Αποστολέας Θέμα: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)  (Αναγνώστηκε 166672 φορές)

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #45 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2013, 16:47:33 μμ »
...μπράβο της μικρής !  ;)
...luger42, του μικρού, του Αγίου άμα τάξεις και της γυναίκας... ::)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #46 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2013, 16:59:55 μμ »
...μπράβο της μικρής !  ;)
...luger42, του μικρού, του Αγίου άμα τάξεις και της γυναίκας... ::)


Ξέρει, γιαυτο εμενα δεν μου τάζει τιποτα. >:( >:( >:( >:( >:(

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #47 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2013, 17:21:10 μμ »
...μπράβο της μικρής !  ;)
...luger42, του μικρού, του Αγίου άμα τάξεις και της γυναίκας... ::)


Ξέρει, γιαυτο εμενα δεν μου τάζει τιποτα. >:( >:( >:( >:( >:(

μα πως εσενα ::)
εκπαιδευση ....δωρεαν φυσικα  ;D ;D ;D
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος landropov3

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #48 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2013, 16:54:35 μμ »
Πολύ διαφωτιστικό θέμα για τις διόπτρες. Μπράβο σε όσους έχουν γράψει τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Ένα θέμα που δεν έχει θιχτεί (εδώ τουλάχιστον), και μια συναφή ερώτηση:

Αν κάποιος δεν ασχολείται με field target και προφανώς δεν κυνηγάει με αεροβόλο αφού απαγορεύεται, γιατί να πάρει διόπτρα με mil dot? Η μάλλον, για το κάνω πιο συγκεκριμένο το ερώτημα και να απαντιέται πιο εύκολα, κάποιος που κάνει σκοποβολή bench-rest, άντε και μη σοβαρή σκοποβολή για να χτυπάει κουτάκια κλπ σε τι θα του χρειαστεί το mil-dot?

Από κάποια πράγματα που διάβασα, οι "επαγγελματίες" του bench-rest προτιμούν σταθερή μεγέθυνση (όπως έχει ειπωθεί), x30 και πάνω, και το σταυρόνημα το θέλουν όσο πιο λεπτό γίνεται, με κάποιους να προτιμούν και με κενό στο κέντρο, και σίγουρα όχι με mil-dot καθώς το πάχος των κουκίδων δεν βοηθάει. Χωρίς να έχω ρίξει ποτέ με διόπτρα, και από την μικρή μου εμπειρία με ανοιχτά σκοπευτικά στα 9-10m, νομίζω έχει λογική όλο αυτό.Το πιο δύσκολο για μένα είναι να στοχεύω στο ίδιο ακριβώς σημείο, το οποίο με τα χοντρά ανοιχτά σκοπευτικά και την μυωπική μου όραση είναι μπελάς. Με μια διόπτρα όμως με μεγάλη μεγέθυνση, και πολύ λεπτό σταυρόνημα που θα μπορείς με ακρίβεια να επιλέγεις σε πιο σημείο θα το βάζεις (με την όποια απόκλιση/δυσκολία λόγω αστάθειας/μεγέθυνσης κλπ) θα μπορείς να επιτύχεις (θεωρητικά) πιο "καλές" βολές (γκρουπ/κέντρο).

Αν κάποια στιγμή αποφασίσω (το πορτοφόλι μου πιο σωστά) να πάρω διόπτρα, η οποία θα είναι για bench-rest και χαζό-σκοποβολή μάλλον δεν θα είναι με mil-dot και θα διαβάσω λίγο ακόμα για τα μειονεκτήματα του ζουμ για να αποφασίσω αν θα πάρω κάποια 4-9/12/16 ή με σταθερή μεγέθυνση αν και δεν έχω δει κάποια με σταθερή στο x12 ή λίγο μεγαλύτερη στα χρήματα που κοιτάω.


