Αποστολέας Θέμα: Holo sight - Red Dot  (Αναγνώστηκε 43284 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Orome

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 148
Παράνομα τα Red dot?
« Απάντηση #15 στις: 14 Οκτωβρίου, 2008, 13:28:28 μμ »
Γνωρίζετε κάτι για το θέμα;
Μεγέθυνση δεν προσφέρουν ούτε προβάλουν ακτίνα προς τον στόχο.
Εγώ τα εκλαμβάνω ως μια ακόμη εκδοχή των ανοικτών σκοπευτικών.

Αποσυνδεδεμένος SNIPER22121976

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 262
  • ΦΑΤΕ ΜΑΤΙΑ ΨΑΡΙΑ
Απ: Παράνομα τα Red dot?
« Απάντηση #16 στις: 14 Οκτωβρίου, 2008, 13:34:24 μμ »
κατα αρχας το θεμα πρεπει να μεταφερθει στα νομικα θεματα και ναι λοιπον τα red dot ειναι παρανομα και αυτο επειδη ειναι βοηθητικο σκοπευσης καθως η κουκιδα βοηθαει πολυ στη σκοπευση

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Παράνομα τα Red dot?
« Απάντηση #17 στις: 14 Οκτωβρίου, 2008, 13:34:49 μμ »
ουπς με προλαβε ο SNIP βεβαια δεν ειμαι τοσο σιγουρος εαν ειναι παρανομο....θυμαμαι ειχε ξαναγινει η συζητηση
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Οκτωβρίου, 2008, 14:09:30 μμ από stefplak »

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Παράνομα τα Red dot?
« Απάντηση #18 στις: 14 Οκτωβρίου, 2008, 14:58:12 μμ »
Εχει ξανα συζητηθεί και μάλιστα αναφέροντας τον συγκεκριμένο νόμο στην συζήτηση αν θυμάμαι καλα ειναι παράνομα!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Παράνομα τα Red dot?
« Απάντηση #19 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 14:55:15 μμ »
O Kyriakos87 παραμένει ο πιο συνεπής αναγνώστης του forum μας.

Οπότε να συνεχιστεί η συζήτηση εδώ:

http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=49.msg4103;topicseen#msg4103

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Holo sight - Red Dot
« Απάντηση #20 στις: 04 Νοεμβρίου, 2008, 20:23:07 μμ »
Το θέμα συγχωνεύθηκε για λόγους τάξης.

Αποσυνδεδεμένος panoskart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Holo sight - Red Dot
« Απάντηση #21 στις: 12 Δεκεμβρίου, 2008, 08:30:07 πμ »
Καλημερα κ απο εμενα.Για να καταλαβω γιατι εχω μπερδευτει.Αν αγορασω απο site (εξωτερικου) red dot για αεροβολο πιστολι,θα εχω προβλημα με ΕΛΤΑ,τελωνειο κτλ.?

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Holo sight - Red Dot
« Απάντηση #22 στις: 12 Δεκεμβρίου, 2008, 08:56:55 πμ »
Καλημερα κ απο εμενα.Για να καταλαβω γιατι εχω μπερδευτει.Αν αγορασω απο site (εξωτερικου) red dot για αεροβολο πιστολι,θα εχω προβλημα με ΕΛΤΑ,τελωνειο κτλ.?

Καλημέρα,

Κανονικά ο νόμος δεν τα επιτρέπει, αγορές όμως έχουν γίνει και γίνονται πολλές φορές. Απέφυγε αν θες να αναγραφεί στο δέμα το τι είναι ακριβώς και να έχει μικρή αξία. Μετά μπορείς να έχεις μέσα στη συσκευασία το τιμολόγιο με την εγγύηση κλπ.

Αποσυνδεδεμένος panoskart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Holo sight - Red Dot
« Απάντηση #23 στις: 12 Δεκεμβρίου, 2008, 09:07:21 πμ »
Ευχαριστωωωωω

Αποσυνδεδεμένος ianos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Απ: Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται...BSA XL Tactical .177
« Απάντηση #24 στις: 18 Απριλίου, 2010, 20:58:46 μμ »
Αγαπητοί φίλοι,σήμερα δοκιμάσθηκε κάτι νέο στο ΤΤΤ.Αφαίρεσα την διoπτρα και τοποθέτησα ένα red-dot με 42mm φακό.
Η αλλαγή έγινε για τους εξής λόγους:
Πρώτος λόγος είναι η νομιμότητα του red dot,αφού επειδή δεν καταδεικνύει,φωτίζει ή μεγεθύνει τον στόχο είναι καθ'όλα νόμιμο.

