Αποστολέας Θέμα: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα  (Αναγνώστηκε 123734 φορές)

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #60 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:20:15 μμ »
Ποιος σου ειπε οτι ειναι νομιμες οι διοπτρες μεσα στο ΚΕΒΟΠ???


ΟΕΟ??? πες μου ότι θέλεις και απάντηση???  ;D γράφεις που γράφεις μια πρόταση σαν άστοχη βολλίδα... θες και απάντηση τώρα??

Ας είμαστε σοβαροί !!

Λοιπόν...νομίζω ότι παρασύρθηκα...παιδιά ΤΕΛΟΣ... είπαμε ότι είπαμε...ο κάθε ένας να βγάλει τα συμπεράσματα του. Ή συνεχίζει να τρέμει μην τον πιάσουν... ή κάνει κάτι και ξεμπερδεύει... αυτά !!

Καλό βράδυ.. Over and out !!

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #61 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:21:40 μμ »
H αγνοια σου δεν αντικαθισταται απο το πνευμα...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #62 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:24:07 μμ »
Το δικό μου συμπέρασμα είναι "φωτοβολίδα"
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #63 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:24:53 μμ »
Όποτε ανέβεις...έλα ψάξε με να σε κεράσω καφέ και να τα πούμε. Δεν θα δυσκολευτείς να με βρείς. Ψάξε για διόπτρες και θα με βρείς εύκολα. Αν είσαι και όργανο... είμαι στην διάθεση σου για κάθε έλεγχο !!

Φιλικά...

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #64 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:25:41 μμ »
ο thorin είναι ευστοχος 100%. δεν συνηθίζει να αστοχεί .. έχουμε εξάλου συχνό ανταγωνισμό σε επίσημους αγώνες.

το ότι "ενίσχυσες" την διαπραγματευτική σου θέση δεν σε έχει κάνει 100% άτρωτο, πόσο μάλλον όταν ένα όργανο του νόμου εφαρμόσει τον νόμο.
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #65 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:32:42 μμ »
ο thorin είναι ευστοχος 100%. δεν συνηθίζει να αστοχεί .. έχουμε εξάλου συχνό ανταγωνισμό σε επίσημους αγώνες.

το ότι "ενίσχυσες" την διαπραγματευτική σου θέση δεν σε έχει κάνει 100% άτρωτο, πόσο μάλλον όταν ένα όργανο του νόμου εφαρμόσει τον νόμο.

Ρε παιδιά δεν με αφήνετε να αγιάσω που λένε... για ξαναδιάβάστε τα όσα γράφετε? αν κάποιος μπει να διαβάσει για να ενημερώθεί...νομίζετε ότι του κάνετε καλό? Νομίζετε ότι έχετε θετική στάση απέναντι στο χόμπυ σας? Νομίζετε ότι έτσι βοηθάτε το πράγμα να εξαπλωθεί? Βρε παναθεμα σας !!  Μόνο άρνηση υπάρχει !!

Ωραία... τελικά είναι εύκολο να βαράτε ακόμα και κάποιον που όπως είπε κάποιος βρήκε ένα "πλάγιο τρόπο" να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Τι να σας πω ρε παιδία? τελικά μόνο τα τεχνικά θέματα και τις αγγελίες αξίζει να διαβάζει κανείς εδώ μέσα γιατί πραγματικά εκεί μπορεί να βρεί πράγματα που τον ένδιαφέρουν.

Ας το λήξουμε εδώ... και άν με ξανασταματήσουν τότε θα σας ενημερώσω ξανά για το αποτέλεσμα...

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #66 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:37:13 μμ »
Δεν υπαρχει άρνηση, υπάρχει μονο η πραγματικότητα.

Καποιοι την βλέπουν κάποιοι όχι.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #67 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:43:12 μμ »
Δεν υπαρχει άρνηση, υπάρχει μονο η πραγματικότητα.

Καποιοι την βλέπουν κάποιοι όχι.

The real distinction is between those who adapt their purposes to reality and those who seek to mold reality in the light of their purposes.
Henry Kissinger (1923 - )

Φιλικά... για να ξέρουμε τι λέμε !!!

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #68 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:43:46 μμ »
Ωραία... τελικά είναι εύκολο να βαράτε ακόμα και κάποιον που όπως είπε κάποιος βρήκε ένα "πλάγιο τρόπο" να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Τι να σας πω ρε παιδία? τελικά μόνο τα τεχνικά θέματα και τις αγγελίες αξίζει να διαβάζει κανείς εδώ μέσα γιατί πραγματικά εκεί μπορεί να βρεί πράγματα που τον ένδιαφέρουν.

