Αποστολέας Θέμα: Δημόσια διαβούλευση για τον έλεγχο απόκτησης και κατοχής όπλων.  (Αναγνώστηκε 33021 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ianos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Αγαπητοί Φίλοι,

Στην διεύθυνση http://www.opengov.gr/yptp/?p=78 λαμβάνει χώρα η Δημόσια Διαβούλευση του Σχεδίου Νόμου «Εναρμόνιση της ελληνικής νομοθεσίας με την Οδηγία 2008/51/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 21ης Μαΐου 2008 «για την τροποποίηση της Οδηγίας 91/477/ΕΟΚ του Συμβουλίου σχετικά με τον έλεγχο της απόκτησης και της κατοχής όπλων». Τροποποίηση διατάξεων ν.2168/1993» που άρχισε στις 2 Οκτωβρίου και θα λήξει στις 11 Οκωβρίου 2010.

Είναι υποχρέωση μας ώς ενεργοί πολίτες της χώρας, και συμφέρον μας ως σκοπευτές να λάβουμε μέρος στον σχολιασμό και να καταθέσουμε τις απόψεις μας για να διαχωρήσουμε την χρήση και κατοχή των αεροβόλων όπλων από τα πυροβόλα όπλα.


Παρακαλώ επισκεφτείτε την σελίδα και καταθέστε αιτιολογημένα τις απόψεις σας ή αν δείτε ένα σχόλιο με το οποίο συμφωνείτε προσυπογράψτε σε αυτό, όσο περισσότερα σχόλια και συμεμτοχή στην διαβούλευση υπάρχουν, τόσο περισσότερη πίεση υπάρχει για να αλλάξει κάτι πρός ώφελός του χόμπι μας.

Προσωπικά, κατέθεσα τις απόψεις μου και μετά από τον έλεγχο της διαχείρισης θα είναι ορατές σε όλους.

Ευχαριστώ,

Γιάννης
Gravity always wins..

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Εγώ έστειλα το κειμενό μου ( σχόλιο το οποιο δεν δημοσιεύτηκε μάλλον γιατί δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο ) και το κειμενό μου βρέθηκε στο blog της εγκληματικότητας:

http://eglimatikotita.blogspot.com/2010/10/blog-post_2666.html

Τωρα πός έγινε αυτό δεν ξέρω αλλά μου άρεσε που φάνηκε η γνώμη μου προς τα έξω.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Εγω παντως δεν καταλαβα που ακριβως δυναται να τροποποιηθει η Νομοθεσια ως προς την κατοχη των αεροβολων.... Τωρα η απαγορευση των Hollow point δεν νομιζω να μας αφορα ιδιαιτερα... Καλα καταλαβα οτι πανε ν απαγορευσουν την ιδιοκατασκευη κι αναγομωση των φυσιγγιων (ιδιως στα κυνηγητικα)? Τα κροτου λαμψης εδω και πολλα χρονια θελανε αδεια και την επαιρναν μονο αφετες αγωνων... Και ειλικρινα ζητω την βοηθεια σας γιατι κατι μπορει να μου διαφευγει και να μην διαβασα καλα το προσχεδιο... Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Αν διαβασεις τον παλιο νομο για την γομωση και την αναγομωση, θα δεις οτι δεν αλλαζει κατι. Αλλο τι γινοταν, αλλο τι επετρεπε ο νομος.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος ianos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
@asrael: Το σχόλιο σου βγήκε κανονικά και είναι ορατό.

@Gemix: Δεν είναι μόνο η αναγόμωση και τα hollow point που αναφέροντε στο προσχέδιο, μας αφορούν τα θέματα εισαγωγής ανταλακτικών, χρήσης των διοπτρών κ.α., θα πρότεινα να διαβάσεις τα σχόλια και με όσα συμφωνείτε να πατήσετε το κουμπί Like πάνω δεξιά σε κάθε σχόλιο.

Γ.
Gravity always wins..

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Σταματη το ειδα και εγω κανονικοτατα και εδωσα και την ψηφο μου. ;D

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Σε ευχαριστώ Γιώργο, κι εγώ ψήφησα αρκετά εκεί στη διαβούλευση :)