Αποσυνδεδεμένος Byron22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 527
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #49 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2013, 19:23:33 μμ »
Περιληπτικα:

Αν κανεις μονο bench rest δεν τα χρειαζεσαι τα mil dots. Αν το θες και για plinking (κουτακια, καλυκακια κτλ) σε βοηθαει γιατι αυτα δεν θα ειναι μονιμα σε Χ αποσταση. Το λεπτο σταυρονημα οντως ειναι απαραιτητο για το bench rest, χωρις να σημαινει ομως αυτο οτι δεν υπαρχει και λεπτο mil dot σταυρονημα αν θες κατι all around.
Airwolf 5.5-Bushnell Elite 6500
LG 110 5.5-Bushnell Elite 6500
SLR98/Ginb 5.5-Bushnell Elite 6500
Pro Sport Mangusta 5.5- Bushnell Elite 6500
Mk4/Gary Cane 5.5-Leupold Competition
BM500 4.5-Leupold Competition
S200/Ginb 5.5-Leupold 3-9x33

Αποσυνδεδεμένος sparkie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #50 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2013, 01:05:37 πμ »
Λοιπόν η διόπτρα ήρθε για τα λεφτά της είναι super επιτέλους είδα φως στα 60 μέχρι τα 70+ μέτρα γιατί με τα ανοιχτά σκοπευτικά δεν έβλεπα που σκάει η βολή. Μου αρέσει να χτυπάω κουτάκια μετά τα 40 μέτρα βαριέμαι τα group και το σταθερό όπλο, άλλοι την βρίσκουν περί ορέξεως για τον καθένα, κολοκυθόπιτα, που λέει και ο σοφός λαός μας. Τώρα λοιπόν με την διόπτρα τα πράγματα άλλαξαν υπέρ μου, αυτό που παρατήρησα είναι πόσο απότομη είναι η πτώση των σφαιριδίων μετά τα 40 μέτρα τρελές αποκλείσεις ανά 5 μέτρα μην πω ανά δύο αλλά τέλος πάντων, έτσι λοιπόν εάν δεν είχα τα mil dots θα βάραγα ακόμα στον γάμο του καραγκιόζη, άσε που μπορεί να κατέβαζα και καμιά μπεκάτσα κατά λάθος και να είχα το κρίμα στο λαιμό μου. Αυτό που μένει τώρα είναι το μηδένισμα της διόπτρα και ρωτώ στα πόσα μέτρα να την μηδενίσω ?
Εγώ λέω για τα μέτρα που ρίχνω να μηδενίσω στα 55 .... ο λόγος να κατεβάζω 2 με 2,5 mil dots (μπορεί και 3!!) σε αποστάσεις 10m γιατί το έχω αυτό μια πάω μακριά μια κοντά βίτσια είναι τι να κάνουμε.
Υ.Γ: το δεξί μάτι κάπως το ένιωθα μετά την χρήση της διόπτρα ισχύει ή τυχαίο?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων ....

Αποσυνδεδεμένος goldwhisky

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Air Arms TX200MkIII
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #51 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2013, 08:25:51 πμ »
Λοιπόν η διόπτρα ήρθε για τα λεφτά της είναι super επιτέλους είδα φως στα 60 μέχρι τα 70+ μέτρα γιατί με τα ανοιχτά σκοπευτικά δεν έβλεπα που σκάει η βολή. Μου αρέσει να χτυπάω κουτάκια μετά τα 40 μέτρα βαριέμαι τα group και το σταθερό όπλο, άλλοι την βρίσκουν περί ορέξεως για τον καθένα, κολοκυθόπιτα, που λέει και ο σοφός λαός μας. Τώρα λοιπόν με την διόπτρα τα πράγματα άλλαξαν υπέρ μου, αυτό που παρατήρησα είναι πόσο απότομη είναι η πτώση των σφαιριδίων μετά τα 40 μέτρα τρελές αποκλείσεις ανά 5 μέτρα μην πω ανά δύο αλλά τέλος πάντων, έτσι λοιπόν εάν δεν είχα τα mil dots θα βάραγα ακόμα στον γάμο του καραγκιόζη, άσε που μπορεί να κατέβαζα και καμιά μπεκάτσα κατά λάθος και να είχα το κρίμα στο λαιμό μου. Αυτό που μένει τώρα είναι το μηδένισμα της διόπτρα και ρωτώ στα πόσα μέτρα να την μηδενίσω ?
Εγώ λέω για τα μέτρα που ρίχνω να μηδενίσω στα 55 .... ο λόγος να κατεβάζω 2 με 2,5 mil dots (μπορεί και 3!!) σε αποστάσεις 10m γιατί το έχω αυτό μια πάω μακριά μια κοντά βίτσια είναι τι να κάνουμε.
Υ.Γ: το δεξί μάτι κάπως το ένιωθα μετά την χρήση της διόπτρα ισχύει ή τυχαίο?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων ....


