Αποστολέας Θέμα: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)  (Αναγνώστηκε 169614 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #105 στις: 23 Μαρτίου, 2013, 22:15:44 μμ »
Να κανω μια ερωτηση το ΑΟ τι σημαινει? :-[ :-[ :-[
Cometa fusion ps 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #106 στις: 23 Μαρτίου, 2013, 22:27:04 μμ »
Να κανω μια ερωτηση το ΑΟ τι σημαινει? :-[ :-[ :-[

AO = adjustable objective (lens). Δηλαδή έχει αντικειμενικό φακό που ρυθμίζεται και επιτρέπει την εστίαση της διόπτρας σε διάφορες αποστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #107 στις: 23 Μαρτίου, 2013, 22:59:51 μμ »
...και με 4Χ ρίχνεις στα 25 και όχι μόνον, αλλά εαν θέλεις λεπτομέρεια μεγαλύτερη σε μικρούς στόχους τότε μιά 3-9Χ, ή 4-12Χ θα σε καλύψει περισσότερο. Φυσικά όσο μεγαλώνει η δυνατότητα του zoom, μεγαλώνει το βάρος και το μήκος αλλά όχι όπως εαν επιλέξεις > από 12Χ  :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #108 στις: 23 Μαρτίου, 2013, 23:21:29 μμ »
...και με 4Χ ρίχνεις στα 25 και όχι μόνον, αλλά εαν θέλεις λεπτομέρεια μεγαλύτερη σε μικρούς στόχους τότε μιά 3-9Χ, ή 4-12Χ θα σε καλύψει περισσότερο. Φυσικά όσο μεγαλώνει η δυνατότητα του zoom, μεγαλώνει το βάρος και το μήκος αλλά όχι όπως εαν επιλέξεις > από 12Χ  :)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή από όταν ρώτησα προσπαθώ να υπολογίσω πόσο θα φαίνονται τα 3,9 cm του στόχου στην 4x και έχω ζαλιστεί με τα ημίτονα και τις αποστάσεις μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις περίπου πόσα mil-dots θα πιάνει ο επίσημος στόχος στην 4x στα 25m? Με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς βγάζω ότι η διάμετρος του στόχου (3,9cm) θα έχει περίπου 6χιλιοστά μήκος στη διόπτρα, δηλαδή με το ζόρι θα πιάνει 1-2 mil-dots. Έτσι όπως το φαντάζομαι όντως μπορείς να σκοπεύσεις με σχετική ακρίβεια, δηλαδή να βάζεις το κέντρο του σταυρού στο κέντρο του στόχου...αλλά όχι τόσο άνετα μάλλον...

Σχετικά με την ανθεκτικότητα ζουμ/σταθερής μεγέθυνσης σε αυτά τα χρήματα? Θα έχει διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #109 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 00:05:35 πμ »
...δεν έχω καταλάβει απόλυτα, εαν θέλεις να ασχοληθείς με Benchrest ή απλά να μπορείς να στοχεύεις έναν στόχο του benchrest χωρίς να κυνηγάς το απόλυτο... ???
...θα λύνοταν γρήγορα και αποτελεσματικά πολλές απορίες σου εαν ερχόσουν από το Σχιστό καμμιά βόλτα.... :)
...πληροφοριακά, για απαιτήσεις επιπέδου σε επίσημους στόχους BR στα 25, χρειάζεσαι διόπτρα με mildot ή 30/30 δυνατότητα ζοομ τουλάχιστον Χ16, ανεκτά 24Χ, ιδανικά 30Χ,36χ,40Χ...οπότε εκεί μπάινει το χέρι βαθιά στην τσέπη  :(
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #110 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 00:18:43 πμ »
χοντρικα και μπακαλιστικα με μια Χ4 βλεπεις τον στοχο (στα 25μ) σαν να ειναι στα 6,25 με γυμνο ματι.

παλιοτερα  (ισως και τωρα  ::)) υπηρχε κατηγορια sporter με εργοστασιακα οπλα και διοπτρα μεχρι Χ6.

για σοβαρη ενασχοληση νομιζω 10-16Χ ειναι το ελαχιστο.

