Αποστολέας Θέμα: Αυτοφωρο και δικασιμος.  (Αναγνώστηκε 96889 φορές)

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #75 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 08:09:23 πμ »
καλα μας ειπε μ@Λ@#$ς ο παγωτατζης μου φαινεται.

Αποσυνδεδεμένος samgunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 371
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #76 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 09:20:06 πμ »
Φαινεται οτι υπαρχουν και καποιοι που δεν εχουν ποτε παραβιαση το νομο περι οπλων ποτε και γιαυτο και εχουν το δικαιωμα να μιλουν με πιο σκληρο τονο απο οτι μπορω εγω.Θα μπορουσα και εγω να γραψω σα το φιλο το Mangusta,στον ιδιο τονο αλλα στη ζωη μου υπηρξα παντα δικαιως.Γνωρισα το αεροβολο τη δεκαετια του 70 που στο χωριο μου το Ρεντη ριχνανε με λειοκαννα στα τοτε χωραφια πισω απο τη πλατια του Αγ.Ιωαννη,που ηταν μια εκταση μεχρι το ALLOU PARK στα δυτικα και βορεια εκει που ειναι τα λεωφορεια του κτελ μετα τη Π.Ραλλη.Σε αυτη την εκταση κυκλοφορουσες με το αεροβολο καθημερινα και δεν εδεινε σημασια κανεις,παρολο που ηταν παντα παρανομα γιατι υπηρχαν και σπιτια και βιοτεχνιες σπαρμενες μες την εκταση.Οχι δηλαδη οτι δεν μπορουσες να πας Ν φαληρο-Ταυρο -Μοσχατο αλλα επεφταν λιγο μακρυα για καθε μερα,με το περιπολικο της αστυνομιας συνατιοσουνα συχνα πυκνα ,μια χαιρετουρα αρκουσε για να συνεχεισεις το δρομο σου.Αυτα ολα αλλαξαν μεσ τη δεκαετια του 80 και μετα,πως μπορω εγω λοιπων με ενα τετοιο παρελθον να το παιξω νομιμοφρων?Μπορω να δοσω της ιδιες συμβουλες που πολυ σωστα γραφη ο Μανγκουστα στο πως πρεπει να κινεισαι με ενα αεροβολο,αλλα οχι με τον ιδιο τονο,γιατι δεν εχω τετοιο δικαιωμα, δεν με αφηνει η συνειδειση μου.Το 2010 οταν διαβαζω για εξορμισεις στην υπαιθρο με αεροβολο πραγματικα με πιανει ανατριχιλα,σε μια εποχη που ολοι εχουν ενα κινητο στη τσεπη και με ενα οπλο που ειναι σα τη μυγα μεσ το γαλα στην ελληνικη υπαιθρο αφου δεν ειναι ο φυσικος χωρος του, οπως συμβαινει με το λειοκαννο.
Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη         Σαραντος.

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #77 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 09:55:28 πμ »
Συνφορουμίτη basilzog. Όλοι ευχόμαστε να μην βρεθούμε στην δυσάρεστη θέση στην οποία βρέθηκες. Όλοι βέβαια άλλος λίγο άλλος πολύ παραβαίνουμε ή έχουμε παραβεί στο παρελθόν  τον νόμο. Πιστεύω όμως ότι οι περισσότεροι παρότι μπορεί να μην ακολουθούν το γράμμα του νόμου   κινούνται στα πλαίσια που καθορίζει ο νομοθέτης αλλά και της κοινής λογικής για την ασφάλεια την δική μας και των συμπολιτών μας. ΕΣΥ ήσουν άτυχος, όχι γιατί απλά παρενέβης τον νόμο αλλά επειδή βρέθηκε η κυρία να σε καταδιώξει και να σε μηνύσει για κυνήγι. Παρότι δεν ήσουν νόμιμος το σίγουρο είναι ότι δεν κυνηγούσες. Πιστεύω ότι απλά θα ταλαιπωρηθείς αλλά μίλησε με κάποιον δικηγόρο έγκαιρα για να χτίσει το υπερασπιστικό σου προφίλ. Τα ελαφρυντικά είναι πολλά. Να  σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά. Δεν ξέρω πως θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε έμπρακτα όμως το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς αισθανόμαστε έστω και για λίγο το ίδιο ένοχοι, το ίδιο παραβάτες. Οι νόμοι αλλάζουν ανάλογα με τους καιρούς που διανύουμε. Εγώ συντάσσομαι πλήρως στην γραμμή που χάραξε για το θέμα αυτό ο Einhorn για την αμέριστη συμπαράσταση και αλληλεγγύη με οποιοδήποτε τρόπο. Ο συνφορουμίτης mangusta βέβαια πρόλαβε να σε καταδικάσει δίχως ελαφρυντικά σαν να επρόκειτο για μια απλή κλήση για παραβίαση κ.ο.κ. Έχει με εντιμότητα και ειλικρίνεια καταθέσει την άποψη του. Θεωρώ όμως ότι με    την στάση του κινδυνεύει να απομονωθεί μιας και εναντιώνεται στην βούληση και την επιθυμία των πολλών για την υπεράσπιση του παραβάτη basilzog, με οποιοδήποτε νόμιμο μέσο. Η αλληλεγγύη μεταξύ μας είναι από τους  θεμελιώδης λίθους ύπαρξης αυτού του forum.