Θέμα συνήθειας είναι μην ανησυχείς....προσπάθησε να σημαδεύεις και με τα δυο μάτια ανοικτά...

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #52 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2013, 19:45:00 μμ »
 

Υ.Γ: το δεξί μάτι κάπως το ένιωθα μετά την χρήση της διόπτρα ισχύει ή τυχαίο?


             Έκανες  σωστά την ρύθμιση  του προσοφθάλμιου φακού; (δηλ. το "νετάρισμα" του σταυρονήματος)   Μέσα στο πακέτο πρέπει να έχει και οδηγίες για την ρύθμιση. 
         
            Ασφαλώς τα οπτικά στοιχεία στις φθηνές διόπτρες δεν είναι και τα καλύτερα σε ποιότητα και προδιαγραφές - από την άλλη πλευρά πάλι η παρατήρηση αντικειμένων μέσω τηλεσκοπικών διοπτρών, κυαλιών κλπ κουράζει  το μάτι  ειδικά όταν η εστίαση του μηχανισμού δεν είναι ακριβής ή δεν έχει γίνει η κατάλληλη ρύθμιση για το μάτι μας (δεν βλέπουμε όλοι το ίδιο, ακόμα και στον ίδιο άνθρωπο τα δύο μάτια του δεν έχουν την ίδια απόδοση) ή όταν τα οπτικά έχουν χονδροειδή σφάλματα.


Αποσυνδεδεμένος ikuzusfanis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #53 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2013, 20:20:23 μμ »
Λοιπόν η διόπτρα ήρθε για τα λεφτά της είναι super επιτέλους είδα φως στα 60 μέχρι τα 70+ μέτρα γιατί με τα ανοιχτά σκοπευτικά δεν έβλεπα που σκάει η βολή. Μου αρέσει να χτυπάω κουτάκια μετά τα 40 μέτρα βαριέμαι τα group και το σταθερό όπλο, άλλοι την βρίσκουν περί ορέξεως για τον καθένα, κολοκυθόπιτα, που λέει και ο σοφός λαός μας. Τώρα λοιπόν με την διόπτρα τα πράγματα άλλαξαν υπέρ μου, αυτό που παρατήρησα είναι πόσο απότομη είναι η πτώση των σφαιριδίων μετά τα 40 μέτρα τρελές αποκλείσεις ανά 5 μέτρα μην πω ανά δύο αλλά τέλος πάντων, έτσι λοιπόν εάν δεν είχα τα mil dots θα βάραγα ακόμα στον γάμο του καραγκιόζη, άσε που μπορεί να κατέβαζα και καμιά μπεκάτσα κατά λάθος και να είχα το κρίμα στο λαιμό μου. Αυτό που μένει τώρα είναι το μηδένισμα της διόπτρα και ρωτώ στα πόσα μέτρα να την μηδενίσω ?
Εγώ λέω για τα μέτρα που ρίχνω να μηδενίσω στα 55 .... ο λόγος να κατεβάζω 2 με 2,5 mil dots (μπορεί και 3!!) σε αποστάσεις 10m γιατί το έχω αυτό μια πάω μακριά μια κοντά βίτσια είναι τι να κάνουμε.
Υ.Γ: το δεξί μάτι κάπως το ένιωθα μετά την χρήση της διόπτρα ισχύει ή τυχαίο?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων ....