...πολλοί διαβάζουμε με υπομονή και "ανάμεσα στις γραμμές" !
...θα διαφωνήσω με την κόκκινη παράγραφο σου, ενδιαφέροντα θέματα και πράγματα βρίσκουμε και στις όποιες αντιπαραθέσεις, αρκεί βέβαια να κινούνται στα θεμιτά και αποδεκτά για όλους πλαίσια της ευγένειας και των αξιοπρεπών τόνων, όπως και έγινε στο παρόν. Θα σε προέτρεπα να συνεχίσεις την κουβέντα που άρχισε, πολλά όμορφα, καλά και σωστά ξεκίνησαν από αντιπαραθέσεις...ειδικά από μέλη με γνώσεις και πείρα στην σκοποβολή  :)


...υγ : Χειρίζεσαι την γλώσσα και τον λόγο τον κατέχεις, άσε τον Henry, θα περίμενα κάτι πιό Ελληνικό από εσένα  ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #69 στις: 09 Απριλίου, 2013, 22:01:24 μμ »
 
   Oι νομικοί που σε συμβούλεψαν σου έδωσαν και κάποιο ενυπόγραφο εντυπο με την υπογραφή τους που εξηγεί κάποια πράγματα  ή είναι προφορικές αόριστες εκτιμήσεις και ερμηνείες ?    

Ναι ενυπόγραφ(α) τα οποία και χρησιμοποίησα μετά στον διάλογο μου με τις αρχές. Ναι ο νόμος δεν λέει ότι πρέπει να έχεις σκοπευτική ιδιότητα για να ασχοληθείς με το αεροβόλο... θεώρησα όμως ότι ενισχύει την διαπραγματευτική μου ικανότητα απέναντι στις αρχές οπότε και το έπραξα. Επίσης η σκοπευτική ιδιότητα μου δίνει το ελεύθερο να ρίχνω 500+ σφαιράκια κάθε Κυριακή στο βουνο (είσοδο στο σκοπευτήριο δηλαδή) με την διόπτρα μου παρακαλώ...... χωρίς να φοβάμαι γείτονες - περαστικούς και κάθε λογής "οικολόγους" που μπορεί να με καταγγείλουν.

Α γειά σου. Αυτό σου είπα και εγώ, ο νόμος δεν είναι διαπραγματεύσιμος, οι αρχές όμως...
Να σου πω εγώ έναν άλλο τρόπο; Αποκτάς στρατιωτική ταυτότητα και τα προβλήματα λύνονται λόγω συναδελφικότητας :-)

εχω ολα τα χαρτια που λεει ο altsam (εδω και 25 χρονια )
και αυτο το τελευταιο που λες
ξερω ομως οτι αν με τσιμπησουν με "φακο" κακοπροαιρετα
θα με "φακαρουν"  ;D ;D ;D
τα υπολοιπα ειναι παραμυθια
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #70 στις: 09 Απριλίου, 2013, 22:09:56 μμ »
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δελτιο κατοχης αεροβολου...
Η πρακτικη ειναι στην ΣΚΟΕ.
Τα Μ1 και τα Enfield μην τα πιασουμε καν γιατι ειναι εκει και αν ειναι νομιμα εκει...

και ομως φιλε ειναι νομιμα εδω εχουμε και mauser k 98k νομιμοτατο
στην πρακτικη παιζει και τουφεκι.
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #71 στις: 09 Απριλίου, 2013, 22:11:07 μμ »
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δελτιο κατοχης αεροβολου...
Η πρακτικη ειναι στην ΣΚΟΕ.
Τα Μ1 και τα Enfield μην τα πιασουμε καν γιατι ειναι εκει και αν ειναι νομιμα εκει...

και ομως φιλε ειναι νομιμα εδω εχουμε και mauser k 98k νομιμοτατο
στην πρακτικη παιζει και τουφεκι.

Υπαρχουν και αλλες λεπτομερειες.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #72 στις: 09 Απριλίου, 2013, 22:16:57 μμ »
Ας το λήξουμε εδώ...

