να αισιοδοξω οτι με το κυνηγι με αεροβόλα αν δεν στηθει με προϋποθεσεις τα πραγματα θα ειναι διαφορετικά. Να καταλαβουμε ολοι μας οτι δεν ειμαστε ικανοι για ολα πανω απο ολα και οτι ο αποκλεισμός μας απο κατι που θελουμε μπορει να μας πικραίνει αλλα οφελει το συνολο.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #20 στις: 14 Μαΐου, 2008, 23:01:46 μμ »
Υπερ. Μονο που για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να ειναι καποιος απο "μεσα" που να ξερει καλά τι να παει να πει Αεροβόλο και τι πάει να πει Κυνήγι. Σε οποια άλλη περιπτωση θα φτασουμε στη γνωστη κατασταση της σημερινης Ελλαδας οταν υπαρχουν πολλοι και αχρηστοι νομοι - κανενα εκτελεστικο οργανο και αλλες τετοιες αναντιστοιχιες.
Πολλοι περιορισμοι - κανενας ελεγχος!!!
Πολυ ακριβα αεροβολα - μικρη ποικιλια....
Πολλα αυτοκινητα - καμια συγκοινωνια...
Σκεψου οποια κατασταση θες. Η δυσαναλογια αυτη θα υπαρχει παντου.Γιατι αραγε;
Μηπως επειδη στα Περιβαλλοντικα του κρατος εχουν το πανω χερι οικονομολογοι;;;μαθηματικοι;;;πολιτκοι μηχανικοι;;;
Για να προοδευσεις σε κατι πρεπει να το εχεις σπουδασει. Και δε μιλαω για χαρτια , για πτυχια και master αλλα για γνωση του αντικειμενου που σου δινουν να διαχειριστεις.

Ο αγροφυλακας (μιας και τους μνημονευσαμε) της περιοχης μου (που δεν την αναφερω επειδη ειναι μονο ενας εδω και δε θελω να τον φωτογραφισω) ηταν  πριν μερικα χρονια εργολαβος οικοδομων.

Ό,τι να ΄ναι!

Δε το συνεχιζω...

ΥΓ: συγνωμη για το β ενικο...
ΥΓ2: δεν αφορα πολιτικά το οτι ανεφερα και να μην γινουν τετοιες συζητησεις στο forum

pri3st

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #21 στις: 14 Μαΐου, 2008, 23:31:43 μμ »
Ειμαι υπερ του κυνηγιου με αεροβόλα. Ηδη ομως εχεται επισημάνει τα προβληματα που ενδεχεται να προκυψουν αν αυριο οποιος εχει αεροβόλο το παρει και βγεί στο βουνο ή στην ταράτσα του.
Στην Ελλαδα δεν γνωρίζουμε τι θα πει qualification και νομιζουμε οτι ολοι κανουμε για ολα. Να το κανω λιανά. Οταν ημουν στην Μ Βρεττανία ειδα εκπαιδευτικό προγραμμα νοσηλευτριων διαρκειας αρκετων μηνων  για να μαθουν να περνουν αιμα απο ασθενείς. Στο τελος κοπηκαν και οι 8. καμμια δεν κριθηκε επαρκής και πηγαν για αλλες. Το προγραμμα αυτο ειχε μεγαλο κοστος αλλα δεν το λογαριασαν αφου ΔΕΝ ηταν επαρκείς. Εδω προσλαμβανουν ενα κοριτσακι που περασε πριν 3 χρονια στο ΑΣΕΠ και δουλευε σε supermarket, το "βαφτίζουν" απο την πρωτη μερα νοσηλευτρια και το χωνουν στα επειγοντα να κανει ο.τι και η πιο εμπειρη. Γινομαι κουραστικος ισως αναφεροντας ενα παραδειγμα απο τον μικροκοσμό μου, αλλα το νοημα ειναι οτι δεν θελω να δοθει το κυνηγι με αεροβόλα ετσι χυμα σε οποιονδηποτε, οπως γινεται αιωνες τωρα με το κυνηγι.
Κατα την γνωμη μου χρειάζεται πρωτα σωστη νομοθεσια και διαχωρισμος των αδειων για αεροβολα κατα τα διεθνη πρωτυπα.
Εκπαιδευση του υποψηφίου μεσα απο Ομιλους Field Target. Και εφοσον κριθει μεσα απο τους αγωνες να εχει δικαιωμα να κυνηγησει. Ετσι εκτος απο τεχνική και γνωση ειναι πιθανον (οχι βεβαιο) οτι θα αποκτησει και συνειδηση "αεροβολιστή" γνωριζοντας τα ΟΡΙΑ του ιδιου και του οπλου του.
Διαφορετικά με το μυαλο που διεπει εμας τους νεοελληνες μας βλεπω να διασυρομαστε απο οικολογους κλπ εως να καταντησουμε χωρα μονοφθαλμων.
Συγγνωμη  για την απαισιοδοξια αλλα αυτα που ζω καθημερινα  στην δουλειά μου και βλεπω και στα βουνα μας, δεν μου επιτρεπουν να αισιοδοξω οτι με το κυνηγι με αεροβόλα αν δεν στηθει με προϋποθεσεις τα πραγματα θα ειναι διαφορετικά. Να καταλαβουμε ολοι μας οτι δεν ειμαστε ικανοι για ολα πανω απο ολα και οτι ο αποκλεισμός μας απο κατι που θελουμε μπορει να μας πικραίνει αλλα οφελει το συνολο.

