Αποστολέας Θέμα: Αυτοφωρο και δικασιμος.  (Αναγνώστηκε 95263 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #15 στις: 03 Οκτωβρίου, 2010, 20:16:30 μμ »
ισχυουν οσα αναφερετε 100% αλλα πιστευω οτι βοηθαει ωστε να σε δει το <<οργανο>> με αλλο  ματι
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #16 στις: 03 Οκτωβρίου, 2010, 20:18:16 μμ »
Θα ηθελα να ζητησω απο ολους τους φιλους να προσπαθησουν κατανοησουν το θεμα σε ολες του τις διαστασεις, ενω οσοι φιλοι τοποθετηθουν καλο θα ειναι να το κανουν με υπευθυνοτητα και νηφαλιοτητα.
Κατα την γνωμη μου φιλε Βασιλη καλα εκανες και παρουσιαστηκες. Μπορει να ταλαιπωρηθηκες αλλα απεδειξες εμπρακτα οτι δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις, ενω να ξερεις οτι η οικιοθελης προσελευση σου πιθανοτατα θα ληφθει υποψην.
Στο forum δεν υπαρχει κανενος ειδους παροτρυνση για βολες σε μερη οπου αυτες δεν επιτρεπονται.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #17 στις: 03 Οκτωβρίου, 2010, 20:20:19 μμ »
ισχυουν οσα αναφερετε 100% αλλα πιστευω οτι βοηθαει ωστε να σε δει το <<οργανο>> με αλλο  ματι

Η μήνυση δεν εχει ματια.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος basilzog

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #18 στις: 03 Οκτωβρίου, 2010, 20:21:50 μμ »
Α και κάτι άλλο για να ξέρουν και οι υπολοιποι η ποινη μου θα είναι μάλλον 6 μήνες με αναστολή.
Προσοχή λοιπόν. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που σκέφτονται σαν και εμένα, που θα μπορούσε κάποιος να με χαρακτηρίσει αφελή που θεώρησα οτι δεν θα έχω συνέπειες αν πάω κάπου μακριά απο κατοικημένη περιοχη.
Καλή συνέχεια σε όλους πάω να ξεκουραστώ λίγο γιατί η ταλαιπωρία ήταν απίστευτη.

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #19 στις: 03 Οκτωβρίου, 2010, 20:37:10 μμ »
Σε καμία περίπτωση δεν θα σε έλεγα αφελή, Εξάλλου οι περισσότεροι απο εμάς έχουμε πάει σε ανάλογη μη κατοικημένη περιοχή για βολές. Μάλλον άτυχο θα σε χαρακτήριζα. Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις συνηθίζω να λέω "μην σου τύχει" . Εύχομαι καλό ξεμπέρδεμα!
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #20 στις: 03 Οκτωβρίου, 2010, 22:42:18 μμ »
Φιλε Βασιλη αφου καταφερες την κυρια να μεινει και αυτη στο αυτοφορο, ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!! εγω σου βγαζω το καπελο.

Κατα τ'αλλα υπομωνη και ολα θα πανε καλα. Εχεις μπλεξει στα γραναζια του χαζου κρατους αλλα συντομα ελπιζω να ξεμπλεξεις αλώβητος.

