Αποστολέας Θέμα: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;  (Αναγνώστηκε 78343 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mm-mil

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Θ.Β. shooting club
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #60 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 11:09:37 πμ »
Επειδή ήθελα να γραφτώ σε κάποιον σκοπευτικό σύλλογο, εχω μια ΑΠΟΡΙΑ
Οι σύλλογοι δεν έχουν θεσει επίσημα το θέμα; (εκπροσωπόντας τις σώστες απόψεις που βλέπω να εκφράζεται όλοι) στα αρμόδια τμήματα (πχ επιτροπή νομοθεσίας της Βουλής)
Γιατί πως θα πεις δικαιολογίες στο ενδεχόμενο δικαστηρίο, όταν το κράτος θα έχει αντιλογο (ευστοχα) ότι ''δεν τέθηκε ποτέ επίσημα'' 

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #61 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 12:32:33 μμ »
Σε ένα παλαιότερο post που είχα κάνει είχα ενημερώσει τα μέλη του forum για μια διαδικασία που είχα ακολουθήσει με σκοπό να μην έχω πρόβλημα σε πιθανό έλεγχο από τις αστυνομικές αρχές. Έχω 2 φορές υποστεί έλεγχο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...ούτε για το αεροβόλο ούτε για την διότπρα.

Παρόλα αυτά....όταν τα είχα αναρτήσει στο forum....διάφοροι, όπως ο Thorin ξεκίνησαν να αμφισβητούν την διαδικασία...και να υποστηρίζουν την δική τους νομική θεώρηση. Αυτό που έχω να πω είναι ότι το Ελληνικό κράτος δεν είναι  και από τα πιο οπλοφοβικά στον κόσμο....αλλά ορισμένα μέλη του forum είναι εξαιρετικά "νομοφοβικά" και εκκολαπτόμενοι "νομογνωμοδότες".

Το είχα πει και το ξαναλέω....κάνετε πολύ ντόρο για κάτι που δεν πρέπει. Αντι να αναλώνεστε στην νομοφοβία προσπαθήστε να ξεπεράσετε τα προβλήματα....γιατί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μπορείτε να βρείτε μια λύση.

Επίσης....μην πιστεύετε τα όσα λένε οι δημοσιογράφοι !!! ζούμε την εποχή των εντυπώσεων !!

Φίλε μου ξανακοίταξα τα μηνύματά σου και δεν βρήκα τίποτα για διαδικασία που είχες ακολουθήσει ώστε να μην έχεις πρόβλημα σε γενόμενο έλεγχο πλήν του παρακάτω μηνύματός σου
Αγαπητοί φίλοι του αεροβόλου,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σήμερα πέρασα αστυνομικό έλεγχο καθώς γύριζα από την εξάσκηση μου στην σκοποβολή. Έχω στην κατοχή μου ένα Benjamin Marauder 5,5mm και φέρει και διόπτρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον έλεγχο που έγινε αφού έδειξα στα όργανα την αστυνομική μου ταυτότητα, το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)μαζί με την απόδειξη αγοράς καθώς και την σκοπευτική μου ταυτότητα.

Είμαι πολύ καινούργιος στον κόσμο του αεροβόλου αλλά θα ήθελα να σας ενημερώσω πως διαβάζοντας τα όσα έχετε γράψει στην ενότητα του forum ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ είναι άκρως άστοχα ενώ πολλές φορές αποπροσανατολιστικά. Δεν σας το κρύβω πως πριν ασχοληθώ με το αεροβόλο… διάβασα σχεδόν τα πάντα από όσα αναφέρονται στην ενότητα αυτή. Το συμπέρασμα που έβγαλα…. ήταν πως αυτό δεν είναι χόμπυ αλλά….. μεταφορά ναρκωτικών !! τόσο επικίνδυνο το βρήκα. Ο κάθε ένας δίνει την δική του ερμηνεία… και καταγράφει την δική του άποψη.

Πριν από 6 μήνες είπα στον εαυτό μου να το ψάξω… και να ασχοληθώ σοβαρά γιατί δεν μπορεί να είναι τόσο ασαφές το πλαίσιο… και τόσο επικίνδυνο να με πιάσουν λες και είμαι κανένας εγκληματίας !! Επικοινώνησα γραπτώς με την Διεύθυνση όπλων… πήγα για νομικές γνωμοδοτήσεις στα αρμόδια όργανα… έτρεξα σε σκοπευτικούς συλλόγους και ευτυχώς άκρη έβγαλα. Το κόστος για όλα αυτά δεν ξεπέρασε τα 150 ευρώ… και τώρα έχω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να μην έχω πρόβλημα με τις αρχές.

