Αποστολέας Θέμα: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;  (Αναγνώστηκε 76184 φορές)

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #90 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:52:27 μμ »
Το οικιακό είναι όντως ένα θέμα αλλά ισχύει και άλλη νομοθεσία παράλληλα. Η οικία καθενός είναι μέρος που δεν ασκεί έλεγχο κάποιος τυχαία, παρά μόνο με Εισαγγελική παραγγελία... άρα υπάρχει μόνο για να υπάρχει.


Εγώ όμως που σκοπεύω τενεκεδάκια μέσα στο χώρο μου (και σε απόσταση τουλάχιστον 500m από γειτονικά σπίτια), αισθάνομαι παράνομος...

Μην αισθάνεσαι μόνο....είσαι παράνομος !! η χρήση προβλεπεται μόνο σε σκοπευτήρια. Όλη αυτή την κουβέντα δεν την κάνουμε για την χρήση (είναι ξεκάθαρη)...την κάνουμε για να μην φοβάσαι να κυκλοφορήσεις από και πρός στο σπίτι σου από το σκοπευτήριο.

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #91 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:54:20 μμ »
Το οικιακό είναι όντως ένα θέμα αλλά ισχύει και άλλη νομοθεσία παράλληλα. Η οικία καθενός είναι μέρος που δεν ασκεί έλεγχο κάποιος τυχαία, παρά μόνο με Εισαγγελική παραγγελία... άρα υπάρχει μόνο για να υπάρχει.


Εγώ όμως που σκοπεύω τενεκεδάκια μέσα στο χώρο μου (και σε απόσταση τουλάχιστον 500m από γειτονικά σπίτια), αισθάνομαι παράνομος...

Μην αισθάνεσαι μόνο....είσαι παράνομος !! η χρήση προβλεπεται μόνο σε σκοπευτήρια. Όλη αυτή την κουβέντα δεν την κάνουμε για την χρήση (είναι ξεκάθαρη)...την κάνουμε για να μην φοβάσαι να κυκλοφορήσεις από και πρός στο σπίτι σου από το σκοπευτήριο.

Σωστά!

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #92 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:57:13 μμ »
Υ.Α. 4325 /1999 της 30.3/19.4.1999 ΦΕΚ Β΄ 400  (σκοπευτικά όπλα)   ετούτο παραπέμπει για το θέμα σκοπευτική διόπτρα (στην  παράγραφο 7 ) στον νόμο περί όπλων αρθρο7 Κατοχή  στη παράγραφο  ε  καθώς και στην παράγραφο 6 που έχει να κάνει με πώληση.

You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #93 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:59:10 μμ »
ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ 4325 /1999
της 30.3/19.4.1999   ΦΕΚ Β΄ 400


