Αποστολέας Θέμα: Άδεια για διόπτρα.  (Αναγνώστηκε 142404 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tasosz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #30 στις: 11 Ιουλίου, 2010, 14:59:13 μμ »
Πριν λιγες ημερες παραγγειλα απο εδω : http://www.scottcountry.co.uk/ μια οφθαλμιδα, μετα τη παραγγελια μου ειπαν οτι πρεπει να συμληρωσω αυτη την αιτηση:  http://www.bis.gov.uk/files/file13406.pdf  και οτι δεν εχω καμια αλλη υποχρεωση εδω στην Ελλαδα...σε μια ερωτηση που εκανα με καποιον πωλητη της σελιδας που παρηγγειλα την οφθαλμιδα σχετικα με το χρονο παραδοσης μου ειπε οτι εξαρταται ποσο γρηγορα θα εποικινωνησουν στο τελωνειο της Ελλαδας...λετε να εμπλεξα???? ??? ??? Και το κακο ειναι οτι η οφθαλμιδα ειναι για εναν φιλο...!
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουλίου, 2010, 19:01:41 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #31 στις: 11 Ιουλίου, 2010, 20:06:50 μμ »
Για ποιο λογο θα επικοινωνησει μαζι σου το τελωνειο? Αφου ερχεται απο χωρα της ΕΟΚ δεν περναει τελωνειο, εκτος αν αλλαξε κατι.
Στο τελωνειο (αν τελικα ειδοποιηθεις απο εκει) θα σου ζητησουν αναλογα με τον υπαλληλο και ποσο θα ασχοληθει μαζι σου, απο μερικα ευρω φορο εως αδεια εισοδου. ::)

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #32 στις: 11 Ιουλίου, 2010, 21:10:33 μμ »
Χ_σ_  τους μ@λ@κες κ ακύρωσε την παραγγελία τώρα. Α, κ ρώτα τους πόσα ζώα έχουν στο κοπάδι... γιατί μάλλον με τσομπάνηδες έχεις μπλέξει...

Αποσυνδεδεμένος thrass86

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 354
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #33 στις: 12 Ιουλίου, 2010, 06:47:47 πμ »
Χ_σ_  τους μ@λ@κες κ ακύρωσε την παραγγελία τώρα. Α, κ ρώτα τους πόσα ζώα έχουν στο κοπάδι... γιατί μάλλον με τσομπάνηδες έχεις μπλέξει...




+ 1000 Με τον Xenofon
Anschütz 9015 4.5 HP BR Sightron SIII Competition 45x45 ED
Steyr LG 110  4.5 Vector Minotaur GenII 12-60x60
FX Impact M3 5.5 Sniper Bronze DELTA Stryker HD 5-50x56
Walther LGM2 4.5 FALCON X50 FT 10-50X60
http://www.youtube.com/watch?v=yXNfj5Zw8hU
http://www.youtube.com/watch?v=Y5lwHSDjW3U

Αποσυνδεδεμένος tasosz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #34 στις: 12 Ιουλίου, 2010, 13:32:48 μμ »
Για ποιο λογο θα επικοινωνησει μαζι σου το τελωνειο? Αφου ερχεται απο χωρα της ΕΟΚ δεν περναει τελωνειο, εκτος αν αλλαξε κατι.
Στο τελωνειο (αν τελικα ειδοποιηθεις απο εκει) θα σου ζητησουν αναλογα με τον υπαλληλο και ποσο θα ασχοληθει μαζι σου, απο μερικα ευρω φορο εως αδεια εισοδου. ::)
δεν θα επικοινωνησει μαζι μου το τελωνειο, το δικο τους τελωνειο θα επικοινωνησει με το δικο μας εδω στην Ελλαδα...μιλησα και τωρα πριν λιγο μαζι τους και μου ειπαν οτι ο υπευθυνος πωλησεων λειπει...ωρε μπλεξιμο...!Μηπως ξερει κανεις που μπορω να μαθω κατι εγκυρο???