Σας συνιστώ λοιπόν να διαγράψετε ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… γιατί μόνο κακό μπορεί να κάνει σε κάθε νέο χομπίστα που θέλει να ασχοληθεί με το αεροβόλο. Αν έχετε μαζί σας τα παραπάνω… καθώς και τις απαραίτητες νομικές γνωμοδοτήσεις (πχ συνήγορο του πολίτη) τότε κανένα όργανο δεν θα μπορέσει ούτε θα θελήσει να σας δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα εκτός βέβαια… αν σας πιάσει να κάνετε σκοποβολή στην πλατεία ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ !!!

Σας ξανασυμβουλεύω λοιπόν… ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… έτσι όπως έχει εξελιχθεί μόνο κακό κάνει στον κόσμο του αεροβόλου !!



Στο μήνυμα αυτό λοιπόν το μόνο ουσιαστικό που αναφέρεις είναι η επίδειξη της σκοπευτικής ταυτότητας και το δελτίο κατοχής αεροβόλου που σου έδωσε το κατάστημα αγοράς του. Από εκεί και πέρα ότι αναφέρεις μου θυμίζουν πολιτική συζήτηση και ευχολόγια, καθώς δεν αναφέρεις ούτε ποια είναι τα δικαιολογητικά που κατόρθωσες να έχεις στη κατοχή σου, ώστε κάποιος άλλος τουλάχιστο να ξέρει τι θα ζητήσει για να ακολουθήσει τη διαδικασία που ακολούθησες και την οποία περιγράφεις στα μηνύματά σου γενικά και αόριστα. Επομένως ότι αναφέρθηκε ενάντια στα μηνύματά σου θα έλεγα ότι είναι πλήρως δικαιολογημένο καθώς τελικά δεν περιγράφεις καμία διαδικασία
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #62 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 13:12:35 μμ »
Όπως τα λες φίλε μου.....

Εγώ ξέρω ότι κατάφερα να έχω όλα όσα πρέπει στην κατοχή μου...ενώ εσύ ακόμα κανείς αντιπολίτευση. Συνέχισε λοιπόν να κυνηγάς την ουρά σου....

Εγώ πάντως κατάφερα να βγαλω άδεια για την Διόπτρα....όταν οι περισσότεροι εδώ μέσα....ακόμα πιστεύουν ότι είναι ακατόρθωτο!!!

Λυπάμαι αλλά με τον τρόπο σας...την μυζερια και την καχυποψία...μόνο αρνητισμό έχετε...και δεν αφήνετε να έρθουν κοντά σας άνθρωποι που μπορεί κάτι παραπάνω να ξέρουν...η κάτι παραπάνω να έχουν καταφέρει.

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #63 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 13:23:01 μμ »
βρε αδερφέ μια και το κατάφερες δεν μας ανεβάζεις και τα χαρτιά που έφτιαξες να τα δούμε κι εμείς και να μπορούμε να τα απαιτήσουμε
γιατί το οτι σε σταμάτησαν και έφυγες κύριος δεν μου λέει κάτι προσωπικά με έχουν σταματήσει φορτωμένο και δεν έγινε τίποτα   ;)
τώρα τα άλλα είναι λόγια χωρίς ουσία   

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #64 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 14:01:20 μμ »
Σου εγραψα φιλε altsam αστο να παει στο καλο. Στο θεμα των χαρτιων εχω κ εγω την απορια στο τι χαρτια εβγαλες. Ο νομος ειναι νομος αλλα η ερμηνεια του ειναι το προβλημα. Πιστευω οτι επεσες πανω σε ατομα που δεν γνωριζουν και ειδαν χαρτια σφραγιδες κλπ και ειπαν ενταξει ειναι. Με τρωει να γραψω πολλα αλλα θα ανοιξουμε παλι το θεμα. Κανεις εδω μεσα δεν κανει αντιπολιτευση. Απλα δεν θελουμε να ανοιξουμε τους ασκους του ΑΙολου. Αυτα και τελος απο εμενα.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #65 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 14:04:01 μμ »
βρε αδερφέ μια και το κατάφερες δεν μας ανεβάζεις και τα χαρτιά που έφτιαξες να τα δούμε κι εμείς και να μπορούμε να τα απαιτήσουμε
γιατί το οτι σε σταμάτησαν και έφυγες κύριος δεν μου λέει κάτι προσωπικά με έχουν σταματήσει φορτωμένο και δεν έγινε τίποτα   ;)
τώρα τα άλλα είναι λόγια χωρίς ουσία   
Αυτό ακριβώς είπα και εγώ.