’ρθρο 1
Όπλα και φυσίγγια σκοποβολής.
1.Ως όπλα σκοποβολής θεωρούνται τα όπλα τα οποία προβλέπονται από τους κανονισ΅ούς των αντιστοίχων  ∆ιεθνών Ο΅οσπονδιών και τους κανονισ΅ούς της οικείας Ο΅οσπονδίας της χώρας ΅ας.
Συγκεκρι΅ένα:
α. Όπλα για τα αγωνίσ΅ατα της ∆ιεθνούς Ο΅οσπονδίας Σκοποβολής (ISSF) α1. Αεροβόλο Τουφέκι δια΅ετρή΅ατος 4,5 mm
α2. Αεροβόλο Πιστόλι δια΅ετρή΅ατος 4,5 mm
α3. Αεροβόλο Τουφέκι Κινητού Στόχου 10΅. δια΅ετρή΅ατος 4,5 mm ΅ε διόπτρα
α4. Τουφέκι Σπορ δια΅ετρή΅ατος 0.22 (περιφερειακής πυροδότησης)
α5. Τουφέκι Ελεύθερο δια΅ετρή΅ατος 0.22 (περιφερειακής πυροδότησης)
α6.  Τουφέκι  για  το  αγώνισ΅α  Κινητού  Στόχου  50΅.  δια΅ετρή΅ατος  0.22  (περιφερειακής πυροδότησης) ΅ε διόπτρα
α7. Ελεύθερο Πιστόλι δια΅ετρή΅ατος 0.22 (περιφερειακής πυροδότησης)
α8. Πιστόλι Ταχύτητος δια΅ετρή΅ατος 0.22 (περιφερειακής πυροδότησης)
α9. Πιστόλι Σπορ δια΅ετρή΅ατος 0.22 (περιφερειακής πυροδότησης)
α10. Πιστόλι Στάνταρτ δια΅ετρή΅ατος 0.22 (περιφερειακής πυροδότησης)
α11. Πιστόλι Κεντρικής Πυροδότησης δια΅ετρή΅ατος 7,62 mm έως 9,65 mm
α12. Περίστροφο ΅ε ΅ήκος κάννης 6" Κεντρικής Πυροδότησης δια΅ετρή΅ατος 7,62 mm έως 9,65mm
α13. Τουφέκι Στάνταρτ για το αγώνισ΅α  3x20 στα  300΅. δια΅ετρή΅ατος από  6 mm έως  8
mm
α14.  Τουφέκι  Ελεύθερο  για  τα  αγωνίσ΅ατα  Πρηνηδόν  και  3x40  στα  300΅.  δια΅ετρή΅ατος 6mm έως 8 mm
α15. Τουφέκια λειόκαννα που πληρούν τις προδιαγραφές κυνηγετικού όπλου δια΅ετρή΅ατος έως 12 Gauge για σκοποβολή σε πήλινους δίσκους

πως θα βγαλεις αδεια για κατι που απλα δεν υπαρχει ????
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #94 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 20:35:15 μμ »
Να με συγχωρέσετε για την παρέμβαση μα στον νόμο περί όπλων  αρθρο7 Κατοχή  στη παράγραφο  ε   αφήνει να εννοηθεί πως κατόπιν άδειας της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή όπλων σκοποβολής καθώς και διοπτρών κτλπ
 Τώρα σε κάποια άλλη παράγραφο που δεν είδα αν αναιρεί ή δυσκολεύει την διαδικασία συγγνώμη μα δεν την είδα !  

http://www.peveke.gr/el/laws-order-pd/law216893.html


Υ.Γ  altsam κατέβα από το άλογο και εξήγησε στους ανθρώπους όπως πολύ ευγενικά στο ζήτησαν.


τα οποια ξεκαθαριζει εδω : Υ.Α. 4325 /1999 της 30.3/19.4.1999 ΦΕΚ Β΄ 400 Χαρακτηρισμός όπλων ως σκοπευτικών

Βρε luger να σε ρωτήσω κάτι?

Εσύ έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι με σκοπό να λύσεις το πρόβλημα που σε απασχολεί? θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας ποιες είναι οι ενεργειες που έχεις κάνει και τι αποτελέσματα είχες?

Από το 1987 μέχρι σήμερα που είσαι μέλος της ΣΚΟΕ τι έχεις κάνει με σκοπό να λύσεις το μεγαλύτερο πρόβλημα του αεροβολισμού στην Ελλάδα...όπως είπε κάποιο άλλο μέλος?

Θα ήταν πολύ σημαντικό να μας πεις κάτι χειροπιαστό....μια προσωπική εμπειρία....μια ενέργεια... εκτός από το να παραθέτεις νομολογίες τις οποίες πιθανά δεν γνωρίζεις πως να διαχειριστείς


altsam
1.τα προβληματα που εχω η με απασχολουν δεν εισαι σε θεση να τα γνωριζεις ουτε τι εκανα-κανω για να τα λυσω
2.σε καμια περιπτωση ομως δεν θα συμβουλεψω καποιον να προβει σε ενεργειες που πιθανον θα του δημιουργησουν προβληματα
   πχ αδεια κατοχης που εκδοθηκε απο καταστημα ...... κλπ
3.οι προσωπικες εμπειριες και ενεργειες  εφοσον δεν μπορουν να τυχουν εφαρμογης - απουσια σχετικου νομοθετηματος δεν υπαρχει λογος να μνημονευονται
   το αποτελεσμα μετραει.
4.η λυση ειναι μια: συλλογος FTT - ΣΚΟΕ - φιλαθλη ιδιοτητα - τροποποιηση νομου

αυτα .....