Αποσυνδεδεμένος pagotatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #78 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 18:59:20 μμ »
Ο συνφορουμιτης basilzog οπως και να το κανουμε παρεβη τον νομο οχι απο αγνοια τελικα
αλλα απο το 'και τι εγινε μωρε" που μας εχει φαη και μας εχει γεμιση προβληματα.Και ολοι
βλεπω ετοιμοι να τον δικαιολογησετε ενω θαβετε τον magousta γιατι λεει τα συκα συκα.
Και παλι θα πω.ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ και τοτε αυτου του ειδους η παρανομια εχει πολλες
πιθανοτητες να εκληφθη σαν παρατυπια και να ληξη με μια συμβουλη (να μην ξαναγινη
και να προσεχετε, πηγαινετε κυριε) αντι για αυτοφωρο και δικη.Αν ρωτησης αστυνομικο
ειναι και εναντιον της σκοποβολης αλλα τι να κανη που το επιτρεπει ο νομος.Παιδια σκοποβολη
στο σκοπευτηριο,οφθαλμιδα οταν με το καλο επιτραπη το FT και εδω.Δεν ειναι για μαγκιες
η εποχη.Ολοι ειναι ψοφιοι για παρεξηγηση,και απαγορευσεις.Εφοσον ζουμε εδω νομιζω οτι
πρεπει να παμε με το ρευμα ειδαλως θα πνιγουμε.
Αυτα και sorry για το μακακες.
ΦΙΛΙΑ

Αποσυνδεδεμένος joncr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Πάει......το χάσαμε τελείως...
    • To Blog μου ...
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #79 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 19:15:36 μμ »
Παιδια, διαβαζω , διαβαζω...και ακρη , ή μαλλον καποιο νοημα δεν βγαζω.
Προσπαθεια να αποδεικτει το προφανες ή να κρυφτουμε πισω απο το δακτυλό μας ;;;
Εχω αεροβολα από 14 χρονων, ειμαι 40 και για το σκοπευτιριο εμαθα και πηγα πριν 10 μερες χαρις στο σαιτ.
Don't we all ????
Αir Arms Tx 200 HC Walnut Spartan
Hawke Airmax SR12 6-18X44 AO
HW 80 5.5 mm
HAWKE SPORT HD 4 X 32 MIL DOT
BENJAMIN MARAUDER 5,5 mm

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #80 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 19:18:31 μμ »
Γειασου ρε Σπυρο μεγαλε ;)
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #81 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 19:31:17 μμ »
Εγω ρε παιδιά στην Κομοτηνή σε ποιο σκοπευτήριο να πάω?
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος zervoularos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #82 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 20:08:48 μμ »
Έλα ντε?

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #83 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 20:43:51 μμ »
Μαλλον θα πάω στο δικό μου  ;)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #84 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 20:46:11 μμ »
Μαλλον θα πάω στο δικό μου  ;)


Και ο φίλος μας basilzog στο ''δικό του'' πήγε.