Εδω δεν υπαρχει ελεγχος καταλληλοτητας ουτε για την καθοδηγηση τροχοφορων βληματων με ενεργειες δεκαδων
χιλιαδων ποδολιβρων,που οπως αποδεικνυεται ειναι και τα πλεον φονικα. Μερικα ευρω ειναι αρκετα για να μας δωσουν το δικαιωμα να σκοτωσουμε  γιατι ¨"χασαμε τον ελεγχο" (λες και τον ειχαμε και ποτε) ,χωρις τιμωρια.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #22 στις: 15 Μαΐου, 2008, 17:05:03 μμ »
     Εγω πιστευω οτι αν επιτραπει,τοτε οχι περισσοτερη αλλα λιγοτερη εγκληματικοτητα θα υπαρχει καθως αυτη τη στιγμη εγω πχ που ειμαι σαλεμενος ,θα αναγκαστω να αγορασω λειοκαννο για να κυνηγησω.αλλα επειδη κανεις δε θα παρει χαμπαρι οτι ειμαι σαλεμενος  και θα αποκτησω τελικα το οπλο,μεθαυριο που θα μου ερθει μια τρελη στιγμη θα πυροβολησω και θα σκοτωσω το γειτονα που παρκαρει εξω απο την πορτα μου!!!
      Στην ουσια απαγορευοντας μας το κυνηγι με αεροβολο,επιτρεπουν την κυκλοφορια περισσοτερων επικινδυνων οπλων και καποια απο αυτα θα καταληξουν αναποφευκτα σε λαθος χερια.τωρα θα μου πειτε οτι και τα αεροβολα μπορει να καταληξουν καπως ετσι,αλλα για να σκοτωσεις καποιον θα πρεπει να προσπαθησεις πολυ...η μαλλον παρα πολυ!
   Εδω θα συμφωνησω και με τη διαπιστωση του φιλου birigogos περι χρηματικων συμφεροντων.
  Ας προσπαθησουμε λοιπον να τους πεισουμε οτι θα τα παρουν γερα και απο τη δικη μας την τρελα ωστε να νομιμοποιοηθει το αεροκυνηγι αμεσα!!!ΕΛΕΟΣ και ΑΙΣΧΟΣ

Εγώ ασχολούμαι και με τα λειόκαννα και πολλοί φαν του αεροβόλου υποθέτω.Το θέμα δεν είναι να επιτραπούν τα αεροβόλα και να απαγορευθούν τα λειόκαννα αλλά να επιτραπούν και τα αεροβόλα καθώς δεν υπάρχει κανένας λόγος για το αντίθετο

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #23 στις: 15 Μαΐου, 2008, 17:08:45 μμ »
Σωστος εισαι Γιωργο...Νομιζω οτι ο SnipAIR δεν ηθελε να πει κατι τετοιο αλλα οτι πρεπει να μπουν καποια σοβαρα κριτηρια για την αποκτιση κυνηγετικου οπλου με σκοπο την αποφυγη ασχημων συμβαντων απο ατομα που πραγματικα δεν θα επρεπε να βαστουν κανενος ιδους οπλο!
Αν κανω λαθος snipair διορθωσε με......

