Αποστολέας Θέμα: Άδεια για διόπτρα.  (Αναγνώστηκε 141607 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Άδεια για διόπτρα.
« στις: 28 Αυγούστου, 2008, 22:26:44 μμ »
Σημερα πηρα απαντηση απο αστυνομικο τημα που ρωτησα σχετικα με το αν η διοπτρα σε αεροβολο χρειαζετε αδεια.
Η απαντηση ηταν αυτη που εγραψε και ο Panas στο θεμα για τον συλογο field target.
Δηλαδη οτι απο την στιγμη που ειναι πανω σε οπλο που επιτρεπετε η κατοχη του, θεωρειτε αξεσουαρ και δεν χρειαζετε αδεια.
Εννοείτε οτι δεν πρεπει να χρησημοποιητε για παρανομες δραστηριοτητες!!!!!!!!!
Το γράφω φυσικά διατηρώντας επιφυλάξεις λόγο ελλαδισταν.
Καλο θα ηταν να ρωτησουν και αλλοι ωστε να εχουμε πιο γενικη αποψη.

« Τελευταία τροποποίηση: 29 Νοεμβρίου, 2008, 00:48:22 πμ από Einhorn »
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #1 στις: 28 Αυγούστου, 2008, 22:30:27 μμ »
Μήπως να ζητήσουμε γραπτή απάντηση από τη ΓΑΔΑ και να την τυπώσουμε και να την κουβαλάμε μαζί μας?

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #2 στις: 28 Αυγούστου, 2008, 23:05:47 μμ »
Ρε παιδια δεν ειμαι πλεον στην αθηνα αλλιως θα πεταγομουν μια βολτα στη ΓΑΔΑ να ρωτησω. Παντως αν η απαντηση ειναι η ιδια σε πολλα αστηνομικα τμηματα, τελικα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Αν παει κανεις, να διευκρινηση οτι την θελει για αεροβολο και σκοποβολη.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #3 στις: 29 Αυγούστου, 2008, 00:03:26 πμ »
Αυτη την απαντηση σου την εδωσαν γραπτως η προφορικως ;



Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #4 στις: 29 Αυγούστου, 2008, 14:55:28 μμ »
Προφορικώς
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος SVD

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #5 στις: 13 Μαρτίου, 2009, 11:09:08 πμ »
Παιδες, μια γνωστη μου που ασχολειται με πρακτικη σκοποβολη μου ειπε πως αν εισαι μελος ενος ομιλου field target τοτε μπορεις να εχεις νομιμα την διοπτρα πανω στο οπλο.
Ισχυει αυτο?
...but no matter what else
he might do with his hands...
love a woman, build a house...
change his son's diaper...
his hands remember the rifle.

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #6 στις: 13 Μαρτίου, 2009, 16:30:22 μμ »
Ρε παιδια το λεει ξεκαθαρα ο νομος περι οπλων.Κατεβαστε τον  να τον διαβασετε.2168/93.
Στο αρθρο 1 παραγραφος 3.Αναφερει . Στις διαταξεις του παροντος νομου υπαγονται επισης...
α. Σιγαστηρες , που τοπθετουνται σε οποιοδηποτε οπλο .
β. Συσκευες η εγκαταστασεις , που προοριζονται για τον φωτισμο του στοχου η του σκοπευτρου του οπλου.
γ. Σκοπευτικες διοπτρες οπλων και πασης φυσεως σκοπευτρα , ως και εξομοιωτες σκοποβολης.



Αρθρο 7 παραγραφος 2
Με αδεια τις αρμοδιας αστυνομικης αρχης του τοπου κατοικιας του ενδιαφερομενου , επιτρεπετε η κατοχη

περ. ε . Οπλων σκοποβολης και ουσιωδων μερων (μηχανισμου κλειστρου , θαλαμη , κανη ) και φυσιγγιων αυτων , καθως και σκοπευτικων διοπτρων .

Αποσυνδεδεμένος penguin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #7 στις: 28 Μαρτίου, 2009, 00:11:30 πμ »
Αγαπητοί Φίλοι,

Τα πράγματα είναι νομίζω απλά.

Για να κατέχει νόμιμα κανείς διόπτρα (άσχετα με το που την βάζει, αφού ο νόμος δεν μπαίνει σε "τοποθετικές" λεπτομέρειες) ΠΡΕΠΕΙ να έχει άδεια από την Αστυνομία, δηλ. από το κράτος.
Έχει κανείς μας τέτοια άδεια και εγώ δεν το ξέρω;; :o :o
Όποιος λοιπόν δεν έχει αυτή την άδεια απλά την κατέχει παράνομα και τιμωρείται.

