Αποστολέας Θέμα: Άδεια για διόπτρα.  (Αναγνώστηκε 142372 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Byron22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 527
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #210 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 19:28:30 μμ »
Εχουν γραφτει 14 σελιδες για το θεμα αυτο-ανετρεξες καθολου σ αυτες ???
Airwolf 5.5-Bushnell Elite 6500
LG 110 5.5-Bushnell Elite 6500
SLR98/Ginb 5.5-Bushnell Elite 6500
Pro Sport Mangusta 5.5- Bushnell Elite 6500
Mk4/Gary Cane 5.5-Leupold Competition
BM500 4.5-Leupold Competition
S200/Ginb 5.5-Leupold 3-9x33

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #211 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 19:38:53 μμ »
Εχουν γραφτει 14 σελιδες για το θεμα αυτο-ανετρεξες καθολου σ αυτες ???

Φυσικά! Αλλά από το 2008 που ξεκίνησε το θέμα νομίζω έχουν γραφτεί πολλά που κάποια ήταν λάθος, μετά αποδείχτηκαν σωστά, μετά ξαναβγήκαν λάθος κλπ, νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Μέχρι και την απάντηση του Ghostrip δεν νομίζω ότι είχα ιδέα του τι γίνεται. Τουλάχιστον όχι του τι γίνεται σήμερα, άλλωστε αυτό ρώτησα αρχικά και αφού απαντήθηκε και το τι συμβαίνει σήμερα θα ήθελα να λυθούν και μερικές ακόμα απορίες μου, η οποίες είναι εύλογες αλλά δεν ξέρω αν και πως πρέπει να τις εκφράσω σε ένα δημόσιο φόρουμ. Η βασική (νέα) ερώτηση είναι αν κάποιος στην Ελλάδα έχει βγάλει μέχρι σήμερα άδεια για πάνω από 4x διόπτρα. Αν έχει απαντηθεί και το προσπέρασα ή ξέχασα διαβάζοντας 1-2 φορές τις 14 σελίδες όπως είπες, ζητώ συγνώμη.

Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #212 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 19:46:02 μμ »
καθως και μεσω της πρακτικης σκοποβολης με bolt action rifle.Αγωνισμα αεροβολου 5.5 δεν υπαρχει στην Ελλαδα οποτε σε οποιο σκοπευτηριο και να πας σε οποιον συλλογο και να εισαι ακυρη η σκοποβολη σε πεδιο βολης ....  ;D  .... αυτα ολα αν θελουμε το γραμμα του νομου...επισης το μονο που 8α καταφερεις μεσω πρακτικης ειναι να εχεις μια αδεια αγορας και κατοχης διοπτρας (οτι θες απο ειδος μεγενθυνση κλπ) αλλα μονο για το πυροβολο για το οποιο θα προοριζεται.... παντως πριν γραφτεις σε συλλογο ψαξτο καλα πιο πριν, μεχρι να βρεις αυτον που σου ταιριαζει,απο τη στιγμη που μπεις σε καποιον εισαι αθλητης του συλλογου με παπα και με κουμπαρο.

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #213 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 19:56:29 μμ »
Βυρωνα σ αυτο το φορουμ ειμαστε κυριως ερασιτεχνες αεροβολαδες και κατα 95% των συμμετεχοντων για να μην πω 99 δεν εχουν σχεση με την αγωνιστικη σκοποβολη σαν αθλητες συνεπως και καμια σχεση με την Σκοπευτικη Ομοσπονδια Ελλαδος.απευ8υνετε ερωτησεις καλυτερα εδω http://www.esak.gr/ και εδω http://www.shooters.gr/forum/ οπου συμβαινει ακριβως το αντιθετο...  :D ... το 95% των συμμετεχοντων ειναι στη ΣΚΟΕ  ;D

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #214 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 20:08:05 μμ »
καθως και μεσω της πρακτικης σκοποβολης με bolt action rifle.Αγωνισμα αεροβολου 5.5 δεν υπαρχει στην Ελλαδα οποτε σε οποιο σκοπευτηριο και να πας σε οποιον συλλογο και να εισαι ακυρη η σκοποβολη σε πεδιο βολης ....  ;D  .... αυτα ολα αν θελουμε το γραμμα του νομου...επισης το μονο που 8α καταφερεις μεσω πρακτικης ειναι να εχεις μια αδεια αγορας και κατοχης διοπτρας (οτι θες απο ειδος μεγενθυνση κλπ) αλλα μονο για το πυροβολο για το οποιο θα προοριζεται.... παντως πριν γραφτεις σε συλλογο ψαξτο καλα πιο πριν, μεχρι να βρεις αυτον που σου ταιριαζει,απο τη στιγμη που μπεις σε καποιον εισαι αθλητης του συλλογου με παπα και με κουμπαρο.

...πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρθηκε και επισημάνθηκε απ΄τον mamawaits, Δημήτρη και ας μου επιτρέψει ο mamawaits να προσθέσω "...πως στον γάμο αυτό" το διαζύγιο έχει πολύ αργή Καθολικού τυπικού, διαδικασία  :D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος Byron22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 527
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #215 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 20:11:14 μμ »
Εχουν γραφτει 14 σελιδες για το θεμα αυτο-ανετρεξες καθολου σ αυτες ???

