Αποστολέας Θέμα: Άδεια για διόπτρα.  (Αναγνώστηκε 141764 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #195 στις: 06 Απριλίου, 2012, 22:52:21 μμ »
.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #196 στις: 07 Απριλίου, 2012, 08:36:41 πμ »
Η θεωρία είναι πως κανεις τους αγώνες με όπλο του συλλόγου (και διόπτρα του συλλόγου περασμένη στην άδεια του συλλόγου) (στα ολυμπιακά αγωνίσματα που προβλέπουν διόπτρα) (πολλες παρενθέσεις μαζεύτηκαν). Το ίδιο που κάνεις αν θες να βγάλεις Αδεια Κατοχής Όπλων Σκοποβολής (πιστόλια η τουφέκια).

Eτσι ακριβως οπως τα λες ειναι.  Βεβαια δεν μπορεις να αγορασεις οτι διοπτρα θελεις παρα μονο αυτη που αναφερεται στο αγωνισμα στο οποιο θα ''αγωνιζεσαι''. Η ολη βεβαια διαδικασια διαρκει αρκετα !!!!

Αποσυνδεδεμένος pagotatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #197 στις: 09 Απριλίου, 2012, 18:14:39 μμ »
ΑγιςΜεσσινιος
Καλα τα ειπανε στην ΓΑΔΑ.Απλα οταν κανης τους  6 υποχρεωτικους αγωνες που προβλεπουν χρηση διοπτρας
(τετοιοι αγωνες δεν γινονται ποτε στο Ελλαδισταν) παιρνεις χαρτι απο την ΣΚΟΕ και με αυτο σου χωρηγειται
ΑΔΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ διοπτρας,την αγοραζεις πας τους την δειχνεις να την ελεγξουν,και την οποια σου χρεωνουν
οπως τα πυροβολα οπλα σκοποβολης και εχεις δικαιωμα να την φορας μονο στο οπλο που χρησιμοποιεις στους
 συγκεκριμενους αγωνες.
Ξεχαστε το λοιπον 

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #198 στις: 10 Απριλίου, 2012, 13:06:31 μμ »
Διαβαστε το νομο.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος pagotatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #199 στις: 11 Απριλίου, 2012, 17:40:35 μμ »
Απλα ανεφερα την διαδικασια που μου ανελυσαν στο οπλων

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #200 στις: 11 Απριλίου, 2012, 19:20:21 μμ »
Εσυ δικιο εχεις, ο νομος αυτο λεει...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος ratatouis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #201 στις: 04 Νοεμβρίου, 2012, 15:04:11 μμ »
παιδια εαν παραγγηλω μια κινεζικη διοπτρα απο το ebay λετε να εχω προβλημα με τελωνεια κ τετοια και να τραβιεμαι??
Gamo shadow csi .177
Gamo delta max .177

Αποσυνδεδεμένος ndlns

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #202 στις: 04 Νοεμβρίου, 2012, 20:29:35 μμ »
παιδια εαν παραγγηλω μια κινεζικη διοπτρα απο το ebay λετε να εχω προβλημα με τελωνεια κ τετοια και να τραβιεμαι??
Δεν υπάρχει περίπτωση. Έρχεται κανονικά. Έχουν γνώση οι φύλακες... Οι Κινέζοι γράφουν έξω από τη συσκευασία telescope... Ότι να ναι, αλλά εσύ θα την πάρεις κανονικά. Και εγώ το φοβόμουν στην αρχή, αλλά από τότε έχω πάρει 4 (όχι όλες για μένα φυσικά, για φίλους).  ;D

Αποσυνδεδεμένος viston

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #203 στις: 05 Νοεμβρίου, 2012, 00:21:12 πμ »
παιδια εαν παραγγηλω μια κινεζικη διοπτρα απο το ebay λετε να εχω προβλημα με τελωνεια κ τετοια και να τραβιεμαι??
Δεν υπάρχει περίπτωση. Έρχεται κανονικά. Έχουν γνώση οι φύλακες... Οι Κινέζοι γράφουν έξω από τη συσκευασία telescope... Ότι να ναι, αλλά εσύ θα την πάρεις κανονικά. Και εγώ το φοβόμουν στην αρχή, αλλά από τότε έχω πάρει 4 (όχι όλες για μένα φυσικά, για φίλους).  ;D

απο που αγορασες? και ποσα ηταν τα μεταφορικα? αν μπορεις γραψε λεπτομεριες γιατι δεν εχω εμπειρια απο αγορες απο το εξωτερικο και με ενδιαφερει
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ndlns

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #204 στις: 05 Νοεμβρίου, 2012, 16:31:47 μμ »
παιδια εαν παραγγηλω μια κινεζικη διοπτρα απο το ebay λετε να εχω προβλημα με τελωνεια κ τετοια και να τραβιεμαι??
Δεν υπάρχει περίπτωση. Έρχεται κανονικά. Έχουν γνώση οι φύλακες... Οι Κινέζοι γράφουν έξω από τη συσκευασία telescope... Ότι να ναι, αλλά εσύ θα την πάρεις κανονικά. Και εγώ το φοβόμουν στην αρχή, αλλά από τότε έχω πάρει 4 (όχι όλες για μένα φυσικά, για φίλους).  ;D

