Αποστολέας Θέμα: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα  (Αναγνώστηκε 124521 φορές)

Αποσυνδεδεμένος psampa

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #45 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:40:35 μμ »
Αγαπητοί φίλοι,


Τέσπα... φίλοι μου εγώ σας είπα ότι δρόμος υπάρχει... αρκεί να γίνει σωστά και μεθοδικά και χωρίς πολλά έξοδα. Λυπάμαι να βλέπω ανθρώπους να ρίχνουν "χιλιάδες" ευρώ σε αεροβόλα και εξοπλισμό και να τρέμουν μην τους πιάσει κανένας και τους βάλει φυλακή ή τους κατασχέσει τα πράγματα. Δεν είναι χόμπυ για παρανόμους ούτε για εγκληματίες το αεροβόλο και η σκοποβολή. Η ενότητα αυτή έτσι όπως είναι γραμμένη όμως δίνει λάθος εικόνα σε όποιον νέο χομπύστα θέλει να ασχοληθεί.

Φιλικά...

Τον οποίο από ότι καταλαβαίνω δεν θες να μας τον αναλύσεις ώστε να τον ακολουθήσουμε. Θες απλώς να μας ενημερώσεις για την ύπαρξη του.
Zoraki HP-01 ultra 4,5mm
Gamo PT-85
HW95S 4.5mm
FX Verminator MK1 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #46 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:40:43 μμ »
Αρχιζω ναι αισθανομαι ωραια.Για πες φιλε καμια λεπτομερεια.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #47 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:47:05 μμ »
Εγώ θα σε συμβούλευα τη δική σου εμπειρία να μην την κάνεις κανόνα.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #48 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:52:02 μμ »
Παίδες δεν το συνεχίζω άλλο γιατί νομίζω πως είναι μάταιο.

Εγώ το είπα... και το ξαναλέω... μόνο κακό κάνετε στο κόσμο του αεροβόλου με τις εμμονές που έχετε. Αν ασχοληθείτε λίγο θα δείτε ότι τα πράγματα είναι σχετικά απλά. Κολλάτε σε λέξεις όπως το δελτίο κατοχής αεροβόλου... ωραία μην το λετε δελτίο...πείτο το όπως θέλετε...αρκεί να γράφει τα στοιχεία σας το όνομα του καταστηματος με σφραγίδα και τον αριθμό του αεροβόλου. Ναι ο νόμος δεν το ζητάει... αλλά το ζητάει η ΓΑΔΑ... οπότε το πήρα για να το έχω.

Επίσης... αν ασχοληθείτε και κάνετε ερωτήσεις μαζί με όμως με νομικές γνωμοδοτήσεις και όχι με το τι έσεις πιστεύετε ή σας είπε κάποιος... θα δείτε ότι πολλά από αυτά που λέτε δεν ισχύουν για τα αεροβόλα αλλά για τα πυροβόλα.

Όσοι θελετε μείνετε με την αγωνία μην σας πιάσουν και συνεχίστε να κυνηγάτε την ουρά σας με το να τα ρίχνετε στο κράτος και την οπλοφοβία. Επαναλαβάνω πως τρόπος υπάρχει αρκεί κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά και μεθοδικά (όχι μπακαλίστικα).

Για τους φίλους που με ρωτούν... ποίος είναι ο δρόμος τους απαντώ ότι δεν μπορώ να το κάνω δημόσια γιατί με αυτό τον τρόπο θέλω να τον προστατέψω από δημόσια αντιπαράθεση που μόνο κακό θα κάνει. 6 μήνες πήρε αυτή η ιστορία δεν το παίζω μάγκας ούτε κουνάω το δάχτυλο σε κανένα αλλά δεν θα ήθελα να αφήσω μια δημόσια αντιπαράθεση να το χαλάσει. Έκρινα σκόπιμο να ενημερώσω το forum το για την σημερινή μου εμπειρία και να καταθέσω την άποψη μου πως η ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ με το γράφει ο κάθε ένας το τι άκουσε και το τι του είπαν έχει πάρει αποκρουστική θέση για κάθε νέο που θέλει να ασχοληθεί.


Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #49 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:53:35 μμ »
Αυτα που γραφεις δεν εχουν βαση.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #50 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:54:10 μμ »
Αγαπητοί φίλοι του αεροβόλου,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σήμερα πέρασα αστυνομικό έλεγχο καθώς γύριζα από την εξάσκηση μου στην σκοποβολή. Έχω στην κατοχή μου ένα Benjamin Marauder 5,5mm και φέρει και διόπτρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον έλεγχο που έγινε αφού έδειξα στα όργανα την αστυνομική μου ταυτότητα, το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)μαζί με την απόδειξη αγοράς καθώς και την σκοπευτική μου ταυτότητα.

