Αποστολέας Θέμα: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)  (Αναγνώστηκε 167374 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Mortimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 136
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #135 στις: 21 Απριλίου, 2013, 14:03:46 μμ »
Λοιπόν μετά από πολλές προσπάθειες, το αποτέλεσμα το ίδιο, ακόμα και με την βάση το όπλο τρώει τα στοπ, τα μασάει για την ακρίβεια και ως συνέπεια σου ξερνάει την διόπτρα στην μούρη, με λίγα λόγια η διόπτρα τσουλάει προς το πίσω μέρος του όπλου και αυτό μετά από 5-10 βολές (δεν μιλάμε για μετατόπιση χιλιοστών αλλά εκατοστών τουλάχιστον 2cm στην περίπτωση μου). Αυτό έχει να κάνει με το νιτροπίστονο καθότι ανεβάζει τρελές πιέσεις ειδικά το IGT που έχω και το μπέντζαμιν  ΝP από ότι διάβασα, η πίεση που ανεβάζουν τα νιτροπίστονα είναι της τάξης των 1900-2300 psi, λογικά λοιπόν να έχεις ταλαντώσεις και ανακρούσεις οι οποίες δεν είναι τόσο φανερές. Ρωτάω λοιπόν υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάποιου είδους πατέντα για να μην γλιστράνε οι βάσεις και τα δακτυλίδια πάνω στην ράγα του όπλου ???? . Αν ναι ας τις μοιραστεί μαζί μας, γιατί ως νέοι χαλάμε πολύτιμο χρόνο και κυρίως χρήμα που τώρα τελευταία είναι σε έλλειψη ......ευχαριστώ

Kαλημερα φιλε μου!
Τα παιδια πιο πανω σου ειχαν προτεινει βαση DAMPA. Εκτιμω οτι μονο ετσι θα λυσεις το προβλημα σου. Τωρα, τι μπορεις να κανεις με αυτα που εχεις? Υποθετω οτι εχεις παρει την μονοκοματη βαση που αναφερεις πιο πανω. Επισης υποθετω οτι οι κραδασμοι ουσιαστικα εκοψαν την βιδα που παιζει το ρολο του στοπ. Ισως το μεταλλο της βιδας αυτης να μην ειναι ποιοτικο. Αν θες μπορεις να βρεις μια πιο ανθεκτικη βιδα και να τη αντικαταστησεις. Μια φωτο με το προβλημα θα βοηθουσε! ;)
Ελπιζω μονο η διοπτρα σου να αντεξει. Το λεω αυτο διοτι η δυναμη που περιγραφεις, αν τελικα σταθεροποιησεις τη βαση, θα μεταφερεται αυτουσια πανω στο οπτικο....
Weihrauch HW97K 4.5 ΜΤC Mamba 4-16X44 Lite

Αποσυνδεδεμένος sparkie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #136 στις: 21 Απριλίου, 2013, 14:24:14 μμ »
Το πρόβλημα είναι ότι σπάει η βίδα του στοπ μόνο αυτό, αν λυθεί αυτό νομίζω θα είναι όλα εντάξει, το σκέφτηκα ήδη αυτό με την βίδα και βρήκα μία να την αντικαταστήσω. Οι βίδες του στοπ που είχαν και τα δακτυλίδια και η βάση είναι αλουμινένιες και ίσως για αυτό να τσαλακώνονται εύκολα. Θα αλλάξω την βίδα και θα φρεζάρω την τρύπα για να μπεί πιο μέσα το κεφάλι της βίδας στην τρύπα και να μην γρατσουνάει την διόπτρα όσο για την διόπτρα για να έχει αντέξει μέχρι τώρα νομίζω ότι θα την βγάλει. Νομίζω ότι και με την stopmatch θα είχα το ίδιο πρόβλημα, σε site που διάβασα το όπλο μου το χαρακτηρίζουν ως mount eater !!!! 

