Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 371411 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #120 στις: 20 Μαΐου, 2009, 21:36:55 μμ »
Ρε παδια λιγο ασχετο, ειχα δει στο Schneider, ενα 77αρι με κοντακι απο 97Κ και ηταν πανεμορφο. Υπαρχει αυτο στην Ελλαδα?

Οχι, ετσι δεν μπορεις να το αγοράσεις στην Ελλαδα.
Μονο αμα παρεις το 77αρι και μετα προσθέσεις εσυ ενα κοντάκι απο 97αρι.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος tetz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #121 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2009, 19:17:29 μμ »
1. Oπως όλα τα πράγματα στη ζωή ετσι κι εδω η σκεψη αρχίζει απο το κοστος (ποσα χρήματα διαθέτω ?)
2. Τι απαιτησεις έχω απο το αεροβόλο ? (διασκέδαση (plinking), κυνηγι ( sorry μου ξεφυγε  ::)) , σκοποβολη). Αυτα καθορίζουν την απαιτουμενη ακρίβεια και ισχυ και βεβαίως την τιμη
3. Θέλω να έχω αυτονομία αλλα σχετικα δύσκολη σκόπευση ? (αεροβόλο ελατηρίου) ή μηπως λειτουργία χωρίς ανάκρουση (PCP) αλλα εξάρτηση απο εξοπλισμό για γέμισμα με αερα ?
4. Σε τι απόσταση θα χρησιμοποιώ το αεροβόλο. Μικρή (~ 15 μ, οποτε μπορω να ρίχνω και με ανοιχτα σκοπευτικά) ή μεγαλύτερη αποτε θελω και διοπτρα (επιπλέον κόστος)
5. Απο τα αεροβόλα που πληρουν τις προϋποθέσεις που θετω πιο έχει το καλύτερο "ζύγισμα" στην επώμιση, ποιο είναι το ποιο όμορφο, αξιόπιστο και ισως πιο υποστηρίζεται απο αντιπροσωπεια στην Ελλαδα ?. Γενικα θα προτιμηθει αεροβόλο που "κάθεται" πιο καλα στο σκοπευτη και της πιο αξιοπιστης εταιρείας.

Φιλικα Δημητρης
καλησπερα
ειμαι νεος στο φορουμ σας αν και εχω εμπειρια απο αλλα φορουμ(μηχανοβιος)
ειμαι χρονια κυνηγος 6 με λειοκανα οπλα(καραμπινα-δικκανο)
ειναι οενιρο μου να κυνηγισω με ραβδωτο οπλο μεγαλα θηραματα στο εξωτερικο
επειδη αυτο ομως το βλεπω να αργει θελω να αγορασω ενα αεροβολο οπλο για σκοποβολη
και για κυνηγι(μου ξεφυγε :P)
επειδη δεν εχω εμπειρια στον τομεα και φοβαμαι μηπως οι μαγαζοτορες με κοροιδεψουν θα ηθελα τις συμβουλες σας
στην επιλογη του πρωτου μου αεροβολου,γενικα με τα οπλα εχω εμπειρια ειμαι 21 χρονων κυνηγαω απο τα 15 :)
με βαση τις παραπανω ερωτησεις
σκοπευω να διαθεσω 150-250 ευρο για ολο τον εξοπλισμο (αεροβολο-διοπτρα)
θελω να ειναι αρκετα δυνατο και με βελινικες 50-100 μετρα (πιστεβω τα 50-60 αν ειναι θανασιμο σε μικρα θηραματα ειναι αρκετα)
τωρα οσον αφορα την αυτονομια θα ηθελα αυτονομια και ευκολη σκοπευση (αλλα και με ελατηριο οκ θα ειμαι :) )
η ομορφια δεν με απασχολει τοσο...
θεσσαλονικη σπουδαζω ειμαι απο αργος και πηγα σημερα σε ενα μαγαζι νομιζω δεν επιτρεπετε να πω την επωνυμια
και μου προτεινε με βαση αυτα που του ειπα ενα καινουργιο της ΝΟΡΙΚΑ ΝΤΡΙΜ ΡΙΝΤΕΡ 5.5 στα 190 μετρητα και 220 αλλιως
ποια ειναι η γνωμη σας για το οπλο?θα ταιριαζει στις αναγκες μου?
συγνωμη αν σας κουρασα και αν οι αποριες μου ειναι σε λαθος μερος ασ με μετακινησει καπιοσ αντμιν αρκει να
ενημερωθω που θα υπαρχει το ποστ μου
ευχαριστω εκ των προτερον

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #122 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2009, 20:21:43 μμ »
Καταρχήν καλησπέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ και στον χώρο του αεροβόλου
Το να πεις το κατάστημα επιτρέπετε το κυνήγι με αεροβόλο απαγορεύεται και καλό θα ήταν να διορθώσεις το μήνυμα σου
Θα βρεις πολλά θέματα για ότι πληροφορία χρειάζεσαι κάνοντας μια αναζήτηση