Είμαι πολύ καινούργιος στον κόσμο του αεροβόλου αλλά θα ήθελα να σας ενημερώσω πως διαβάζοντας τα όσα έχετε γράψει στην ενότητα του forum ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ είναι άκρως άστοχα ενώ πολλές φορές αποπροσανατολιστικά. Δεν σας το κρύβω πως πριν ασχοληθώ με το αεροβόλο… διάβασα σχεδόν τα πάντα από όσα αναφέρονται στην ενότητα αυτή. Το συμπέρασμα που έβγαλα…. ήταν πως αυτό δεν είναι χόμπυ αλλά….. μεταφορά ναρκωτικών !! τόσο επικίνδυνο το βρήκα. Ο κάθε ένας δίνει την δική του ερμηνεία… και καταγράφει την δική του άποψη.

Πριν από 6 μήνες είπα στον εαυτό μου να το ψάξω… και να ασχοληθώ σοβαρά γιατί δεν μπορεί να είναι τόσο ασαφές το πλαίσιο… και τόσο επικίνδυνο να με πιάσουν λες και είμαι κανένας εγκληματίας !! Επικοινώνησα γραπτώς με την Διεύθυνση όπλων… πήγα για νομικές γνωμοδοτήσεις στα αρμόδια όργανα… έτρεξα σε σκοπευτικούς συλλόγους και ευτυχώς άκρη έβγαλα. Το κόστος για όλα αυτά δεν ξεπέρασε τα 150 ευρώ… και τώρα έχω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να μην έχω πρόβλημα με τις αρχές.

Σας συνιστώ λοιπόν να διαγράψετε ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… γιατί μόνο κακό μπορεί να κάνει σε κάθε νέο χομπίστα που θέλει να ασχοληθεί με το αεροβόλο. Αν έχετε μαζί σας τα παραπάνω… καθώς και τις απαραίτητες νομικές γνωμοδοτήσεις (πχ συνήγορο του πολίτη) τότε κανένα όργανο δεν θα μπορέσει ούτε θα θελήσει να σας δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα εκτός βέβαια… αν σας πιάσει να κάνετε σκοποβολή στην πλατεία ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ !!!

Σας ξανασυμβουλεύω λοιπόν… ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… έτσι όπως έχει εξελιχθεί μόνο κακό κάνει στον κόσμο του αεροβόλου !!


Γράφτηκαν πολλά μέχρι τώρα με τα οποία συμφωνώ κι εγώ απόλυτα. Ο νόμος είναι νόμος. Αν σε σταματήσουν με διόπτρα χωρίς να έχεις άδεια ο νόμος λέει:

Παράθεση
8. α. Με φυλάκιση τουλάχιστον έξι (6) μηνών και χρηματική ποινή τουλάχιστον διακοσίων χιλιάδων (200.000) δραχμών τιμωρούνται οι παραβάτες των παραγράφων 1 και 2, πλην της περιπτ. η’ του παρόντος άρθρου.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε. Αν έβγαλες άδεια για την διόπτρα, πολύ θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες, αν και δεν λες κάτι τέτοιο. Αν σου απάντησαν γραπτά κάτι διαφορετικό από την Αστυνομική Διεύθυνση νομίζω θα έχει πολύ ενδιαφέρον να το σκανάρεις και να το ανεβάσεις να το δούμε και φυσικά να το χρησιμοποιήσουμε κι εμείς ή τέλος πάντων όσοι κυκλοφορούν με διόπτρες και σωστά τρέμουν.

Αποσυνδεδεμένος psampa

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #51 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:56:56 μμ »
Παίδες δεν το συνεχίζω άλλο γιατί νομίζω πως είναι μάταιο.

Εγώ το είπα... και το ξαναλέω... μόνο κακό κάνετε στο κόσμο του αεροβόλου με τις εμμονές που έχετε. Αν ασχοληθείτε λίγο θα δείτε ότι τα πράγματα είναι σχετικά απλά. Κολλάτε σε λέξεις όπως το δελτίο κατοχής αεροβόλου... ωραία μην το λετε δελτίο...πείτο το όπως θέλετε...αρκεί να γράφει τα στοιχεία σας το όνομα του καταστηματος με σφραγίδα και τον αριθμό του αεροβόλου. Ναι ο νόμος δεν το ζητάει... αλλά το ζητάει η ΓΑΔΑ... οπότε το πήρα για να το έχω.

Επίσης... αν ασχοληθείτε και κάνετε ερωτήσεις μαζί με όμως με νομικές γνωμοδοτήσεις και όχι με το τι έσεις πιστεύετε ή σας είπε κάποιος... θα δείτε ότι πολλά από αυτά που λέτε δεν ισχύουν για τα αεροβόλα αλλά για τα πυροβόλα.