Και τελικά φίλε altsam εξακολυθείς μεθοδικά την ίδια πολιτική, να αφήνεις στον αέρα οτιδήποτε απτό και συγκεκριμένο, αναφέροντας στους άλλους ότι κάνουν αντιπολίτευση και ότι κυνηγάνε την ουρά τους. Στο κάτω κάτω επειδή ο σκοπός είναι ο ίδιος και εφόσον έχεις πετύχει όλα αυτά που αναφέρεις, γράψε έναν οδηγό αναλυτικά για τις ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος και τις αιτήσεις που πρέπει να συμπληρώσει και που να τις υποβάλλει για να γίνει νόμιμος. Έτσι θα μπορέσει να υπάρξει συνέχεια και όχι ευχολόγια.......
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #66 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 14:04:37 μμ »
Φιλε μου δεν ημαστε αρνητικοι,απλα καποια ατομα εδω μεσα απο το 2003 πασχιζουν για αυτο το θεμα με χωρις αποτελεσμα.

Φτιαξαμε συλλογο,μιλησαμε με δικηγορους και ολα αυτα γιατι,για να κυνηγαμε την ουρα μας. ???

Αυτες ειδικα τις μερες,οι κουβεντες πρεπει να ειναι σοβαρες και μετρημενες.

Αν εχεις να πεις κατι που θα ειναι καλο για ολους μας...πεσ το,αν οχι κρατα τα χαρτια της νομιμοτητα σου και καλη καρδια.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #67 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 14:39:50 μμ »
"Σας συνιστώ λοιπόν να διαγράψετε ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… "
 :D :D :D :D :D

"το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)"
 :D :D :D :D :D

προτεινω αντι να καταργηθει η ενοτητα να καταργηθει το αρμοδιο τμημα της Ε.Α.
και για αδειες κατοχης να απευθυνομαστε πλεον ..... " στο μαγαζι που το πηρες "
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #68 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 14:43:18 μμ »
εδω μπαινουν σε μουσεια και κατασχουν αντικειμενα για τα οποια υπαρχουν αδειες
http://www.zougla.gr/greece/article/efodos-sto-mousio-pali

η δεν καταλαβα καλα ?
για ποιο ακριβως θεμα συζηταμε ?
si vis pacem, para bellum

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #69 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 14:45:51 μμ »
Το είχα πει και το ξαναλέω....κάνετε πολύ ντόρο για κάτι που δεν πρέπει. Αντι να αναλώνεστε στην νομοφοβία προσπαθήστε να ξεπεράσετε τα προβλήματα....γιατί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μπορείτε να βρείτε μια λύση.

Συμφωνώ απόλυτα! Άλλωστε σε προσωπικό επίπεδο, και όχι μόνο για τη σκοποβολή, είμαι της άποψης πως πρέπει να γνωρίζεις πως να κάνεις κάτι και μετά να μπαίνεις σε διαδικασία να το αλλάξεις, βελτιώσεις ή ακόμη και καταργήσεις.

Βεβαίως δε συμφωνώ με το να ακυρώνεις τις απόψεις των άλλων. Είπαμε μια άποψη είναι σεβαστή όσο δεν προσβάλει, όταν περάσουμε σε νομοθέτημα δεν θα είναι πλέον άποψη, θα είναι ο κανόνας και όποιος γνωρίζει ελληνικά θα πρέπει να τον δεχθεί.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #70 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 14:51:00 μμ »
εδω μπαινουν σε μουσεια και κατασχουν αντικειμενα για τα οποια υπαρχουν αδειες
http://www.zougla.gr/greece/article/efodos-sto-mousio-pali

η δεν καταλαβα καλα ?
για ποιο ακριβως θεμα συζηταμε ?

Φίλε luger42 αυτό είναι άλλο, έχει να κάνει με νόμο αντιτρομοκρατικό που προβλέπει κατάσχεση ακόμη και σε καθ’ όλα νόμιμα κατεχόμενα είδη για έλεγχο.
Ένα γενικότερο άρθρο σε πολλούς σχετικούς νόμους είναι η διατήρηση της επιφύλαξης και η δυνατότητα εκ των υστέρων ή περιοδικών ελέγχων.

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #71 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 15:07:32 μμ »
εδω μπαινουν σε μουσεια και κατασχουν αντικειμενα για τα οποια υπαρχουν αδειες
http://www.zougla.gr/greece/article/efodos-sto-mousio-pali

η δεν καταλαβα καλα ?
για ποιο ακριβως θεμα συζηταμε ?

Φίλε luger42 αυτό είναι άλλο, έχει να κάνει με νόμο αντιτρομοκρατικό που προβλέπει κατάσχεση ακόμη και σε καθ’ όλα νόμιμα κατεχόμενα είδη για έλεγχο.
Ένα γενικότερο άρθρο σε πολλούς σχετικούς νόμους είναι η διατήρηση της επιφύλαξης και η δυνατότητα εκ των υστέρων ή περιοδικών ελέγχων.