Αποσυνδεδεμένος tetz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #123 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2009, 20:44:17 μμ »
Καταρχήν καλησπέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ και στον χώρο του αεροβόλου
Το να πεις το κατάστημα επιτρέπετε το κυνήγι με αεροβόλο απαγορεύεται και καλό θα ήταν να διορθώσεις το μήνυμα σου
Θα βρεις πολλά θέματα για ότι πληροφορία χρειάζεσαι κάνοντας μια αναζήτηση


το γνωριζω οτι απαγορευεται,δεν θελω να κρυφτω πισο απο το δαχτυλο μου ομως!
το ονομα του μαγαζιου λεγετε κυργιας,ειχα πολυ καλη εξυπηρετηση απλα ηθελα μια ακομα γνωμη
και οσο για το θεμα του κυνηγιου εχω πολλυ μεγαλη παιδεια πανω στο θεμα κυνηγαω απο τα 15 αλλα
ειμαι στο βουνο απο τα 8 και ξερω τα πρεπει τα δεν πρεπει τους αγραφους κανονες και το ποσο κακο
κανουν καπιες απαγορευσεις στο κυνηγι αλλα και καλο,δεν θα το αναλυσω εδω αυτο το θεμα γτ θα βγω εκτος
απλα ειχω καπιες αποριες και ομολογω οτι ειμαι απειρος στο θεμα αεροβολο
οποτε αν εχει καπιος με σχετικη εμπειρια να με κατα τοπισει θα του ημουν ευγνωμων
φιλικα κωστας

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #124 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2009, 20:54:06 μμ »
καλησπερα , αν το θες για κυνηγι παρε αυτο http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=6&MID=2&langid=316&PID=695  , θα σου περισεψουνε και λ7 , αν το θες για σκοποβολη παρε αυτο http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=9&MID=13&langid=316&PID=288 .

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #125 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2009, 20:55:21 μμ »
Φιλε Κωστα καλως ηρθες. Σχετικα με τις αποριες που διατυπωσες γυρω απο το αεροβολο σε γενικο επιπεδο, νομιζω πως το θεμα ειναι τεραστιο και δεν μπορει να αναλυθει σε λιγες γραμμες.
Θα σου προτεινα να ξεκινησεις την αναγνωση στα διαφορα θεματα του forum και θα αρχιζεις να σχηματιζεις εικονα γυρω απο ολες τις παραμετρους που αφορουν το αεροβολο και τα παρελκομενα του, ενω με αυτον τον τροπο ειναι σιγουρο πως θα αποφυγεις αστοχες και βιαστικες αγορες.

Αποσυνδεδεμένος tetz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #126 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2009, 21:01:24 μμ »
Φιλε Κωστα καλως ηρθες. Σχετικα με τις αποριες που διατυπωσες γυρω απο το αεροβολο σε γενικο επιπεδο, νομιζω πως το θεμα ειναι τεραστιο και δεν μπορει να αναλυθει σε λιγες γραμμες.
Θα σου προτεινα να ξεκινησεις την αναγνωση στα διαφορα θεματα του forum και θα αρχιζεις να σχηματιζεις εικονα γυρω απο ολες τις παραμετρους που αφορουν το αεροβολο και τα παρελκομενα του, ενω με αυτον τον τροπο ειναι σιγουρο πως θα αποφυγεις αστοχες και βιαστικες αγορες.

ευχαριστω πολυ δεν ενδιαφερομαι για μονοκανο
και αν μπορειτε πειτε μου την γνωμη σας για το νορικα ντριμ ραιντερ 5,5

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #127 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2009, 10:43:00 πμ »
θεσσαλονικη σπουδαζω ειμαι απο αργος και πηγα σημερα σε ενα μαγαζι νομιζω δεν επιτρεπετε να πω την επωνυμια

Εδω ειπες τοσα και τοσα, εκει κολλησες? :D
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #128 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2009, 13:05:12 μμ »
Λυπάμαι αλλά για κυνήγι μόνο το μονόκανο της Baikal κάνει. Τα αεροβόλα είναι μόνο για σκοποβολή στην ελληνική επικράτεια άρα το νορικα δεν κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #129 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2009, 16:32:15 μμ »
το γνωριζω οτι απαγορευεται,δεν θελω να κρυφτω πισο απο το δαχτυλο μου ομως!
το ονομα του μαγαζιου λεγετε κυργιας,ειχα πολυ καλη εξυπηρετηση απλα ηθελα μια ακομα γνωμη
και οσο για το θεμα του κυνηγιου εχω πολλυ μεγαλη παιδεια πανω στο θεμα κυνηγαω απο τα 15 αλλα
ειμαι στο βουνο απο τα 8 και ξερω τα πρεπει τα δεν πρεπει τους αγραφους κανονες και το ποσο κακο
κανουν καπιες απαγορευσεις στο κυνηγι αλλα και καλο,δεν θα το αναλυσω εδω αυτο το θεμα γτ θα βγω εκτος
απλα ειχω καπιες αποριες και ομολογω οτι ειμαι απειρος στο θεμα αεροβολο
οποτε αν εχει καπιος με σχετικη εμπειρια να με κατα τοπισει θα του ημουν ευγνωμων
φιλικα κωστας

