Αποστολέας Θέμα: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;  (Αναγνώστηκε 52267 φορές)

Αποσυνδεδεμένος rolas21

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« στις: 09 Μαρτίου, 2014, 20:22:52 μμ »
Καταρχάς ευχαριστώ θερμά την κοινότητά σας, καθώς μέσω αυτής έμαθα αρκετά χρήσιμα πράγματα ως αρχάριος,
για την αγαπημένη μου δραστηριότητα το αεροβόλο.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εάν η διενέργεια αυτοσχέδιου σκοπευτηρίου σε βουνά, μακρυά από κατοικημένες περιοχές και μαντριά,
είναι νόμιμη ή παράνομη. Υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία που να καλύπτει το ζήτημα;
Εννοείται βέβαια πως κατά την αποχώρησή μου από τον τόπο της σκοποβολής, δεν θα αφήνω στόχους ή διάφορα σκουπίδια στον χώρο.

Υπόψην ότι είμαι ενήλικας κάτοικος επαρχίας, κάτοχος αεροβόλου όπλου ελατηρίου, δεν διαθέτω διόπρα, δεν κυνηγάω θηράματα με αυτό
και κατά την μεταφορά του φροντίζω πάντα να είναι στην θήκη ασφαλισμένο και χωρίς να είναι οπλισμένο (με βλήμα ή χωρίς).

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #1 στις: 09 Μαρτίου, 2014, 20:56:30 μμ »
Αν σε πιάσουν εσένα, εμείς πρέπει να μεταναστεύσουμε! Αν δεν προκαλείς και δεν ενοχλείς δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #2 στις: 09 Μαρτίου, 2014, 21:04:05 μμ »
Η νομοθεσια τυπικα αποκλειει τετοιου ειδους σκοπευτηρια. Μιλαει για ασφαλης χωρους εξασκησης σκοποβολης αλλα κατα γραμμα μεταφραζεται για σκοπευτηρια με αδεια λειτουργιας που εννοειται οτι τηρουν τους κανονισμους νομιμοτητας και ασφαλειας.
Φυσικα ειναι αστειο να σε τρεξει επειδη εχεις στησει 5 φιγουρες και κανεις σκοποβολη με αεροβολο στο πουθενα, χωρις παρανομα πραγματα επανω του, συν οτι προκειται για ενηλικα οικογενειαρχη που δεν περναει σαν υποπτος σε κατι, αλλα αν αυτος εχει στραβογαμησει το βραδυ, ή ακομη χειροτερα αν εχει καταγγελια ειναι υποχρεωμενος να ακολουθησει την διαδικασια αυτοφωρου με κατηγοριες παρανομης οπλοχρησιας και ισως και λαθροκυνηγιου.
Απλα να εχεις τα ματια σου 14 και παντα με χαμογελο αν σε επισκευθει καποιος.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #3 στις: 09 Μαρτίου, 2014, 21:27:55 μμ »
θα μου επιτρέψετε να πω και εγώ κάτι πάνω σε αυτό ,χωρίς ουσιαστικά να διαφωνώ με τον έμπειρο mastoras . Στην απορία αυτή κάθε αυτή .... δυστυχώς είναι παράνομο (όπως και η διόπτρα) . Ο νόμος λέει για σκοπευτική χρήση σε χώρο "ειδικά διαμορφωμένο"  ,  και με αυτό εννοεί να είναι σκοπευτήριο και για να είναι σκοπευτήριο πρέπει να έχει άδεια ...

Δεν κάνω τον έξυπνο , μη με παρεξηγήσετε για το απόλυτο , απλά είναι ξεκάθαρος ο νόμος και γιαυτό το αναφέρω έτσι για να μην βρεθεί κανένας φίλος αεροβολιστής προ εκπλήξεων . Απο τη στιγμή που αποφασίζεις να παίξεις με την "διάθεση" του κάθε οργάνου τουλάχιστον προσπάθησε να έχεις όσα πιο πολλά θετικά στοιχεία μπορείς για να τη "γλυτώσεις". Το πιο βασικό (για εμένα) είναι να μην ενοχλήσεις ΠΟΤΕ κανέναν και αν σου πουν το οτιδήποτε να φύγεις και να μην ξαναπάς εκεί. Αν σε ελέγξουν μετά απο καταγγελία είσαι 90% αυτόφωρο , δεν θα παίξει ο άλλος τη δουλειά του για το χόμπι σου (και θα έχει και δίκαιο).     
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback

Αποσυνδεδεμένος rolas21

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #4 στις: 09 Μαρτίου, 2014, 21:51:35 μμ »
Ειλικρινά, σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες και σαφείς απαντήσεις.
Κατανόησα πως με το να εξασκώ αυτοσχέδια σκοποβολή σε ακατοίκητες περιοχές, δεν καλύπτομαι από την νομοθεσία και είμαι ελέω κρίσης θηροφύλακα.
Θα συνεχίσω βεβαίως την αυτοσχέδια σκοποβολή σε περιφραγμένο χωράφι ιδιοκτησίας μου, εκτός κατοικημένης περιοχής.
Καθώς εντός της περιουσίας μου, σαφώς και δεν χρειάζομαι νομικές συμβουλές, για το τι θα κάνω με το νόμιμο αεροβόλο μου.
Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και λυπάμαι για την νομοθεσία μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Μαρτίου, 2014, 22:10:50 μμ από rolas21 »

Αποσυνδεδεμένος enduras1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #5 στις: 09 Μαρτίου, 2014, 22:32:06 μμ »
Οντας χροοονια κυνηγος την ιδια ερωτηση εχω ακουσει απο κυνηγους που θελουν να παρουν μηχανες για δισκακια σκοποβολης και να πανε σε ενα απομακρυσμενο πεδιο να εξασκηθουν οταν κλεινει το κυνηγι.
Δυστυχως οσο συνετο και λογικο ακουγεται αλλο τοσο απαγορευεται και κυνδηνευει ο κατοχος να παει μεσα για ασκοπους πυροβολισμους.

Δυστυχως το ιδιο ισχυει και για τα αεροβολα.
Δεν μπορεις να το κανεις νομιμα και να εχεις το κεφαλι σου υσηχο αλλα σε αντιθεση με τα λειοκανα που ακουγονται χιλιομετρο μακρυα, το αεροβολο ειναι σχετικα αθορυβο οποτε με προσοχη μπορεις να το κανεις.
Και οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω παντα με ευγενια μπορεις να βγεις απο τυχον δυσκολη θεση.
Κυριάκος.

Weihrauch HW90  4.5 Hawke Sport HD 3-9X50 AO Mil Dot
Weihrauch HW100 5.5 Nikko Stirling Target Master 4-16X44 LRX
Crossman 1077 4.5 Tasco Weaver 4x32
Umarex Walther p88 competition

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #6 στις: 10 Μαρτίου, 2014, 13:29:21 μμ »
Ειλικρινά, σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες και σαφείς απαντήσεις.
Κατανόησα πως με το να εξασκώ αυτοσχέδια σκοποβολή σε ακατοίκητες περιοχές, δεν καλύπτομαι από την νομοθεσία και είμαι ελέω κρίσης θηροφύλακα.
Θα συνεχίσω βεβαίως την αυτοσχέδια σκοποβολή σε περιφραγμένο χωράφι ιδιοκτησίας μου, εκτός κατοικημένης περιοχής.
Καθώς εντός της περιουσίας μου, σαφώς και δεν χρειάζομαι νομικές συμβουλές, για το τι θα κάνω με το νόμιμο αεροβόλο μου.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και λυπάμαι για την νομοθεσία μας.

enduras1 έχεις την καλημέρα μου για καλωσόρισμα  :) και να σου πω πως και στην ιδιοκτησία σου, ακάλυπτος είσαι σε στραβή ματιά από οποιονδήποτε και κύρια του νόμου, επίσης !  ::)
   Οπότε πράττεις και φέρεσαι στην ιδιοκτησία σου - όπως συστήθηκε από τα παιδιά πριν - όπως και στους απομακρυσμένους άλλους χώρους...δυστυχώς  :(
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος enduras1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #7 στις: 10 Μαρτίου, 2014, 13:33:01 μμ »
Καλημερα Alpha-63! Καλως σας βρηκα!

Δυστυχως ετσι ειναι, ακομη και στην ιδιοκτησια σου αν βρεθει ο καταλληλος κακος γειτωνας μπορει να αντιμετωπισεις προβλημα.
Κυριάκος.

Weihrauch HW90  4.5 Hawke Sport HD 3-9X50 AO Mil Dot
Weihrauch HW100 5.5 Nikko Stirling Target Master 4-16X44 LRX
Crossman 1077 4.5 Tasco Weaver 4x32
Umarex Walther p88 competition

Αποσυνδεδεμένος Mortimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 136
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #8 στις: 10 Μαρτίου, 2014, 21:38:13 μμ »
Οντας χροοονια κυνηγος την ιδια ερωτηση εχω ακουσει απο κυνηγους που θελουν να παρουν μηχανες για δισκακια σκοποβολης και να πανε σε ενα απομακρυσμενο πεδιο να εξασκηθουν οταν κλεινει το κυνηγι.
Δυστυχως οσο συνετο και λογικο ακουγεται αλλο τοσο απαγορευεται και κυνδηνευει ο κατοχος να παει μεσα για ασκοπους πυροβολισμους.