Φυσικά! Αλλά από το 2008 που ξεκίνησε το θέμα νομίζω έχουν γραφτεί πολλά που κάποια ήταν λάθος, μετά αποδείχτηκαν σωστά, μετά ξαναβγήκαν λάθος κλπ, νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Μέχρι και την απάντηση του Ghostrip δεν νομίζω ότι είχα ιδέα του τι γίνεται. Τουλάχιστον όχι του τι γίνεται σήμερα, άλλωστε αυτό ρώτησα αρχικά και αφού απαντήθηκε και το τι συμβαίνει σήμερα θα ήθελα να λυθούν και μερικές ακόμα απορίες μου, η οποίες είναι εύλογες αλλά δεν ξέρω αν και πως πρέπει να τις εκφράσω σε ένα δημόσιο φόρουμ. Η βασική (νέα) ερώτηση είναι αν κάποιος στην Ελλάδα έχει βγάλει μέχρι σήμερα άδεια για πάνω από 4x διόπτρα. Αν έχει απαντηθεί και το προσπέρασα ή ξέχασα διαβάζοντας 1-2 φορές τις 14 σελίδες όπως είπες, ζητώ συγνώμη.

Δημήτρης

Πολύ ωραία, άρα έχεις μια "σχετικά" ολοκληρωμένη άποψη και έχεις αντιληφθεί ότι το όλο θέμα είναι στην καλύτερη περίπτωση μπερδεμένο...

Ως εκ τούτου, ας μείνουμε στα στοιχεία που μπορούν να επιβεβαιωθούν από το νομό και έχουν πολλάκις αναφερθεί:
1. Η διοπτρα είναι όπλο
2. Τα όπλα -εκτός των ρητά αναφερομενων στο νομό π.χ αεροβολα-απαιτούν άδεια κατοχής που χορηγείται απο την αστυνομική αρχή του τόπου διαμονής του ενδιαφερόμενου
3.Ειδικα για σκοπευτικα όπλα, διοπτρες κτλ απαιτείται και σχετική απόφαση των υπουργών πολιτισμού κ προστασίας του πολίτη η οποία ρυθμίζει ειδικότερες προϋποθέσεις κατοχης για αυτούς που ασχολούνται με το άθλημα.

Αρα θα πρέπει να υπάρξει α) αίτηση χορήγησης άδειας β) τεκμηρίωση της ανάγκης χρήσεως διοπτρας από φυσικό ή νομικό πρόσωπο που αποδεδειγμένα προάγει το άθλημα και γ) σχετική απόφαση από τα αρμόδια Υπουργεία.



Airwolf 5.5-Bushnell Elite 6500
LG 110 5.5-Bushnell Elite 6500
SLR98/Ginb 5.5-Bushnell Elite 6500
Pro Sport Mangusta 5.5- Bushnell Elite 6500
Mk4/Gary Cane 5.5-Leupold Competition
BM500 4.5-Leupold Competition
S200/Ginb 5.5-Leupold 3-9x33

Αποσυνδεδεμένος Byron22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 527
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #216 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 20:12:38 μμ »
Βυρωνα σ αυτο το φορουμ ειμαστε κυριως ερασιτεχνες αεροβολαδες και κατα 95% των συμμετεχοντων για να μην πω 99 δεν εχουν σχεση με την αγωνιστικη σκοποβολη σαν αθλητες συνεπως και καμια σχεση με την Σκοπευτικη Ομοσπονδια Ελλαδος.απευ8υνετε ερωτησεις καλυτερα εδω http://www.esak.gr/ και εδω http://www.shooters.gr/forum/ οπου συμβαινει ακριβως το αντιθετο...  :D ... το 95% των συμμετεχοντων ειναι στη ΣΚΟΕ  ;D

Συμφωνώ 100%
Airwolf 5.5-Bushnell Elite 6500
LG 110 5.5-Bushnell Elite 6500
SLR98/Ginb 5.5-Bushnell Elite 6500
Pro Sport Mangusta 5.5- Bushnell Elite 6500
Mk4/Gary Cane 5.5-Leupold Competition
BM500 4.5-Leupold Competition
S200/Ginb 5.5-Leupold 3-9x33

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #217 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 20:39:52 μμ »
Αποστολη δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα με την αλλαγη συλλογου... ειδικα αν συμφωνει ο προεδρος... και ακομα ειδικοτερα αν δεν εχεις κανει επισημους αγωνες με το συλλογο που ανηκεις.... στη χειροτερη να χρειαστει να περιμενεις μεχρι τον επομενο Σεπτεμβρη.... αλλα δεν πας σε ενα συλλογο με την προοπτικη να φυγεις.... το ψαχνεις λιγο και πας εκει που σου αρεσει...