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #35 στις: 12 Ιουλίου, 2010, 18:58:55 μμ »
Φίλε μου,
μας βομβαρδίζεις με ερωτήσεις από τη μέρα που γράφτηκες στο forum.
Δε θα έκανα την παρέμβαση αυτή αν δε διέκρινα στα κείμενα σου 2 πράγματα.
Πρώτον οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί σε πολλά-πολλά θέματα του forum και ίσως αν έμπαινες στο κόπο να μελετήσεις περισσότερο το forum θα είχες διπλό κέρδος. Θα είχες σωστότερη εικόνα για τις αποφάσεις σου και θα είχες αποφύγει κινδύνους που τώρα βρίσκεις μπροστά σου. Το καλό είναι πως από τα παθήματα σου κάποιοι άλλοι θα μάθουν.
Δεύτερον είσαι βιαστικός, αλλά πολύ βιαστικός με αποτέλεσμα... τα προαναφερθέντα. Τη μια γράφεις πως "έπεσε στα χέρια σου ένα Diana 54" την άλλη απαντάς "πως το θέμα είναι πως δεν το έχεις ακόμη στα χέρια σου". Αυτό δείχνει βιασύνη και αναζήτηση "μασημένης" τροφής. Θα είχες το δικαίωμα για τέτοια συμπεριφορά τις πρώτες ημέρες εγγραφής σου, αλλά πλεόν συμπληρώνεις μήνες.

Έχεις λοιπόν κάποιες επιλογές να κάνεις.

Πριν ρωτήσεις οτιδήποτε μέσα στο forum διάβασε καλά.
Διάβασε το forum για να παίρνεις σωστές αποφάσεις.
Να περιμένεις να διαβάζεις και απαντήσεις που δε θα σου αρέσουν, αν είναι να περιμένεις απαντήσεις όπως "εσύ" τις θέλεις.... άστο.
Για τις οφθαλμίδες... προσοχή-προσοχή-προσοχή. Αν είχες διαβάσει καλά θα ήξερες πως κάποια πράγματα αλλάξαν από τις αγορές εξ' Βρετανίας.

Ελπίζω σιγά-σιγά να μπεις στο κλίμα και να βοηθήσεις -έστω και με τα παθήματα σου- τα υπόλοιπα μέλη.

Υ.Γ.: Μετά από 30+ μηνύματα σου νομίζω πως το κάπως "αυστηρό" μήνυμα μου δικαιλογείται για να μπορέσεις να προστατευτείς στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος tasosz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #36 στις: 13 Ιουλίου, 2010, 11:31:57 πμ »
Καταρχην  ο λογος που γραφτηκα στο φορουμ ειναι για να μαθω...γιαυτο κανω και ερωτησεις!!Οσον αφορα το διαβασμα πιστεψε με εχω ριξει αρκετο αλλα δεν βρισκω σε ολα απαντησεις οπως εσυ υποστηριζεις...επισεις κανενας δεν υποχρεωσε ουτε εσενα ουτε κανεναν αλλον να απαντησει...και τελος με μια μενωμενη περιπτωση σαν αυτη που αναφερεις στο μυνημα σου δεν σημαινει οτι οτι αναζηταω μασημενη τροφη...τωρα εαν στο φορουμ θελετε παντογνωστες οσον αφορα το αντικειμενο του φορουμ, τοτε εγω δεν σας κανω!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #37 στις: 13 Ιουλίου, 2010, 13:33:22 μμ »
Φίλε μου,
οι υποδείξεις δεν είναι για να σε μαλώσουμε ή για να το παίξουμε παντογνώστες (κάθε άλλο) αλλά για το συμφέρον όλων μας, των υπολοίπων μελών αλλά και το δικό σου.
Όταν το forum γεμίζει από ίδια ερωτήματα σε δεκάδες σημεία ένας αναγνώστης -καλή ώρα εσύ- δε μπορεί να εντοπίσει τις απαντήσεις που αναζητά.
Προσπάθησε να δεις την υπόδειξη μου καλοπροαίρετα.

