Αποστολέας Θέμα: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;  (Αναγνώστηκε 76845 φορές)

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #135 στις: 22 Οκτωβρίου, 2013, 13:42:42 μμ »
luger 42,

-...συνοπτικά για το BR, ελατήρια & pcp, διαμέτρήματα .177- .20 - .22, κατηγορία LV -Light Varmint <12 lbs, HV - Heavy Vermint <20 lbs, βάρος στην Light <4.762 Kg, τα οπτικά και οι μεγεθύνσεις οπτικών δεν έχουν όριο και περιορισμούς αλλά το βάρος τους υπολογίζεται στο συνολικό και ΔΕΝ επιτρέπονται οι ηλεκτρονικές σκανδάλες, ....εαν όμως έχεις χρόνο να ενημερωθείς για εξοπλισμό, στόχους, στήσιμο αγώνα, τότε...λεπτομέρειες διεξαγωγής των αγώνων, κανόνες που διέπουν το άθλημα κλπ μπορείς να διαβάσεις στο επίσημο site όπως επίσης σωστά παρέθεσε και το μέλος του φόρουμ Stamatisk προηγούμενα, WRABF & ERABSF  :)

...ή απλά μας επισκέπτεσαι ( το δεύτερο πρόσωπο απευθύνεται καθώς έθεσες την ερώτηση, η πρόσκληση φυσικά σε όλους που μπορεί να ενδιαφερθούν... :)) ως θεατής στο νέο έτος στο Σκοπευτήριο Σχιστού κατά την τέλεση αγώνα του συλλόγου μας ΑΟΦΑ ;)

...στο FTT οι δυνάμεις περιορίζονται πάνω - κάτω στα ίδια με αλλαγές κύριες, στο πεδίο βολής, στους στόχους και τις αποστάσεις από τον αθλητή, στις θέσεις βάλλοντος (θέση FT, γονατιστός, όρθιος), κανονισμούς, κοντάκια, στα οπτικά δεν υπάρχει επίσης περιορισμός...

   ...για το FT έχει αναφερθεί αρκετά ο φίλος mamawaits και στους αγώνες του στην Βουλγαρία κλπ στο αντίστοιχο θέμα στο φορουμ  :)

...στο τρίτο σου ερώτημα (IMSSU) θα αναμένεις κάποιον άλλο γιατί μένω από χρόνο καθότι είμαι στην εργασία.... :(

κατα'αρχην ευχαριστω για την ενημερωση
κατα δευτερον δεν παταω εγω εκει κατω  :D :D :D :D ευχαριστω για την προσκληση παντως
κατα τριτον παλι "φαουλ" ειμαι αφου τα οπλα μου ειναι 21ftlb se 4.5 / και τα 5.5 ειναι 25 και 42 ftlb αντιστοιχα  :(
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος gatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #136 στις: 22 Οκτωβρίου, 2013, 15:00:29 μμ »
Το κυνήγι με το αεροβόλο απαγορεύται, άρα δεν μιλάμε για τις διόπτρες για κυνήγι έτσι κι αλλιώς, άρα μιλάμε αν είναι παράνομο να πηγαίνουμε με διόπτρες στο σκοπευτήριο για να ρίχνουμε στο χαρτί. Αν ξεχάσουμε το κ@λόχαρτο και αρχίσουμε να ρίχνουμε σε άλλους στόχους πχ σπινεράκια, φιγούρες ή καλυκάκια (*λεφτεριά στα καλυκάκια για να μην ξεχνιόμαστε*  :D :D :D) και άρχιζε την καζούρα ο ένας στον άλλο, δεν θα είχαμε τέτοια προβλήματα και θα το διασκεδάζαμε κιόλας.

Κάτω το χαρτί ζήτω τα καλυκάκια (κλπ στόχοι σκοπευτηρίου, για να μην παρεξηγηθώ πάλι...  :D :D :D)
          '' Όλα καλά θα πάνε ''

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #137 στις: 22 Οκτωβρίου, 2013, 15:05:41 μμ »
Το κυνήγι με το αεροβόλο απαγορεύται, άρα δεν μιλάμε για τις διόπτρες για κυνήγι