Φιλε pri3st τα πραγματα ειναι απλα
Δεν πρεπει να παραβιασεις την 11η εντολη η οποια ειναι απλη
" ου μπλεξεις "

τωρα πως γινεται αυτο ? μην ρωτας εμενα  :)
si vis pacem, para bellum

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #72 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 15:09:57 μμ »
Ούτε μαζί σου μπορώ να διαφωνήσω, για αυτό λέω ότι είναι θέμα άποψης. Όταν φθάσει το θέμα να έχει επιλυθεί νομικώς θα ξέρουμε όλοι πως ακριβώς πρέπει να κινούμαστε... (και το λέω με την εμπειρία αυτού που έχει μπλέξει!)

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #73 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 17:50:46 μμ »
Θα ακολουθήσω την συμβουλή του panic...δηλαδή μετά από αυτό το post Θα σιωπάσω γιατί όντως πλέον θεωρώ ότι ορισμένοι δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν πληροφορίες καθώς επίσης δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αποσκοπούν με τις τοποθετήσεις τους.

Απαντώ λοιπόν δημόσια σε κάποιους που μου έστειλαν pm και θέλουν να μάθουν λεπτομέρειες καθώς και σε αυτούς που διαβάζουν επιλεκτικά...και καταλαβαίνουν όσα καταλαβαίνει μια αμιβάδα!

Αναφορικά με την κατοχή αεροβόλου...έστειλα γραπτή επιστολή στην Διεύθυνση όπλων με την οποία έλαβα ΓΡΑΠΤΗ απάντηση ότι εκτός του ότι πρέπει να είμαι 18 και άνω πρέπει να έχω μαζί μου πάντα επίσημο πιστοποιητικό αγοράς. Πριν μου πείτε ότι κάτι τέτοιο δεν το προβλέπει ο νόμος...θα σας απαντήσω πως χέστηκα !! Αφού το ζητάει αυτός που εφαρμόζει το νόμο, τότε θα πάω να το πάρω!!

Άρα λοπόν πάντα έχω αυτό το χαρτί από το μαγαζί...την απόδειξη αγοράς...και την επίσιμη απάντηση  της Διευθύνησης όπλων (σε κάλυψα Luger42?)

Πάμε τώρα στην διόπτρα...

Έπρεπε βάση νόμου να αποδείξω ότι είμαι μέλος σκοπευτικού συλλόγου και ότι ένα τέτοιο σκοπευτικό βοήθημα μου είναι απαραίτητο. Έκανα λοιπόν όσα έπρεπε να κάνω (τα οποία ήταν αρκετά)....τα πήγα στους αρμοδίους και αυτοί με την σειρά τους μου έβγαλαν την άδεια.

Ούτε άγνοια νόμου είχαν...ούτε τους κοροιδεψα...απλά είχα την όρεξη να ασχοληθώ ουσιαστικά και όχι να αναλωθώ στις αρλούμπες που έγραφαν ορισμένοι εδώ μέσα.

Αυτά τα ολίγα... δεν έχει ουσία να συζητάμε άλλο...και παρακαλώ μην μπέιτε σε αντιπαράθεση. Αν δεν σας αρέσουν αυτά που έγραψα...απλά μην τα λάβετε υπ όψιν. Δεν με ενδιαφέρει η γνώμη κανενός γιατί πολύ απλά...δεν θα με βοηθήσει πουθενά αφού αυτό που ήθελα να έχω...το έχω καταφέρει.

Αν όμως πιστεύετε ότι με αυτά που γράφω μπορείτε να βρείτε και εσείς την λύση στο πρόβλημα που σας απασχολεί σχετικά με το χόμπυ σας τότε έχει καλώς.

Φιλικά,

Over and out !!

ΥΓ... επειδή είδα επίσής ότι υπάρχει άγνοια αλλά και φοβία ορισμένων για τον όρο "κατάσχεση" σκέφτομαι να γράψω κάτι στο forum με το οποίο κάποιος να καταλαβαίνει τι είναι η κατάσχεση....πότε γίνεται...καθώς και ότι αν κατασχεθεί κάτι δεν σημαίνει ότι στο πήρανε για πάντα !!

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #74 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 17:59:54 μμ »
Λόγια του αέρα ........
ποσταρε βρε αδερφέ τα χαρτιά που σου έβγαλαν (σβήσε τα προσωπικά σου στοιχεία δεν μας αφορούν ) να δούμε και εμείς οι άσχετοι τον τρόπο να σου ζητήσουμε και συγνώμη δηλαδή που δεν σε πιστέψαμε να σου πούμε και μπράβο που βρήκες την λύση στο μεγαλύτερο πρόβλημα του αεροβολσμου στην Ελλάδα