Αποσυνδεδεμένος asvestomix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 132
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #38 στις: 19 Οκτωβρίου, 2010, 17:35:28 μμ »
Ας είμαστε λίγο ουσιαστικοί,
Σας έχουν κάνει ποτε έλεγχο (στο αμάξι, στο σκοπευτήριο κτλ) και τι σας είπαν όταν είδαν ότι έχετε Οφθαλμίδιο πάνω στο αεροβόλο?

Αποσυνδεδεμένος GEORGE K.

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #39 στις: 08 Ιανουαρίου, 2011, 22:22:49 μμ »
Ας είμαστε λίγο ουσιαστικοί,
Σας έχουν κάνει ποτε έλεγχο (στο αμάξι, στο σκοπευτήριο κτλ) και τι σας είπαν όταν είδαν ότι έχετε Οφθαλμίδιο πάνω στο αεροβόλο?


Μια που πολλοί από εμάς, υποκινούμενοι απο την αγάπη και το μεράκι μας για το αεροβόλο και τα συναφή με αυτό "αξεσουάρ" του, έχουμε φθάσει σε αυτό ακριβώς το σημείο απόκτησης μερικών "απαραίτητων αξεσουάρ", όπως η οφθαλμίδα η/και το ΒΑΚΑΝ, επαναφέρω  το ερώτημα του "asvestomix", μια που έχει ιδιαίτερο και ουσιαστικό ενδιαφέρον......

Αποσυνδεδεμένος lionswrath

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #40 στις: 08 Ιανουαρίου, 2011, 22:48:25 μμ »
λοιπον επειδη προσπαθησα να το ψαξω για νομιμη αδεια για διοπτρα υπαρχουν μονο δυο τροποι για να γινει....1 να γραφτεις σε σκοπευτικο συλογο της σκοε για 6 μηνες και να συμετασχεις σε αγωνες  κινουμενου στοχου στα 10 μετρα αλλα η παγιδα εινε πως  μπορεις  να συμετεχεις μονο με τα αγονιστικα αεροβολα που οριζει το α8λημα οποτε δεν πεζει .....αν ολα αυτα γινουν χρειαζεται χαρτι απο πα8ολογο  πως εισαι σωματικα και πνευματικα υγιεις και 4 εγχρομες φοτογραφιες για να γινει η αιτηση αλλα 8α μπορειτε μονο στο αεροβολο του α8ληματος να την χρησιμοπιοιτε το οποιο εχει περιορισμους στις  ποδολιβρες δεν θυμαμαι ποσο μου ειπαν ...
πηγες  ΑΤ περιστεριου , σκοπευτικος συλογος περιστεριου

ο δευτερος τροπος ειναι ολα οσα εχουν να κανουν με τις φοτο ,γιατρο ,6 μηνεσ σκοπευτικο συλογο της σκοε και να παρεις μερος σε ενα αγωνισμα με λειοκανες καραμπινες νομιζω που παλι δεν πεζει ...... πηγες ΑΤ περιστεριου και σκοπευτικοσ συλογος ηλειου

τελος επειδη στο ΑΤ περιστεριου  οταν μου ειπαν να παρω μερος στους αγωνες και να γραφτω για 6 μηνες τους ρωτησα και πως 8α παρω μερος αμα δεν εχω διοπτρα που χρειαζετε το αθλημα .... μετα απο 5 δευτ  σιγη μου λεει γραψου 6 μηνες και 8α  δουμε τι 8α κανουμε να την στειλουμε την αιτηση .....???

οποτε πηρα στην ΓΑΔΑ με συνδεσαν με το τμημα οπλων και εκρηκτικων μετα απο 5 λεπτα συζητηση καταληξαμε  πως δεν υπαρχει νομιμος  τροπος αν δεν αλαξει η νομοθεσια.


ελπιζω να φανηκα χρησιμως απο την εμπειρια μου.