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #137 στις: 21 Απριλίου, 2013, 15:14:36 μμ »
Το πρόβλημα είναι ότι σπάει η βίδα του στοπ μόνο αυτό, αν λυθεί αυτό νομίζω θα είναι όλα εντάξει, το σκέφτηκα ήδη αυτό με την βίδα και βρήκα μία να την αντικαταστήσω. Οι βίδες του στοπ που είχαν και τα δακτυλίδια και η βάση είναι αλουμινένιες και ίσως για αυτό να τσαλακώνονται εύκολα. Θα αλλάξω την βίδα και θα φρεζάρω την τρύπα για να μπεί πιο μέσα το κεφάλι της βίδας στην τρύπα και να μην γρατσουνάει την διόπτρα όσο για την διόπτρα για να έχει αντέξει μέχρι τώρα νομίζω ότι θα την βγάλει. Νομίζω ότι και με την stopmatch θα είχα το ίδιο πρόβλημα, σε site που διάβασα το όπλο μου το χαρακτηρίζουν ως mount eater !!!! 
Φιλε sparkie ουτε αυτη η βαση κανει για τετοιο κραδασμο που αναφερεις.Η μονη που θα κανει δουλεια(και αυτο με καποια επιφυλαξη)ειναι η dampa η οποια ειναι αντικραδασμικη και σφιγγει με 4 βιδες πλαινες
Οταν βρεις αλλη βιδα να δοκιμασεις για στοπ πριν την βαλεις την βαση στο οπλο καθαρισε σχολαστικα με καθαρη βεζινη τις ραγες του οπλου και τις ραγες της βασης και μετα να τοποθετησεις την διοπτρα και σφιξε καλα τις πλαινες βιδες, χωρις να το παρακανεις.
Αν παρολα αυτα παλι κουνηθει τοτε κραταμε την διοπτρα με τη  βαση και αλαζουμε οπλο ;)
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος sparkie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #138 στις: 24 Απριλίου, 2013, 20:34:51 μμ »
Μετά από τρεις μέρες σκέψης και επισκέψεις στο μηχανουργείο το πρόβλημα ελαχιστοποιήθηκε και από μετατόπιση 1-2 cm πήγαμε στα 1-2 mm και αυτό στο τέλος έγινε μηδέν. Η διόπτρα ευτυχώς μέχρι στιγμής αντέχει και ελπίζω να αντέξει, βέβαια οι ταλαντώσεις είναι τρομερές και δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα θα είναι μόνιμο. Για την ιστορία στην βάση της διόπτρας την σύνδεσα με την βάση του όπλου χωνεύοντας την βίδα του στοπ της βάσης του όπλου μέσα στην βάση της διόπτρας και κάνοντας επιπλέον δύο οριζόντιες συνδέσεις με άλλες δύο βίδες από τις τρεις που είχε η βάση της διόπτρας και δύο κάθετες 6άρες βίδες που συνδέουν πάλι την μια βάση με την άλλη. Τις δυο τελευταίες βίδες τις λασκάρισα αρκετά γιατί δεν είχα εκτόνωση της ταλάντωσης με αποτέλεσμα να πετσικάρουν λίγο στις πρώτες βολές, μετά από 30-40 βολές όλα ήταν ΟΚ στην θέση τους. Τώρα το καλύτερο θα ήταν να ανεβάσω και καμία φωτογραφία αλλά δεν δύναμαι αυτή τη στιγμή ίσως κάποια άλλη μέρα αν ενδιαφέρετε κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #139 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 10:00:29 πμ »
καλημερα ειμαι   το  νεο  μελος  ο  sniper   της  κακιας  ωρας  , πλακα  κανω ε ,  ετσι  για  ισαγωγη .    παιδια απο  τριτη  θα  παρω  μια  διοπτρα  της  tasco  6-24x50  ΑΟΕ την  δινη  ενας   φιλος  ΤΗ  ΓΝΩΜΗ  ΕΧΕΤΑΙ  ?  εχω  ενα  diana 34   και  για  στοχους  35-40-50    μετρον  καποιες   η  μαλων  της  περισοτερες  φορες  ειναι  πολυ  δισκολα  να  βρω  στοχο  και  αποφασισα  να  παρω  αυτην  την  διοπτρα !  τα  σεβη  μου  και   μακαρι   να  με  διαφοτισετε !!

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #140 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 10:28:04 πμ »
Βαγγο καλως ηρθες. Σε τι οπλο θα τοποθετηθει οταν την παρεις?

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #141 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 10:35:50 πμ »
στο  diana  34 που  εχω ,  βαιβαια   αρχοτερα  θα  παρω  ενα  αερος  και  θα  την  βαλω  εκει ,   ο  φιλος  που  την  δεινη   ειχαι  ενα  diana 54 air king ,  ειναι  μακρια  50 cm  μου   ειπε  αλλα  την  ειχε  ρυθμιση  στα  35  μετρα  στους  στοχους  του  να  ειναι  στα  3  χιλιοστα   τα  κρουπακια του

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #142 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 11:07:23 πμ »
στο  diana  34 που  εχω ,  βαιβαια   αρχοτερα  θα  παρω  ενα  αερος  και  θα  την  βαλω  εκει ,   ο  φιλος  που  την  δεινη   ειχαι  ενα  diana 54 air king ,  ειναι  μακρια  50 cm  μου   ειπε  αλλα  την  ειχε  ρυθμιση  στα  35  μετρα  στους  στοχους  του  να  ειναι  στα  3  χιλιοστα   τα  κρουπακια του

τα  φωτα  του  κανεις  ! ;)

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #143 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 11:10:00 πμ »
Μεγαλη την βλεπω για το 34αρι, στο 54 καλως την εχει τοποθετησει. Αν υπαρχει η μελλοντικη τοποθετηση σε προσυμπιεσμενο τοτε παρτην.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #144 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 11:52:55 πμ »
           Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε vagos - καλή περιήγηση στα θέματά του!