Γιαυτο μην τα θέλουμε όλα δικά μας. :)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #85 στις: 07 Οκτωβρίου, 2010, 06:30:03 πμ »
Ευτυχώς η επαρχία διατηρεί ακόμη την "ευχέρεια της παρανομίας".
Ή αγαπάς το αεροβόλο και ρισκάρεις, το παλεύεις, ή αλλάζεις χόμπυ (λόγω τραγελαφικής νομοθεσίας βεβαίως).
Διαλέγεις και παίρνεις...
Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #86 στις: 07 Οκτωβρίου, 2010, 09:58:27 πμ »
Μαλλον θα πάω στο δικό μου  ;)


Και ο φίλος μας basilzog στο ''δικό του'' πήγε.

Γιαυτο μην τα θέλουμε όλα δικά μας. :)

Αν δεν τα θέλουμε ΟΛΑ δικά μας ... ας πάμε να παραδώσουμε αεροβόλα, ΔΙΟΠTΡΕΣ, ΣΙΓΑΣTΗΡΕΣ και σώβρακα (αν ψαχτεί κάποιος και στα σωβρακα μπορεί να βρει νομικούς περιορισμούς  :D καθότι ως γνωστόν η Ελλάς είναι ένα απέραντο μπουρδέλο). Υπάρχει και η λύση να αγοράσουμε ένα jet ή ελικόπτερο για να ερχόμαστε στο ένα και μοναδικό παράνομο σκοπευτήριο της Αττικής, εαν επιτρέπεται η μεταφορά με αυτό το φτηνό μέσο μετακίνησης.

Είναι προφανέστατο ότι ο Νόμος ΠΑΣΧΕΙ και μπορεί να την "πληρώσει" ο οποιοσδήποτε "άτυχος". Αυτό νομίζω πως είναι γνωστό σε όλους μας εδω σε αυτό το forum. Αλλωστε για αυτό υπάρχουν και εδω περιορισμοί στα γραφόμενα, στην διατύπωση κλπ. Ο πρώτος "μη παράνομος" (τι χαρακτηρισμός για εναν απλό αεροβολιστή!!!)  ας βγει να γράψει κάτω από το μύνημά μου πως ψέμματα γράφω ή ότι λάθος έχω.
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος iliasb

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #87 στις: 07 Οκτωβρίου, 2010, 10:33:06 πμ »
Ναι ή νομοθεσία πάσχει, αλλά εάν μου επιτρέπεται μην τα ρίχνουμε όλα εκεί! ίσως πολλοί διαφωνήσουν,
όμως θα πρέπει να σας εφιστήσω την προσοχή σε μερικά πραγματάκια, πχ. και για του λόγου το αληθές
τον πιο πάνω κύριο, δεν τον έπιασε κανένας αστυνομικός να τον πάει αυτόφωρο, και ούτε φταίει το αεροβόλο, και με σφεντόνα να ήταν πάλι το ίδιο
θα γινόταν, δεύτερον θα πρέπει να ξέρετε ότι και νερά στο δρόμο εάν ρίξετε, εάν γίνει καταγγελία θα πάτε στο τμήμα και πιθανόν στο αυτόφωρο!
Εννοώ ότι, οτιδήποτε ενοχλήσει κάποιον συμπολίτη μας, αυτός μπορεί να κάνει καταγγελία και η συνέχεια στο τμήμα
και στο Δικαστήριο, αυτό που θέλω να πω είναι ότι το σύστημα είναι χάλια, και δεν φταίνε πάντα οι αστυνομικοί! μου έχει συμβεί στην καριέρα μου και
έχω τιμωρηθεί ακριβώς γι αυτόν τον λόγο, γιατί προσπάθησα να συμφιλιώσω δύο πολίτες που είχαν πρόβλημα, αφού συμφώνησαν ότι έπρεπε
να λυθεί το πρόβλημα χωρίς Δικαστήρια και αυτόφωρα, την επόμενη μέρα ο καταγγέλλων το ξανασκέφτηκε και μου έκανε αναφορά γιατί δεν ενήργησα κατά τον νόμο!!!
Προσπάθησα να συμφιλιώσω δύο ανθρώπους, και αυτοί με τιμώρησαν! και μην νομίζεται οτι αυτά γίνονται σπάνια, το αντίθετο.
Τα συμπεράσματα δικά σας!