   αντιπαρερχομαι των αμιβαδων - αμοιβαδων και του τι μπορω να διαχειριστω η οχι




si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #95 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 20:37:58 μμ »
Στην ίδια ΥΑ:

Αρθρο 2

            Αγορά και κατοχή αεροβόλων όπλων σκοποβολής

  Για την αγορά και κατοχή αεροβόλων όπλων δεν απαιτείται άδεια. Ως
προς την διάθεση όμως, κατοχή και χρήση των εν λόγω όπλων ισχύουν οι
αναφερόμενοι στις διατάξεις των άρθρων 6 και 7 του Ν.2168/1993
περιορισμοί.

Αρθρο 7

                Αγορά-κατοχή εξαρτημάτων όπλων σκοποβολής

  Επιτρέπεται η κατοχή των προβλεπόμενων από τους Διεθνείς κανονισμούς
των αγωνισμάτων εξαρτημάτων των όπλων σκοποβολής.

  Για αγορά και κατοχή σκοπευτικών διόπτρων, μηχανισμών κλείστρου,
θαλάμης και κάνης όπλων σκοποβολής, απαιτείται άδεια της αρμόδιας
Αστυνομικής Αρχής σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 6 και 7 του
Ν.2168/1993.


Εγώ καταλαβαίνω ότι το αεροβόλο μας για να φέρει διόπτρα, πρέπει να είναι "αεροβόλο όπλο σκοποβολής" σύμφωνα με το άρ.1 της ΥΑ και τους ορισμούς που δίνει. Εάν δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία, δεν μπορεί να φέρει διόπτρα. ’ρα, όλοι όσοι έχουν αεροβόλο που δεν εμπίπτει στις κατηγορίες του άρ.1 και έχουν αγοράσει διόπτρα χωρίς άδεια (άσχετα αν την έχουν τοποθετημένη στο αεροβόλο) ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ. Και στο σπίτι τους να την έχουν, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ.

Κατά την ταπεινή και πάλι άποψή μου, μόνη λύση είναι η άρση της απαγόρευσης χρήσης διόπτρας για κυνήγι, με ταυτόχρονη άρση της απαγόρευσης χρήσης αεροβόλων για κυνήγι. Εδώ γελάνε...

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #96 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 21:09:09 μμ »
Στην ίδια ΥΑ:

Αρθρο 2

            Αγορά και κατοχή αεροβόλων όπλων σκοποβολής

  Για την αγορά και κατοχή αεροβόλων όπλων δεν απαιτείται άδεια. Ως
προς την διάθεση όμως, κατοχή και χρήση των εν λόγω όπλων ισχύουν οι
αναφερόμενοι στις διατάξεις των άρθρων 6 και 7 του Ν.2168/1993
περιορισμοί.

Αρθρο 7

                Αγορά-κατοχή εξαρτημάτων όπλων σκοποβολής

  Επιτρέπεται η κατοχή των προβλεπόμενων από τους Διεθνείς κανονισμούς
των αγωνισμάτων εξαρτημάτων των όπλων σκοποβολής.

  Για αγορά και κατοχή σκοπευτικών διόπτρων, μηχανισμών κλείστρου,
θαλάμης και κάνης όπλων σκοποβολής, απαιτείται άδεια της αρμόδιας
Αστυνομικής Αρχής σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 6 και 7 του
Ν.2168/1993.