Φίλε altsam θα έλεγα κι εγώ να προσπαθήσεις να δεις λίγο πιο ανοιχτά όσα σου γράφουν οι υπόλοιποι φίλοι και να συνεχίσουμε την κουβέντα σε άλλη όμως βάση. Έχω ξεψαχνίσει τον νόμο και χωρίς να είμαι νομικός πιστεύω τον ξέρω και τον έχω καταλάβει αρκετά καλά. Το μόνο πιθανό παραθυράκι που υπάρχει ή μπορεί να ανοιχτεί στον νόμο σχετικά με τις διόπτρες (γιατί τα αεροβόλα δεν μας απασχολούν, οι διόπτρες είναι που μας καίνε), είναι ο όρος "σκοπευτική διόπτρα". Ο νόμος περιορίζει τις σκοπευτικές διόπτρες και τα σκοπευτικά όπλα, τα οποία και τα δύο θέλουν άδεια χρήστη. Όπως είναι γραμμένος ο νόμος κάνει μπαμ ότι αναφέρετε στα πυροβόλα σκοπευτικά όπλα, ή εκεί είχε το μυαλό του ο νομοθέτης, αφήνοντας και μια μεγάλη πόρτα στο ορισμό του τι είναι σκοπευτικό όπλο στην ΣΚΟΕ. Είχα σκεφτεί να μπλέξω την αδελφή ενός πολύ καλού μου φίλου που είναι δικαστής και να μου πει αν μπορεί να βγει κάποια επίσημη άποψη για το αν μια διόπτρα σε αεροβόλο είναι σκοπευτική διόπτρα. Στα χαρτιά που μάζεψες, τα οποία πραγματικά θα μπορούσαν να φανούν πολύ χρήσιμα σε όλους, έστω και με μαυρισμένο το όνομά σου, έχουν κάτι αντίστοιχο? Γενικά μπορείς να μας πεις περιληπτικά το τι αναφέρουν?

Προσωπικά αν είχα ένα έγγραφο που θα άνοιγε το δρόμο στον αεροβολισμό με διόπτρα στην Ελλάδα θα το ανέβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη, μη σου πω ούτε το όνομά μου δεν θα έβγαζα. ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστή όμως η θέση σου να μην θες να φανεί το δικό σου όνομα, αλλά όταν λες ότι έχεις αποκτήσει, έστω με πολύ κόπο και χρήμα, ένα τόσο σημαντικό χαρτί θα ήταν καλό, αν όχι να το ανεβάσεις χωρίς το όνομά σου, τουλάχιστον να μας πεις περιληπτικά τι αναφέρει. Όσο δεν κάνεις ούτε το απλό, δεν προσφέρεις κανένα όφελος.

Έχουμε αναφορές και από άλλους που τους έχουν σταματήσει χωρίς καν έγγραφα και δεν τους έκαναν τίποτα. Τι σημαίνει αυτό, ότι πρέπει να τα σβήσουμε όλα, και τους νόμους και τα νομικά θέματα επειδή ακόμα κανένας δεν πήγε φυλακή?

Φιλικά και περιμένοντας με αγωνία την απάντησή σου για το περιεχόμενο των εγγράφων που έχεις,
Δημήτρης

Υ.Γ. Μην μπλέκουμε τα αεροβόλα και τα "δελτία" τους γιατί ο νόμος δεν απαιτεί άδεια αεροβόλου, και τα δελτία όπλων αφορούν τα κυνηγετικά...(ίσως και πυροβόλα σκοπευτικά)

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #73 στις: 09 Απριλίου, 2013, 22:32:04 μμ »

...πολλοί διαβάζουμε με υπομονή και "ανάμεσα στις γραμμές" !
...θα διαφωνήσω με την κόκκινη παράγραφο σου, ενδιαφέροντα θέματα και πράγματα βρίσκουμε και στις όποιες αντιπαραθέσεις, αρκεί βέβαια να κινούνται στα θεμιτά και αποδεκτά για όλους πλαίσια της ευγένειας και των αξιοπρεπών τόνων, όπως και έγινε στο παρόν. Θα σε προέτρεπα να συνεχίσεις την κουβέντα που άρχισε, πολλά όμορφα, καλά και σωστά ξεκίνησαν από αντιπαραθέσεις...ειδικά από μέλη με γνώσεις και πείρα στην σκοποβολή  :)


...υγ : Χειρίζεσαι την γλώσσα και τον λόγο τον κατέχεις, άσε τον Henry, θα περίμενα κάτι πιό Ελληνικό από εσένα  ;)

Σε ευχαριστώ θερμά για την προτροπή σου και για τον καλό σου λόγο. Πραγματικά δεν ήθελα τίποτα περισσότερο από το να μοιραστώ την χάρα μου μαζί σας μετά την σημερινή μου εμπειρία. Όπως έγραψα και νωρίτερα για μεγάλο διάστημα με είχε αποτρέψει να ασχοληθώ με το αεροβόλο η συγκεκριμένη ενότητα γιατί τόσο το πνεύμα της όσο και τα γραφόμενα σε αυτή με έβαζαν σε σκέψεις του τύπου...."που πας να μπλέξεις". Επειδή έχω εμπειρία με ανάλογες νομικές ασάφειες και με το άλλο χόμπυ μου πρίν από κάποια χρόνια έκανα ακριβώς την ίδια στρατηγική η οποία τελικά απέδωσε και ουδέποτε είχα μπλεξίματα με τις αρμόδιες αρχές.