Αποσυνδεδεμένος tas66

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #88 στις: 07 Οκτωβρίου, 2010, 12:15:54 μμ »
   Αγαπητοί φίλοι. Ο λόγος που το περιστατικό εξελίχθηκε έτσι είναι η "κυρία". Θα μου επιτρέψετε να προσεγγίσω το "θέμα", από μία άλλη πλευρά και να με συγχωρήσετε, για το off topic.
  Άλλος ένας συνάνθρωπός μας, υπερασπιστής της φύσης, μαχητικός και έτοιμος για να πέσει στην "πυρά" για τον κακό -κυνηγό- όπως νόμισε.
  Tο αποτέλεσμα η περιπέτεια του Βασίλη. Ειλικρινά πιστεύω, ότι αν είχε καταλάβει, ότι σημάδευε στόχους, δεν πρόκειται να είχε κάνει τίποτα από αυτά που επέλεξε να κάνει. Θα είχε περιοπιστεί σε επιπλήξεις και μικροτσαμπουκάδες.
  Επειδή δηλώνω κυνηγός και μάλιστα θέλω να πιστεύω, από τους πλέον ενημερωμένους στον χώρο, θα κάταθέσω δύο τρείς σκέψεις μου.
  Οι περισσότεροι των σύγχρονων νεοελλήνων,(νέων της δυτικής κοινωνίας γενικά), έχουν μεγαλώσει μέσα στις πόλεις. Αυτό, έχει οδηγήσει αρκετούς από αυτούς, στην υιοθέτηση θέσεων υπερπροστασίας για την φύση. Αντιμετωπίζουν το φυσικό περιβάλλον, σαν ένα χώρο αποστειρωμένο, που η ανθρώπινη ύπαρξη τον μολύνει, τον καταδυναστεύει και τον απομυζεί.  Φυσικά, ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΩΝΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, πως να αντιληφθείς ότι αυτός είναι, ο φυσικός χώρος στον οποίο, θα έπρεπε να μεγαλώνεις και όχι τα τέσσερα ντουβάρια στα οποία είσαι κλεισμένος όλο το 24ωρο. Πώς μέσα από αυτό τον παραλογισμό, που ονομάζουμε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, ή Πάτρα, να μπορείς να αντιμετωπίσεις αντικειμενικά, τις δράσεις που λαμβάνουν χώρα στην φύση. Μάλλον αδύνατον θα έλεγα. Δικαιολογώ λοιπόν, σε μεγάλο βαθμό, αυτή την υπερπροστατευτικότητα, και βλέπω με συγκατάβαση τους ανθρώπους που εκφράζουν την ανησυχία τους για την φύση, με τέτοιους τρόπους. Σημειωτέον, ότι και εγώ, στην Αθήνα μεγάλωσα και ζώ έως σήμερα.
  Όμως, όμως..... πως αυτή την υπερευαισθησία, θα την κάνω και κριτήριο, για όλη την κοινωνία. Πώς αυτός που έμαθε το λάθος για σωστό, θα αποφασίζει για όλους; Πώς θα αντιληφθούν, οι άνθρωποι αυτοί, ότι η συλλογή τροφής από την φύση, είναι μία διαδικασία επιβίωσης, καταχωρημένη στον σκληρό δίσκο των γονιδίων μας; Σε κάποιους (αρκετούς από εμάς), σε τέτοιο βαθμό που την κάνουν τρόπο ζωής, προσαρμωσμένο βέβαια, στα σύγχρονα δεδομένα και κάτω από τους κανόνες που επιβάλλουν, οι νόμοι της φύσης πρώτα, αλλά και της χώρας μας και της Ε.Ε. γενικώτερα.
  Βέβαια, οι ίδιοι άνθρωποι που κατηγορούν τους κυνηγούς, είναι διατεθιμένοι να μαζέψουν χόρτα ή μανιτάρια, από το βουνό ενώ δεν διστάζουν οι περισσότεροι, να καταβροχθίζουν τα παϊδάκια ή τα ψαράκια (που κάποιος άλλος έπιασε ή τεμάχισε) χωρίς κανένα ίχνος τύψεων. Είναι άλλωστε, ίδιον γνώρισμα της σύγχρονης Ελλάδας, η υποκρισία. Μας την διδάσκουν οι πολιτικοί μας, αρκετές δεκαετίες και την έχουν κάνει βίωμα πλέον, οι περισσότεροι. Ας πάμε λοιπόν με τον σωρό και ας κάνουμε ότι κάνουν και οι άλλοι. Είναι το εύκολο άλλωστε και οι νέοι μας σαν μαλθακοί που έχουν γίνει, που να μπουν σε διαδικασία κουβαλήματος ενός όπλου, (ή ενός αεροβόλου αν επιτρεπόταν), στο βουνό ή στον κάμπο για κυνήγι. Αυτά είναι βάρβαρα και κουραστικά σπόρ, που προυποθέτουν πνέυμα και σώμα, μαχητικό και ασυμβίβαστο.
 Ας αφήσουμε λοιπόν, τους μπούληδες και τις υπερευαίσθητες να διαφεντεύουν αυτά, που τους είναι άγνωστες λέξεις και ξένα σώματα και τότε να δείτε τι ωραίες αποφάσεις, θα λαμβάνονται για εμάς χωρίς εμάς.
  Το νέο νομοσχέδιο για τα όπλα, θα λάβει υπ'όψιν του τα σχόλια της διαβούλευσης, όσο και αυτό που έγινε για τον Υμηττό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει ο καθένας μας να μπει και να καταθέσει, την τεκμηριωμένη άποψή του, για αυτό που μας ενδιαφέρει όλους και αγαπάμε . Την σκοποβολή και την νόμιμη κατοχή και διακίνηση των αεροβόλων μας, χωρίς παρατράγουδα από οποιονδήποτε καλοθελητή. Όσο για το κυνήγι, η κουβέντα για το αν θα έπρεπε να επιτρέπετε με αεροβόλο έχει ξαναγίνει, αλλά δυστυχώς η φιλοσοφία του νομοθέτη είναι τέτοια, που το ενδεχόμενο αυτό, μάλλον θα παραμίνει στα αζήτητα για αρκετά χρόνια ακόμη.
  Φιλικά
  Τάσος
 