Αποσυνδεδεμένος SHADOW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 522
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #41 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 04:39:16 πμ »
λοιπον επειδη προσπαθησα να το ψαξω για νομιμη αδεια για διοπτρα υπαρχουν μονο δυο τροποι για να γινει....1 να γραφτεις σε σκοπευτικο συλογο της σκοε για 6 μηνες και να συμετασχεις σε αγωνες  κινουμενου στοχου στα 10 μετρα αλλα η παγιδα εινε πως  μπορεις  να συμετεχεις μονο με τα αγονιστικα αεροβολα που οριζει το α8λημα οποτε δεν πεζει .....αν ολα αυτα γινουν χρειαζεται χαρτι απο πα8ολογο  πως εισαι σωματικα και πνευματικα υγιεις και 4 εγχρομες φοτογραφιες για να γινει η αιτηση αλλα 8α μπορειτε μονο στο αεροβολο του α8ληματος να την χρησιμοπιοιτε το οποιο εχει περιορισμους στις  ποδολιβρες δεν θυμαμαι ποσο μου ειπαν ...
πηγες  ΑΤ περιστεριου , σκοπευτικος συλογος περιστεριου

ο δευτερος τροπος ειναι ολα οσα εχουν να κανουν με τις φοτο ,γιατρο ,6 μηνεσ σκοπευτικο συλογο της σκοε και να παρεις μερος σε ενα αγωνισμα με λειοκανες καραμπινες νομιζω που παλι δεν πεζει ...... πηγες ΑΤ περιστεριου και σκοπευτικοσ συλογος ηλειου

τελος επειδη στο ΑΤ περιστεριου  οταν μου ειπαν να παρω μερος στους αγωνες και να γραφτω για 6 μηνες τους ρωτησα και πως 8α παρω μερος αμα δεν εχω διοπτρα που χρειαζετε το αθλημα .... μετα απο 5 δευτ  σιγη μου λεει γραψου 6 μηνες και 8α  δουμε τι 8α κανουμε να την στειλουμε την αιτηση .....???

οποτε πηρα στην ΓΑΔΑ με συνδεσαν με το τμημα οπλων και εκρηκτικων μετα απο 5 λεπτα συζητηση καταληξαμε  πως δεν υπαρχει νομιμος  τροπος αν δεν αλαξει η νομοθεσια.


ελπιζω να φανηκα χρησιμως απο την εμπειρια μου.



Nα βοηθησω και γω φιλε οσο ξερω.
Επειδη το 10m running target ειναι το αγαπημενο μου,θα σου πω οτι τωρα γινεται μια προσπαθεια απο την σκοε να το ανασυγκροτησει.
Ειναι πολυ δυσκολο ομως να γινεις αθλητης του,γιατι χρειαζεσαι ενα οπλο εξειδικευμενο για το εν λογο αθλημα αξιας 1500 ευρω και ανω,
επισης την διοπτρα η οποια ειναι και αυτη εξειδικευμενη αξιας 1200 ευρω και ανω,το σακακι κτλ.
Το πιο δυσκολο ειναι να βρεις μηχανημα για να ριξεις μιας και το κοντινοτερο ειναι στον Βυρωνα ,του οποιου Βυρωνα μια δεν μπορει μια ο κ...... του πονει.Ας πουμε αυτη την περιοδο το εχουν κλεισει το μαγαζακι τους.Γιατι?Ελλαδα.
Το ζουμι ομως ειναι οτι αν την Ανοιξη η σκοε καταφερει να μαζεψει 20 τουλαχιστον αθλητες και κανει πανελληνιο πρωταθλημα ,τοτε η αθλητες του running target θα εχουν αυτοματος και αδεια για διοπτρα.
Ονειρα θερινης νυχτος ε?Αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.
Μην ψαχνεσαι για λειοκαννο.Εκει δεν υπαρχει αγωνισμα που να χρησιμοποιητε διοπτρα.
Οπου υπαρχει προσπαθεια παντα υπαρχει επιτευξη...!!!(Jigoro Kano ιδρυτης Kontokan Judo)