Δυστυχως το ιδιο ισχυει και για τα αεροβολα.
Δεν μπορεις να το κανεις νομιμα και να εχεις το κεφαλι σου υσηχο αλλα σε αντιθεση με τα λειοκανα που ακουγονται χιλιομετρο μακρυα, το αεροβολο ειναι σχετικα αθορυβο οποτε με προσοχη μπορεις να το κανεις.
Και οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω παντα με ευγενια μπορεις να βγεις απο τυχον δυσκολη θεση.


...και αυτο προβλημα ειναι.....Για ποτε εχει σκασει διπλα σου η θειτσα που μαζευει χορτα και δεν σε εχει ακουσει, δεν προλαβαινεις να καταλαβεις.

-Θα μας βγαλεις κανενα ματιιιιιιι!!! και τετοια.....

Αστα..... :'(
Weihrauch HW97K 4.5 ΜΤC Mamba 4-16X44 Lite

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #9 στις: 12 Μαρτίου, 2014, 14:31:23 μμ »
Να παραθέσω την εμπειρία μου για το αυτοσχέδιο σκοπευτήριο.
Όταν πήρα το πρώτο μου HW30, ο ενθουσιασμός δεν με άφησε να περιμένω να πάω στο σκοπευτήριο. Έστησα λοιπόν το αυτοσχέδιο σκοπευτήριο στην ταράτσα. Αυτός ήταν και ο λόγος που πήρα 6λιβρο όπλο. Στεκόμουν λοιπόν κοντά στα κάγκελα και ο στόχος ήταν στημένος στην πλάτη της μεσοτοιχίας της διπλανής πολυκατοικίας. Ότι ποιό ασφαλές δλδ. Στην απέναντι πολυκατοικία, όχι αυτή που έριχνα, μένει μια οικογένεια με ένα μέλος με διαγνωσμένη ψυχοπάθεια. Λεπτομέρειες δεν ξέρω. Μια μέρα που με είδε το συγκεκριμένο άτομο, είπαι: "να κι άλλος τρελός". Μια άλλη μέρα βγήκε η γριά μητέρα του και μου συνέστησε να δω ψυχίατρο.
Άλλαξα λοιπόν κι εγώ την κατεύθυνση και κρύφτηκα πίσω απο την διπλανή πολυκατοικία ρίχνοντας προς το στηθέο. Λιγότερο ασφαλής, αλλά και πάλι... Ακουγόταν όμως ο ήχος και την επόμενη φορά άρχισαν οι φωνές, τα βρισίδια και οι απειλές με την αστυνομία. Αυτό επαναλήφθηκε άλλη μια φορά που είχα μεταφέρει το σκοπευτήριο στο άδειο πλέον υπόγειο, αλλά για να έχω μεγαλύτερη απόσταση είχα ανοίξει την πόρτα προς την αυλή. Άλλαξε πάλι το σκοπευτήριο σε κλειστό ;) με την απόσταση στα 8 μέτρα.
Οι μπελάδες μου δεν τελείωσαν όμως. Μια μέρα, την ώρα του μεσημεριανού φαγητού, άκουσα πάλι τις φωνές, τις απειλές και τις βομολοχίες. Και δεν είχα ρίξει ούτε μια βολή σε ανοικτό ή κλειστό αυτοσχέδιο σκοπευτήριο. Και πού να πω κουβέντα.
Είναι μη σου τύχει. :(
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10