Δυστυχώς φίλε μου μάλλον θα σε στεναχωρήσω.
Για τα Red dot sights ισχύουν περίπου τα ίδια όπως και με τις οφθαλμίδες, λέω περίπου γιατί μπορείς να ζητήσεις άδεια αγοράς και κατοχής από το Τμήμα Όπλων και Εκρηκτικών της ΓΑΔΑ μέσω του οικείου σου αστυνομικού τμήματος.
Για την άδεια θα χρειαστείς να πείς από που θα την αγοράσεις καθώς και τον λόγο που αιτείσαι την κατοχή. 

Γ.
Gravity always wins..

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται...BSA XL Tactical .177
« Απάντηση #25 στις: 19 Απριλίου, 2010, 01:30:46 πμ »
Αγαπητέ ianos,
δυστυχώς ή ευτυχώς,στους νόμους δεν υπάρχει "...ισχύουν περίπου τα ίδια...".
Οι συσκευές red dot εφ'όσον δεν μεγεθύνουν ή φωτίζουν το στόχο,δεν εμπίπτουν στις διατάξεις που εμπίπτουν οι διoπτρες και τα laser.
Βέβαια επειδή δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος(καθώς δυστυχώς στην Ελλάδα το σχετικό θέμα νομιμότητας διαφόρων σκοπευτικών συσκευών,εναπόκειται στην διακριτική ευχέρεια κάθε ελεγκτικού οργάνου),αύριο πρωί-πρωί,θα απευθύνω σχετική ερώτηση στον συλλογό μου,στην ΣΚΟΕ και το Αστυνομικό Τμήμα της συνοικίας μου.
Ευτυχώς επειδή ανήκω στους τυχερούς που έχουν βεβαίωση για διoπτρα ήδη,ακόμα και να χρειασθεί και το red dot απλά θα το προσθέσω και αυτό στην βεβαίωση.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι τόσο προκλητικό όσο άλλα σκοπευτικά μέσα και λόγω της φαινομενικής αλλά και ουσιαστικής ανεπαρκειάς τους να βοηθούν την σκόπευση σε μεγάλες αποστάσεις,αλλά και χωρίς να προσδίδουν μεγάλη ακρίβεια σ'αυτές,δεν συμπεριλαμβάνονται στην λογική απαγόρευσης των άλλων μέσων.
Η λογική λειτουργίας των Red Dot είναι όμοια με αυτήν των ανοικτών σκοπευτικών και σαν τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζονται.Σημαντικό πάντως σημείο είναι και το όπλο που είναι τοποθετημένα και η χρήση αυτού.Έμαθα προχθές από άτομο που είναι γνώστης του λειόκαννου αρκετά χρόνια και αθλητής αυτού,ότι στα λειόκαννα απαγορεύονται ρητώς.
Περισσότερες πληροφορίες και πιό χειροπιαστές,θα έχω αύριο,οπότε και σας ενημερώνω.

Αποσυνδεδεμένος ianos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Απ: Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται...BSA XL Tactical .177
« Απάντηση #26 στις: 19 Απριλίου, 2010, 09:29:43 πμ »
Αγαπητέ ianos,
δυστυχώς ή ευτυχώς,στους νόμους δεν υπάρχει "...ισχύουν περίπου τα ίδια...".
Οι συσκευές red dot εφ'όσον δεν μεγεθύνουν ή φωτίζουν το στόχο,δεν εμπίπτουν στις διατάξεις που εμπίπτουν οι διoπτρες και τα laser.
Βέβαια επειδή δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος(καθώς δυστυχώς στην Ελλάδα το σχετικό θέμα νομιμότητας διαφόρων σκοπευτικών συσκευών,εναπόκειται στην διακριτική ευχέρεια κάθε ελεγκτικού οργάνου),αύριο πρωί-πρωί,θα απευθύνω σχετική ερώτηση στον συλλογό μου,στην ΣΚΟΕ και το Αστυνομικό Τμήμα της συνοικίας μου.
Ευτυχώς επειδή ανήκω στους τυχερούς που έχουν βεβαίωση για διoπτρα ήδη,ακόμα και να χρειασθεί και το red dot απλά θα το προσθέσω και αυτό στην βεβαίωση.


