Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 129347 φορές)

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #180 στις: 09 Απριλίου, 2011, 12:27:10 μμ »
Μην ανησυχείς, λίγη υπομονή μόνο.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #181 στις: 09 Απριλίου, 2011, 12:47:39 μμ »
Να σκεφτεσαι κατι αλλο Ετσι εκανα και εγω και σε 7 ημερες ηρθε. :D ;D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος georgek

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 180
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #182 στις: 09 Απριλίου, 2011, 12:47:57 μμ »
Μην σε ανησυχει καθολου.
Το track and trace της DHL δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο !
Κι εγω οταν παρηγγειλα απο το sportwaffen μεχρι που εφτασε το οπλο στα χερια μου δεν μπορουσα να βγαλω ακρη.
Αυτο που μπορεις ομως να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο στην DHL στο 210 9890000 και με το tracking number που θα τους δωσεις, θα σου πουν που βρισκετε το δεμα και ποτε θα το εχεις.
Εγω αυτη τη στιγμη περιμενω κατι απο Γερμανια, οχι απο sportwaffen, και μεχρι που μπηκε Ελλαδα, το track and trace δεν μου εβγαλε ενημερωση.
Απο το τηλεφωνο ομως μου ειπαν.
Ελπιζω να βοηθησα.
Daystate Airwolf MCT .22 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42
EDgun Matador R3 .22 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42
EDgun Matador R3 .25 - Hawke Sidewinder 8.5-25x42

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #183 στις: 09 Απριλίου, 2011, 13:04:06 μμ »
Φίλε Cybercbr, το DHL Packet Service χρειάζεται το χρόνο του.

Να υπολογίζεις κατά μέσο όρο 17- 20 ημέρες, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Στο λέω εκ μακροχρόνιας πείρας με διαφόρων μεγεθών και περιεχομένων πακέτα.

Αλλωστε... το καλό πράμα αργεί...  ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #184 στις: 09 Απριλίου, 2011, 13:16:04 μμ »
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα και για την γρηγορη ανταποκριση!  :)
   Οπως λετε θα σταματησω να ανησυχω μιας και ειναι δοκιμασμενο απο εσας.  ;)
Φιλε Χριστοφορε αυτο που λες απλα δεν γινεται. :D ;D
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

ssbk23

  • Επισκέπτης
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #185 στις: 20 Ιουλίου, 2011, 10:04:41 πμ »
Καλημέρα, προσπάθησα να παραγγείλω μια Leapers από το www.cheapguns.eu στις 26 Ιουνίου 2011.Πλήρωσα με Paypal και περίμενα.Στις 8 Ιουλίου και ενώ δεν είχε φτάσει ακόμα, έστειλα mail για να ρωτήσω εάν την έχουν στείλει ή εάν υπάρχει κάποια καθυστέρηση.Δεν έλαβα απάντηση, όπως δεν έλαβα απάντηση και σε πολλά ακόμα mail  που έστειλα τις επόμενες ημέρες.Προσπάθησα να επικοινωνήσω και τηλεφωνικώς χωρίς επιτυχία.Τελικά κατέφυγα στο Resolution center  του Paypal  και έκανα αίτηση επιστροφής χρημάτων.Η αίτηση έγινε στις 16/7 και σήμερα μου επέστρεψαν τα χρήματα από το Paypal.
Θα πρότεινα να μείνετε μακρύα από το εν λόγω κατάστημα, αλλά εάν επιμένετε να ψωνίσετε από εκεί κάντε το με Paypal, για να μπορέσετε να διεκδικήσετε τα χρήματα σας πίσω σε περίπτωση που η παραγγελία σας δεν έρθει ποτέ.