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #24 στις: 15 Μαΐου, 2008, 20:27:27 μμ »
    φιλε giorgos200sx εννοουσα ακριβως αυτο που ειπα,οτι δηλαδη πρεπει να υπαρξουν και εναλλακτικοτερες μορφες κυνηγιου ωστε να μην ειναι ολος ο κοσμος που θελει να κυνηγησει αναγκασμενος να προμηθευτει πυροβολα ,λειοκαννα η ραβδωτα .Λιγοτερα οπλα τετοιου ειδους στο δρομο σημαινουν λιγοτερα εγκληματικα περιστατικα που θα καταληγουν στο θανατο καποιου η καποιων! δε μιλαω για ελευθερια του αεροβολου εις βαρος των λειοκαννων σε καμια περιπτωση αλλα απλα για ελευθερια επιλογης του ιδιου του κυνηγου!!
      φιλε giorgos δεν ηθελα επ ουδενι να θιξω ουτε εσενα ουτε κανεναν ενασχολουμενο με τα λειοκαννα .απλα παρεθεσα μια λογικη πιθανοτητων που φανταζομαι οτι σε βρισκει συμφωνο
            Φιλικα Μαρκος

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #25 στις: 16 Μαΐου, 2008, 15:36:24 μμ »
Το θέμα είναι πως απαγοεύεται η χρήση του αεροβόλου για κυνήγι, επίσης για χρόνια τώρα δεν υπάρχει κάποιο επίσημο άθλημα για να χρησιμοποιήσεις τα κλασικά αεροβόλα, άρα γιατί επιτρέπεται η πώληση τους; Για να στοχεύεις σε κουτάκια στην αυλή σου; Δεν είναι παράλογο; Αγοράζουμε με την άδεια του κράτους ένα υπέροχο και ισχυρό όπλο που οι καθημερίνες συνθήκες σου απαγορεύουν τη χρήση του. Και είναι ευκαιρία να ξανασυζητηθεί το θέμα του που πραγματικά επιτρέπεται η χρήση του αεροβόλου. Στη αυλή μου σημαδεύοντας κουτάκια, όπου η γειτόνισσα μόλις με πάρει χαμπάρι και δικαιολογημένα ειδοποιήσει την Αστυνομία θα ξεμπερδέψω λόγω της ιδιοκτησίας του χώρου μου; Ή στο δάσος, έχω στήσει 10 χαρτινους στόχους και κοπανάω και περνάει ο Δασοφύλακας ή οποιοδήποτε ελεγκτικό όργανο θα ξεμπερδέψω λόγω της άπλας;
Όποιος μπορεί από τα μέλη του forum, ας μας δώσει μια επίσημη εκδοχή! Υπάρχει κάτι γραπτό επ'άυτού;
Στη καλύτερη περίπτωση -από τη Κρατική ματιά φυσικά- θα έπρεπε να απαγορεύεται η χρήση αεροβόλου γενικώς, διότι η σημερινή κατάσταση σε οδηγεί στη παρανομία (που εννοείτε πως δε θα έπρεπε να είναι παρανομία) με μαθηματική ακρίβεια.....
Σε οτι αφορά τους ελεγκτικούς μηχανισμούς θα ήθελα να πώ πως σε χώρες όπως η Γερμανία ο έλεγχος ασκείται και από τους ίδιους τους πολίτες, δηλαδή αν επιτρεπόταν το κυνήγι με τα αεροβόλα υπό συγκεκριμένες συνθήκες (κυνηγετική περίοδος, συγκεκριμένα είδη θηραμάτων, απουσία σιγαστήρα κ.τ.λ.) οι παραβάσεις θα έπρεπε να επισημαίνονται από εμας τους ίδιους, είτε σε μορφή σύστασης είτε σε μορφή καταγγελίας, αλλά στην Ελλάδα βλέπετε έχουμε το σύνδρομο του: "εγώ θα γίνω ρουφιάνος;", το οποίο είναι ισχυρότερο και από τις περιβαλλοντολογικές ευαισθησίες. Δε γίνετε όμως αλλιώς φίλοι μου, κάποια στιγμή για να διεκδικείς και να ασκείς αυτό που αγαπάς ως ενασχόληση πρέπει να το προστατεύεις και όλας, αλλά να υπακούς και στους λογικούς και αιτιολογημένους κανόνες που θα σου ζητηθεί να εφαρμόζεις.
Θα ήθελα και την άποψη των κατοικούντων στη Βρετανία επ'αυτού.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαΐου, 2008, 15:42:06 μμ από STF »