Αποσυνδεδεμένος KF66

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1324
  • ἀγαπᾱτε ἀλλήλους, καθὼς ἠγάπησα ὑμᾱς .ιωαν/34/35
    • http://www.mypage.com/mypic.gif
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #10 στις: 12 Μαρτίου, 2014, 15:14:54 μμ »
Να παραθέσω την εμπειρία μου για το αυτοσχέδιο σκοπευτήριο.
Όταν πήρα το πρώτο μου HW30, ο ενθουσιασμός δεν με άφησε να περιμένω να πάω στο σκοπευτήριο. Έστησα λοιπόν το αυτοσχέδιο σκοπευτήριο στην ταράτσα. Αυτός ήταν και ο λόγος που πήρα 6λιβρο όπλο. Στεκόμουν λοιπόν κοντά στα κάγκελα και ο στόχος ήταν στημένος στην πλάτη της μεσοτοιχίας της διπλανής πολυκατοικίας. Ότι ποιό ασφαλές δλδ. Στην απέναντι πολυκατοικία, όχι αυτή που έριχνα, μένει μια οικογένεια με ένα μέλος με διαγνωσμένη ψυχοπάθεια. Λεπτομέρειες δεν ξέρω. Μια μέρα που με είδε το συγκεκριμένο άτομο, είπαι: "να κι άλλος τρελός". Μια άλλη μέρα βγήκε η γριά μητέρα του και μου συνέστησε να δω ψυχίατρο.
Άλλαξα λοιπόν κι εγώ την κατεύθυνση και κρύφτηκα πίσω απο την διπλανή πολυκατοικία ρίχνοντας προς το στηθέο. Λιγότερο ασφαλής, αλλά και πάλι... Ακουγόταν όμως ο ήχος και την επόμενη φορά άρχισαν οι φωνές, τα βρισίδια και οι απειλές με την αστυνομία. Αυτό επαναλήφθηκε άλλη μια φορά που είχα μεταφέρει το σκοπευτήριο στο άδειο πλέον υπόγειο, αλλά για να έχω μεγαλύτερη απόσταση είχα ανοίξει την πόρτα προς την αυλή. Άλλαξε πάλι το σκοπευτήριο σε κλειστό ;) με την απόσταση στα 8 μέτρα.
Οι μπελάδες μου δεν τελείωσαν όμως. Μια μέρα, την ώρα του μεσημεριανού φαγητού, άκουσα πάλι τις φωνές, τις απειλές και τις βομολοχίες. Και δεν είχα ρίξει ούτε μια βολή σε ανοικτό ή κλειστό αυτοσχέδιο σκοπευτήριο. Και πού να πω κουβέντα.
Είναι μη σου τύχει. :(
έπεσες σε περίπτωση  ;D ;D ;D ;D ;D :o :o :o :o :o
AA s 510 xtra fac sl reg 5.5   falcon menace 5.5-25x50 FFP ML16  (πανικός)    FX ROYALE 500 reg       6,35  falcon menace 5.5-25x50 FFP ML16 (ΑΔΗΣ)
http://www.youtube.com/watch?v=WpJ3665pSRA
http://www.youtube.com/watch?v=_sLYSrabfgY
http://www.youtube.com/watch?v=RJMCwfp-eyE

Αποσυνδεδεμένος CenterP

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 337
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #11 στις: 12 Μαρτίου, 2014, 15:24:25 μμ »
αυτο και αν ειναι τραυματικη εμπειρια...βουνο και παλι βουνο φιλε μου
ευτηχως εχει ατελειωτο εδω που μενω, αν και με αυτη την κριση
γεμισαμε περιπατιτες και οικολογους.
Fx Cyclone-Hawke Endurance 3-10x44 MD 5.5
Cricket Calibrgun Hawke Panorama 4-12-50 IR 5,5
Hatsan AT 44 s10 Center Point 6-24-50 MD 4,5
HW 50 4,5
Norica QUIK 5,5

Αποσυνδεδεμένος vagelis61

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #12 στις: 12 Μαρτίου, 2014, 18:13:17 μμ »
Ευτυχώς γιά μένα τέτοια προβλήματα δεν έχω. Ρίχνω άνετα στην αυλή μου μέχρι 32 μ. και εκτός σπιτιού μέχρι 80 μ. περίπου (λόγω βλάστησης). Γείτονες δεν υπάρχουν κι αν έλθει κάποιος την κυριακή γιά καμμιά ώρα και μετά φεύγει (παραθεριστικές κατοικίες). Στα 2 χλμ. υπάρχει δάσος που μπορώ και ρίχνω όσο μακριά θέλω χωρίς να ενοχλώ και να με ενοχλούν. Αυτά στη περιοχή Αρτέμιδος Αττικής. Οποιος δύναται θέλει καλοδεχούμενος στο ιδιωτικό σκοπευτήριο.

Αποσυνδεδεμένος enduras1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #13 στις: 12 Μαρτίου, 2014, 18:59:53 μμ »
Αρτεμιδα εχω και εγω εξοχικο!
Να κανονησουμε καποια στιγμη!
Θα φερω τα φρεντο εγω!
Κυριάκος.

Weihrauch HW90  4.5 Hawke Sport HD 3-9X50 AO Mil Dot
Weihrauch HW100 5.5 Nikko Stirling Target Master 4-16X44 LRX
Crossman 1077 4.5 Tasco Weaver 4x32
Umarex Walther p88 competition

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #14 στις: 12 Μαρτίου, 2014, 22:34:24 μμ »
Μια από τα ίδια. Παλιά ή νέα?
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u