Έχοντας αυτά κατα νού (και ως στραβάδι στο άθλημα) ρώτησα να μάθω. Επειδή λοιπόν διαθέτω και OTETALK παρακαλώ (καλό πρόγραμμα του ΟΤΕ) εριξα ένα τηλεφωνάκι κατα βορρά μεριά, εκεί που βρίσκονται οι ειδικοί… Ξέρετε εσείς…
Με διαβεβαίωσαν λοιπόν ότι δεν τίθεται θέμα και δεν πρέπει να ανησυχώ.
Όμως εγώ "ντεν καταλαμπένει" καλά και επέμενα.
Λοιπόν φίλοι μου καλοί, απάντηση τεκμηριωμένη δεν πήρα.  Do you know «αρες μαρες κουκουνάρες»;;  Αυτό μόνο πήρα.
Το μόνο σχετικό έγγραφο που πήρα σαν απάντηση ήταν το έντυπο (φόρμα) με το οποίο ο κάθε έμπορος παίρνει άδεια εισαγωγής για την εισαγωγή διοπτρών.
Χμμμμ….σκέφτηκα, αλλά και διάβασα…  Τι  διάβασα;  Βέβαια τον νόμο περί όπλων.
Ξέρετε λοιπόν τι βρήκα;;  Θα σας πω:  Ότι ο εισαγωγέας που μπορεί και κάνει νόμιμη εισαγωγή διοπτρών μπορεί να τις πουλά νόμιμα στην συνέχεια ΜΟΝΟΝ σε έχουν σχετική άδεια κατοχής διόπτρας. Με άλλα λόγια φίλοι μου  εμείς,  αλλά και αυτοί που μας πουλάνε διόπτρες είμαστε όλοι μαζί βουτηγμένοι στην παρανομία.  Ωχ, αμάν….πνίγομαι. Κάτι πρέπει να γίνει για όλα αυτά.

Ότι γράφω είναι βασισμένο σε προσεκτική ανάγνωση του νόμου περί όπλων. Αν κάνω κάπου λάθος ευχαρίστως δέχομαι να με επαναφέρετε στην τάξη. Αν όμως καλά τα λέω, τότε καλά θα κάνουν αυτοί που δεν μας τα λένε σωστά να πάψουν τουλάχιστον να μιλάνε, για να μην πω κάτι άλλο. >:(

Καλό Σαββατοκύριακο.

Υ.Γ. Θα υπάρξει και συνέχεια φίλοι μου, όμως στο ανάμεσα περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τα σχόλια σας.



Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #8 στις: 28 Μαρτίου, 2009, 09:44:34 πμ »
Ειναι ετσι ακριβως οπως το λες φιλε penguin.

Το θεμα αυτο εχει συζητηθει κατ επαναληψην εδω στο φορουμ, και γι αυτο ακριβως γινεται τοσος ντορος για τις διοπτρες.

Τωρα που το γνωριζεις, θα πεταξεις την διοπτρα /ες  σου, που αγορασες απο εμπορο με νομιμη αποδειξη, και θα βαρας μονο με τα σκοπευτικα του αεροβολου σου; Αν ναι, σου δινω χιλια ΜΠΡΑΒΟ, γιατι εγω ΔΕΝ το κανω.


Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος penguin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #9 στις: 28 Μαρτίου, 2009, 13:32:17 μμ »
Καλησπερα feugate

οχι δεν την πεταξω. αυτη ειναι η ευκολη και βεβαια ακριβη λυση. Το θεμα ειναι να υπαρξει σωστη κινηση προς την κατευθυνση του να μπορουμε να κατεχουμε την διοπτρα μας νομιμα και ωραια. Την κινηση αυτη δειχνει να την σταματανε καποιοι είτε απο αγνοια ειτε για αλλο λογο(ους) που δεν μπορω να φαντασθω εγω.
Οπως ειπες ειναι θεμα και πρεπει κατι να κουνησει στην κατευθυνση αυτη. Καποιοι ηδη το βλεπουμε σοβαρα και προαπθουμε. Νομιζω θα πετυχουμε. Σε οτι αφορα την πωληση της διοπτρασ ο νομος ειναι σαφης. Απαγορευεται η πωληση σε όποιον δεν εχει αδεια κατοχης. Με αλλα λογια αν καποιος παει και αγορασει μια διοπτρα και μαθει τι εκανε θα μπορουσε να κατσει στο σκαμνι τον έμπορο με κανονική μηνυση. Τουλαχιστον αυτο προκυπτει απο οσα εγω διαβαζω.