Εγώ καταλαβαίνω ότι το αεροβόλο μας για να φέρει διόπτρα, πρέπει να είναι "αεροβόλο όπλο σκοποβολής" σύμφωνα με το άρ.1 της ΥΑ και τους ορισμούς που δίνει. Εάν δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία, δεν μπορεί να φέρει διόπτρα. ’ρα, όλοι όσοι έχουν αεροβόλο που δεν εμπίπτει στις κατηγορίες του άρ.1 και έχουν αγοράσει διόπτρα χωρίς άδεια (άσχετα αν την έχουν τοποθετημένη στο αεροβόλο) ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ. Και στο σπίτι τους να την έχουν, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ.

Κατά την ταπεινή και πάλι άποψή μου, μόνη λύση είναι η άρση της απαγόρευσης χρήσης διόπτρας για κυνήγι, με ταυτόχρονη άρση της απαγόρευσης χρήσης αεροβόλων για κυνήγι. Εδώ γελάνε...

αυτο δεν θα γινει ποτε ... πιστευω  >:(
η μονη λυση ειναι δημιουργια συλλογων - αναγνωριση απο την ΣΚΟΕ - αποκτηση φιλαθλου ιδιοτητας - αποκτηση αδειας αγορας  ;)
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #97 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 21:10:44 μμ »

altsam
1.τα προβληματα που εχω η με απασχολουν δεν εισαι σε θεση να τα γνωριζεις ουτε τι εκανα-κανω για να τα λυσω
2.σε καμια περιπτωση ομως δεν θα συμβουλεψω καποιον να προβει σε ενεργειες που πιθανον θα του δημιουργησουν προβληματα
   πχ αδεια κατοχης που εκδοθηκε απο καταστημα ...... κλπ
3.οι προσωπικες εμπειριες και ενεργειες  εφοσον δεν μπορουν να τυχουν εφαρμογης - απουσια σχετικου νομοθετηματος δεν υπαρχει λογος να μνημονευονται
   το αποτελεσμα μετραει.
4.η λυση ειναι μια: συλλογος FTT - ΣΚΟΕ - φιλαθλη ιδιοτητα - τροποποιηση νομου

αυτα .....

   αντιπαρερχομαι των αμιβαδων - αμοιβαδων και του τι μπορω να διαχειριστω η οχι

Κακώς γιατί προφανώς δεν κατάλαβες τίποτα !! Δεν είπα σε κανένα να βγάλει άδεια κατοχής σε κατάστημα !! Είπα ότι σε γραπτή επικοινωνία που είχα με την ΓΑΔΑ και την ΔΟ μου έγραψαν (όχι μου είπαν) μου έγραψαν λοιπόν...να έχω σε κάθε έλενχο από τις αρχές...ΠΑΝΤΑ μαζί μου ένα έγκυρο παραστατικό αγοράς που να ταυτοποιεί το αεροβόλο με εμένα !!!

Το κατάλαβες τώρα? ή να το ξαναγράψω? είναι σαφές???

Αντιλαμβάνομαι λοιπόν από την απάντηση σου ότι ουδέποτε έκανες τίποτα...ουδέποτε προσπάθησες....ουδέποτε ασχολήθικες !! ή σε περίπτωση που κάνω λάθος εκτίμηση...δεν θες να τα μοιραστείς με κανένα. ’ρα λοιπόν δεν μπορείς να ζητάς από κάποιον άλλο να ανεβάσει χαρτιά και αποδείξεις του τι έκανε όταν εσύ ο ίδιος δεν θες να μοιραστείς τίποτα.

Φιλικά...

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #98 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 21:11:57 μμ »
Δε μου αρέσει να λέω ποτέ αλλά μάλλον είναι το πιο πιθανό. Πάντως με ‘‘όπλα‘‘ την αναγνώριση από Παγκόσμιες Ομοσπονδίες και επιμονή στο ζήτημα της Ειδικής Αθλητικής Ιδιότητας πιστεύω θα υπάρξη σημαντική βελτίωση των συνθηκών.