Φίλε Harry22,

Δυστυχώς ζούμε στην Ελλάδα όπου οι Νόμοι ερμηνεύονται κατά το δοκούν και την διάθεση της στιγμής από τα αρμόδια όργανα.
Η λογική πίσω από τα red dot sights είναι όπως τα λές, αλλά εν μια νυκτί κρίθηκαν και τα red dot σαν οφθαλμίδες και άρα απαγορεύονται αναγκάζοντας όλους τους σκοπευτές της πρακτικής σκοποβολής και κατηγορίας open να ξύνουν αμήχανα το κεφάλι τους για το τι θα κάνουν. Και αυτό γιατί ο συντάκτης του Νόμου απλά δεν εξάντλησε όλες τις πιθανότητες είτε λόγω άγνοιας είτε συνειδητά για να αφήσει χώρο για "ερμηνίες κατά το δοκούν".

Να πω και ένα άλλο παράδειγμα που εμένα με ταλαιπώρησε πολύ, ήμουν Διευθυντής Πωλήσεων σε όμιλο εταιριών που παρείχε υπηρεσέις ασφαλείας, (το κοινό security) βάσει Νόμου ακόμη και εγώ που ήμουν διοικητικός υπάλληλος έπρεπε να είχα άδεια εργασίας security, κάνω λοιπόν αίτηση στην Ασφάλεια Θεσσαλονίκης και μου δίνουν άδεια εργασίας με την πρόσθεση παραγράφου που έλεγε ότι "δεν μπορώ να φέρω τα πυροβόλα όπλα που νόμιμα κατέχω κατά την άσκηση της εργασίας μου. Λογικό θα μου πείς, θα πήγαινα στο γραφείο με το 9άρι και 38άρι? μια χαρά λοιπόν έκνα την δουλειά μου και τον αθλητισμό μου και παράλληλα μου ανανέωσαν και την άδεια οπλοφορίας κανονικά και μπράβο στην Αστυνομική Διευθυνση Θεσσαλονίκης.
Αλλάζω δουλειά και μετακομίζω στην Αθήνα, πάω να ανανεώσω την άδεια οπλοφορίας και μου λένε "δεν μπορείτε να κατέχετε όπλα γιατί έχετε άδεια εργασίας προσωπικού ασφαλείας", βρε καλά μου, βρε χρυσά μου τους λέω εγώ, τίποτα!
Εντάξει λέω να παραδώσω την άδεια εργασίας γιατί δεν την χρειάζομαι πιά. Μάλιστα μου λένε αλλά δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία και δεν ξέρουμε αν μπορείτε μου λένε!
Στο μεταξύ βέβαια, είχα παραδώσει τα όπλα μου για φύλαξη και είχαν αφαιρεέσει την άδεια μου. Μου λένε να πάτε στα Διοικητικά δικαστήρια και ότι πούνε αυτά. Μετά από 10 χρόνια δηλαδή.
Με τα πολλά, κατέθεσα την άδεια εργασίας, ξαναέκανα αγώνες και κατέθεσα νέα αίτηση για έκδοση άδειας οπλοφορίας και την πήρα. Τα όπλα μου βέβαια τα χάρισα στον σύλλογό μου (ΠΣΕ) γιατί αυτή η ιστορία μου πήρε 2 χρόνια και στα 2 χρόνια τα όπλα πάνε υπέρ Δημοσίου και τα πλειστηριάζει ή τα παραχωρεί στην Αστυνομία.

Που θέλω να καταλήξω; είναι απλό, στην Ελλάδα ότι έχει σχέση με τα όπλα απαγορεύεται εκτός και αν είναι λειόκανο. Ποτέ δεν έχει γίνει κανένα περιστατικό παραβατικότητας με όπλα αθλητή, ποτέ δεν βγήκε ακόμη και ληστής στον δρόμο με καλάσνικοφ και διόπτρα, τα περισσότερα εγκλήματα γίνονται με λειόκανα και παρόλα αυτά, κυνηγάνε τους αθλητές της σκοποβολής, τα αεροβόλα και τώρα τις οφθαλμίδες.
Τι να πείς μετά? είναι να μην σου τύχει.

Θα χαρώ ιδιαίτερα να πάρεις μια απάντηση που να εξυπηρετεί και εσένα και το χόμπι μας και να είναι πρός την λογική μεριά και όχι στο απαγορεύουμε και διατάσουμε, αλλά προσωπικά αμφιβάλλω.


Καλή τύχη εύχομαι.
Γιάννης






 






 
Gravity always wins..