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #21 στις: 03 Οκτωβρίου, 2010, 22:54:53 μμ »
Ο Βασίλης βρέθηκε σε λάθος μέρος, λάθος ώρα... :(
Στην θέση του θα μπορούσε να είναι κάποιος από όλους εμάς. Άραγε πόσες φορές δεν έχουμε σταθεί τυχεροί ; Πάντα αυτή δεν είναι μιά από τις ανησυχίες μας ; Φωνάζουμε για σκοπευτήρια ασφαλή, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο κάνοντας το χόμπυ μας. Η στάση-απόφαση να παρουσιαστείς οικειοθελώς και να αντιμετωπίσεις την κατάσταση όπως διαμορφώθηκε, ήταν ότι καλύτερο μπορούσες να κάνεις και σε επαινώ προσωπικά γι΄αυτό ! Έδειξες υπεθυνότητα και σοβαρότητα απέναντι στο ατυχές συμβάν, σίγουρα είναι θετικό για εσένα. Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς περαιτέρω, το μη χείρον, βέλτιστον.... δυστυχώς όμως... :(
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος giorgos350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 558
  • Πρεπει να φτασεις στα ακρα για να βρεις τη μεση!
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #22 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 09:14:48 πμ »
     Πηγαινετε  ολοι να  ζησετε στα χωρια σας , ειναι ησυχα , ολα σε πιο χαλαρους ρυθμους και δε σου μιλαει και κανενας... ;D
HW 97K 4,5 laminated blue V-mach Leapers 6-24*50 mildot
BSA R-10 5,5 FAC nikko stirling 12x50 mildot
ΒSA Lonestar 6,35 mm  Leapers 6-24* 50 mildot

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #23 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 09:29:05 πμ »
Ο Βασίλης θα δεχθεί όση βοήθεια χρειάζεται και μπορούμε να του δώσουμε.
Από τα γραφόμενα του υπάρχει μια δικαίωση σε όσα κατά καιρούς έχουν αναφερθεί εδώ μέσα ως μεσοβέζικές λύσεις και που τελικά όταν το φέρει η κακιά στιγμή καμια βοήθεια δε παρέχουν. Το λέω γιατί κάποια μέλη που έχουν μια μανία να διατυπώνουν με ακρίβεια του Νόμους έχουν δεχθεί κριτική από υπόλοιπα μέλη. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές να πρέπει να τηρήσω τις ισσοροπίες σε τέτοιου είδους αντιλόγους. Δε αδικώ καμία πλευρά, αλλά.... όπως έχουμε γράψει πολλές-πολλές φορές να διαβάζετε προσεκτικά και να μην ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙΤΕ. Πολλές φορές διαβάζουμε και συγκρατούμε αυτά που μας αρέσουν και που μας συμφέρουν. Δεν είναι έτσι όμως....


Βασίλη το θέμα σου θα συζητηθεί τη ερχόμενη Τετάρτη στη συνέλευση του ΑΟΦΑ και θα δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε. Θα είσαι σε επαφή με Μπάμπη και θα ενημερωθείς.

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #24 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 10:37:19 πμ »
Ο Βασίλης θα δεχθεί όση βοήθεια χρειάζεται και μπορούμε να του δώσουμε.
Από τα γραφόμενα του υπάρχει μια δικαίωση σε όσα κατά καιρούς έχουν αναφερθεί εδώ μέσα ως μεσοβέζικές λύσεις και που τελικά όταν το φέρει η κακιά στιγμή καμια βοήθεια δε παρέχουν. Το λέω γιατί κάποια μέλη που έχουν μια μανία να διατυπώνουν με ακρίβεια του Νόμους έχουν δεχθεί κριτική από υπόλοιπα μέλη. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές να πρέπει να τηρήσω τις ισσοροπίες σε τέτοιου είδους αντιλόγους. Δε αδικώ καμία πλευρά, αλλά.... όπως έχουμε γράψει πολλές-πολλές φορές να διαβάζετε προσεκτικά και να μην ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙΤΕ. Πολλές φορές διαβάζουμε και συγκρατούμε αυτά που μας αρέσουν και που μας συμφέρουν. Δεν είναι έτσι όμως....


Βασίλη το θέμα σου θα συζητηθεί τη ερχόμενη Τετάρτη στη συνέλευση του ΑΟΦΑ και θα δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε. Θα είσαι σε επαφή με Μπάμπη και θα ενημερωθείς.