Θέμα συνήθειας είναι μην ανησυχείς....προσπάθησε να σημαδεύεις και με τα δυο μάτια ανοικτά...
Καλησπέρα φίλε
 Εγώ θα έβρισκα σε ένα βαλλιστικό πρόγραμμα  το ζενίθ  της τροχιάς του βλήματος που χρησιμοποιώ και θα μηδένιζα στο τελευταίο άνω dot (μετρώντας από το σταυρό προς τα πάνω) περίπου η απόσταση είναι τα 22 μέτρα μέχρι τα 27 κάπου εκεί ανάμεσα .
Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι είτε κοντά είτε μακριά θα χρησιμοποιείς τα υπόλοιπα dots μέχρι το τελευταίο  κάτω από το σταυρό  χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις μια hold over  στην  απόσταση και μια hold under στην άλλη αφού σταθερά αναλογικά την απόσταση  θα παίζεις (με σημείο μηδενισμού το τελευταίο dot μετρώντας από το σταυρό προς τα πάνω όπως είπα ) σε hold over σε όλες τις αποστάσεις .
Δηλαδή προ σκόπευση και μόνο προς τα πάνω με όλα τα dot  στη διάθεση σου. ;)
Συγγνώμη αν σας κούρασα και σας μπέρδεψα η κανω λαθος στις ορολογιες  ???

Αποσυνδεδεμένος ajax

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 399
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #54 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2013, 21:34:59 μμ »
Λοιπόν η διόπτρα ήρθε για τα λεφτά της είναι super επιτέλους είδα φως στα 60 μέχρι τα 70+ μέτρα γιατί με τα ανοιχτά σκοπευτικά δεν έβλεπα που σκάει η βολή. Μου αρέσει να χτυπάω κουτάκια μετά τα 40 μέτρα βαριέμαι τα group και το σταθερό όπλο, άλλοι την βρίσκουν περί ορέξεως για τον καθένα, κολοκυθόπιτα, που λέει και ο σοφός λαός μας. Τώρα λοιπόν με την διόπτρα τα πράγματα άλλαξαν υπέρ μου, αυτό που παρατήρησα είναι πόσο απότομη είναι η πτώση των σφαιριδίων μετά τα 40 μέτρα τρελές αποκλείσεις ανά 5 μέτρα μην πω ανά δύο αλλά τέλος πάντων, έτσι λοιπόν εάν δεν είχα τα mil dots θα βάραγα ακόμα στον γάμο του καραγκιόζη, άσε που μπορεί να κατέβαζα και καμιά μπεκάτσα κατά λάθος και να είχα το κρίμα στο λαιμό μου. Αυτό που μένει τώρα είναι το μηδένισμα της διόπτρα και ρωτώ στα πόσα μέτρα να την μηδενίσω ?
Εγώ λέω για τα μέτρα που ρίχνω να μηδενίσω στα 55 .... ο λόγος να κατεβάζω 2 με 2,5 mil dots (μπορεί και 3!!) σε αποστάσεις 10m γιατί το έχω αυτό μια πάω μακριά μια κοντά βίτσια είναι τι να κάνουμε.
Υ.Γ: το δεξί μάτι κάπως το ένιωθα μετά την χρήση της διόπτρα ισχύει ή τυχαίο?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων ....


Θέμα συνήθειας είναι μην ανησυχείς....προσπάθησε να σημαδεύεις και με τα δυο μάτια ανοικτά...
Καλησπέρα φίλε
 Εγώ θα έβρισκα σε ένα βαλλιστικό πρόγραμμα  το ζενίθ  της τροχιάς του βλήματος που χρησιμοποιώ και θα μηδένιζα στο τελευταίο άνω dot (μετρώντας από το σταυρό προς τα πάνω) περίπου η απόσταση είναι τα 22 μέτρα μέχρι τα 27 κάπου εκεί ανάμεσα .
Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι είτε κοντά είτε μακριά θα χρησιμοποιείς τα υπόλοιπα dots μέχρι το τελευταίο  κάτω από το σταυρό  χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις μια hold over  στην  απόσταση και μια hold under στην άλλη αφού σταθερά αναλογικά την απόσταση  θα παίζεις (με σημείο μηδενισμού το τελευταίο dot μετρώντας από το σταυρό προς τα πάνω όπως είπα ) σε hold over σε όλες τις αποστάσεις .
Δηλαδή προ σκόπευση και μόνο προς τα πάνω με όλα τα dot  στη διάθεση σου. ;)
Συγγνώμη αν σας κούρασα και σας μπέρδεψα η κανω λαθος στις ορολογιες  ???



οχι καλα τα λες...νομιζω καταλαβα τι εννοεις ..

αλλα καντο λιγο πιο απλα..