Το θέμα δεν είναι πως κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλο σου, το θέμα είναι πως πρέπει να διατηρούνται τα νόμιμα και να αποτρέπονται τα παράνομα.
Μια μικρή αναφορά σε κυνήγι σε μορφή αστεϊσμού δε θα πείραζε αλλά τέτοια επιμονή στο θέμα αποτρέπεται από το παρόν forum.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 09:01:09 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος tetz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #130 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2009, 16:47:28 μμ »
το γνωριζω οτι απαγορευεται,δεν θελω να κρυφτω πισο απο το δαχτυλο μου ομως!
το ονομα του μαγαζιου λεγετε κυργιας,ειχα πολυ καλη εξυπηρετηση απλα ηθελα μια ακομα γνωμη
και οσο για το θεμα του κυνηγιου εχω πολλυ μεγαλη παιδεια πανω στο θεμα κυνηγαω απο τα 15 αλλα
ειμαι στο βουνο απο τα 8 και ξερω τα πρεπει τα δεν πρεπει τους αγραφους κανονες και το ποσο κακο
κανουν καπιες απαγορευσεις στο κυνηγι αλλα και καλο,δεν θα το αναλυσω εδω αυτο το θεμα γτ θα βγω εκτος
απλα ειχω καπιες αποριες και ομολογω οτι ειμαι απειρος στο θεμα αεροβολο
οποτε αν εχει καπιος με σχετικη εμπειρια να με κατα τοπισει θα του ημουν ευγνωμων
φιλικα κωστας

Το θέμα δεν είναι πως κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλο σου, το θέμα είναι πως πρέπει να διατηρούνται τα νόμιμα και να αποτρέπονται τα παράπονα.
Μια μικρή αναφορά σε κυνήγι σε μορφή αστεϊσμού δε θα πείραζε αλλά τέτοια επιμονή στο θέμα αποτρέπεται από το παρόν forum.

οκ λαθος μου σβηστε τα ποστ μου θα το γνωριζω απο δω και στο εξης...

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #131 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 09:02:07 πμ »
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σβηστεί. Η ανάγνωση βοηθάει και επόμενα μέλη του forum.
Ευχαριστώ για την κατανόηση!

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIASTHNKRHTH

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #132 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 11:14:33 πμ »
Γειά σε όλους.
Είμαι καινούργιος στον κόσμο των αεροβόλων και μετά από ενα μήνα ψάξιμο πιστέυω πως ήρθε ο καιρός για το πρώτο μου αεροβόλο.
Θέλω να στοιχίζει το πολύ 200-220 ευρώ.
Στην αρχή σκέυτικα το Norica Dream Hunter αλλά λέω τελικά ότι ένα πιστόλι όπως το ANICS A-3003 Blackbird θα έκανε τη δουλεία γιατί τον περισσότερο καιρό μένω Αθήνα κ το καλοκαίρι μόνο θα 'μαι στο χωριό στα χανιά.
Το θέλω κυρίως για ψυχαγωγική χρήση αλλά με ενδιαφέρει το αεροβόλο που θα πάρω να μπορώ να το χρησιμοποιήσω για αυτοάμυνα (π.χ. μεσα στο σπίτι μου) {Πυροβόλο όπλο δεν πρόκειται να πάρω}
Εσείς τι προτείνετε  ;) ?
ΒΓΑΛΤΕ ΜΟΥ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ,
ΓΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΘΩΡΩ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #133 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 11:22:10 πμ »
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες και καλή περιήγηση στο φόρουμ.
Κατα δεύτερον,ξέχασε το αεροβόλο για αυτοάμυνα.Πάρε καλύτερα ένα ντόπερμαν :D
Με το αεροβόλο(και δή πιστόλι)δεν έχεις καμία τύχη.Το μόνο που θα κάνεις είναι να εξαγριώσεις το ενδεχόμενο εισβολέα και καθώτι τώρα τελευταία είναι και πολύ άρτια εξοπλισμένοι όλοι τους(στην χειρότερη να έχει κανά 45άρι στην καλύτερη κανά ΑΚ-47)προβλέπω άνιση "μονομαχία"...
Τα λεφτά που θα έδινες για το αεροβόλο,άστα πάνω στο τραπεζάκι του χώλ,έτσι ώστε με το που θα μπεί τα παίρνει και φεύγει και εσύ κοιμάσαι ήσυχος ;D.                                                                                                                             

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIASTHNKRHTH

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #134 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2009, 11:28:31 πμ »
Είνια και αυτή μια λύση.... Αλλά ας πόυμε ούτε ένα Beretta CX4 δεν μπορεί να τον τρέψει σε φυγή?
ΒΓΑΛΤΕ ΜΟΥ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ,
ΓΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΘΩΡΩ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