O μονος ανθρωπος που δεν κανει λαθος,ειναι αυτος που δεν κανει τιποτα!(Σοφος λαος)
Αλλα και τιποτα να μην κανεις παλι λαθος εισαι!!(Παραγυιος Ηλιας)

Αποσυνδεδεμένος asvestomix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 132
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #42 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 06:11:25 πμ »
φέξε μου και γλίστρησε δηλαδή, σε αναγκάζουνε να παρανομήσεις

Αποσυνδεδεμένος lionswrath

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #43 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 09:17:53 πμ »
shadow δεν θυμαμαι  πιο α8λημα μου  ειπαν με καραμπινες παντως υπαρχει καπιο που χρησιμοποιει διοπτρα και μπορεις με αυτο να παρεις αδεια απλως δεν εδωσα βαση στο πιο γιατι δεν εχω καραμπινα, το ιδιο με το αεροβολο ... και η διοπτα στο α8λημα με το αεροβολο πρεπει να ειναι μεχρι χ24 νομιζω κατι τετιο μου ειπαν απλος δεν εδωσα πολυ βαση γιατι δεν με αφορουσε.Το 8εμα ειναι πως ακομα και αν καπιως μπορεσει με αφτους τουσ δυο τροπους να παρει αδεια αν πεσεις πανω σε περιεργο παλι μπορει να σου κανει ζημια καθωτη η διοπτρα 8α προωρηζετε για τα δυο οπλα των αγωνισματων και οχι για το αεροβολο που γουσταρει.

Αποσυνδεδεμένος SHADOW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 522
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #44 στις: 09 Ιανουαρίου, 2011, 11:27:56 πμ »
shadow δεν θυμαμαι  πιο α8λημα μου  ειπαν με καραμπινες παντως υπαρχει καπιο που χρησιμοποιει διοπτρα και μπορεις με αυτο να παρεις αδεια απλως δεν εδωσα βαση στο πιο γιατι δεν εχω καραμπινα, το ιδιο με το αεροβολο ... και η διοπτα στο α8λημα με το αεροβολο πρεπει να ειναι μεχρι χ24 νομιζω κατι τετιο μου ειπαν απλος δεν εδωσα πολυ βαση γιατι δεν με αφορουσε.Το 8εμα ειναι πως ακομα και αν καπιως μπορεσει με αφτους τουσ δυο τροπους να παρει αδεια αν πεσεις πανω σε περιεργο παλι μπορει να σου κανει ζημια καθωτη η διοπτρα 8α προωρηζετε για τα δυο οπλα των αγωνισματων και οχι για το αεροβολο που γουσταρει.


Σιγουρα θα σου ειπαν για δικαννο και οχι για καραμπινα.
Τι να πω απο οσο ξερω υπαρχει το SKEET , TRAP , DOUBLE TRAP και το SPORTING το οποιο δεν ειναι ολυμπιακο αγωνισμα.Σε κανενα δεν χρησιμοποιουν διοπτρα.
Βεβαια ουτε και το 10mRUNNING TARGET ειναι ολυμπιακο αγωνισμα ,μιας και το βγαλανε μετα την ολυμπιαδα της Αθηνας.

 Η αδεια που θα εχεις σιγουρα θα ειναι γι'αυτες τις διοπτρες...........αλλα που να ξερουν τωρα ρε φιλε.Με εχουν παει μεσα και ο λογος ηταν το αεροβολο.Εχω μιλησει με αστυνομικους και εχουν πληρη αγνοια.
Απο την αλλη ομως το ιδιο ειναι να εισαι ξεκαρφωτος και το ιδιο να εχεις αδεια σκοπευτου και αδεια για διοπτρα running target??
Οπου υπαρχει προσπαθεια παντα υπαρχει επιτευξη...!!!(Jigoro Kano ιδρυτης Kontokan Judo)

O μονος ανθρωπος που δεν κανει λαθος,ειναι αυτος που δεν κανει τιποτα!(Σοφος λαος)
Αλλα και τιποτα να μην κανεις παλι λαθος εισαι!!(Παραγυιος Ηλιας)