Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 129751 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #165 στις: 15 Οκτωβρίου, 2010, 12:41:03 μμ »
Δεν ξέρουν αν είναι αεροβόλο. Εκεί συνοψίζεται όλη η δυσκολία του τελωνείου. Καλως η κακώς στα τελωνεία δουλεύουν υπάλληλοι που δεν έχουν καμία σχεση με το αεροβόλο ή και το πυροβόλο. Στην δική μου περίπτωση μου είχαν ζητήσει στη επιστολή αδεια εισαγωγής κλπ κλπ. Πηγα λοιπόν στο τελωνείο πείραια με ένα αντίγραφο του Νομου 2168/93. Αρχικά αμφισβητήθηκε το ότι είναι αεροβόλο όμως ευτυχως το baikal ειναι SSP και τους έγινε επίδειξη επιτόπου πως οπλίζει κλπ κλπ. Ευτυχώς επίσης το εγχειρίδιο χρήσης ήταν μεταφρασμένο στα αγγλικά επίσης οπότε βοήθησε να καταλάβουν ότι το Baikal είναι αεροβόλο. Σε εκείνο το σημείο πιστεψα ότι τελειωσαν τα βασανά μου. Αμ δε. Η δημόσιος υπάλληλος ήθελε αδεια εισαγωγής. Της εξήγούσα λοιπόν ότι απο χώρα εκτός ΕΟΚ (Αμέρικα) δεν χρειάζεται. Ήταν και αρκετα χρόνια πρίν και δεν ειχαν βγει κάποιες διατάξεις. Όχι επεμενε. Μόνο αν το εφερνα ο ιδιος απο αμερική με αεροπλάνο θα μπορόυσα να το εισάγω χωρίς αδεια ( αυτό γιατι η προηγούμενη θέση της ήταν στο τελωνειο του ελληνικού και έτσι είχε μάθει ). Καθίσαμε με την κυρία λοιπόν και τον νόμο και κάναμε αναγνωση. Για κακή μου τύχη δεν ήξερε αναγνωση. Το εδάφιο λέει (και δεν έχει αλάξει ως τώρα)
"6. Επιτρέπεται η εισαγωγή χωρίς άδεια από χώρες μη μέλη της Ε.Ο.Κ..
α. Ενός κυνηγετικού όπλου, μιας ανταλλακτικής κάνης και 500 φυσιγγίων αυτού, από αλλοδαπούς ή ομογενείς με ξένη υπηκοότητα ή Έλληνες μόνιμους κατοίκους εξωτερικού, που συμπλήρωσαν το 18ο έτος της ηλικίας τους, για προσωπική τους χρήση. Η εισαγωγή αυτή γίνεται με καθεστώς προσωρινής εισαγωγής και με τον όρο της επανεξαγωγής του όπλου και της κάνης. Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν σχετικές δηλώσεις στο τελωνείο εισόδου και στη συνέχεια χορηγείται προσωρινή άδεια κατοχής του όπλου αυτού από την αρμόδια αστυνομική αρχή του σημείου εισόδου.
β. Ενός (1) κυνηγετικού όπλου κατηγορίας Β, μιας (1) ανταλλακτικής κάνης και 500 φυσιγγίων αυτού, από Έλληνες μόνιμους κατοίκους εξωτερικού ή ομογενείς, που αποσκοπούν σε μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα, ή Έλληνες ταξιδιώτες, εφόσον οι ανωτέρω έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.
γ. Ενός αεροβόλου όπλου, από ημεδαπούς ή αλλοδαπούς, που συμπλήρωσαν το 18ο έτος της ηλικίας τους."

Το γ. λοιπόν μου επιτρέπει χωρις αδεια την εισαγωγή ενός αεροβόλου. Αμ δε. διαβαζε μόνο το "Επιτρέπεται η εισαγωγή χωρίς άδεια από χώρες μη μέλη της Ε.Ο.Κ. + περίπτωση (α)" παρακατω δεν προχωρούσε (Αν ήμουν καθηγητής της στο λύκειο θα της είχα βαλει κάτω της βάσης στα Νέα Ελληνικά). Μετά απο ενα δίωρο καταλήξαμε να πάρουμε την ΓΑΔΑ τηλ όπου ο αξιωματικός της απάντησησε ότι σαφώς και μπορούσα να κανω την εισαγωγή χωρις αδεια. Περιχαρής λοιπόν και για να  βγάλει απο πάνω της και την ευθύνη μου ετοίμασε το χαρτί εκτελώνισμού μαζί με φόρους δασμούς κλπ. πανω στο οποίο με κόκκινο στυλό και τεράστια γραμματα έγραψε πως "μετα απο τηλ επικοινωνια με ΓΑΔΑ δεν χρειάζεται αδεια".