+1000000000

Στέφανε έγραψες, ίσως μια απο τις καλύτερες κινήσεις :)
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος samgunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 371
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #25 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 11:19:45 πμ »
To που μπορεις να ριχνεις με το αεροβολο εχει γραφτει εδω μεσα απο εμενα και αλλους αρκετες φορες,παρολα αυτα καποια μελη εξακολουθουν να κανουν σκοποβολη στην υπαιθρο χωρις να λαμβαινουν υποψη σοβαρα τα τοσα που εχουν γραφτει στο φορουμ. Η νεοτεροι στο χωρο μπορουν να κανουν μια περιειγησει στα τοπικ που αφορουν το νομο και το αεροβολο,οποιος αψειφη το νομο απλα ξυνεται στη γκλιτσα του τσομπανη,γιατι η σταμνα παει πολλες φορες για νερο αλλα σπαει μια φορα.Το χομπι μας εχει να κανει με το νομο αμεσα και πρεπει αυτο να το λαβουμε υποψη ολοι μας,φιλε Βασιλη επειδη και εγω εχω τραβηχτει με το νομο λογο αυτης της τρελλας και τραβιεμαι σε καταλαβαινω απολυτα πιστεψε με,παρολο που ξερω τους νομους απ εξω και ανακατωτα,κατι μπορει να παει στραβα καμμια φορα.Σου ευχωμαι μεσα απ τη καρδια μου να ξεμπερδεψεις συντομα απ αυτη την υποθεση,και μη το βαζεις κατω.Φιλικα  Σαραντος.
Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη         Σαραντος.

Αποσυνδεδεμένος NIKOS

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #26 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 15:57:24 μμ »
To που μπορεις να ριχνεις με το αεροβολο εχει γραφτει εδω μεσα απο εμενα και αλλους αρκετες φορες,παρολα αυτα καποια μελη εξακολουθουν να κανουν σκοποβολη στην υπαιθρο χωρις να λαμβαινουν υποψη σοβαρα τα τοσα που εχουν γραφτει στο φορουμ. Η νεοτεροι στο χωρο μπορουν να κανουν μια περιειγησει στα τοπικ που αφορουν το νομο και το αεροβολο,οποιος αψειφη το νομο απλα ξυνεται στη γκλιτσα του τσομπανη,γιατι η σταμνα παει πολλες φορες για νερο αλλα σπαει μια φορα.Το χομπι μας εχει να κανει με το νομο αμεσα και πρεπει αυτο να το λαβουμε υποψη ολοι μας,φιλε Βασιλη επειδη και εγω εχω τραβηχτει με το νομο λογο αυτης της τρελλας και τραβιεμαι σε καταλαβαινω απολυτα πιστεψε με,παρολο που ξερω τους νομους απ εξω και ανακατωτα,κατι μπορει να παει στραβα καμμια φορα.Σου ευχωμαι μεσα απ τη καρδια μου να ξεμπερδεψεις συντομα απ αυτη την υποθεση,και μη το βαζεις κατω.Φιλικα  Σαραντος.

Φίλε Βασίλη,
Λυπάμαι πάρα πολύ για την ταλαιπωρία σου, όμως, θέλω να συμπληρώσω δυο πράγματα.
1.   φυλακή με αναστολή σημαίνει ότι αν καταδικαστείς έστω και για τροχαίο ατύχημα κινδυνεύεις να πας μέσα.
2.   αν έχεις άλλα όπλα, κυνηγετικά παραδείγματος χάριν (διότι είπες ότι δεν είσαι σκοπευτής) κινδυνεύεις με την απόφαση του δικαστηρίου να στα κατασχέσουν με μόνο δικαίωμα να τα πουλήσεις εντος δυο (2) ετών (από την παραλαβή τους από την ασφάλεια της περιοχής σου).

Με την σειρά μου παρακαλώ και εγώ τους υπευθύνους με κάποιο τρόπο να υπάρχει μια ανάρτηση με τους βασικούς κανόνες «συμπεριφοράς».
Μην ξεχνάτε ότι είναι το δεύτερο περιστατικό σύλληψης σε λίγο διάστημα – που έχει πάρει τακτική δικάσιμο αν θυμάμαι καλά. Αναφέρομαι σε κάποιον φίλο που συνελήφθη στο Αγρίνιο; γιατί είχε αεροβόλο μπιστόλι στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου.