Πραγματικά δεν μπορούσα να καταλάβω το σκεπτικό του να κάνει κάποιος ένα χόμπυ, να ρίχνει ένα σκασμό λεφτά και μετά να τρέμει να μην τον πιάσουν ή να κάνει τον ερημίτη για να πάει να ξεχαρμανιάσει !! είπα ότι μάλλον κάποιος δρόμος υπάρχει και έβαλα στόχο να τον πετύχω. Οι βασικοί άξονες που έπρεπε να διαφυλάξω ήταν 3 !!

ΑΓΟΡΑ -ΚΑΤΟΧΗ - ΧΡΗΣΗ

Για την αγορά και κατοχή έγραψα στην ΓΑΔΑ. Εκεί μου απάντησαν για το τι θα πρέπει να έχω μαζί μου σε κάθε αστυνομικό έλεγχο. Φρόντισα λοιπόν να τα πάρω και ίσως ακόμη περισσότερα !!

Για την χρήση... έκανα το ίδιο... και ίσως ακόμη περισσότερα με την απόκτηση σκοπευτικής ταυτότητας.

Τώρα όσο αφορά τις δίοπτρες και τα λοιπά... εκεί το θέμα ήταν "τρελό" εκεί ήθελα την γνώμη ειδικών. Δεν ήταν τόσο απλό...χρειάστηκαν 10άδες επιστολές έτσι ώστε να βγεί μια άκρη. Άκρη για εμένα βγήκε και μου κάνει και θεωρώ πως κανένα όργανο δεν θα μπεί στην διαδικασία να "τραβηχτεί" όταν βλέπει πως απέναντι του έχει έναν άνθρωπο μετρημένο και καταρτησμένο και όχι κανένα παλαβιάρη. Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πως στο τμήμα δεν θα πάς αν κάποιος θέλει να σε πάει... αλλωστε το ίδιο μπορεί να συμβεί ακόμα και για ενα πολεοδομικό έλεγχο άσχετα με το ότι μετά θα φύγεις αφού θα δείξεις τα χαρτιά που έχεις.

Το ερώτημα είναι γιατί να σε πάει??

Τέσπα... πραγματικά η άρνηση είναι αυτό που με χαλάει... πόσο μάλλον κάποιοι θεωρούν ότι αυτή η "άρνηση" είναι και η πραγματικοτήτα. Επίσης με χαλάει η ενότητα αυτή γιατί με τις τοποθετήσεις μερικών μόνο κακό κάνει στους νέους αεροβολιστές με το να τους γεννά αισθήματα του τύπου...που πάω να μπλέξω τώρα !! επίσης με χαλούν ερωτήσεις του τύπου...εσένα ποίος σου είπε ότι αυτό επιτρέπεται?? Ασχολήσου για να μάθεις... αλλίως κάτσε στην φοβία σουκαι την άγνοια σου και τρέχα σε λαγκάδια και αγρούς να μην σε δεί κανένας να αεροβολείς !!!

Το αεροβόλο και το κάθε αεροβόλο δεν πάει μπροστά με τέτοιες αντιλήψεις και ηττοπάθεια... καθώς και την αποδοχή της "πραγματικότητας" όπως κάποιοι θέλουν να λένε. Τρόπος υπάρχει... και πλάγιος και ευθύς... απλά πρέπει να ασχοληθείς και να το κάνεις γιατί δυστηχώς υπάρχει ο νόμος αλλά εσύ πρέπει από μόνος σου να φτιάξεις την διαδικασία εφαρμογής. Τα ίδια προβλήματα υπήρχαν και στο άλλο μου χόμπυ όταν ήρθε νομοθετικό πλαίσιο το 2005.

Και τότε άρχησαν δηλώσεις του στυλ ότι αυτό είναι ασαφές... εκείνο είναι απαγορευμένο...για το άλλο δεν υπάρχει διαδικασία. κτλ κτλ... ασχολήθηκαν όμως κάποιος πραγματικά... και άκρη βγήκε όπου 7 χρόνια μετά τα πράγματα είναι σούπερ και αυτό έγινε "πραγματικότητα" από άτομα που ήθελαν να μην θεωρούν τους εαυτούς τους εκγληματίες ή παρανανόμους.

Αυτά είχα να πω... και νομίζω ότι κάπου έδω πρέπει το θέμα να κλείσει. Και ας μην κλείσει με την δική μου εμεπειριά... την οποία ορισμένοι μπορούν θα θεωρούν "φωτοβολίδα" ας κλείσει σαν μία κλήση αφύπνησης για όλους όσους θέλουν να μην φοβούνται για το χόμπυ του αεροβολισμού !!

Φιλικά !!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #74 στις: 09 Απριλίου, 2013, 23:08:28 μμ »
Μου θυμίζει τον καιρο που έγραφα οτι μπορείς να παραγγείλεις αεροβόλο απο ΕΕ χωρις πρόβλημα.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!