το καλυτερο, οπως ηδη ειπωθηκε, ειναι να κατεβεις μια βολτα καποιο Σαββατο ΠΡΙΝ αγορασεις !! ;D ;D

θα δεις πολλα και μπορει να βρεθει και κατι να σε βολεψουμε... ;)
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #111 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 02:16:05 πμ »
Ξέρω ότι στο Σχιστό θα μου λυνόντουσαν όλες οι απορίες, αλλά προσπαθώ να ψήσω κανά φίλο να έρθουμε παρέα χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα...

Ιδανικά θα ήθελα να γινόντουσαν αγώνες BR ή field target και να μπορώ να πάρω μέρος με full εξοπλισμό (με την ανάλογη διόπτρα) και να κυνηγάω το απόλυτο. Πρακτικά όμως μέχρι τώρα ρίχνω για την πλάκα μου προσπαθώντας για το καλύτερο από τα 9-10μ στο σπίτι με ανοιχτά σκοπευτικά και παλεύοντας με την μυωπία. Σε αυτή την περίπτωση η 4x είναι τέλεια και θα βοηθάει και σε plinking καταστάσεις σε μεγαλύτερες αποστάσεις, με φίλους για χαβαλέ. Αν θελήσω/αποφασίσω να έρχομαι Σχιστό και θέλω να έχω σχετικά καλά αποτελέσματα στα 25m (καλύτερα από αυτά που έχω στα 10m με ανοιχτά σκοπευτικά δηλαδή) θα πρέπει να πάω στην 3-9x ή 4-12x, από τις διαθέσιμες επιλογές μου.

Σας ευχαριστώ και τους 2 (alpha-63 και oldtimer) για την βοήθεια, την διάθεση και τις "παροτρύνσεις"!

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #112 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 12:44:13 μμ »
Συνοπτικά να θυμάσαι πως η διόπτρα (όπως και το αεροβόλο) αποτελεί επένδυση.
Εαν δεν έχεις τα χρήματα να πάρεις αυτο που θέλεις θα σου πρότεινα να μην πάρεις τίποτα και να περιμένεις να συμπληρώσεις για να πάρεις κάτι που θα σε καλύπτει.
Έχε το νου σου και στις αγγελίες του forum, πολλές φορές εμφανίζονται πραγματικές ευκαιρίες.

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #113 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 17:01:54 μμ »
Συνοπτικά να θυμάσαι πως η διόπτρα (όπως και το αεροβόλο) αποτελεί επένδυση.
Εαν δεν έχεις τα χρήματα να πάρεις αυτο που θέλεις θα σου πρότεινα να μην πάρεις τίποτα και να περιμένεις να συμπληρώσεις για να πάρεις κάτι που θα σε καλύπτει.
Έχε το νου σου και στις αγγελίες του forum, πολλές φορές εμφανίζονται πραγματικές ευκαιρίες.

+1  ;)
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος -Gstelios-

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #114 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 23:00:02 μμ »
καλησπερα :)
εχω μια απορια (τι πρωτοτυπο)!

το χ(30,40 κτλ) που αναγραφεται στην ονομαςια καθε διοπτρας δειχνει μεχρι τι αποσταση μπορεις να στοχευεις?
Cometa 400 fenix 4.5

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #115 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 23:02:38 μμ »
Παράδειγμα: Διόπτρα 3-9Χ40ΑΟ

Μεταβαλλόμενη μεγένθυση από 3Χ μέχρι 9Χ
40 = διάμετρος αντικειμενικού (εμπρός) φακού
ΑΟ = Adjustable Objective, που σημαίνει ότι μπορείς να την εστιάσεις σε διάφορες αποστάσεις.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #116 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 23:06:53 μμ »
  Φίλε Στέλιο είναι το μέγεθος του αντικειμενικού φακού σε mm. Mε ελάχιστο διάβασμα θα σου λυθούν κι άλλες απορίες για τα σκοπευτικά γιατί φαντάζομαι δεν είναι αυτό το μόνο που χρειαζόταν να μάθεις.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος -Gstelios-

