Αποστολέας Θέμα: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)  (Αναγνώστηκε 167638 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sparkie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #60 στις: 25 Φεβρουαρίου, 2013, 17:19:57 μμ »
  Έκανες  σωστά την ρύθμιση  του προσοφθάλμιου φακού; (δηλ. το "νετάρισμα" του σταυρονήματος)
Εάν κατάλαβα καλά αυτό είναι το πρώτο δακτυλίδι +0- που παίζεις για να βλέπεις καθαρά αν έχεις μυωπία ή κάποια άλλη πάθηση στα μάτια. Αν εννοείς αυτό φίλε μου καλέ το ρύθμισα για να βλέπω καθαρά αλλά επειδή έκλεινα το ένα μάτι ίσως είχα για αυτό το λόγο μια διαφορετική αίσθηση στο μάτι μου.

Αποσυνδεδεμένος goldwhisky

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Air Arms TX200MkIII
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #61 στις: 25 Φεβρουαρίου, 2013, 17:28:02 μμ »
  Έκανες  σωστά την ρύθμιση  του προσοφθάλμιου φακού; (δηλ. το "νετάρισμα" του σταυρονήματος)
Εάν κατάλαβα καλά αυτό είναι το πρώτο δακτυλίδι +0- που παίζεις για να βλέπεις καθαρά αν έχεις μυωπία ή κάποια άλλη πάθηση στα μάτια. Αν εννοείς αυτό φίλε μου καλέ το ρύθμισα για να βλέπω καθαρά αλλά επειδή έκλεινα το ένα μάτι ίσως είχα για αυτό το λόγο μια διαφορετική αίσθηση στο μάτι μου.

Εάν μάθεις να κρατάς και τα δυο μάτια ανοικτά κατά την σκόπευση, θα σου είναι η όλη διαδικασία πιό ξεκούραστη...
Αυτό ειναι βέβαια λίγο υποκειμενικό....δοκίμασε το.

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #62 στις: 25 Φεβρουαρίου, 2013, 18:43:49 μμ »
  Έκανες  σωστά την ρύθμιση  του προσοφθάλμιου φακού; (δηλ. το "νετάρισμα" του σταυρονήματος)
Εάν κατάλαβα καλά αυτό είναι το πρώτο δακτυλίδι +0- που παίζεις για να βλέπεις καθαρά αν έχεις μυωπία ή κάποια άλλη πάθηση στα μάτια. Αν εννοείς αυτό φίλε μου καλέ το ρύθμισα για να βλέπω καθαρά αλλά επειδή έκλεινα το ένα μάτι ίσως είχα για αυτό το λόγο μια διαφορετική αίσθηση στο μάτι μου.

Εάν μάθεις να κρατάς και τα δυο μάτια ανοικτά κατά την σκόπευση, θα σου είναι η όλη διαδικασία πιό ξεκούραστη...
Αυτό ειναι βέβαια λίγο υποκειμενικό....δοκίμασε το.

Σωστός ο Γιώργης.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος costas68gr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • BAM-26
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #63 στις: 26 Φεβρουαρίου, 2013, 23:48:08 μμ »
Θελω να βαλω διοπτρα στο hw77k και ειμαι σε αναζητηση φθηνης πρωτης διοπτρας μαξιμουμ τα 100μ(ισως και πολλα λεω!) προτεινετε καποιο μοντελο???

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #64 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2013, 00:42:13 πμ »
1ον. H φτήνια τρώει τον παρά (ειδικά στα ελατήρια... έχεις ενα όπλο στολίδι! μη το χαντακώσεις με ένα ακατάλληλο οπτικό)!
2ον. Καλύτερα να μας πεις για ποιές ενδιαφέρεσαι και πόσα διαθέτεις για να σου πούμε απόψεις.  ;)
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος costas68gr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • BAM-26
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #65 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2013, 13:51:56 μμ »
Ναι σιγουρα θ φθηνια τρωι τον παρα αλλα ειμαι ζορισμενος με την αγορα.
Δεν εχω κατι υποψιν μου μια και δεν γνωριζω τιποτα ελεγα μηπως εχετε εσεις καποια μοντελα αντικραδασμικα στο μυαλο σας αυτο που λεμε value of money
Νομιζω πανω απο 100 μου ειναι δυσκολο να διαθεσω αν δεν υπαρχει κατι θα το καθυστερησω