Συγχαρητήρια και που το σκέφτηκες Einhorn.
Νίκος
BAM 40 4,5mm
BROWNING AUTO5 12g
BERETTA STONECOAT 12g
BERETTA 686 SILVER PIGEON 12g
BREDA VEGA SPECIAL 12g
SILMA S.P 12g
LIBERO DAFFINI 12g
ZABALA 213 20g
MANUARM FLOBERT 9mm
VOERE FLOBERT 9mm
GLOCK 17 9mm
SMITH & WESSON 686 38SP

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #27 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 21:00:00 μμ »
Το εργαλείο "του εγκλήματος" (αεροβόλο) κατασχέθηκε?
Φορούσε το ακατανόμαστο σκοπευτικό (διόπtρα)?
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος basilzog

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #28 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 22:25:19 μμ »
Το αεροβόλο το παρεδωσα με την διοπτρα του, επίσης δεν  ειμαι ή ημουν ποτέ κυνηγος , το αεροβόλο το είχα ΜΟΝΟ για σκοπευτικούς λόγους, ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση , ο μόναδικός σκοπός που έγραψα για αυτό που τράβηξα είναι να ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΘΕΙ και άλλος νεοεισερχόμενος στο χώρο, μου το ζήτησε βέβαια και ο Μπάμπης αλλά θα το έκανα έτσι και αλλιώς.
Τελικά το αεροβόλο μπορείς εύκολα να το αγοράσεις αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς σαν αεροβόλο (όχι με άδεια πυροβόλου) πουθενά , πρέπει μόνο να το έχεις στο σπίτι σου και αυτό δεν ξέρω αν είναι και παράνομο.


Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #29 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 23:08:56 μμ »
Κύριε basilzog,λάθος καταλάβατε(ή λάθος σας τα μετέφεραν,προφανώς για λόγους σκοπιμότητας).
Το γεγονός είναι ότι είσθε παραβάτης του Νόμου(είτε σας αρέσει είτε όχι,ή στους υπόλοιπους που διαβάζουν).Τα αεροβόλα όπλα σαφέστατα μπορούν και να χρησιμοποιήθουν στους χώρους που αρμόζουν να χρησιμοποιούνται τα όπλα(και μην αναφέρεται παρακαλώ περί ήπιων δυνάμεων και τα σχετικά γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Το όπλο είναι όπλο και πρέπει να αντιμετωπίζετε σαν τέτοιο άσχετα από την δύναμη που διαθέτει ή το διαμετρημά του).
Όπως είναι νόμιμο να οδηγεί κάποιος το αυτοκίνητό του στο δρόμο,έτσι είναι παράνομο να το οδηγεί πάνω στο πεζοδρόμιο.Αν δεν καταλαβαίνετε την διαφορά του πού είναι νόμιμο να χρησιμοποιήτε το αεροβόλο και πού όχι,ίσως δεν πρέπει να το χρησιμοποιείτε καθόλου.
Διακρίνω ένα πνεύμα αλληλεγύης από διαφόρα μέλη απέναντι σε μία καθαρά παραβατική κίνηση,και το πιό δυσάρεστο είναι ότι εκπρόσωπος(?) του ΑΟΦΑ(που να σημειωθεί ότι τελεί ακόμα υπό σύσταση)δηλώνει ότι θα σταθεί δίπλα στον κύριο basilzog και δεν καταλαβαίνω υπό ποιά ιδιότητα.
Του σκοπευτικού συλλόγου;(γιατί τέτοιος δεν είναι).
Του κοινωνικού φορέα απανταχού κατετρεγμένων και χριζόντων αμνηστίας;
Του φιλανθρωπικού ιδρύματος;
Μήπως να ξεκινήσουμε και απεργία πείνας;
Συγγνώμη για το έντονο ύφος αλλά είναι ανήκουστο το να παραβαίνουμε το Νόμο και να "ζητάμε και τα ρέστα".
Diana 100 .177
R9 .177