   

Αποσυνδεδεμένος tsolakosx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #89 στις: 07 Οκτωβρίου, 2010, 12:55:09 μμ »
Πραγματικά μεγάλη περιπέτεια για το τίποτα. Κρίμα για τους νόμους μας.
Είμαι στην επαρχια και το μόνο σκοπευτήριο που έχω είναι η αυλή του εξοχικού. Ξέρω τι επιτέπεται και τι απαγορέυται και με την ευκαιρία του νέου νόμου έχω την εξής πρόταση. Να δηλώνουμε τα αεροβόλα στην αστυνομία ως σκοπευτικά (όχι ως κυνηγετικά βέβαια) για να έχουμε το δικαίωμα της κατοχής τους και να ξέρουν ποιός έχει τι. Να μπορούμε να ασκούμε τη σκοποβολή όχι μόνο στα σκοπευτήρια αλλά (γιατί δεν υπάρχουνε παντού) και σε υπαίθριους χώρους τηρουμένων βέβαια των μέτρων ασφαλείας. Δηλαδή αν είμαι σε ένα χωράφι και με δεί ο αγροφύλακας ή ο αστυνομικός να έχω ένα χαρτί για το όπλο και αφου δεν έχω θυράματα μαζί μου (δεν είμαι κυνηγός) αλλά στόχους και έχω τηρήσει τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας να μη μπορεί να μου κάνει τίποτα. Αντί να στραγγαλιστεί ο αεροβολισμός από τον νόμο πρέπει να προοθηθεί σαν άθλημα και σαν χόμπι. Προτιμώ να δηλώνω το όπλο μου και να είμαι νόμιμος από το να είμαι σε ένα θολο καθεστώς παρανομίας.
Remington Vantage 4,5 cal - Tasco 4~16x40
Cometa 200 - 4,5 cal - CenterPoint 4x32
Hatsan 135 5,5 cal - Riflescope 6~24x50
Crosman 1008 4,5 cal Co2