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται...BSA XL Tactical .177
« Απάντηση #27 στις: 19 Απριλίου, 2010, 11:23:04 πμ »
Λοιπόν φίλοι μου τα νέα είναι τα εξής:
Πρώτα επισκέφθηκα το Αστυνομικό Τμήμα και αφού εξήγησα με κάθε λεπτομέρια την κατάσταση,μού είπαν ότι αρμόδια είναι η Ομοσπονδία του αθληματός μου και έπειτα ανάλογα το τι θα μου έλεγαν(δηλαδή αν χρειάζεται ή όχι βεβαίωση)να ξαναπήγαινα στην Αστυνομία.
Ύστερα από τηλέφωνο που έκανα στην ΣΚΟΕ,μου είπαν ότι το red dot-aim point-holosight και c-more(δηλαδή όλα τα παρεμφερή σκοπευτικά)δεν χρειάζονται βεβαίωση πάνω σε αεροβόλο.
Χρειάζονται βεβαίωση μόνο σε πυροβόλα πιστόλια με τα οποία συμμετέχει κάποιος σε αγώνες(open κ.τ.λ.).
Επίσης επιτρέπονται σε ραβδωτά τουφέκια(με βεβαίωση πάντα)για τα 300m,και απαγορεύονται εντελώς σε λειόκαννα.
Υπάρχει βέβαια ένα κενό εδώ όσον αφορά τα αεροβόλα,μιάς και όπως μου είπαν τα αεροβόλα "υποτίθεται" ότι πρέπει να είναι .177 μόνο,μιάς και αυτό το διαμέτρημμα είναι που χρησιμοποιείται για τα αγωνίσματα-αθλήματα της Ομοσπονδίας.
Βέβαια όλα αυτά είναι προφορικά και δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να τα στηρίζει και να τα αποδεικνύει,αλλά παράγοντας της ΣΚΟΕ με διαβεβαίωσε ότι εάν ανήκεις σε κάποιο σωματείο αναγνωρισμένο από την ΣΚΟΕ(και κατέχοντας κατά συνέπεια δελτίο σκοπευτή),δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το red dot προσαρμοσμένο πάνω σε αεροβόλο.
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι έχοντας υποστεί δύο τυχαίους τυπικούς ελέγχους στο δρόμο(για άδεια-δίπλωμα και τα σχετικά),πηγαίνοντας πρός το σκοπευτήριο,
δηλώνοντας εξ'αρχής ότι μέτεφερα αεροβόλο,και έχοντας το στην θήκη του κλειδωμένο με λουκέτο και στο πόρτ-μπαγκάζ και επιδεικνείοντας το δελτίο σκοπευτή ,ακόμα και την πρώτη φορά που δεν είχα την βεβαίωση για την διoπτρα ακόμα,δεν είχα καμία δυσάρεστη συνέπεια.
Δεν οφείλεται μόνο σε τύχη όπως θα πούν κάποιοι,αλλά στο ότι ήμουν τυπικός και ενημέρωσα από την αρχή ότι μετέφερα όπλο μαζί μου,αλλά και κατείχα όλα τα χαρτιά μαζί μου.

Αποσυνδεδεμένος redpuntohgt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 438
Απ: Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται...BSA XL Tactical .177
« Απάντηση #28 στις: 19 Απριλίου, 2010, 11:52:45 πμ »
Αγαπητοί φίλοι,σήμερα δοκιμάσθηκε κάτι νέο στο ΤΤΤ.Αφαίρεσα την διoπτρα και τοποθέτησα ένα red-dot με 42mm φακό.
Η αλλαγή έγινε για τους εξής λόγους:
Πρώτος λόγος είναι η νομιμότητα του red dot,αφού επειδή δεν καταδεικνύει,φωτίζει ή μεγεθύνει τον στόχο είναι καθ'όλα νόμιμο.
Δεύτερος λόγος είναι ότι το όπλο ελάφρυνε ακόμα περισσότερο,δίνοντας την ευκαιρία στον σκοπευτή για ακόμα περισσότερες ώρες χρήσης(έκανα σήμερα περίπου 1000 βολές από όρθια στάση).
Τρίτος λόγος είναι ότι επειδή στην ουσία πρόκειται για παραλλαγή ανοικτών σκοπευτικών,σύν τον βαθμό δυσκολίας ότι δεν είναι σταθερή η σκόπευση σαν τα ανοικτά σκοπευτικά,αυξάνεται ο βαθμός δυσκολίας με αποτέλεσμα την επιδίωξη αυστηρότερης προπόνησης.
Σε δοκιμές μέχρι τα 40m λειτουργεί υποδειγματικά μιάς και σε στόχο μεγέθους κουτιού αναψυκτικού είχα επιτυχία 6/10.