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #99 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 21:12:44 μμ »
...με τις τελευταίες απαντήσεις ξεκαθαρίζει το τοπίο και μάλλον μπαίνει το νερό στ' αυλάκι  :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
’ρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
’ρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #100 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 21:18:10 μμ »
...με τις τελευταίες απαντήσεις ξεκαθαρίζει το τοπίο και μάλλον μπαίνει το νερό στ' αυλάκι  :)

Νονε Αποστολε κανε ενα Μυστηριο και βαφτισε τις διοπτρες <<ανοιχτα σκοπευτικα>> ή <<ρεπλικες σκοπευτικων>> να ξεφυγουμε λιγο απο τον Νομο.

Υ.Γ. Αστειο ηταν και ανευ παρεξηγησεως.......

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #101 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 21:52:19 μμ »
...μάλλον τσιγγάνα για ξεμάτιασμα χρειάζεται MASTORAS, ανευ παρεξηγησεως, γιατί τα ματόχαντρα δεν ξέρω πόσο θα μας βοηθούν  :D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
’ρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
’ρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #102 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 21:53:33 μμ »

altsam
1.τα προβληματα που εχω η με απασχολουν δεν εισαι σε θεση να τα γνωριζεις ουτε τι εκανα-κανω για να τα λυσω
2.σε καμια περιπτωση ομως δεν θα συμβουλεψω καποιον να προβει σε ενεργειες που πιθανον θα του δημιουργησουν προβληματα
   πχ αδεια κατοχης που εκδοθηκε απο καταστημα ...... κλπ
3.οι προσωπικες εμπειριες και ενεργειες  εφοσον δεν μπορουν να τυχουν εφαρμογης - απουσια σχετικου νομοθετηματος δεν υπαρχει λογος να μνημονευονται
   το αποτελεσμα μετραει.
4.η λυση ειναι μια: συλλογος FTT - ΣΚΟΕ - φιλαθλη ιδιοτητα - τροποποιηση νομου

αυτα .....

   αντιπαρερχομαι των αμιβαδων - αμοιβαδων και του τι μπορω να διαχειριστω η οχι

Κακώς γιατί προφανώς δεν κατάλαβες τίποτα !! Δεν είπα σε κανένα να βγάλει άδεια κατοχής σε κατάστημα !! Είπα ότι σε γραπτή επικοινωνία που είχα με την ΓΑΔΑ και την ΔΟ μου έγραψαν (όχι μου είπαν) μου έγραψαν λοιπόν...να έχω σε κάθε έλενχο από τις αρχές...ΠΑΝΤΑ μαζί μου ένα έγκυρο παραστατικό αγοράς που να ταυτοποιεί το αεροβόλο με εμένα !!!

Το κατάλαβες τώρα? ή να το ξαναγράψω? είναι σαφές???

Αντιλαμβάνομαι λοιπόν από την απάντηση σου ότι ουδέποτε έκανες τίποτα...ουδέποτε προσπάθησες....ουδέποτε ασχολήθικες !! ή σε περίπτωση που κάνω λάθος εκτίμηση...δεν θες να τα μοιραστείς με κανένα. ’ρα λοιπόν δεν μπορείς να ζητάς από κάποιον άλλο να ανεβάσει χαρτιά και αποδείξεις του τι έκανε όταν εσύ ο ίδιος δεν θες να μοιραστείς τίποτα.

Φιλικά...

Καταλαβα καλα αυτα που εγραψες ......

"Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σήμερα πέρασα αστυνομικό έλεγχο καθώς γύριζα από την εξάσκηση μου στην σκοποβολή. Έχω στην κατοχή μου ένα Benjamin Marauder 5,5mm και φέρει και διόπτρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον έλεγχο που έγινε αφού έδειξα στα όργανα την αστυνομική μου ταυτότητα, το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)μαζί με την απόδειξη αγοράς καθώς και την σκοπευτική μου ταυτότητα."

"Σας ξανασυμβουλεύω λοιπόν… ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… έτσι όπως έχει εξελιχθεί μόνο κακό κάνει στον κόσμο του αεροβόλου !!"

"’ρα λοπόν πάντα έχω αυτό το χαρτί από το μαγαζί...την απόδειξη αγοράς...και την επίσιμη απάντηση  της Διευθύνησης όπλων (σε κάλυψα Luger42?)"