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #117 στις: 24 Μαρτίου, 2013, 23:23:23 μμ »
ενταξει ευχαριστω!
Πριν λιγες μερες σκεφτομουν την αγορα red dot. Μετά αποφάσισα πως καλυτερα να διαθέσω ενα μεγαλύτερο ποσο και να παρω μια διόπτρα. Με περιπου 120 ευρώ (το πολυ) θα μπορεσω να παρω κατι καλο? (μαζι με τη βαση )
Cometa 400 fenix 4.5

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #118 στις: 01 Απριλίου, 2013, 21:39:25 μμ »
Επανέρχομαι με μερικές ερωτήσεις ακόμα καθώς τις τελευταίες μέρες έκανα μια μικρή στροφή.

Είχα καταλήξει στην Nikko Stirling Mountmaster 4-12x50AO αλλά σε μια στιγμή διαύγειας είπα να ψάξω για την αντοχή των Mountmaster σε δυνατά ελατηρίου. Τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ανησυχητικά με αρκετές αναφορές για σπασμένο σταυρόνημα, θόλωμα κλπ (ένας έγραψε ότι του έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε μια airking). Στο κατάστημα που θα έκανα την αγορά μου είπαν ότι σε 12ποδολίμπρες αεροβόλο δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά στο X20 που νομίζω βγάζει από 15-18 (δεν το έχω μετρήσει) δεν ήξεραν αν θα αντέξει. Εντυπωσιακό πάντως που δεν προσπάθησε να μου την πουλήσει.

Έχει κάποιος mountmaster σε δυνατό αεροβόλο ελατηρίου να δώσει τα φώτα του? Αν ναι πάνω κάτω πόσες βολές έχει κάνει μέχρι τώρα, αν δεν του έσπασε...

Μέχρι νεοτέρας, κοιτάζω τις Hawke Sport HD AO. Από όσο θυμάμαι να διαβάζω εδώ, δεν θα έχω πρόβλημα με την αντοχή, έτσι? Ξέρετε στα πόσα μέτρα εστιάζει η 3-9x50 ή η 3-9x40? Φαντάζομαι δεν θα έχει διαφορά.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #119 στις: 01 Απριλίου, 2013, 23:52:15 μμ »
Επανέρχομαι με μερικές ερωτήσεις ακόμα καθώς τις τελευταίες μέρες έκανα μια μικρή στροφή.

Είχα καταλήξει στην Nikko Stirling Mountmaster 4-12x50AO αλλά σε μια στιγμή διαύγειας είπα να ψάξω για την αντοχή των Mountmaster σε δυνατά ελατηρίου. Τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ανησυχητικά με αρκετές αναφορές για σπασμένο σταυρόνημα, θόλωμα κλπ (ένας έγραψε ότι του έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε μια airking). Στο κατάστημα που θα έκανα την αγορά μου είπαν ότι σε 12ποδολίμπρες αεροβόλο δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά στο X20 που νομίζω βγάζει από 15-18 (δεν το έχω μετρήσει) δεν ήξεραν αν θα αντέξει. Εντυπωσιακό πάντως που δεν προσπάθησε να μου την πουλήσει.

Έχει κάποιος mountmaster σε δυνατό αεροβόλο ελατηρίου να δώσει τα φώτα του? Αν ναι πάνω κάτω πόσες βολές έχει κάνει μέχρι τώρα, αν δεν του έσπασε...

Μέχρι νεοτέρας, κοιτάζω τις Hawke Sport HD AO. Από όσο θυμάμαι να διαβάζω εδώ, δεν θα έχω πρόβλημα με την αντοχή, έτσι? Ξέρετε στα πόσα μέτρα εστιάζει η 3-9x50 ή η 3-9x40? Φαντάζομαι δεν θα έχει διαφορά.

Ευχαριστώ


Εγω που εχω μια Hawke Sport HD 3-9χ40 AO πανω στο cometa fusion premier start 5.5 Κανει εξαιρετικη δουλεια ειμαι ευχαριστημενος αποψη μου ετσι?αλλα και γενικοτερα δεν το εψαξα και πολυ!
Cometa fusion ps 5.5mm