Όσοι θελετε μείνετε με την αγωνία μην σας πιάσουν και συνεχίστε να κυνηγάτε την ουρά σας με το να τα ρίχνετε στο κράτος και την οπλοφοβία. Επαναλαβάνω πως τρόπος υπάρχει αρκεί κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά και μεθοδικά (όχι μπακαλίστικα).

Για τους φίλους που με ρωτούν... ποίος είναι ο δρόμος τους απαντώ ότι δεν μπορώ να το κάνω δημόσια γιατί με αυτό τον τρόπο θέλω να τον προστατέψω από δημόσια αντιπαράθεση που μόνο κακό θα κάνει. 6 μήνες πήρε αυτή η ιστορία δεν το παίζω μάγκας ούτε κουνάω το δάχτυλο σε κανένα αλλά δεν θα ήθελα να αφήσω μια δημόσια αντιπαράθεση να το χαλάσει. Έκρινα σκόπιμο να ενημερώσω το forum το για την σημερινή μου εμπειρία και να καταθέσω την άποψη μου πως η ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ με το γράφει ο κάθε ένας το τι άκουσε και το τι του είπαν έχει πάρει αποκρουστική θέση για κάθε νέο που θέλει να ασχοληθεί.


Φιλικά.

Αν ο δρόμος δεν αντέχει σε δημόσια αντιπαράθεση μάλλον δεν είναι και πολύ "νόμιμος" και φοβάσαι μην στον "χαλάσουμε". Αλλιώς, για κάτι που είναι νόμιμο, σαφές και αποδεδειγμένο δεν χρειάζεται μυστικοπάθεια. Και η δική σου μαρτυρία όπως καταλαβαίνεις χωρίς περαιτέρω εξήγηση είναι τι είδε, τι άκουσε και τι του έτυχε του καθένα...
Zoraki HP-01 ultra 4,5mm
Gamo PT-85
HW95S 4.5mm
FX Verminator MK1 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #52 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:01:57 μμ »
Εγώ φίλε μου κάθε Κυριακή ρίχνω κανονικά σε δημόσια θέα... και σήμερα με σταμάτησαν. Φυλακή δεν είμαι ούτε πλήρωσα κανένα πρόστιμο. Δεν μπορώ να σκανάρω τίποτα και να ανεβάσω γιατί όλα τα χαρτιά που έχω συλλέξει έχουν επάνω το όνομα μου και αφορούν απαντήσεις σε προσωπικές επιστολές που έχω στείλει στις αρχές.

Αυτά είχα να πω... πραγματικά λυπάμαι όμως γιατί συνεχίζετε να κάνετε κακό και το χειρότερο είναι ότι δεν το καταλαβαίνετε.

Και πάλι φιλικά... αλλά για τελευταία φορά..μιας και είναι μάταια κάθε συζήτηση.

Καλή τύχη στον καθε ένα από εσάς.

Φιλικά,

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #53 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:05:22 μμ »
Αν ειχες κατι σοβαρο να πεις φιλε μου μπορουσες να παραθεσεις νομους η εσωτερικες διαταγες στα οποια θα αναφερεται προφανως η ΓΑΔΑ στις επιστολες της.
Ετσι απανταει επισημα η ΓAΔΑ, συμφωνα με νομο ταδε, με ΚΥΑ ταδε, με διαταγη ταδε.
Πες μας τα νουμερα μονο να τα κοιταξουμε μονοι μας.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #54 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:08:42 μμ »
Αρχιζω ναι αισθανομαι ωραια.Για πες φιλε καμια λεπτομερεια.

Αρχισα παλι να φοβαμαι :(.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος psampa

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #55 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:11:39 μμ »
Εγώ φίλε μου κάθε Κυριακή ρίχνω κανονικά σε δημόσια θέα... και σήμερα με σταμάτησαν. Φυλακή δεν είμαι ούτε πλήρωσα κανένα πρόστιμο. Δεν μπορώ να σκανάρω τίποτα και να ανεβάσω γιατί όλα τα χαρτιά που έχω συλλέξει έχουν επάνω το όνομα μου και αφορούν απαντήσεις σε προσωπικές επιστολές που έχω στείλει στις αρχές.

Αυτά είχα να πω... πραγματικά λυπάμαι όμως γιατί συνεχίζετε να κάνετε κακό και το χειρότερο είναι ότι δεν το καταλαβαίνετε.

Και πάλι φιλικά... αλλά για τελευταία φορά..μιας και είναι μάταια κάθε συζήτηση.

Καλή τύχη στον καθε ένα από εσάς.