Τωρα το τι αντιλαμβανεσαι εσυ και το τι εκανα-κανω εγω ειναι δυο θεματα διαφορετικα μεταξυ τους
οπως επισης το γεγονος οτι δεν σου ζητησα να ανεβασεις κατι ......

θα σου συστησω παντως να εισαι λιγο προσεκτικος σε αυτα που συστηνεις
μην παρεις καποιον στο λαιμο σου

τωρα απο προσωπικες εμπειριες ..... πολλες
τις περισσοτερες φορες που με σταματησαν δεν μου ζητησαν να ανοιξω την θηκη
καποιες αλλες αδιαφορησαν για το τι ειδαν
στο σκοπευτηριο εντυπωσιαστηκαν και απο τα οπλα και απο τις βολες (οι ιδιοι)
στην ΥΑ μου ειπαν οτι με θεωρουν σοβαρο ατομο να διαβασω τον νομο ......
(με απλα λογια αεροβολο + φακος + φιμωτρο = ΜΕΣΑ )  ;)
η θηροφυλακη ειπε "προσεξτε μην βγαλετε τα ματια σας με αυτες τις μ@λ@κιες  :D :D :D
και ο σκοπευτικος συλλογος που ανηκω ειπε : θα φτιαξουμε τμημα και για αεροβολα  8)

αυτα .......
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #103 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 22:09:24 μμ »

το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)μαζί με την απόδειξη αγοράς καθώς και την σκοπευτική μου ταυτότητα."

Μην παίζουμε με τις λέξεις...αλλά δεν είπα ούτε έγραψα ποτέ την λέξη άδεια !! Ναι δελτίο κατοχής γράφει...το έφτιαξε το κατάστημα...και το έκανε με υπόδειξη δική μου αφού πρώτα είχα πάρει την απάντηση από την ΓΑΔΑ.

Δεν είναι κρατικό χαρτί...απλά είναι ένα χαρτί που έχει την υπογραφή του καταστηματάρχη...ότι μου πούλησε το συγκεριμένο αεροβόλο μαζί με την απόδειξη αγοράς...τόσο απλό !!

Είναι σίγουρα καλύτερο να έχεις αυτό το κωλόχαρτο από το να έχεις μια απλή απόδειξη που αναγράφει "οπλα" και την τιμή ή να μην έχεις τίποτα. Πόσο μάλλον όταν έχεις μαζί σου γραπτά και το ερώτημα που έκανες και την απάντηση που πήρες από την αρμόδια αρχή.

Λοιπόν...το λήγουμε εδώ...γιατί δεν προσφέρει τίποτα η προσωπική μας αντιπαράθεση. 

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #104 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 22:17:09 μμ »

το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)μαζί με την απόδειξη αγοράς καθώς και την σκοπευτική μου ταυτότητα."

Μην παίζουμε με τις λέξεις...αλλά δεν είπα ούτε έγραψα ποτέ την λέξη άδεια !! Ναι δελτίο κατοχής γράφει...το έφτιαξε το κατάστημα...και το έκανε με υπόδειξη δική μου αφού πρώτα είχα πάρει την απάντηση από την ΓΑΔΑ.

Δεν είναι κρατικό χαρτί...απλά είναι ένα χαρτί που έχει την υπογραφή του καταστηματάρχη...ότι μου πούλησε το συγκεριμένο αεροβόλο μαζί με την απόδειξη αγοράς...τόσο απλό !!

Είναι σίγουρα καλύτερο να έχεις αυτό το κωλόχαρτο από το να έχεις μια απλή απόδειξη που αναγράφει "οπλα" και την τιμή ή να μην έχεις τίποτα. Πόσο μάλλον όταν έχεις μαζί σου γραπτά και το ερώτημα που έκανες και την απάντηση που πήρες από την αρμόδια αρχή.

Λοιπόν...το λήγουμε εδώ...γιατί δεν προσφέρει τίποτα η προσωπική μας αντιπαράθεση. 

Αντιπαραθεση  ???
si vis pacem, para bellum