Ελπίζω να συμμετεχεις στην κινηση που θα κανουμε συντομα νομιζω. Θα σε κρατησω ενημερο.

Αποσυνδεδεμένος pagotatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #10 στις: 29 Μαρτίου, 2009, 15:07:07 μμ »
Σχετικα με το γαιτανακι για διοπτρα,ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:
Πηγαινεις στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου εφ οσον ομως
ΕΙΣΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΟ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΕΝΕΡΓΟΥ ΜΕΛΟΥΣ και επειδη δεν υπαρχει στην ΣΚΟΕ (Σκοπευτικη Ομοσπονδια Ελλαδος)το αθλημα του FIELD TARGET ζητας αδεια για ΑΓΟΡΑ διοπτρας
για σκοποβολη ολυμπιακων αθληματων οπως 25 μετρα επι κινητου στοχου.Εχεις εν τω μεταξυ κανει ερευνα
αγορας και δηλωνεις το μοντελο.Περιμενεις, παιρνεις απο την αστυνομια την αδεια ΑΓΟΡΑΣ (και οχι κατοχης)
και ευτυχης πηγαινεις και αγοραζεις την διοπτρα σου με δοξα και τιμη,κρατοντας αντιγραφο της αδειας αγορας.
Αυτη ειναι κατα 999,99 η ολη αληθεια απο την ΑΡΜΟΔΙΑ ΑΡΧΗ που ειναι η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος pagotatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #11 στις: 29 Μαρτίου, 2009, 15:14:53 μμ »
Ξεχασα,δεν υπαρχει αδεια κατοχης για διοπτρα.Μονο ΑΓΟΡΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος penguin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #12 στις: 29 Μαρτίου, 2009, 15:30:13 μμ »
Αυτο, αν γινεται, λυνει μερικά καποιο θεμα ασφαλως. Όμως έχει συμβεί ήδη ή ειναι υποθετικό;

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #13 στις: 29 Μαρτίου, 2009, 15:56:27 μμ »
Και ποιος σου ειπε Pagotatzi οτι δεν υπαρχει αδεια κατοχης διοπτρας?Γιατι εγω οσους ξερω που αγωνιζονται με τουφεκι σε σκοπευτικους συλογους πανω στην αδεια τον οπλων αναγραφετε και η διοπτρα.Μαλιστα σε καποια μελη εδω μεσα εχω στειλει και φωτοαντιγραφο και την αδεια κατοχης αλλα και την την αιτηση που καταθετεις στο αστυνομικο τμημα.Θα προσπαθησω να τα ξαναβρω και θα τα στειλω σε καποιο μελος να τα αναρτησει.

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #14 στις: 29 Μαρτίου, 2009, 16:34:36 μμ »
Και ποιος σου ειπε Pagotatzi οτι δεν υπαρχει αδεια κατοχης διοπτρας?Γιατι εγω οσους ξερω που αγωνιζονται με τουφεκι σε σκοπευτικους συλογους πανω στην αδεια τον οπλων αναγραφετε και η διοπτρα.Μαλιστα σε καποια μελη εδω μεσα εχω στειλει και φωτοαντιγραφο και την αδεια κατοχης αλλα και την την αιτηση που καταθετεις στο αστυνομικο τμημα.Θα προσπαθησω να τα ξαναβρω και θα τα στειλω σε καποιο μελος να τα αναρτησει.

Ο νόμος το λεει ξεκαθαρα:
2. Με άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή :
ε. Όπλων σκοποβολής και ουσιωδών μερών (μηχανισμού κλείστρου, θαλάμης, κάνης) και φυσιγγίων αυτών, καθώς και σκοπευτικών διόπτρων. Η άδεια κατοχής των όπλων αυτών χορηγείται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, που ασχολούνται αποδεδειγμένα με την προαγωγή του αθλήματος της σκοποβολής.
Αν εισαι ηδη σκοπευτης πηγαινεις και ζητας αδεια.
Εγω που πηγα και ζητησα, μου ειπαν πως αν η διοπτρα ειναι πανω σε οπλο που δεν θελει αδεια τοτε ουτε και αυτη θελεί.
Δεν τους πολυπίστεψα (αν και ειναι λογικό να ισχυει αυτο που μου ειπαν), γιατι απλα ο νομος δεν το αναφερει.
Θα ψαξω την καινουργια εκδοση του νόμου με τις τροποποιησεις μηπως λεει κατι εκει.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!