απο που αγορασες? και ποσα ηταν τα μεταφορικα? αν μπορεις γραψε λεπτομεριες γιατι δεν εχω εμπειρια απο αγορες απο το εξωτερικο και με ενδιαφερει
ευχαριστω

Τα μεταφορικά εξαρτώνται από τον εκάστοτε πωλητή. Άλλοι δηλαδή τα συμπεριλαμβάνουν στην τιμή και άλλοι τα έχουν χωριστά. Αν κάνεις αναζήτηση στο ebay για rifle scope θα βρεις χιλιάδες... Ένα παράδειγμα  http://www.ebay.co.uk/itm/UTG-RG-Mil-Dot-6-24x50-AO-Hunting-Rifle-Scope-Sunshade-/110585745686?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET&hash=item19bf6c9116
άλλο ένα http://www.ebay.co.uk/itm/Tasco-8-32x50-AOE-R-G-Illuminated-Optical-Rifle-Scope-Two-Rings-Sunshade-/180847437116?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET&hash=item2a1b58e53c

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #205 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 17:36:39 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει, τελικά, πως μπορούμε να βγάλουμε άδεια για διόπτρα? Ισχύουν αυτά που γράφονταν παλιότερα ότι δεν γίνονται επίσημα αθλήματα από την ΣΚΟΕ που απαιτούν διόπτρα?

Από την νομοθεσία, που έχω ξεψαχνίσει και έχω περάσει όλες τις αναθεωρήσεις μέχρι την τελευταία, χωρίς να είμαι νομικός, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο παράθυρο για τα αεροβόλα. Αν και έχουν προσθέσει τα εξής αλληλοσυγκρουόμενα εδάφια:

Παράθεση
ια. Εξάρτημα όπλου είναι κάθε συμπληρωματικό αυτοτελές στοιχείο, το οποίο είναι τοποθετημένο ή προσαρμόζεται σε αυτό και δεν είναι απαραίτητο για την λειτουργία του.
Δηλαδή και τα σκοπευτικά και οι διόπτρες θα μπορούσε κάποιος λογικά σκεπτόμενος να πει. Και στην συνέχεια έρχεται αυτό:

Παράθεση
6. Δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του παρόντος νόμου:
δ. Εξαρτήματα όπλου.
Αλλά φυσικά όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές υπάρχει και αυτό:

Παράθεση
3. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται επίσης:
γ. Σκοπευτικές διόπτρες όπλων και πάσης φύσεως σκόπευτρα, ως και εξομοιωτές σκοποβολής.

 Θα είχε ίσως νόημα, μια συλλογική κίνηση, μάλλον από την ΣΚΟΕ προς τον πρόεδρο της Δημοκρατίας ή τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη να γίνει μια μικρή αναθεώρηση στο νόμο που να εξαιρεί ή να διευκολύνει την άδεια αγοράς διόπτρας για χρήση σε αεροβόλο. π.χ. θα μπορούσε να αλλάξει αυτό:

Παράθεση
3. Για την κατοχή αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.
σε κάτι σαν αυτό:
Παράθεση
3. Για την κατοχή αεροβόλων όπλων και εξαρτημάτων σκόπευσης αυτών, καθώς και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.

Πάντως διαβάζοντας τον νόμο για την κατοχή όπλων, στην παράγραφο 2 (και αλλού) αναφέρεται σε πυροβόλα όπλα και στις σκοπευτικές διόπτρες που προορίζονται για αυτά, ενώ στην 3η παράγραφο αναφέρεται σε αεροβόλα όπλα και "ψαρο-τυφέκια" ξεχωριστά, δίνοντας μου την αμυδρή εντύπωση ότι ο νομοθέτης ήθελε αρχικά να εκδίδονται άδειες για τις διόπτρες των πυροβόλων. Πάντως στο νόμο αναφέρεται γενικά σε σκοπευτικά όπλα, τα οποία ορίζονται από την ΣΚΟΕ! Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, όταν γράφηκε ο νόμος νομίζω τα αεροβόλα δεν είχαν ράγες για διόπτρες  ;D

Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω τον νόμο στην τελική του μορφή. Δεν έχω γράψει μόνο τα θέματα του στρατού γιατί...βαρέθηκα και... δεν μας/με αφορούν...