       Η Tasco έχει ένα όνομα σαν εταιρεία αλλά αυτό έχει να κάνει με το παρελθόν της κι όχι τόσο με το παρόν της. Με άλλα λόγια τα προϊόντα της ήταν πολύ καλύτερα παλιότερα παρά τώρα. Εκτός αυτού κυκλοφορούν και οι αντίστοιχες "μαϊμούδες" Tasco (απομιμήσεις) που δεν έχουν κανένα εχέγγυο όσον αφορά την ποιότητα των οπτικών τους ή την αντοχή τους σε δυνατά όπλα ελατηρίου. Η κλίμακα μεγεθύνσεων άν και φαντάζει εντυπωσιακή στην πράξη οδηγεί σε βαριές και ογκώδεις κατασκευές - όλες οι αντίστοιχης μεγέθυνσης διόπτρες έχουν μεγάλο μέγεθος, βάρος και όγκο. Άν δεν έχεις αποφασίσει τελεσίδικα θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς, να διαβάσεις κάποια θέματα ακόμα μέσα στο forum και μηνύματα άλλων φίλων που θα σπεύσουν να σε βοηθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #145 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 11:58:45 πμ »
Μεγαλη την βλεπω για το 34αρι, στο 54 καλως την εχει τοποθετησει. Αν υπαρχει η μελλοντικη τοποθετηση σε προσυμπιεσμενο τοτε παρτην.

ναι  για  εκει  προοριζετε   μελοντικα ,  καποιο  απο  εδω   αεροβολο  τον  παιδιων

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #146 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 12:01:11 μμ »
          Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε vagos - καλή περιήγηση στα θέματά του!

       Η Tasco έχει ένα όνομα σαν εταιρεία αλλά αυτό έχει να κάνει με το παρελθόν της κι όχι τόσο με το παρόν της. Με άλλα λόγια τα προϊόντα της ήταν πολύ καλύτερα παλιότερα παρά τώρα. Εκτός αυτού κυκλοφορούν και οι αντίστοιχες "μαϊμούδες" Tasco (απομιμήσεις) που δεν έχουν κανένα εχέγγυο όσον αφορά την ποιότητα των οπτικών τους ή την αντοχή τους σε δυνατά όπλα ελατηρίου. Η κλίμακα μεγεθύνσεων άν και φαντάζει εντυπωσιακή στην πράξη οδηγεί σε βαριές και ογκώδεις κατασκευές - όλες οι αντίστοιχης μεγέθυνσης διόπτρες έχουν μεγάλο μέγεθος, βάρος και όγκο. Άν δεν έχεις αποφασίσει τελεσίδικα θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς, να διαβάσεις κάποια θέματα ακόμα μέσα στο forum και μηνύματα άλλων φίλων που θα σπεύσουν να σε βοηθήσουν.

 σε  ευχαριστω φιλε .  να  σου  πω  με  προβλιματιζει  ο  ογκος της  50  cm  ! και   εαν  μπωρο  να  οπλιζω  και  δεν  εμποδειζη . αλλα  σαν  κλιμακα  ειναι  πυστεβω  καλη,  και  επειδη  προοριζετε  για αλλο  οπλο  στην  πορεια   γιαυτον  τον  λογο    την  σκεφτομε ,  τωρα  τι  να  πω . ???

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #147 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 12:08:42 μμ »
Μεγαλη την βλεπω για το 34αρι, στο 54 καλως την εχει τοποθετησει. Αν υπαρχει η μελλοντικη τοποθετηση σε προσυμπιεσμενο τοτε παρτην.

αρα ξερεις  για  πια  μιλαω ,  πως  την  βλεπεις ?  και  δεν  ειναι  τροπη  που  ειμαι  ασχετος  ,απλος  περιμενω  απο  γνωστες  συμβουλες !

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #148 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 19:04:24 μμ »
παιδια  καλησπερα   .οπως  εχω  πει  και  πιο  πανω  εχω  ενα  diana 34 .     ο  φιλος που εχει  την  διοπτρα  6-24χ50 tasco   50 cm εχει  και  μια  αλλη  bushnell 3-9x40E  36 cm    και  η  δυο  ειναι ( μιλ ντοτ  με  της  βουλιτσες ) και  φωτιζομενες   της  δινη  90  ευρω  την  καθε  μια      , με  βαση  δυπλη 11αρα ,  πια  ειναι  η  πιο  σωστη  αποφαση  για  στοχους  των  30 40 50 μ  το  ανωτερο  διοτη για  το    diana 34 αρι  καλα  ειναι   μεχρι  50  μετρα .  τι  λετε ?

 ΧΙΛΙΑ  ΣΥΓΝΩΜΗ  ΕΑΝ  ΣΑΣ  ΖΑΛΙΖΩ   ;)

Αποσυνδεδεμένος banman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 135
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #149 στις: 15 Ιουνίου, 2013, 20:15:30 μμ »
Αφού στο τέλος την Τάσκο θα πάρεις.  :D :D :D :D
Είναι θέμα μεγέθους. (και μεγέθυνσης) 8)
BAM 26
Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177