Φιλικά,

Προφανώς τα προσωπικά σου στοιχεία θα τα έσβηνες από τα σκαναρισμένα έγγραφα...
Και στα όργανα που σε σταματούν δείχνεις τις απαντήσεις στις προσωπικές επιστολές σου; Και αυτές οι απαντήσεις σου δόθηκαν επειδή είσαι εσύ; Δηλαδή δεν ισχύουν για όλους; και για αυτό η δημόσια αντιπαράθεση θα τους κάνει κακό;
Βρέθηκε μια άκρη μόνο για σένα ή για όποιον έχει 6 μήνες για τρέξιμο και 150 ευρώ για ξόδεμα ειδάλλως ισχύει ότι λέει ο νόμος;
Και αν δεν τους πείσεις και βρεθείς ενώπιον της δικαιοσύνης αυτά θα δείξεις; και φαντάζομαι ότι είναι υπεράνω του νόμου οι απαντήσεις σε προσωπικές επιστολές ...

Εγώ καταλαβαίνω ότι βρήκες έναν όχι απόλυτα νόμιμο αλλά "πλάγιο" τρόπο να "πείθεις" τα όργανα να μην το ψάξουν παραπάνω και να σε αφήνουν χωρίς να δημιουργούν θέμα.
Μέχρι να πέσεις σε κάποιο (που δεν στο εύχομαι) που κοιτάει το νόμο μόνο και όχι την προσωπική σου επιστολογραφία.
My 2 cents σε ένα θέμα που στην αρχή φάνηκε να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Zoraki HP-01 ultra 4,5mm
Gamo PT-85
HW95S 4.5mm
FX Verminator MK1 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #56 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:13:56 μμ »
 
   Oι νομικοί που σε συμβούλεψαν σου έδωσαν και κάποιο ενυπόγραφο εντυπο με την υπογραφή τους που εξηγεί κάποια πράγματα  ή είναι προφορικές αόριστες εκτιμήσεις και ερμηνείες ?    

Ναι ενυπόγραφ(α) τα οποία και χρησιμοποίησα μετά στον διάλογο μου με τις αρχές. Ναι ο νόμος δεν λέει ότι πρέπει να έχεις σκοπευτική ιδιότητα για να ασχοληθείς με το αεροβόλο... θεώρησα όμως ότι ενισχύει την διαπραγματευτική μου ικανότητα απέναντι στις αρχές οπότε και το έπραξα. Επίσης η σκοπευτική ιδιότητα μου δίνει το ελεύθερο να ρίχνω 500+ σφαιράκια κάθε Κυριακή στο βουνο (είσοδο στο σκοπευτήριο δηλαδή) με την διόπτρα μου παρακαλώ...... χωρίς να φοβάμαι γείτονες - περαστικούς και κάθε λογής "οικολόγους" που μπορεί να με καταγγείλουν.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #57 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:15:32 μμ »
Ποιος σου ειπε οτι ειναι νομιμες οι διοπτρες μεσα στο ΚΕΒΟΠ???
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #58 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:18:00 μμ »
ο φίλτατος thorin έχει δίκιο. σε τελική μπορεις να μαυρίσεις τα προσωπικα στοιχεια στο σκαναρισμενο αρχειο (ονοματα πρωτόκολλα κλπ).
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος psampa

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #59 στις: 09 Απριλίου, 2013, 21:18:43 μμ »
 
   Oι νομικοί που σε συμβούλεψαν σου έδωσαν και κάποιο ενυπόγραφο εντυπο με την υπογραφή τους που εξηγεί κάποια πράγματα  ή είναι προφορικές αόριστες εκτιμήσεις και ερμηνείες ?    

Ναι ενυπόγραφ(α) τα οποία και χρησιμοποίησα μετά στον διάλογο μου με τις αρχές. Ναι ο νόμος δεν λέει ότι πρέπει να έχεις σκοπευτική ιδιότητα για να ασχοληθείς με το αεροβόλο... θεώρησα όμως ότι ενισχύει την διαπραγματευτική μου ικανότητα απέναντι στις αρχές οπότε και το έπραξα. Επίσης η σκοπευτική ιδιότητα μου δίνει το ελεύθερο να ρίχνω 500+ σφαιράκια κάθε Κυριακή στο βουνο (είσοδο στο σκοπευτήριο δηλαδή) με την διόπτρα μου παρακαλώ...... χωρίς να φοβάμαι γείτονες - περαστικούς και κάθε λογής "οικολόγους" που μπορεί να με καταγγείλουν.

Α γειά σου. Αυτό σου είπα και εγώ, ο νόμος δεν είναι διαπραγματεύσιμος, οι αρχές όμως...
Να σου πω εγώ έναν άλλο τρόπο; Αποκτάς στρατιωτική ταυτότητα και τα προβλήματα λύνονται λόγω συναδελφικότητας :-)
Zoraki HP-01 ultra 4,5mm
Gamo PT-85
HW95S 4.5mm
FX Verminator MK1 5.5mm