Μακάρι να πιάσει τόπο αυτό που είπα και να γίνει κάτι αλλά για να γίνει κάτι ....... είνια μακρύ το ταξίδι ώς τον παράδεισο  ???
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Μπαινοντας στον παραπανω συνδεσμο ειδα το εξης παραλογο οτι ενω ολοι μας σκιζομαστε για το τι θα γινει με τον καινουριο νομο ελαχιστοι μπηκαν στο τρυπακι να κανουν καποιες πρωτασεις η εστω να δωσουν θετικη ψηφο στις προτασεισ που εχουν ηδη κατατεθει παρακαλω πολυ μπειτε και δωστε ψηφο στα σχολια που σας εκφραζουν επισης θα προτεινα να βαλετε και φιλους σας να ψηφισουν απο τα κομπιουτερ τους & να ξαναψηφισετε απο το pc στην δουλεια σας
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Μπά, clear all cookies στον browser και ξαναψήφησμα :)
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Και ως διά μαγείας θα αλλάξει ο νόμος(τουλάχιστον για τα αεροβόλα).
Είναι ηλίου φαεινότερο ότι η τροποποίηση του νόμου αφορά τα πυροβόλα και μόνο.Πρέπει να αισθανόμαστε και τυχεροί αν δεν επιβληθεί και κάποιος περιορισμός στην δύναμη και γιατί όχι και στα διαμετρήματα.Αυτό που θα πρότεινα εγώ(όσο και αν εκ πρώτης άποψης φαίνεται παράλογο)είναι να μην γράψει κανείς για τα αεροβόλα.Αφήστε τα στην ησυχία τους γιατί προβλέπω να ανοίγουν μάτια και να τρέχουμε για άδειες και τα σχετικά.
Το γνωρίζω ότι έχω (αυτό)βαπτιστεί ο σπασίκλας και ξυνός του φόρουμ,αλλά τουλάχιστον είμαι ο αντίλογος που απ'ότι φαίνεται δεν υπάρχει μιάς και όλοι υποστηρίζετε την ίδια γραμμή.
Προτού λοιπόν γρήγορα και εύκολα αρχίσετε να με ψέγετε για την Μ#@ακ*α που μόλις είπα,σκεφτείτε το λίγο.Ποιός ξέρει;Κάτι μπορεί και να ξέρω.
Το έχω ξαναναφέρει και στο σχετικό περελθόν.Φωνάζετε για την ελευθερία χρήσης στην ύπαιθρο,για κύνηγι με αεροβόλο,ελεύθερη χρήση διoπτρας και λοιπά όπως γίνεται στην Γερμανία,Ιταλία,Αγγλία,Κύπρο και αλλού.
Και αν λοιπόν εισακουστούν οι προσευχές σας και ψηφιστούν όλα αυτά ΑΛΛΑ ΠΑΚΕΤΟ με F.A.C και EWB και με περιορισμό στο διαμέτρημα ή δεν ξέρω και εγώ τί άλλο,τι γίνεται τότε;
Θα αρχίσουμε να ξαναφωνάζουμε;
Και πιστεύετε ότι θα εισακουστούμε τότε;
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Δημόσια διαβούλευση για τον έλεγχο απόκτησης και κατοχής όπλων.
« Απάντηση #10 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 16:29:30 μμ »
Βασικά εδώ που τα λέμε δεν έχει άδικο ο mangustaς  ;D

Από την άλλη το δαιμόνιο του Ελληνα θα βρεί τρόπους να έχει το όπλο στα 12 ποδόλιβρα κατα τον έλεγχο και στα 500 για το κυνήγι - σκοποβολή - σπάσημο πλακιδίων ή ότι άλλο θα ψηφηστεί ότι θα επιτρέπεται να κάνουμε με τα όπλα μας :)
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Δημόσια διαβούλευση για τον έλεγχο απόκτησης και κατοχής όπλων.
« Απάντηση #11 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 16:31:08 μμ »
Και ως διά μαγείας θα αλλάξει ο νόμος(τουλάχιστον για τα αεροβόλα).
Είναι ηλίου φαεινότερο ότι η τροποποίηση του νόμου αφορά τα πυροβόλα και μόνο.Πρέπει να αισθανόμαστε και τυχεροί αν δεν επιβληθεί και κάποιος περιορισμός στην δύναμη και γιατί όχι και στα διαμετρήματα.Αυτό που θα πρότεινα εγώ(όσο και αν εκ πρώτης άποψης φαίνεται παράλογο)είναι να μην γράψει κανείς για τα αεροβόλα.Αφήστε τα στην ησυχία τους γιατί προβλέπω να ανοίγουν μάτια και να τρέχουμε για άδειες και τα σχετικά.
Το γνωρίζω ότι έχω (αυτό)βαπτιστεί ο σπασίκλας και ξυνός του φόρουμ,αλλά τουλάχιστον είμαι ο αντίλογος που απ'ότι φαίνεται δεν υπάρχει μιάς και όλοι υποστηρίζετε την ίδια γραμμή.
Προτού λοιπόν γρήγορα και εύκολα αρχίσετε να με ψέγετε για την Μ#@ακ*α που μόλις είπα,σκεφτείτε το λίγο.Ποιός ξέρει;Κάτι μπορεί και να ξέρω.
Το έχω ξαναναφέρει και στο σχετικό περελθόν.Φωνάζετε για την ελευθερία χρήσης στην ύπαιθρο,για κύνηγι με αεροβόλο,ελεύθερη χρήση διoπτρας και λοιπά όπως γίνεται στην Γερμανία,Ιταλία,Αγγλία,Κύπρο και αλλού.
Και αν λοιπόν εισακουστούν οι προσευχές σας και ψηφιστούν όλα αυτά ΑΛΛΑ ΠΑΚΕΤΟ με F.A.C και EWB και με περιορισμό στο διαμέτρημα ή δεν ξέρω και εγώ τί άλλο,τι γίνεται τότε;
Θα αρχίσουμε να ξαναφωνάζουμε;
Και πιστεύετε ότι θα εισακουστούμε τότε;
ολοι εδω μεσα θελουμε να κινηθουμε στα πλαισια της νομιμοτητας οποτε και να γινουν αυτα που λες θα βγαλουμε τα αντιστοιχα χαρτια και τελος.
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Δημόσια διαβούλευση για τον έλεγχο απόκτησης και κατοχής όπλων.
« Απάντηση #12 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 16:37:06 μμ »
]ολοι εδω μεσα θελουμε να κινηθουμε στα πλαισια της νομιμοτητας οποτε και να γινουν αυτα που λες θα βγαλουμε τα αντιστοιχα χαρτια και τελος.