Βασίλης

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #186 στις: 20 Ιουλίου, 2011, 11:57:30 πμ »
Σωστος ο Βασιλης!Το ιδιο ακριβως επαθα και γω περυσι-ταλαιπωρηθηκα τρεις μηνες- με διοπτρα και εγγλεζικο μαγαζι αλλα ευτυχως πληρωσα με
paypal και στο τελος πηρα τα λεφτα μου πισω ;).
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #187 στις: 20 Ιουλίου, 2011, 12:12:38 μμ »
Σωστος ο Βασιλης!Το ιδιο ακριβως επαθα και γω περυσι-ταλαιπωρηθηκα τρεις μηνες- με διοπτρα και εγγλεζικο μαγαζι αλλα ευτυχως πληρωσα με
paypal και στο τελος πηρα τα λεφτα μου πισω ;).

http://www.shootingshack.com/
Αυτο ειναι το μαγαζι, προς αποφυγην :D
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/

Αποσυνδεδεμένος Deus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 179
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #188 στις: 28 Ιουλίου, 2011, 21:27:20 μμ »
πριν 2 μέρες παρήγγειλα από ebay ένα bore cleaning set και δυαχτυλίδια για το το οφθαλμιδιο, η παραγγελια και η εξόφληση έγινε άμεσα χωρίς κανένα πρόβλημα και την επομενη μέρα έγιναν marked ας shipped και πήρα mail από τον πολίτη ότι έχουν ήδη φύγει για αποστολή (ο πωλητής είναι από αγγλία με 99.9 feedback βεβαια αυτό δεν έχει κάποια σημασία)

αρχικά διαβάζοντας και τα 2 mail είδα το παρακάτω αλλα δεν έδωσα σημασία

*** GUNSAFE ORDERS ***
IF your order includes a GUNSAFE this email is confirmation that your order
has been forwarded to Brattonsound. YOUR SAFE HASN'T YET BEEN DESPATCHED,
Brattonsound will phone you to arrange delivery in the next 1 - 2 weeks.

πριν λίγο πήγα να ανοίξω ξανά τις αγγελίες πώλησης στο ebay από Purchase History
και περνώ το εξής μήνυμα με μεγάλα κόκκινα γράμματα

Unfortunately, access to this particular item has been blocked due to legal restrictions in some countries. We are blocking your viewing in an effort to prevent restricted items from being displayed. Regrettably, in some cases, we may prevent users from accessing items that are not within the scope of said restrictions because of limitations of existing technology. Please accept our apologies for any inconvenience this may cause, and we hope you may find other items of interest on eBay.

από το search ότι και να ψάξω το ανοίγει κανονικά, τις 2 συγκεκριμένες αγγελίες που έχω κάνει την αγορά δεν τις ανοίγει

είναι η πρώτη φορα που αγοράζω από e bay είδη που έχουν να κάνουν με οπλισμό πριν 2-3 μήνες είχα πάρει μονο μια θήκη όπλου

λογικά αν έπαιζε block για gunsafe προϊόντα δεν θα έκανε block τα πάντα? αυτή την στιγμή μπορώ να αγοράσω οτιδήποτε σχετικό βρίσκω από το search

ο πωλητης τα έστειλε στο email όμως από το ebay λέει ότι θα με πάρουν τηλέφωνο από http://www.brattonsound.co.uk/
για να κανονίσουν την παράδοση

έχει κανεις ιδέα τι παίζει με το θέμα?






AA S400 MPR FT .177
HW97 KT .177

ssbk23

  • Επισκέπτης
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #189 στις: 28 Ιουλίου, 2011, 21:54:27 μμ »
Εγώ παρήγγειλα μέσω ebay.co.uk μια δίοπτρα Leapers με zoom πάνω από 4χ και ήρθε κανονικότατα από Αγγλια.Την παρέλαβα σήμερα για την ακρίβεια.Μάλλον έπεσες στην περίπτωση.....

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #190 στις: 28 Ιουλίου, 2011, 22:00:35 μμ »
Σε αγορές αντίστοιχων προιόντων δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα...

Ομως απ' όσα παραθέτεις προκύπτει ότι έχει δοθεί παραγγελία για οπλοκιβώτιο. Η εταιρεία Brattonsound εμφανίζεται σαν κατασκευάστρια πρωτοποριακών συστημάτων ασφάλισης όπλων.