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #26 στις: 16 Μαΐου, 2008, 15:58:03 μμ »
Στεφανε,

μετα απο την προτροπη σου για το καθεστως στην Βρεττανια, πρεπει να πω οτι κατι που προφανως δεν εχει γινει αντιληπτο με ολα αυτα που εχουμε πει μεχρι τωρα για κυνηγι εδω, ειναι το γεγονος οτι δεν εχεις εδω το ελευθερο να παρκαρεις οπου σου τη δωσει και να πας στο χωραφι/δασος και να τουφεκας οτι και οποτε θελεις.

Το κυνηγι (ειτε φασιανων και λοιπων θηραματων ειτε των επιβλαβων- κουνελι, σκιουρο, κορακι κλπ) γινεται παντα ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΗ. Τι εννοω: πρεπει ο ιδιοκτητης της γης που θα κυνηγησεις να σου εχει δωσει ΓΡΑΠΤΗ αδεια, οπου δηλωνει τον τυπο οπλου που σου επιτρεπει να χρησιμοποιησεις. Στην δε περιπτωση πυροβολου η αεροβολου ανω των 12 ποδολιβρων, εισαι υποχρεωμενος να στειλεις κοπια της αδειας στην αστυνομια, για να εκπληρωσεις τις συνθηκες της αδειας οπλοκατοχης και οπλοχρησιας (FAC). Ετσι, π.χ. στην δικη μου περιπτωση, εχω φαρμες που μπορω να ριξω με οτι θελω, και αλλες οπου μπορω να χρησιμοποιησω μονο λειοκανο και αεροβολο. Αυτο αμεσως αμεσως σου δινει προστασια, καθως δεν ειναι αλλοι 15 γυρω γυρω με τουφεκια και κανενας δεν ξερει τι του γινεται, εισαι ο μονος που εχει δικαιωμα στη γη αυτη, και, νομικως, εισαι καλυμενος, καθως εχεις αδεια απο τον ιδιοκτητη να εισαι εκει με νομιμως κατεχομενο οπλο. Ετσι, αν σε δει η γειτονισα και φωναξει τους μπατσους, τους λες τι να παν να κανουν, μολις τους δειξεις την αδεια. Ασε που τις περισσοτερες φορες παιρνουμε την αστυνομια τηλεφωνο και τους λεμε που ειμαστε, γιατι και αυτοι δεν εχουν ορεξη να τρεχουν στα χωραφια να σε ψαχνουν. Εφοσον καποιος παρει τηλεφωνο και πει οτι υπαρχει τυπος με καμουφλαζ και οπλα στα χωραφια, η αστυνομια σε προστατευει λεγοντας τους οτι το ξερουν και οτι εισαι νομιμος. Κατι λεγαμε προ τινος περι κρατους.....

Αυτη ειναι μια σημαντικη διαφορα και κατι που, εφοσον δεν ασκειτε στην Ελλαδα, θα δημιουργησει σημαντικο προβλημα στην νομοθεσια περι ραβδωτων και αεροβολου για κυνηγι.