Μάνθο δεν ειναι τοσο εύκολο.
Οποτε μην το εύχεσαι.
Επισης εχε κατα νου οτι δηλώνοντας ενα όπλο δεν σου ανήκει.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Δημόσια διαβούλευση για τον έλεγχο απόκτησης και κατοχής όπλων.
« Απάντηση #13 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 16:38:44 μμ »
]ολοι εδω μεσα θελουμε να κινηθουμε στα πλαισια της νομιμοτητας οποτε και να γινουν αυτα που λες θα βγαλουμε τα αντιστοιχα χαρτια και τελος.


Μάνθο δεν ειναι τοσο εύκολο.
Οποτε μην το εύχεσαι.
Επισης εχε κατα νου οτι δηλώνοντας ενα όπλο δεν σου ανήκει.
απο το παρανομο αυτο ειναι προτιμοτερο νομιζω
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Δημόσια διαβούλευση για τον έλεγχο απόκτησης και κατοχής όπλων.
« Απάντηση #14 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 16:52:42 μμ »
Και ως διά μαγείας θα αλλάξει ο νόμος(τουλάχιστον για τα αεροβόλα).
Είναι ηλίου φαεινότερο ότι η τροποποίηση του νόμου αφορά τα πυροβόλα και μόνο.Πρέπει να αισθανόμαστε και τυχεροί αν δεν επιβληθεί και κάποιος περιορισμός στην δύναμη και γιατί όχι και στα διαμετρήματα.Αυτό που θα πρότεινα εγώ(όσο και αν εκ πρώτης άποψης φαίνεται παράλογο)είναι να μην γράψει κανείς για τα αεροβόλα.Αφήστε τα στην ησυχία τους γιατί προβλέπω να ανοίγουν μάτια και να τρέχουμε για άδειες και τα σχετικά.
Το γνωρίζω ότι έχω (αυτό)βαπτιστεί ο σπασίκλας και ξυνός του φόρουμ,αλλά τουλάχιστον είμαι ο αντίλογος που απ'ότι φαίνεται δεν υπάρχει μιάς και όλοι υποστηρίζετε την ίδια γραμμή.
Προτού λοιπόν γρήγορα και εύκολα αρχίσετε να με ψέγετε για την Μ#@ακ*α που μόλις είπα,σκεφτείτε το λίγο.Ποιός ξέρει;Κάτι μπορεί και να ξέρω.
Το έχω ξαναναφέρει και στο σχετικό περελθόν.Φωνάζετε για την ελευθερία χρήσης στην ύπαιθρο,για κύνηγι με αεροβόλο,ελεύθερη χρήση διoπτρας και λοιπά όπως γίνεται στην Γερμανία,Ιταλία,Αγγλία,Κύπρο και αλλού.
Και αν λοιπόν εισακουστούν οι προσευχές σας και ψηφιστούν όλα αυτά ΑΛΛΑ ΠΑΚΕΤΟ με F.A.C και EWB και με περιορισμό στο διαμέτρημα ή δεν ξέρω και εγώ τί άλλο,τι γίνεται τότε;
Θα αρχίσουμε να ξαναφωνάζουμε;
Και πιστεύετε ότι θα εισακουστούμε τότε;

Συμφωνώ απολύτως, στη μορφή διαβούλευσης μόνο κακό μπορεί να κάνει και να δώσει "ιδέες" σε διάφορους "ειδικούς".
Mangusta ο αντίλογος σου είναι χρήσιμος και μάλιστα πολύ χρήσιμος.
Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα ποτέ με τον αντίλογο ούτε με τα πρόσωπα, αντιθέτως. Μια ματιά στα σχόλια μου με θετική προδιάθεση θα μπορούσε να σε πείσει.
Το ύφος των γραπτών είναι πάντοτε το πρόβλημα και όχι το περιεχόμενο. Παρ'όλα αυτά αν κάπου θεωρείς πως συμμετείχαμε όλοι μας σε μια σειρά από παρεξηγήσεις πιστεύω πως υπάρχει η καλή διάθεση από όλους να το τελειώσουμε εδώ και τώρα και να δούμε πως ο καθένας μας μπορεί -ακόμη και μέσα από τον αντίλογο- να βοηθήσει.