Αποσυνδεδεμένος map31

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 173
  • ΗΛΙΑΣ
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #66 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2013, 14:07:48 μμ »
Ναι σιγουρα θ φθηνια τρωι τον παρα αλλα ειμαι ζορισμενος με την αγορα.
Δεν εχω κατι υποψιν μου μια και δεν γνωριζω τιποτα ελεγα μηπως εχετε εσεις καποια μοντελα αντικραδασμικα στο μυαλο σας αυτο που λεμε value of money
Νομιζω πανω απο 100 μου ειναι δυσκολο να διαθεσω αν δεν υπαρχει κατι θα το καθυστερησω

Φιλε Κωστα δες και τις αγγελιες του forum λιγο. Τωρα τελευταια εχω την εντυπωση πως εχει παρκαρει ενα φορτηγο γεματο οπτικα!! ;) ;) ;) ;)
Κατι καλο και οικονομικο θα βρεις και με λιγοτερα απο τα χρηματα που αναφερεις!!!
Και Cricket...!!
Και "SpyNick"-Hämmerli...Ξύλινο...!!!
Τελικά Πήρα και ένα EV2.......

''Μέσα από το Ζάρκο...!!!"

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος costas68gr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • BAM-26
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #68 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2013, 21:40:18 μμ »
Ναι σιγουρα η φθηνια τρωει τον παρα αλλα ειμαι ζορισμενος με την αγορα.
Δεν εχω κατι υποψιν μου μια και δεν γνωριζω τιποτα ελεγα μηπως εχετε εσεις καποια μοντελα αντικραδασμικα στο μυαλο σας αυτο που λεμε value of money
Νομιζω πανω απο 100 μου ειναι δυσκολο να διαθεσω αν δεν υπαρχει κατι θα το καθυστερησω

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #69 στις: 06 Μαρτίου, 2013, 16:25:45 μμ »
Καλησπερα εγω εχω δει μια στο  ebay και δεν ξερω ακριβως αν ειναι καληκαι σε μαρκα και σε ποιοτητα αλλα και για τα λεφτα τις..δεν ξερω αν εχω καποιο προβλημα με το αν παραγγειλω απο to ebay.Το τυφεκιο που θα παρω ειναι  cometa fusion Star 5.5 μπορειτε να μου πειτε αν οντως τεριαζει και αν θα εχω καποια αλλη οικονομικη επιβαρυνση εκτος απο την τιμη τις και τα μεταφορικα?

                                                                                                  Με εκτιμηση Σπυρος!
Cometa fusion ps 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #70 στις: 06 Μαρτίου, 2013, 16:27:06 μμ »
Συγνωμη ξεχασα να βαλω το Link αυτη ειναι : http://www.ebay.com/itm/BSA-Mil-Dot-6-24x40-mm-Adjustable-Objective-Scope-Brand-NEW-/350729396248?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51a919e018
Cometa fusion ps 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #71 στις: 06 Μαρτίου, 2013, 17:18:01 μμ »
Θα σου πούνε και οι υπόλοιποι που ξέρουν καλύτερα, αλλά από Αμερική δεν θα αγόραζα διόπτρα ακόμα και αν την στείλει με USPS. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να περάσει από τελωνείο και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να σου ζητήσουν (άδεια) εκτός από τα έξοδα εκτελωνισμού/φόρους κλπ. Καλύτερα από ευρωπαϊκή ένωση, εκτός αν το δηλώσει ως δώρο, ή πολύ μικρή αξία ( < 20-25E) ή τηλεσκόπιο... και πάλι όμως είναι λίγο ρίσκο. Από την άλλη μπορεί και να κάνω λάθος. Για την ποιότητα δεν έχω άποψη, κι εγώ το ψάχνω ακόμα για την πρώτη.

Αποσυνδεδεμένος ikuzusfanis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #72 στις: 06 Μαρτίου, 2013, 17:28:25 μμ »
http://www.ebay.com/itm/BSA-8-32x44-Mil-Dot-SIDEWHL-Focus-Rifle-Scope-w-Mount-2-/360395183106?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53e93a1402
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 251
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #73 στις: 06 Μαρτίου, 2013, 18:06:03 μμ »
Προσεχε τα οπτικα με μεγαλες μεγενθυσεις εχουν και μεγαλο μηκος που μπορει να εμποδιζει την οπλιση του οπλου..
Με την 6-24 θα εισαι οριακα αν και πιστευω οτι και παλι ειναι μεγαλη..
Οσο για τις αγορες απο Αμερικη δεν προτεινονται, δες απο ΕΕ ή Κινα..
Feinwerkbau 300s  4.5/177    λίγο ελατήριο
Webley Tracker carbine .22   λίγο gas ram
Bsa Ultra SE .22                  λίγο pcp

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #74 στις: 06 Μαρτίου, 2013, 18:13:31 μμ »
ΟΚ.Σας ευχαριστω ολους!
Cometa fusion ps 5.5mm