Ο νόμος απο όσο ξέρω συνεχίζει και επιτρέπει την εισαγωγή απο εκτός ΕΟΚ ενός αεροβόλου όπλου απο ιδιώτη. Ίσως όμως πια χρειάζεται μια άδεια μεταφοράς. Αυτό δεν το γνωρίζω.
Γιατί το εφερα απο αμερική? γιατι ήταν και είναι πάμφηνο σε σχέση με την τιμή του δικού μας εισαγωγέα. Δυστηχώς όμως η EAA έκλεισε και πλέον δύσκολα βρίσκεις baikal στην αμερική.
Αρα συμπέρασμα ναι στην αμερική αλλα μόνο αν κάτι αξίζει. Να έχει το λιγότερη μιση τιμή απο ότι εδώ η να μην το βρίσκεις εδω με την καμία.
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #166 στις: 15 Οκτωβρίου, 2010, 21:50:13 μμ »
Έχει δοκιμάσει κάποιος να φέρει ένα σε δύο πακέτα, χαρακτηρισμένα σαν ανταλλακτικά αεροβόλου; Αν συνδιαστεί και με ανάλογη χαμηλή τιμή στο κάθε πακέτο (κάτω των 50$) δεν θα περάσει ούτε τελωνείο.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος aliggator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #167 στις: 16 Οκτωβρίου, 2010, 22:27:39 μμ »
Τελικά σε επικοινωνία με την εταιρεία που είχα παραγγείλει το δέμα μου και τις διαμαρτυρίες μου για την αλλοπρόσαλλη χρέωση από πλευράς UPS, για να μη τα πολυλογώ παιδιά, μου επεστράφησαν όλα τα χρήματα πίσω και τα μεταφορικά που είχα πληρώσει εξαρχής...Και όλα αυτα μεσα σε 2 μέρες με γρήγορη πραγματικά κινητοποίηση από μέρους τους
Τους ευχαριστω πολύ,
GamoShadow1000
KonusHot Optical

Αποσυνδεδεμένος Angelos1981

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 169
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #168 στις: 11 Φεβρουαρίου, 2011, 18:26:03 μμ »
Έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα θα ήθελα να μοιραστώ μερικές σκέψεις.

Αν υποθετικά παραγγείλω μια οφθαλμίδα από ιδιώτη στην Αμερική, την στείλει με USPS σαν δώρο η πολύ μικρής αξίας και δηλωμένο σαν τηλεσκόπιο (ή κάτι παρόμοιο) θα αντιμετωπίσω πρόβλημα?

Απ’ότι κατάλαβα πρόβλημα προκύπτει από καταστήματα που αρνούνται να δηλώσουν άλλο αντικείμενο και μικρότερη αξία και ακόμη χειρότερα αν το στέλνουν με UPS.