Και χωρις διοπτρα απαγορευεται........και με διοπτρα απαγορευεται........και στο σκοπευτηριο αν το καλοψαξεις το ιδιο θα ισχυει.....και, και, και.....
Ο σωστος τιτλος του θεματος θα ηταν <<αν υπαρχει κατι νομιμο>>.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #138 στις: 22 Οκτωβρίου, 2013, 16:00:46 μμ »
Το κυνήγι με το αεροβόλο απαγορεύται, άρα δεν μιλάμε για τις διόπτρες για κυνήγι

Και χωρις διοπτρα απαγορευεται........και με διοπτρα απαγορευεται........και στο σκοπευτηριο αν το καλοψαξεις το ιδιο θα ισχυει.....και, και, και.....
Ο σωστος τιτλος του θεματος θα ηταν <<αν υπαρχει κατι νομιμο>>.
+1000
Και μη χειροτερα !!!!!
Δεν εχει μεινει τιποτα, αυτη την περιοδο στην Ελλαδα απο παντου  ΠΙΕΣΗ,περικοπες και ραντισμα....

Αποσυνδεδεμένος Alex Gabriel

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #139 στις: 29 Νοεμβρίου, 2013, 19:44:37 μμ »
(ερωτηση). Ρε παιδια το να αγωρασεις και να εχεις αεροβολο στο σπιτι σου ειναι νομιμο η παρανομο?

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #140 στις: 29 Νοεμβρίου, 2013, 20:34:08 μμ »
(ερωτηση). Ρε παιδια το να αγωρασεις και να εχεις αεροβολο στο σπιτι σου ειναι νομιμο η παρανομο?

Αν το γυαλίσεις και το κρεμάσεις στο τζάκι...νομιμότατο  :D
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος CenterP

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 337
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #141 στις: 29 Νοεμβρίου, 2013, 21:26:21 μμ »

Αν το γυαλίσεις και το κρεμάσεις στο τζάκι...νομιμότατο  Μεγάλο χαμόγελο
 
+10000  αφου θα παρουν το ΦΠΑ απο την αγορα του αεροβολου μετα....στο τζακι
για να εισαι νομιμος  :) :) :)
Fx Cyclone-Hawke Endurance 3-10x44 MD 5.5
Cricket Calibrgun Hawke Panorama 4-12-50 IR 5,5
Hatsan AT 44 s10 Center Point 6-24-50 MD 4,5
HW 50 4,5
Norica QUIK 5,5

Αποσυνδεδεμένος Beaterman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #142 στις: 15 Δεκεμβρίου, 2013, 22:02:44 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!

Σχεδόν κάθε Κυριακή εδώ και κανά χρόνο μαζευόμαστε ελάχιστοι φίλοι σε ένα εγκατελειμένο νταμάρι (στο πουθενά) με αεροβόλα για plinking και μοντέλα (αυτοκίνητα-ελικόπτερα). Σήμερα ήμουν ο μοναδικός με το μαμίσιο crosman 2240 και σήμερα λοιπόν μας την "έπεσαν" τέσσερις αστυνομικοί! Αν κάτι με γλύτωσε από το αυτόφωρο ήταν το γεγονός πως είχα μαζί μου την απόδειξη αγοράς καρφιτσωμένη με τα στοιχεία αγοραστή από το κατάστημα και το ότι είχα μαζί μου και ταυτότητα. Όταν μου ζήτησαν άδεια οπλοκατοχής, τους εξήγησα ότι το μοναδικό χαρτί που έχω και που συνοδεύει ένα αεροβόλο είναι αυτό του καταστήματος με τα στοιχεία μου.

Μας έκαναν όλους "φύλλο και φτερό" ψάχνοντας για πυροβόλο μιας και είχε γίνει καταγγελία για πυροβολισμούς(!), αλλά όλα καλά στο τέλος! (εννοείται). Ο ασφαλίτης μου υπέδειξε να γραφτώ σε σκοπευτικό σύλλογο και όταν τους είπα πως με το 2240 να ρίχνω σε κουτάκια θα γίνω "ρόμπα" δίπλα στα πυροβόλα, γέλασαν κι έφυγαν με τη προυπόθεση  να σταματήσω με το 2240 γιατί ήταν ώρα κοινής ησυχίας(!).

Μετά το διαλύσαμε κι εμείς γιατί πλέον είχαμε πλέον ξενερώσει...

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #143 στις: 15 Δεκεμβρίου, 2013, 23:44:41 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!