Μία πολύ καλή,προσιτή λύση(για τον μέσο όρο της αγοράς,μιάς και υπάρχουν red-dot και με 400€!!)για γρήγορη αλλά όχι πρόχειρη σκόπευση,που αν προπονηθεί κάποιος σωστά δεν υστερεί καθόλου με άλλου είδους σκοπευτικά.
Σε groupάρισμα στα 15-20m από θέση benchrest,πέτυχε συγκεντρώσεις της τάξης των 8cm,επίδοση πραγματικά πολύ καλή(θέλω να πιστεύω).
Επίσης να σημειώσω ότι το σκοπευτικό ρυθμίζεται καθ'ύψος και διεύθυνση όπως ακριβώς και οι τηλεφακοί και το σπουδαιότερο ότι ύστερα από 1000 βολές δεν ξερυθμίστηκε και επίσης δεν είχε κανένα πρόβλημα με τους κραδασμούς.

φιλε harry22 στα 19 μετρα με red-dot:
http://s704.photobucket.com/albums/ww43/redpuntohgt/?action=view&current=10092009001.flv
ειναι πολυ καλα τετοιου ειδους σκοπευτικα!

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Holo sight - Red Dot
« Απάντηση #29 στις: 19 Απριλίου, 2010, 18:13:20 μμ »
Λοιπόν φίλοι μου τα νέα είναι τα εξής:
Πρώτα επισκέφθηκα το Αστυνομικό Τμήμα και αφού εξήγησα με κάθε λεπτομέρια την κατάσταση,μού είπαν ότι αρμόδια είναι η Ομοσπονδία του αθληματός μου και έπειτα ανάλογα το τι θα μου έλεγαν(δηλαδή αν χρειάζεται ή όχι βεβαίωση)να ξαναπήγαινα στην Αστυνομία.
Ύστερα από τηλέφωνο που έκανα στην ΣΚΟΕ,μου είπαν ότι το red dot-aim point-holosight και c-more(δηλαδή όλα τα παρεμφερή σκοπευτικά)δεν χρειάζονται βεβαίωση πάνω σε αεροβόλο.
Χρειάζονται βεβαίωση μόνο σε πυροβόλα πιστόλια με τα οποία συμμετέχει κάποιος σε αγώνες(open κ.τ.λ.).
Επίσης επιτρέπονται σε ραβδωτά τουφέκια(με βεβαίωση πάντα)για τα 300m,και απαγορεύονται εντελώς σε λειόκαννα.
Υπάρχει βέβαια ένα κενό εδώ όσον αφορά τα αεροβόλα,μιάς και όπως μου είπαν τα αεροβόλα "υποτίθεται" ότι πρέπει να είναι .177 μόνο,μιάς και αυτό το διαμέτρημμα είναι που χρησιμοποιείται για τα αγωνίσματα-αθλήματα της Ομοσπονδίας.
Βέβαια όλα αυτά είναι προφορικά και δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να τα στηρίζει και να τα αποδεικνύει,αλλά παράγοντας της ΣΚΟΕ με διαβεβαίωσε ότι εάν ανήκεις σε κάποιο σωματείο αναγνωρισμένο από την ΣΚΟΕ(και κατέχοντας κατά συνέπεια δελτίο σκοπευτή),δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το red dot προσαρμοσμένο πάνω σε αεροβόλο.
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι έχοντας υποστεί δύο τυχαίους τυπικούς ελέγχους στο δρόμο(για άδεια-δίπλωμα και τα σχετικά),πηγαίνοντας πρός το σκοπευτήριο,
δηλώνοντας εξ'αρχής ότι μέτεφερα αεροβόλο,και έχοντας το στην θήκη του κλειδωμένο με λουκέτο και στο πόρτ-μπαγκάζ και επιδεικνείοντας το δελτίο σκοπευτή ,ακόμα και την πρώτη φορά που δεν είχα την βεβαίωση για την διoπτρα ακόμα,δεν είχα καμία δυσάρεστη συνέπεια.
Δεν οφείλεται μόνο σε τύχη όπως θα πούν κάποιοι,αλλά στο ότι ήμουν τυπικός και ενημέρωσα από την αρχή ότι μετέφερα όπλο μαζί μου,αλλά και κατείχα όλα τα χαρτιά μαζί μου
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Απριλίου, 2010, 21:36:51 μμ από MASTORAS »