Αναμένω τις απαντήσεις σχετικά με τα αθλήματα της ΣΚΟΕ και αν δεν είναι εκτός θέματος (πάρα πολύ, γιατί είναι) θα εκτιμούσα και μια σύντομη περιγραφή του πως και τι απαιτείται για να γραφείς σε σκοπευτικό όμιλο αν μπορώ έτσι να έχω άδεια διόπτρας. π.χ. Πάω με το αεροβόλο μου και λέω ήρθα, κάντε στην μπάντα ρίχνω! :)

Ευχαριστώ και συγνώμη για το "σεντόνι",
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #206 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 18:05:07 μμ »
Τελικά τον νόμο τον ανέβασα εδώ:

http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,4507.msg136537.html#msg136537

Αποσυνδεδεμένος Byron22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 527
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #207 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 18:56:40 μμ »
Οπως πιθανώς είδες στο παρόν θέμα υπάρχει μια αρκετά πλήρης περιγραφή του νομού, παράθεση αυτούσιων αποσπασμάτων αυτού, ανάλυση, προτεινόμενες λύσεις κτλ κτλ. Υπάρχει επίσης και ολόκληρος ο νόμος εδώ: http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,140.0.html
 Το τι θα μπορούσε ή θα έπρεπε, αν θες, να λέει ο νόμος είναι επίσης αντικείμενο μακρών συζητήσεων. Οσον αφορά τώρα στα εδάφια που παραθετεις, μην μπερδευεις το εξάρτημα με τη διοπτρα η οποία ρητά αντιμετωπίζεται για τους σκοπους του νομου ως "όπλο".
Airwolf 5.5-Bushnell Elite 6500
LG 110 5.5-Bushnell Elite 6500
SLR98/Ginb 5.5-Bushnell Elite 6500
Pro Sport Mangusta 5.5- Bushnell Elite 6500
Mk4/Gary Cane 5.5-Leupold Competition
BM500 4.5-Leupold Competition
S200/Ginb 5.5-Leupold 3-9x33

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #208 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 18:58:52 μμ »
Τα αγωνίσματα της ISSF που επιτρέπουν διόπτρες είναι αυτά του Running Target 10m και 50m. Για τα 10 μέτρα (αεροβόλα δηλαδή) υπάρχει περιορισμός μεγένθυνσης 4X (+0.4X επιτρεπόμενη απόκλιση = 4.4Χ MAXIMUM). Για τα 50 μέτρα ( καραμπίνες .22LR ) δεν υπάρχει περιορισμός αλλα όπως και για τα 10μετρα το συνολικό βάρος τυφεκίου-διόπτρας-λοιπών αξεσουάρ πρέπει να είναι κάτω απο 5.5 κιλά. Για running target 10 μέτρων στο Ε.Σ. Βύρωνα υπάρχουν κάποια μηχανήματα αλλα δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργούν. Κάποιοι σύλλογοι - αθλητές κάνανε προσπάθειες με home made καταστάσεις (με την βοήθεια καποιων στόχων της GAMO) αλλα αγώνες δεν ξέρω να έχουν γίνει Α κατηγορίας. Για 50 μέτρα Running target δεν υπάρχει πεδίο βολής στην ελλάδα.
Και για τα 10μ και για τα 50μ είναι επιτρεπτά και τα απλα μικρομετρικά σκοπευτικά.
Πρακτικά μόνο διόπτρα για αεροβόλο 10μ με μέγιστη μεγένθυνση 4.4 μπορείς να αποκτήσεις, αν κάνει αγώνες η ΣΚΟΕ ή ο σύλλογος που θα γραφτείς ώστε να μπορέσεις να κάνεις αίτηση για άδεια κατοχής και βέβαια να την "δέσεις" σε ένα και μόνο αεροβόλο (με serial number).
Και η οποία άδεια πρέπει να ανεώνεται κάθε 3 χρόνια αλλιώς σε περίπτωση μη ανανέωσης πρέπει να καταθέσεις τη διόπτρα στο αστυνομικό τμήμα (όπως θα έκανες για το 22αρι,32αρι σου αφου λογίζεται ώς όπλο)


Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #209 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 19:19:40 μμ »
 ??? Οπότε ή αποκτάς νόμιμα, και αυτό αν γίνεται, μία 4x ή... αυτό που καταλαβαίνω από φωτογραφίες κλπ  :-X ?

Υπάρχει περίπτωση η αποδεδειγμένη προώθηση του αθλήματος της σκοποβολής που απαιτείται για την άδεια, να είναι π.χ. μια δήλωση του σωματείου σου ότι ασκείς το τάδε άθλημα (bench-rest?) ακόμα και αν δεν γίνεται επίσημα για να βγάλεις άδεια για μεγαλύτερη διόπτρα?

Με λίγα λόγια, έχει βγάλει κανείς άδεια στην Ελλάδα για διόπτρα πάνω από 4x?

Και επειδή είναι λίγο λεπτό το ζήτημα από όσο καταλαβαίνω, αν μπορεί κάποιος σε ανεπίσημο, off-the-record p.m. να μου πει μια 2-3 λεπτομέρειες παραπάνω για το θέμα, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ και πάλι,
Δημήτρης