ανεβαζεις η κατεβαζεις dot αναλογα με την αποσταση..?
ολα ειναι θεμα ισορροπιας..

AA TX200 0.177
HW95 0.20
Slavia 631
Crosman 1760SE
Benjamin 392

Αποσυνδεδεμένος ikuzusfanis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #55 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2013, 21:59:56 μμ »
Λοιπόν η διόπτρα ήρθε για τα λεφτά της είναι super επιτέλους είδα φως στα 60 μέχρι τα 70+ μέτρα γιατί με τα ανοιχτά σκοπευτικά δεν έβλεπα που σκάει η βολή. Μου αρέσει να χτυπάω κουτάκια μετά τα 40 μέτρα βαριέμαι τα group και το σταθερό όπλο, άλλοι την βρίσκουν περί ορέξεως για τον καθένα, κολοκυθόπιτα, που λέει και ο σοφός λαός μας. Τώρα λοιπόν με την διόπτρα τα πράγματα άλλαξαν υπέρ μου, αυτό που παρατήρησα είναι πόσο απότομη είναι η πτώση των σφαιριδίων μετά τα 40 μέτρα τρελές αποκλείσεις ανά 5 μέτρα μην πω ανά δύο αλλά τέλος πάντων, έτσι λοιπόν εάν δεν είχα τα mil dots θα βάραγα ακόμα στον γάμο του καραγκιόζη, άσε που μπορεί να κατέβαζα και καμιά μπεκάτσα κατά λάθος και να είχα το κρίμα στο λαιμό μου. Αυτό που μένει τώρα είναι το μηδένισμα της διόπτρα και ρωτώ στα πόσα μέτρα να την μηδενίσω ?
Εγώ λέω για τα μέτρα που ρίχνω να μηδενίσω στα 55 .... ο λόγος να κατεβάζω 2 με 2,5 mil dots (μπορεί και 3!!) σε αποστάσεις 10m γιατί το έχω αυτό μια πάω μακριά μια κοντά βίτσια είναι τι να κάνουμε.
Υ.Γ: το δεξί μάτι κάπως το ένιωθα μετά την χρήση της διόπτρα ισχύει ή τυχαίο?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων ....


Θέμα συνήθειας είναι μην ανησυχείς....προσπάθησε να σημαδεύεις και με τα δυο μάτια ανοικτά...
Καλησπέρα φίλε
 Εγώ θα έβρισκα σε ένα βαλλιστικό πρόγραμμα  το ζενίθ  της τροχιάς του βλήματος που χρησιμοποιώ και θα μηδένιζα στο τελευταίο άνω dot (μετρώντας από το σταυρό προς τα πάνω) περίπου η απόσταση είναι τα 22 μέτρα μέχρι τα 27 κάπου εκεί ανάμεσα .
Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι είτε κοντά είτε μακριά θα χρησιμοποιείς τα υπόλοιπα dots μέχρι το τελευταίο  κάτω από το σταυρό  χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις μια hold over  στην  απόσταση και μια hold under στην άλλη αφού σταθερά αναλογικά την απόσταση  θα παίζεις (με σημείο μηδενισμού το τελευταίο dot μετρώντας από το σταυρό προς τα πάνω όπως είπα ) σε hold over σε όλες τις αποστάσεις .
Δηλαδή προ σκόπευση και μόνο προς τα πάνω με όλα τα dot  στη διάθεση σου. ;)
Συγγνώμη αν σας κούρασα και σας μπέρδεψα η κανω λαθος στις ορολογιες  ???



οχι καλα τα λες...νομιζω καταλαβα τι εννοεις ..

αλλα καντο λιγο πιο απλα..