Σχεδόν κάθε Κυριακή εδώ και κανά χρόνο μαζευόμαστε ελάχιστοι φίλοι σε ένα εγκατελειμένο νταμάρι (στο πουθενά) με αεροβόλα για plinking και μοντέλα (αυτοκίνητα-ελικόπτερα). Σήμερα ήμουν ο μοναδικός με το μαμίσιο crosman 2240 και σήμερα λοιπόν μας την "έπεσαν" τέσσερις αστυνομικοί! Αν κάτι με γλύτωσε από το αυτόφωρο ήταν το γεγονός πως είχα μαζί μου την απόδειξη αγοράς καρφιτσωμένη με τα στοιχεία αγοραστή από το κατάστημα και το ότι είχα μαζί μου και ταυτότητα. Όταν μου ζήτησαν άδεια οπλοκατοχής, τους εξήγησα ότι το μοναδικό χαρτί που έχω και που συνοδεύει ένα αεροβόλο είναι αυτό του καταστήματος με τα στοιχεία μου.

Μας έκαναν όλους "φύλλο και φτερό" ψάχνοντας για πυροβόλο μιας και είχε γίνει καταγγελία για πυροβολισμούς(!), αλλά όλα καλά στο τέλος! (εννοείται). Ο ασφαλίτης μου υπέδειξε να γραφτώ σε σκοπευτικό σύλλογο και όταν τους είπα πως με το 2240 να ρίχνω σε κουτάκια θα γίνω "ρόμπα" δίπλα στα πυροβόλα, γέλασαν κι έφυγαν με τη προυπόθεση  να σταματήσω με το 2240 γιατί ήταν ώρα κοινής ησυχίας(!).

Μετά το διαλύσαμε κι εμείς γιατί πλέον είχαμε πλέον ξενερώσει...

Oυφφφφ παλι καλα.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #144 στις: 08 Νοεμβρίου, 2014, 17:39:34 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=y4JWDkeGx60#t=450
Α.Ο.Φ.Α.

Αποσυνδεδεμένος Chrisddis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #145 στις: 08 Νοεμβρίου, 2014, 21:04:56 μμ »
Σε αυτή τη ρημαδοχωρα είμαστε μόνο για να πληρώνουμε. Για κανένα μα για κανένα άλλο λόγο. Και γενικώς για να είμαστε θύματα στις ορέξεις του κάθε αρρωστου που κυκλοφορεί.

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #146 στις: 08 Νοεμβρίου, 2014, 21:06:32 μμ »
Με λίγα λόγια, τελικά είμαστε όλοι παράνομοι...

Αποσυνδεδεμένος ajax

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 399
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #147 στις: 08 Νοεμβρίου, 2014, 22:28:41 μμ »
μια ζωη παρανομοι ήμασταν , γιατί να αλλάξουμε τώρα?

να μας πανε μεσα να ησυχάσουμε..να μας ταίζουν κ να μας ποτίζουν..ωχοούύ!!!!! >:(
ολα ειναι θεμα ισορροπιας..

AA TX200 0.177
HW95 0.20
Slavia 631
Crosman 1760SE
Benjamin 392

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #148 στις: 09 Νοεμβρίου, 2014, 01:34:20 πμ »
 
https://www.youtube.com/watch?v=y4JWDkeGx60#t=450


         Το "Ελληνικό Κέντρο Ελέγχου όπλων" είναι μια υπόθεση που "βρωμάει" από μακριά, ο παρουσιαζόμενος στο βίντεο "Δόκτωρας" που αναλύει και δίνει ερμηνείες στον νόμο είναι δημόσιο πρόσωπο με "περίεργες" κινήσεις και δηλώσεις (προσπάθησε να στήσει την οργάνωση "Ελληνική Πολιτοφυλακή"). 

    Ο Νόμος μεν λέει ότι λέει και συντάχθηκε με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εξυπηρετεί σκοπούς αλλά και οι κάθε λογής ερμηνευτές του  δεν είναι όλοι ίδιοι ούτε έχουν τα ίδια κίνητρα.


Αποσυνδεδεμένος ajax

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 399
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #149 στις: 09 Νοεμβρίου, 2014, 08:55:36 πμ »
εγώ λέω να πάμε όλοι μαζί να παραδωθούμε.. :D :D :D

κ αν εχετε καποιο μαχαιρι στο σπιτι , που δεν ειναι θηρας η κουζινας, να το παραδώσετε αμέσως.. ;D ;D
ολα ειναι θεμα ισορροπιας..

AA TX200 0.177
HW95 0.20
Slavia 631
Crosman 1760SE
Benjamin 392