Φιλικα

Μπιριγκογκος

ελπιζω τα παραπανω να εξηγησαν την απορια σου, πες μου ομως εαν θελεις και αλλες λεπτομερειες.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #27 στις: 16 Μαΐου, 2008, 16:08:26 μμ »
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα και στη Γερμανία με τους διαφόρους ΦΟΝ ποε είναι κάτοχοι των εκτάσεων.
Το θέμα είναι πως αναφέρεις την ευσυνειδησία σου ως κυνηγός όταν ασκείς σωστά τα καθήκοντα σου για τη νόμιμη όδο προς το κυνήγι. Θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε πως συμπεριφέρονται οι κυνηγοί στην Αγγλιά όταν συναντούν τον "κακό" συνάδελφό τους. Ανυσηχούν για την ρετσινιά του ρουφιάνου άραγε;

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #28 στις: 16 Μαΐου, 2008, 16:12:16 μμ »
Καλησπέρα,

Τα αεροβολα τα πουλανε μηπως και εχεις κανενα σπιτι περιπου 400 τεραγωνικα και μακροστενο. Ωστε να βαρας απο τον καμπινε στο σαλονι...

Ομολογουμενως (και περαν της πλακας) η προηγουμενη θεση του STF με προβληματισε...

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #29 στις: 16 Μαΐου, 2008, 16:21:59 μμ »
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα και στη Γερμανία με τους διαφόρους ΦΟΝ ποε είναι κάτοχοι των εκτάσεων.
Το θέμα είναι πως αναφέρεις την ευσυνειδησία σου ως κυνηγός όταν ασκείς σωστά τα καθήκοντα σου για τη νόμιμη όδο προς το κυνήγι. Θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε πως συμπεριφέρονται οι κυνηγοί στην Αγγλιά όταν συναντούν τον "κακό" συνάδελφό τους. Ανυσηχούν για την ρετσινιά του ρουφιάνου άραγε;

Στεφανε,

εαν βρεθει κακος συναδελφος,
α) στη γη που δεν εχει αδεια να ειναι

Προσωπικο παραδειγμα: περπαταγα το σκυλο μια μερα σε μια αλανα και πετυχα ενα τυπο να ριχνει με αεροβολο αναμεσα στους περιπατητες και τα παιδια που παιζαν. Ουτε του μιλησα. Τηλεφωνο κατευθειαν στην αστυνομια και σε 2 λεπτα ηταν 3 περιπολικα και ενα ελικοπτερο εκει. Τον μαζεψαν και τον μπουζουριασαν σε ενα περιπολικο και αυτο ηταν το τελος. Μετα απο αυτο το επισοδιο δεν προκειτε ποτε στη ζωη του αυτος ο τυπος (νομικα τουλαχιστον) να μπορεσει να ξαναπιασει οπλο χωρις να παρανομησει.

αν ειναι στη γη που εχω εγω αδεια και αυτος οχι, το ιδιο και παλι θα συμβει και η ποινη ειναι φυλακιση καθως εχει διαπραξει εγκλημα με οπλο.

β) γιατι τουφεκαει ζωα που δεν πρεπει

το ιδιο. Δεν ξερω ουτε μια περιπτωση που καποιος ανεχθηκε τετοια συμπεριφορα. Ξερω φιλους που δεν ξαναμιλησαν ποτε γιατι βρηκε ο ενας οτι ο αλλος εκανε ματσακωνιες με οπλα και λαθροθηρια.

Οι κυνηγοι εδω ξερουν οτι το αθλημα μας ειναι προστατευομενο και ο μονος τροπος προστασιας ειναι η αστυνομευση του μεταξυ μας. Ενας να κανει μ.....κια, ολοι την πληρωνουμε, συνεπως μολις βρουμε καποιον που δεν ειναι ικανος και ευσυνηδητος με τα οπλα, τον τρωει η μαρμαγκα...

Φιλικα

Μπιριγκογκος