ανεβαζεις η κατεβαζεις dot αναλογα με την αποσταση..?
σχεδιαζω προχειρα μια mil dot απο κατω δεν μπορω να ανεβασω σχεδιο τωρα sorry (ζενιθ τροχιασ =ανωτερο σημειο τροχιασ σφαιρας)


                                       .  25m ζενιθ σημειο μηδενισμου
                                       .  34
                                       .  40                                                                                        
                                       .  46                                                                                            
                                      +  52  κεντρικο σταυρονημα
                                       .  56
                                       .  60
                                       .  65
                                       .
ελπιζω να καταλαβε ;D ;D  (οι τιμεσ ειναι ενδεικτικες)

Αποσυνδεδεμένος ikuzusfanis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #56 στις: 24 Φεβρουαρίου, 2013, 22:59:50 μμ »
                             

                                  22m  .  25m ζενιθ σημειο μηδενισμου
                                   18m .  34
                                  15m  .  40                                                                                       
                                 12m   .  46                                                                                           
                                   10m +  52  κεντρικο σταυρονημα
                                    8m  .  56
                                    7m  .  60
                                          .  65
                                          .

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #57 στις: 25 Φεβρουαρίου, 2013, 01:41:30 πμ »
Σωστός ο ikuzusfanis .
Απλά αν θές να χρησιμοποιείς όλο το εύρος των μεγεθύνσεων μηδενίζεις τέρμα πάνω στη μέγιστη μεγέθυνση.
Έτσι σε μια διόπτρα 3-12 πας και μηδενίζεις στο x10 τέρμα πάνω. με το που πάς στο x5 to zero εχει μεταφερθεί στη μέση του άνω μέρους του σταυρονήματος.
Πρακτικά σε μια standard mil dot  με 5 mils πάνω και άλλα 5 κάτω μηδενίζεις στο 5ο mil dot επάνω στο 10x.
Aν τώρα το γυρίσεις στο x5 το zero είναι στα 2,5 mil dot επάνω από το κέντρο.
Και κάθε mil τότε έχει 2πλάσια αξία.
Δηλαδή αν στο x10 ένα mil έχει αξια 10cm στα 100m
                 στο x5   ένα mil έχει αξια  20cm στα 100m.
άρα αν μεταφράσουμε σε hold over στο x10 έχεις 5 πάνω και 5 κάτω σύνολο 10mils
                                                ενώ  στο x5   έχεις (2,5*2=5 η διπλάσια αξία που λέγαμε...) άρα 5 πάνω και 5*2=10 κάτω Σύνολο 15 mils.
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος ikuzusfanis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #58 στις: 25 Φεβρουαρίου, 2013, 09:50:18 πμ »
Σωστός ο ikuzusfanis .
Απλά αν θές να χρησιμοποιείς όλο το εύρος των μεγεθύνσεων μηδενίζεις τέρμα πάνω στη μέγιστη μεγέθυνση.
Έτσι σε μια διόπτρα 3-12 πας και μηδενίζεις στο x10 τέρμα πάνω. με το που πάς στο x5 to zero εχει μεταφερθεί στη μέση του άνω μέρους του σταυρονήματος.
Πρακτικά σε μια standard mil dot  με 5 mils πάνω και άλλα 5 κάτω μηδενίζεις στο 5ο mil dot επάνω στο 10x.
Aν τώρα το γυρίσεις στο x5 το zero είναι στα 2,5 mil dot επάνω από το κέντρο.
Και κάθε mil τότε έχει 2πλάσια αξία.
Δηλαδή αν στο x10 ένα mil έχει αξια 10cm στα 100m
                 στο x5   ένα mil έχει αξια  20cm στα 100m.
άρα αν μεταφράσουμε σε hold over στο x10 έχεις 5 πάνω και 5 κάτω σύνολο 10mils
                                                ενώ  στο x5   έχεις (2,5*2=5 η διπλάσια αξία που λέγαμε...) άρα 5 πάνω και 5*2=10 κάτω Σύνολο 15 mils.
;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος sparkie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #59 στις: 25 Φεβρουαρίου, 2013, 17:13:53 μμ »
Ακριβώς έτσι λέω να το κάνω το μόνο πρόβλημα είναι ότι η διόπτρα μου είναι Χ9. Αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα γιατί δεν θα έχω το σετάρισμα που λέτε παίδες στο Χ5. Εκτός και αν υπάρχει άλλος τρόπος.(υπάρχει?)
Για τον μηδενισμό καλά θα τον κάνω στα 55 που λέω για τα μέτρα που παίζω ?
αααα και κάτι άλλο το windage πως το υπολογίζεται ? (φαντάζομαι εμπειρία?)

Ευχαριστώ πάλι εκ των προτέρων!!!