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #218 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 21:46:52 μμ »
Βυρωνα σ αυτο το φορουμ ειμαστε κυριως ερασιτεχνες αεροβολαδες και κατα 95% των συμμετεχοντων για να μην πω 99 δεν εχουν σχεση με την αγωνιστικη σκοποβολη σαν αθλητες συνεπως και καμια σχεση με την Σκοπευτικη Ομοσπονδια Ελλαδος.απευ8υνετε ερωτησεις καλυτερα εδω http://www.esak.gr/ και εδω http://www.shooters.gr/forum/ οπου συμβαινει ακριβως το αντιθετο...  :D ... το 95% των συμμετεχοντων ειναι στη ΣΚΟΕ  ;D

Και εγώ έτσι λογίζω τον εαυτό μου, μάλιστα σε πολύ αρχικό στάδιο, συγκεκριμένα ερασιτέχνης του σαλονιού :) Αλλά δεν το κρύβω ότι όταν διαβάζω για τα σαββατοκύριακα στο Σχιστό ζηλεύω όσο δεν πάει. Αν έχω καταλάβει εκεί οι βολές γίνονται από τα 25 μέτρα και επειδή στα 9 με ανοιχτά σκοπευτικά μου βγαίνουν τα μάτια δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορώ να ρίξω στα 25 χωρίς διόπτρα. Και να πω την αλήθεια επειδή δεν έχω καθόλου επαφή με άλλο κόσμο του αθλήματος λίγο φοβάμαι να πάρω διόπτρα "ερασιτεχνικά". Γιαυτό και ρωτάω πως μπορώ να βγάλω άδεια, και αν μπορώ μέσω σωματείου ΣΚΟΕ ίσως να το τολμήσω. Από την άλλη μπορεί να τολμήσω να "δανειστώ" μια φθηνή διόπτρα με την ελπίδα ότι δεν θα καταλήξω σε κανένα αυτόφωρο.  :-X
Όσο για τα σωματεία και τις μεταγραφές έχω υπάρξει αθλητής στο παρελθόν σε 1-2 αθλήματα με δελτίο και ξέρω την κατάσταση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #219 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 22:11:40 μμ »
Τα αγωνίσματα της ISSF που επιτρέπουν διόπτρες είναι αυτά του Running Target 10m και 50m. Για τα 10 μέτρα (αεροβόλα δηλαδή) υπάρχει περιορισμός ΣΤΑΘΕΡΗΣ μεγένθυνσης 4X (+0.4X επιτρεπόμενη απόκλιση = 4.4Χ MAXIMUM).
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #220 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 22:15:17 μμ »
Αποστολη δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα με την αλλαγη συλλογου... ειδικα αν συμφωνει ο προεδρος... και ακομα ειδικοτερα αν δεν εχεις κανει επισημους αγωνες με το συλλογο που ανηκεις.... στη χειροτερη να χρειαστει να περιμενεις μεχρι τον επομενο Σεπτεμβρη.... αλλα δεν πας σε ενα συλλογο με την προοπτικη να φυγεις.... το ψαχνεις λιγο και πας εκει που σου αρεσει...

Ειναι και χειροτερα.
Ο μονος τροπος να φυγεις απο συλλογο με μονοπλευρη δικη σου αποφαση ειναι με αγωνιστικη απραξια 2 ετων.
Αν ο συλλογος δεν σου δινει μεταγγραφη ή διαγραφη, με αλλο τροπο δεν φευγεις.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #221 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 22:38:02 μμ »
απ οσο ξερω φευγεις με ποινη τον ερχομενο Σεπτεμβρη δεν ισχυει κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #222 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 22:58:22 μμ »
Οχι.
Σεπτεμβρη ειναι μονο οι μεταγγραφες.
Μπορεις να φυγεις με διαγραφη ανευ ποινης οποτε να ναι και να γραφτεις σε αλλο συλλογο αμεσως,
αλλα δεν μπορεις να λαβεις μερος σε αγωνα με τον καινουργιο συλλογο στο ιδιο ετος που ελαβες με τον παλιο.
Και διαγραφη με ποινη μπορουν να σου δωσουν οποτε θελουν, αλλα αυτο μπορει να περιπλεξει τα πραγματα... δεν το εχω συναντησει παντως να γινεται.
Αν σου πει ομως ο προεδρος δεν φευγεις, μονο μετα απο 2 χρονια χωρις αγωνα μπορεις να πας μονος σου στη ΣΚΟΕ και να ζητησεις να φυγεις απο το συλλογο σου.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #223 στις: 20 Φεβρουαρίου, 2013, 23:30:09 μμ »
Αποστολη δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα με την αλλαγη συλλογου... ειδικα αν συμφωνει ο προεδρος... και ακομα ειδικοτερα αν δεν εχεις κανει επισημους αγωνες με το συλλογο που ανηκεις.... στη χειροτερη να χρειαστει να περιμενεις μεχρι τον επομενο Σεπτεμβρη.... αλλα δεν πας σε ενα συλλογο με την προοπτικη να φυγεις.... το ψαχνεις λιγο και πας εκει που σου αρεσει...


...χμμ ο πρόεδρος, έχει τον πρώτο λόγο..., τον Προεδρικό που λένε  :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177