Τον τελευταίο καιρό έχω παραγγείλει χρονογράφο και αρβύλες από Αμερική και η χρέωση του τελωνείου ήταν η ταρίφα των 3€ χωρίς να ανοιχθεί κανένα δέμα.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #169 στις: 11 Φεβρουαρίου, 2011, 18:42:42 μμ »
Για πραγματα που ειναι απαγορευμενα ή αμφιλεγομενα υπαρχει παντα ρισκο στις εισαγωγες. Θα ελεγα οχι εκτος ΕΟΚ.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #170 στις: 27 Μαρτίου, 2011, 23:33:50 μμ »
Καλησπερα φιλοι συμφορουμιτες!
Πριν λιγο εκανα λογαριασμο στον Γερμανο και εστειλα την παραγγελια μου (hw95 luxus) !
Εβαλα τα στοιχεια της μανας μου και με τον μεταφραστη σε αλλο παραθυρο κουτσα κουτσα τα καταφερα πιστευω!
Εχω ομως καποιες ερωτησεις.
Οταν παει στην τραπεζα η μανα μου, σαν κωδικο θα βαλει το ανοματεπωνυμο που εχω για την παραγκελια και ενα τεραστιο ονομα που μου εδωσαν κατα την παραγγελια?
Επεισης χρειαζεται να στειλω και μια φοτο της ταυτοτητας η οχι?(αν ναι σε ποιον αριθμο?)
Συγγνωμη αλλα εχω μπερδευτει μιας και ειναι η πρωτη μου φορα που παραγγελνω μεσω ιντερνετ  :-\
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #171 στις: 27 Μαρτίου, 2011, 23:36:07 μμ »
Αν τον πληρωσεις με εμβασμα θα πρεπει να σου εδωσε αριθμο θυριδας και φορμα παραγγελιας. Καλυτερα να βγαλεις μια προπληρωμενη καρτα και να του στειλεις με αυτη τα χρηματα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #172 στις: 27 Μαρτίου, 2011, 23:43:00 μμ »
Με εμβασμα την εκανα την παραγγελια.
Τους εχω σημειωσει τους κωδικους και η υπαληλος στην τραπεζα λογικα θα ξερει να μας πει.
Ετσι πιστευω τουλαχιστον.
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #173 στις: 27 Μαρτίου, 2011, 23:49:58 μμ »
Φιλε CYBERCBR Καλοριζικι και καλοριχτο ;)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #174 στις: 28 Μαρτίου, 2011, 07:54:08 πμ »
Eυχαριστω Χριστοφορε!  :)
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #175 στις: 30 Μαρτίου, 2011, 11:00:22 πμ »
Eυχαριστω Χριστοφορε!  :)


Σου έχει στείλει ένα e-mail μετά την παραγγελία σου, τύπωσε το και πήγαινε στη τράπεζα.
Τα κρίσιμα σημεία είναι:

Bank: Postbank Berlin
account: 541276104
IBAN: DE09100100100541276104
SWIFT-Code of the bank: PBNKDEFF
owner of an account:  Ralf Schneider

Τα παραπάνω χρειάζεται η τράπεζα.

Όταν πας στη τράπεζα θα βάλεις (στο ζητάει άλλωστε) Ονοματεπώνυμο και αριθμό παραγγελίας.

Στέλνεις την ταυτότητα σου με Fax: 0049 (0)3372 404435 χωρίς το 0 που είναι στην παρένθεση.

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #176 στις: 30 Μαρτίου, 2011, 17:15:26 μμ »
e-mail για την παραγγελια δεν μου εχουν στειλει, ουτε μου στειλαν τιποτα για πιστοπιηση ηλικιας. Μονο οταν δημιουργισα το λογαριασμου μου εστειλαν ενα e-mail για πληροφοριες.
Οταν εκανα την παραγγελια στο τελος μου εβγαλε αυτα τα σημεια που αναφερεις και εσυ, και τα εχω σημιωσει σε χαρτι.
Τελικα η παραγγελια υσχει? ???
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #177 στις: 30 Μαρτίου, 2011, 17:24:06 μμ »
e-mail για την παραγγελια δεν μου εχουν στειλει, ουτε μου στειλαν τιποτα για πιστοπιηση ηλικιας. Μονο οταν δημιουργισα το λογαριασμου μου εστειλαν ενα e-mail για πληροφοριες.
Οταν εκανα την παραγγελια στο τελος μου εβγαλε αυτα τα σημεια που αναφερεις και εσυ, και τα εχω σημιωσει σε χαρτι.
Τελικα η παραγγελια υσχει? ???
Μόλις βάλεις τα χρήματα θα ξεκινήσει και η διαδικασία.Προληπτικά σκανάρησε το χαρτί (απόδειξη) που θα λάβεις από την τράπεζα μόλις πληρώσεις και στείλτο τους με mail
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #178 στις: 30 Μαρτίου, 2011, 17:42:10 μμ »
Φιλε Einhorn και πιπερμαν σας ευχαριστω!  ;)
Με κατατοπισατε! :)
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #179 στις: 09 Απριλίου, 2011, 12:23:52 μμ »
Γεια σας και παλι!
Η παραγγελια εχει γινει και ολα πηγαν μια χαρα (ηταν πολυ πιο ευκολο απο οτι περιμενα!)  :)
Με την DHL τωρα ομως, μπαινω εκει που σου λεει σε ποια περιοχη ειναι το δεμα σου και εδω και τρεις μερες μου λεει οτι βρισκεται στην ιδια πολη(Feucht, DE).
Πρεπει να αρχισω να ανισυχω?
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.