Γεγονός είναι ότι παγκοσμίως το ebay παρουσιάζει μια αυξημένη "ευαισθησία" σχετικά με τις αγοραπωλησίες αντικειμένων που σχετίζονται με όπλα! Ισως έχεις παρατηρήσει τελευταία πώς όλο και περισσότεροι πωλητές συνοδεύουν την αγγελία τους από την υποσημείωση / διευκρίνηση - απευθυνόμενοι στο ebay - πως το αντικείμενο που πωλούν είναι ένα απλό εξάρτημα.

Ισως θα ήταν φρόνιμο να επικοινωνήσεις εσύ με το customer service του ebay και να τους ξεκαθαρίσεις ότι τα πράγματα που αγόρασες είναι ανταλλακτικά / εξαρτήματα και εν πάσει περιπτώσει προσπάθησε σε συνεργασία μαζί τους να δοθεί λύση. Κατά κανόνα προστατεύουν τους αγοραστές.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Deus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 179
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #191 στις: 28 Ιουλίου, 2011, 22:14:43 μμ »
όλο σε περιπτώσεις περίεργες πέφτω τελευταία συνεχώς  ???

αν είναι δυνατόν να μου στείλουν βουρτσάκια και δαχτυλίδια διόπτρας με οπλοκιβωτιο  :o :o  μου φαίνεται παράλογο το οπλοκιβωτιο για οποιοδήποτε σχετικό προϊόν που πωλείται μέσω e bay μιας ούτε ολόκληρα όπλα πωλούνται ούτε πυρομαχικά και γενικά εκρηκτικά (εκτος από αερόσακους αυτοκινήτων που περιέχουν εκρηκτική ύλη)

θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι παίζει
AA S400 MPR FT .177
HW97 KT .177

Αποσυνδεδεμένος sprigos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #192 στις: 29 Ιουλίου, 2011, 02:05:12 πμ »
φιλε δεν ξερω τι εχεις παραγγειλει, αλλα, αν παραγγειλες μαζι με τα υπολοιπα ΚΑΙ οπλοκιβωτιο, τοτε αυτο θα παραγγελθει στην εταιρια που τα φτιαχνει (brattonsound) και αυτοι κανονιζουν την αποστολη. Βεβαια, αυτα που σου λεω, ισχυουν για αγγλια (εχω τρια απο δαυτα). Αυτο που νομιζω οτι συμβαινει ειναι οτι ο πωλητης σου εστειλε αυτα που μπαινουν σε φακελο (δακτυλιδια κλπ), και το οπλοκιβωτιο θα ερθει (αν ερθει, που δεν το νομιζω γιατι ειναι αρκετα βαρια και μεγαλα), κατευθειαν απο τον κατασκευαστη.

Εαν δεν εχεις παραγγειλει οπλοκιβωτιο, αυτη η ανακοινωση δεν σε αφορα και ειναι ως προς γενικες πληροφοριες.

φιλικα

Μ
Ενας απλος ανθρωπος, με συνθετες αναγκες....που του αρεσει να χαριεντιζεται με κολοβα κοριτσια :)
http://huntingbirigogos.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Deus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 179
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #193 στις: 29 Ιουλίου, 2011, 19:57:34 μμ »


Εαν δεν εχεις παραγγειλει οπλοκιβωτιο, αυτη η ανακοινωση δεν σε αφορα και ειναι ως προς γενικες πληροφοριες.


όχι δεν έχω παραγγείλει οπλοκιβωτιο, μονο εξαρτήματα
AA S400 MPR FT .177
HW97 KT .177

Αποσυνδεδεμένος S P A I K ! ! !

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #194 στις: 28 Αυγούστου, 2011, 16:32:06 μμ »
καλησπερα σε ολους παιδια.. θελω να κανω μια ερωτηση λιγο ασχετη με αεροβολο αλλα ισως οι πιο ψαγμενοι να γνωριζουν.. θελω να παρω κατι σπαθια διακοσμητικα katana απο το ebay. ερχονατε κανονικα εδω..? υπαρχει μαγαζι με τετοιες τιμες εδω..?